Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Owies chcę wycofać bo wiele osób uważa, że po nim "palą się styki" , a jest teraz tyle innych dobrych pasz z dodatkami na co się chce ....  . Nie chcę żeby chudła ani tyła- jest teraz akuratnia. Napisałam, że dobrze wygląda, żeby zobrazować, że obecnie to co dostaje pokrywa jej potrzeby. W zimie je owies i  jest ok, ale jak jest trawa i w/w czynniki to dzieją się cuda wianki. Wiele osób używa wysłodki buraczane. Te niemelasowane to jakaś ich odmiana ? ( Co do HS, pytałam w sklepie - nie mają siatki na same chrapy. Ja mam taką na  łeb ale bez chrap, szukam dalej 🙂  )
Gillian   four letter word
14 maja 2015 11:36
Rewizja, melasowane są w dodatkiem cukru, więc tych unikaj. Niemelasowane są ok 🙂
Rewizja, niemelasowane to takie z małą ilością cukru (poniżej 9%).

Edit: Razem z Gillian 🤣
Co do siatek, są różne w sklepach internetowych
Uprzejmie proszę się nie śmiać  😉. Wiem co to melasa ale po kie licho słodzić wysłodki buraczane melasą  🤔. Żeby potem próchnicę leczyć ? Myślałam, że wszystkie wysłodki są jednakowe, słodkie same z siebie bo z buraków cukrowych. Można nimi powoli zastępować owies ? Po uprzednim namoczeniu ? I kobyła będzie najedzona, a trochę mniej nerwowa ?
Rewizja melasowane są produkowane dla krów. One potrzebują innej ilości cukrów w diecie - wyższej niż konie.
Owszem, będzie najedzona, będzie miała energię do pracy, natomiast nie będzie jej "dawało na dekiel", bo to jest energia innego rodzaju - pochodząca z włókna i wolno uwalniana.
Dzięki , konkretna odpowiedź Murat-Gazon   :kwiatek:. A jest jakiś przelicznik , instrukcja, jak je wprowadzać ? Ujmując owsa od razu , czy na początku troszkę na posmakowanie i potem dokładać ujmując owies ? . Jest opcja, że jej nie posmakuje ? Baba 600 kg to ile powinna dostać ? Pracuje terenowo weekendowo, jeśli ciężko to na własne życzenie  😜 . I co z suplementacją stawów ?
Rewizja najlepiej początkowo mieszać z owsem i stopniowo odejmować ten owies, żeby się przyzwyczaiła do nowego smaku. Część koni początkowo kręci nosem, bo wysłodki wbrew pozorom właśnie nie są słodkie i ta zmiana nie każdemu pasuje. Ale większość się przyzwyczaja i potem je bez oporu.
Jeżeli chcesz całkiem zrezygnować z owsa i przejść na wysłodki, powinnaś je bilansować otrębami pszennymi.
Przeliczniki, ile podawać, podaje każdy producent, ja się najczęściej spotykałam z proporcją około 1-2 kg suchych dla dużego konia dziennie, ale to zależy tak naprawdę od zapotrzebowania danego konia. Najlepiej niech się wypowie ktoś, kto karmi samymi wysłodkami - moja je mieszane z owsem, więc to trochę inaczej wychodzi, no i też dużym koniem nie jest.
Gillian   four letter word
14 maja 2015 12:34
ja daję na oko, więc nie pomogę 🙂 1-2kg suchych to wyjdzie mokrych ze 4 wiadra, hmm.
Właśnie dlatego to nie jest takie proste 😉 Moja dostawała zimą około 1,2 kg (suchych) z owsem i otrębami, łącznie wychodziło tego dwa pełne wiadra, więc dużo, no ale zapotrzebowanie konia stojącego wolnowybiegowo jest zupełnie inne niż boksowego. Teraz dostaje jakieś 700 g plus pozostałe rzeczy i prawdopodobnie będziemy obcinać na sezon pastwiskowy do ilości bardzo niewielkiej celem przemycenia witamin itp.
Nie tak dawno ktoś tu pisał, albo w wątku o przytyciu że 0,5 do 1kg suchej masy. Ja teraz daje 2x dziennie po około 300g i wychodzi z tego po 1/3 wiaderka około.
Gillian   four letter word
14 maja 2015 12:54
to teraz się martwię, że daję za mało - mój dostaje 4 razy dziennie po miarce (pavowskiej) plus trochę sieczki albo paszy bez owsa. Do tego zjada 2 kostki siana. Trawę mam taką sobie. Wygląda jak pączek, trochę pracuje.
Gillian myślę, że skoro dobrze wygląda, to nie dajesz za mało.  😉
Aktualnie mój koń dostaje Hilight Improver, jestem bardzo zadowolona, ale potrzebujemy już czegoś co doda mu więcej energii.
Możecie polecić mi coś średnioenergetycznego? 🙂

Edit. Jakieś opinie o Pavo Sportsfit? 😉
Pialotta Saracen Show Improver albo moje ostatnie odkrycie - Saracen Enduro 🙂  wypróbowany i polecany też Dengie Main Ring Gold.
Czy ktoś się może orientuje, jaką ilość drożdży zawiera Foran Chevinal? Znalazłam tylko informację, że wzbogacony ekstraktami z drożdży i miodu, ale nigdzie nie mogę znaleźć, ile dokładnie - czy kropelkę czy może ciut więcej...
BaŚ, sprawdziłam na opakowaniu też jest tylko napisane: dodatek drożdży. Nie ma info ani jakich, ani ile. Sądzę więc, że są to ilości śladowe.
co oprócz wysłodków pozwoli w miarę szybko poprawić wygląd? Jako dodatek do owsa. Sieczka, otręby ryżowe czy jeszcze co innego?
episode, zależy jaki koń w jakim treningu
Dobrze wpływają też otręby pszenne, ale nie każdy koń może je jeść
Podobnie wpływa kukurydza (płatki) , ale to też nie jest pasza dla każdego
Nieźle działa dodatek gniecionego jęczmienia, a i tu nie każdy koń może wcinać
A generalnie o tej porze roku pastwisko do oporu, w przypadku przeciwwskazań - do oporu siano 🙂
rozumiem. A z tych co wymieniłam lepsze otręby ryżowe czy sieczka w ramach dodatku żywienia na bazie owsa? Konie młode, w początkowym treningu
obie te pasze mają kompletnie inne zadania
Sieczka wpłynie na strawność owsa , powodując lepsze żucie i wolniejsze pobieranie pokarmu
Otręby ryżowe wraz z treningiem poprawią muskulaturę, ale mogą i spowodować schudnięcie
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2363220#msg2363220 date=1432410829]Otręby ryżowe wraz z treningiem poprawią muskulaturę, ale mogą i spowodować schudnięcie
[/quote]

Podawane z owsem? Czy same w sobie mogą tak zadziałać?
Dlaczego właściwie? Pewnie głupie pytanie ale nie zgłębiałam tematu otrąb... 😡
Euphorycznie, nie specjalnie rozumiem części pytania o owsie... Otręby ryżowe podaje się jaki dodatek , nie jako pasza pełnoporcjowa. M.in. poprawiają przemianę materii, dodają energii, przy odpowiednim treningu wpływają dodanio na rozwój masy mięśniowej. Zamiana tłuszczu na masę mięśniową to pozorne może - ale chudnięcie.
Pytałam o owies bo w poście przed Twoim była o nim mowa.
Dopytuje, bo planuję powrót Rudej do bardzo regularnej pracy i myślę co jej podać, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Nie chciałabym wracać do owsa a chętnie pomogłabym jej paszą.
Na razie dostaje tylko siano, stoi na słomie no i teraz jeszcze pastwisko.
W nowej stajni mogę mieć do dyspozycji owies lub wysłodki. Ruda to mix pkz i wielkopolaka.
W przypadku otrębów ryżowych i oleju ryżowego to, że koń gubi tłuszcze nie ma związku z tym, że są to dodatki wysokoenergetyczne- to działanie gamma oryzanolu, który kapitalnie przyspiesza metabolizm tłuszczów, nie tylko tego widcznego, ale przede wszystkim tego "w środku". I to jest mega plus działania GO🙂
Mozna podawać koniom taka sucha kukurydze (chyba śrutowana) na mokro, np dodaną do moczonych się wysłodków? Coś podobnego jak to na zdjęciu
Euphorycznie, jeśli to ruda z Twojej galerii, to byłoby dla jej stawów i serducha dobrze, gdyby zrzuciła conieco jednak 😉

Caira, kiszona kukurydza? Po co? 🤔
ja bym nie ryzykowała takich eksperymentów...
_Gaga Tak, to ten koń. Brzucho wisi ale to przez brak pracy. Planuję zająć się nią regularnie - 4 razy w tygodniu na początek i zobaczymy jak to będzie.
Może na piąty dzień teren. Dlatego zaintrygowały mnie te otręby i ten 'przyspieszacz' spalania. Tylko jak i ile jej tego dać? I czy to w ogóle ma sens w naszym przypadku?
Euphorycznie, nie, w Waszym przypadku to nie ma sensu. Chcesz poprawić jej wygląd - zainwestuj w dobre witaminy z górnej półki (Chevinal Plus) i tyle. Masz konia na grubej nodze, z lekką nadwagą , nie chodzącego, aktualnie z ambicją na lekką jazdę co 2 dni max... Dodatek otrąb ryżowych pomoże tylko i wyłącznie Tobie - będziesz miała lżejszy portfel i może z + 10 do stajennego lansu 😉 bo Twój koń nie wygląda na zwierzę, które potrzebuje wspomagania
W linku nie-polityczne 😉 zdjęcie jednego z moich koni z 4 maja. Dziś koń ma dobre 70 kg więcej tylko z dodatkowego siana i odjętej przez L 4 pracy czyli 6 dni treningowych w tygodniu zamienione na lekką lonżę przez ok 14 dni. Jednym słowem w 3 tygodnie z konia fit mam konia z lekką nadwagą. Żadnych special - dodatków nie dawałam, obcięłam treściwą , dorzuciłam siana i koń zgrubł był 😉

Dzięki. Czyli nadal zostajemy na sianie, słomie i pastwisku. Dołożymy tylko pracę do tego.
Chevinal dawałam kiedyś praktycznie co wiosnę, nie wiem czy plus (są inne  :???🙂 ale konika faktycznie ładnie po tym wyglądała.
Poleję jej marchewki, może zje.  😂
Edit: po 25 ml dziennie dawałam zazwyczaj, starczy tak?
co oprócz wysłodków pozwoli w miarę szybko poprawić wygląd? Jako dodatek do owsa. Sieczka, otręby ryżowe czy jeszcze co innego?


ja podawalam ekstrudowany jęczmień z saracena akurat i kon szybko ladnie przybral, nie upasl się i nie grzalo w dekiel takze polecam na odpasienie

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się