kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić

Jest jeszcze Excedrin Migrastop. U mnie działa, ale trzeba zażyć jak najszybciej kiedy zaczyna się aura.
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
03 kwietnia 2024 13:51
Przy migrenie najpełniej brać tryptany, wzięty szybko blokuje również mdłości. Jeżeli nie uda się to można brać metoklopramid albo domperidone, ale to na receptę. Warto mieć wykupioną paczkę i mieć w razie czego.

Codeina jest niebezpieczna przy migrenach, szybko doprowadza do bólu z odbicia, a tego nikomu nie życzę.

No i ważne żeby stosować zasadę 10/20, czyli maksymalnie 10 dni w miesiącu leki przeciwbólowe/tryptany, 20 bez. Inaczej wzrasta właśnie wpadnięcie w bóle z odbicia. No i te leki typu solpadeina z codeina bardzo „pomagają“ w wpadnięcie w ten ból.

Ja biorę trzeci rok profilaktycznie przeciwciała monoklonalne na migrenę i życie mi wróciło 🙂
Facella   Dawna re-volto wróć!
03 kwietnia 2024 15:48
Gienia-Pigwa, ooo ciekawa sprawa z tymi przeciwciałami, opowiesz więcej? Z tego co się orientuję to jedyna opcja to załapać się na badanie kliniczne. Jak się dostałaś do badania? Jak wyglądały Twoje migreny (częstotliwość, natężenie i długość)? Jeśli nie chcesz odpowiadać publicznie, będę wdzięczna za priv, a jeśli nie chcesz w ogóle odpowiadać, to w pełni rozumiem 🙂
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
03 kwietnia 2024 19:39
Facella, spoko, migrena to choroba jak każda inna 😉

Ja miałam bardzo dużo ataków, ledwo łapałam się na regule 10/20, nieraz przekraczałam. Do tego miała bóle napięciowe, dlatego głowa dyktowała mi życie.

Przeciwciała mam na kasę, ale mieszkam w Szwajcarii. W Polsce możesz dostać się do programu, ale tylko mając przewlekłą migrenę (15 dni bólu głowy z czego conajmniej 8 migrena), no i musisz przejść normalną linię leczenia profilaktycznego i najpierw dostaniesz botox, a jak ten nie pomoże to dostaniesz przeciwciała.

Badań klinicznych już jest dosyć mało, ciężko pewnie się dostać. Inaczej musisz płacić prywatnie, ale to koszta koło 2000-2500 na miesiąc.
Facella   Dawna re-volto wróć!
03 kwietnia 2024 21:31
Gienia-Pigwa, ahh Szwajcaria wiele wyjaśnia. Trochę zazdroszczę, bo leczenie tam jest na top poziomie, nie tylko migreny. Ja się nie kwalifikuję, migreny mam kilka razy w roku (na szczęście), ale i tak potrafią mi rozpieprzyć życie. Botoxu nie chciałam nigdy i raczej się nie zdecyduję, no nic. Dzięki wielkie za odpowiedź!
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
03 kwietnia 2024 21:48
Facella, do botoxu się nie kwalifikujesz, bo botox daje się tylko przy przewlekłej migrenie (schemat PREEMPT), a tej na szczęście nie masz. Ci co proponują każdemu, najczęściej nie mają pojęcia o tym i chcą zarobić.

Co możesz sama zrobić to brać regularnie magnez 600 mg na dobę, w 2-3 dawkach. I jak jest atak to odrazu działać, nie zwlekać. Jeżeli masz aurę to pamiętaj tylko, że tryptany nie wolno brać w czasie aury, dopiero po jej ustąpieniu.

Trzymam kciuki!

No na leczenie w Szwajcarii nie mogę narzekać, bo bym mocno zgrzeszyła 😉
Annaa   Annaa Ban permanentny
27 kwietnia 2024 02:31
spam
Komentarz moderatora: powielanie postu w wielu wątkach
Czy ktoś miał problem z nawracającymi aftami ? Niestety bardzo często wystarczy że lekko córka gdzie mnie uderzy w buzię albo ja przygryzam sobie policzek i odrazu afta.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
08 czerwca 2024 09:33
espérer, z aftami to może być różnie. Od słabej higieny jamy ustnej, kamień, niedobory witamin z grupy B po choroby immunologiczne.
espérer, generalnie słaba odporność sprzyja aftom. Ja psikam octeniseptem.
Facella   Dawna re-volto wróć!
08 czerwca 2024 13:59
espérer, tak, co chcesz wiedzieć? Zapobieganiu pomagają probiotyki i ustalenie, jakie pH jest najkorzystniejsze dla Twojej jamy ustnej. Jak będziesz mieć aftę, zobacz jakie panuje pH i działaj przeciwnie (jeśli kwasowe, to zmienić na zasadowe, jeśli zasadowe, to zmienić na kwasowe. Przy neutralnym trzeba kombinować) dla złagodzenia bólu i przyspieszenia gojenia. Jest taka płukanka o której mało kto wie, stworzył ją szczeciński specjalista od gojenia trudnych ran, niestety dostępna jest jedynie na receptę i lekarz wypisujący musi znać jej skład, bo to lek recepturowy. Jeśli naprawdę często masz te afty i jesteś gotowa na wycieczkę do Szczecina do tego specjalisty, to mogę dać Ci namiary na priv.
On jest dentystą, wyjaśni jak zapobiegać, jak leczyć, wystawi receptę i jeśli zostawisz mu kontakt do swojego rodzinnego/dentysty, to pewnie przekaże recepturę - nie wiem tylko jak wtedy z apteką, która będzie to robić, bo w Szczecinie w zasadzie tylko dwie to robią.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się