Akwarystyka, czyli Holendry, ryby i rybki

Możecie mi powiedzieć skąd się bierze te wszystkie "mierniki" Ph, azotanów i reszty? I czego koniecznie musząbyć i ile ok. kosztują?
Z nieba nie spadają 😉  Za to zapewne kupuje się je w dobrym sklepie zoologicznym z działem akwarystycznym 😉 Ewentualnie na allegro.
Nic nie musi byc koniecznie ale dzięki nim możesz zapewnić rybom optymalne warunki życia bez narażania ich na choroby, osłabienia czy padnięcie itd 😉 Poza tym rózne gatunki ryb potrzebują odpowiednich parametrów jak np twardość wody czy kwaśność itd. No a azotany z tego co kojarze to gdy jest ich powyżej 0 to zabójstwo dla akwa 😉 

Testy te nie sa taniuśkie ale warte ceny. Test na jeden parametr to okolo 20-30zł. Mądrzy ludzie na forach akwarystycznych polecają te kropelkowe nie paskowe. A no i najlepiej uzbierać kasę i kupić zestaw wszystkich testów z allegro za 100zł bo zaoszczędza się wtedy około 40zł :

http://www.allegro.pl/item682847388_zestaw_zoolek_aquaset_1_hurtownia_tanio.html

Ale jestem mądra, przed wczoraj nie miałam o tym pojęcia a wystarczy poczytac mądrych ludzi z akwarystycznych for  😁
Boniu....a ja myślałem, że coś około 4 zł jeden 🙄 A czy bez nich ryby nie będą się czuły dobrze? Nie będę mógł pozwolić sobie na taki wydatek.
Nic nie musi byc koniecznie ale dzięki nim możesz zapewnić rybom optymalne warunki życia bez narażania ich na choroby, osłabienia czy padnięcie itd 😉 Poza tym różne gatunki ryb potrzebują odpowiednich parametrów jak np twardość wody czy kwaśność itd. No a azotany z tego co kojarze to gdy jest ich powyżej 0 to zabójstwo dla akwa 😉 


A ile już czasu dojrzewa Twoje akwa?
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
10 lipca 2009 07:48
Ja do tej pory mam tylko jeden test, na twardość wody. Dałam za niego 20zł. Odpukać. Reszta mi nie była jeszcze potrzebna.


Condina Nie wylewaj całej wody, zostaw tyle by żwir  był mniej więcej zalany.

Generalnie ja tez nigdy testów nie robiłam a potem było wielkie zdziwienie, że rybki zdychały rośliny nie rosły a glony szalały 😉 Tak więc teraz mam zamiar przygotować akwa pod mieszkańców na tip top 😉 Bo za tyle  kasy ile wydałam juz na rybki, które zdychały miałabym wypasione akwarium 100l chyba  😤

Z tego co piszą to podtawowe testy jakie powinno się zrobić to na Ph i GH/KH bo to daje juz pojęcie o klimacie w akwa i czy można bezpiecznie wpuścić rybki 🙂
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
10 lipca 2009 08:17
Jeśli start będzie przebiegał normalnie to nie powinno być nic nie tak. Też jeszcze zależy jaka jest woda w kranie, zawsze powinno nalewać się do odstania zimnej wody.
Co do testów to można kupić paskowe.Może nie są aż tak wiarygodne jak te kropelkowe, ale przynajmniej widać czy dzieje się coś złego. ja mam paskowe i kropelkowe na PH, NO2, NO3, i twardosc węglanową i ogólną czy jakoś tak.
Raz w tygodniu używam paskowego. Jak widze,że coś się dzieje nie  tak w danym parametrze to robię kropelkowy. Ot oszczędność 😉
Trzeba poszperać. Nie są drogie wbrew pozorom. A taki cały zestaw to już za bardzo "profi" jak na moje potrzeby  🤣
Mam pytanie jeszcze do posiadaczy bokownikow,ile zyja Wam te rybki,bo mnie zaden z nich nie zyl dluzej niz rok-1,5,a czytalam,ze moga zyc nawet do 5,jak to jest?


Naszego kupiliśmy jakoś w lutym czy marcu 2008 i był już dorosłym bojownikiem i do tego w złym stanie. Sama nie wiem dlaczego akurat tego wybraliśmy. Nigdy nie miał pięknego ogona itp. Już taki brzydal przyszedł i taki został niestety. Teraz jest po przeziębieniu błędnika i praktycznie w ogóle nie pływa. Ale je, atakuje rękę, więc jest dobrze  😉
Ale łatwo zauważyć,że to są ostatnie miesiące jego życia. Może i tygodnie. Eh


Edit: No i zapomniałam edytować posta, bo zaczęłam czytać wstecz i nawet nie pomyślałam,że już coś napisałam  😡. Proszę o scalenie jak się uda
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
10 lipca 2009 08:50
Trzeba brać też pod uwagę, że bojowniki, które możemy kupić są odrobinę zmodyfikowane 😉 w naturze nie posiadają tak długich płetw, ani takich kolorów.
Niestety, zego to ludzie nie wymyślą  🙄 Po tym naszym benku stwierdziliśmy,że nie będziemy popierać hodowli "kubeczkowej" bojowników i to nasz ostatni. Ciekawe jak długo wytrzymam, bo uwielbiam obserwować życie tej rybki  🤔wirek:
Teraz marzy nam się malawi, ale to za jakiś czas.
A ile już czasu dojrzewa Twoje akwa?

Jeśli to było do mnie, to moje akwa jeszcze nie dojrzewa 😉 Jestem na razie na etapie planowania, czytania i ekscytowania się 😉
Aha. No to jak już zdecydujesz się je kiedyś tam założyć to niech odstoi 2 tygodnie w nim woda. Wtedy najprawdopodobniej będą już dobre warunki dla rybek i można się ograniczyć jedynie do testu na ph wody i 🙂
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
10 lipca 2009 20:48
2 tygodnie jeśli został użyty biostarter, jeśli nie to 3 tygodnie. Jest oczywiście sposób bez dojrzewania, ale to chyba nie jest dobry pomysł na początek 😉
Tym bardziej dla laika  😁
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
10 lipca 2009 20:50
Osobiście chyba bym się nie zdecydowała na LT.
Spokojnie 🙂 Czytałem trochę, choć wiem, że nie wyzbędę się wszystkich błędów. Akwa będzie dojrzewało około 3-4 tygodni. Tyle wiem, muszę doczytać o sposobie dojrzewania(chodzi mi tu głównie o kolejność, czyli po jakim czasie rośliny itp.). A ile molinezji black molly mogę do tych 112l z obsadą jaką podawałem? Co do zbiornika to nic nie jest jeszcze przesądzone, może będzie większy.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
10 lipca 2009 21:35
Ja zalewałam już gotowe akwarium razem z roślinami i sprzętem. Nie ma reguły, że rośliny po jakimś czasie.
Coś tam też o tym słyszałem, ale lepiej się upewnić. A jak to jest z działaniem sprzęt bez rybek? Czy ma chodzić filtr grzałka itp.? I jeszcze jedno pytanie, czy filtr ma chodzić cały czas(tj. też w nocy)?
A w nocy nie oddychasz? 😉
narobiliście mi rybkowego smaka 🙂
czuję, że ożywię moje akwa 🙂. Zbiornik malutki, bo 28l, za to jest w nim cały komplecik i wygląda naprawde łądnie i schludnie.
Macie może jakieś propozycje na obsadę? 1 bojownik? krewetki?
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
11 lipca 2009 18:34
Podczas dojrzewania grzałka i filtr ma chodzić cały czas, podobnie po zarybieniu.



RTK nic innego na ten litraż się nie nadaje.
Ostatnio odwiedziłem kolejny sklep zoologiczny(a właściwie 2, były obok siebie). W pierwszym była według mnie żenada, właściwie te same rybki, jakieś takie mizerne. I drogo - znów 5 zł za neona czerwonego. W drugim więcej rybek, ale też nic specjalnego. Neony w takiej samej cenie. Pytam się sprzedającego: "Czy są może otoski?" A on do mnie: "Poszukaj sobie w akwariach."  🤔 Eee...Jakieś 50 akwariów, a ja w każdym mam szukać? Spojrzałem wzgardliwie i wyszedłem. Ale zachwyciłem się błazenkami i ogólnie wystrojem ich mieszkania 🙂 Super są  😜
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
15 lipca 2009 16:21
Poszukaj na allegro czy ktoś od Ciebie z miejscowości/miasta nie sprzedaje rybek. Ja tam kupowałam krewetki po 1,2/szt, gdzie w zoologicznym były po 15zł/szt.
Znalazłem na forum akwarystycznym(zresztą dla mieszkańców pobliskiego miasta) ludzia, który chce sprzedać neony czerwone 😉 Napisałem do niego i powiedział, że będzie miał je do sprzedania p 2zł 50gr, czyli dwa razy taniej niż w sklepie 😉 fajnie 🙂 Jeszcze musze poszukać akwa ;/ i reszty wyposażenia i ryb 
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
17 lipca 2009 13:23
Kupując od osoby prywatnej masz większą (bo nie całkowitą) pewność, że ryby będa lepszego zdrowia i w lepszej kondycji. Nie były hodowane masowo na sprzedaż 😉
A ja postanowiłem pobawić się w majsterkowicza i przy pomocy taty stworzyłem kokosy do akwarium 😉 Zrobiłem 2: pierwszy, żeby rybki mogły tam wchodzić i bezpiecznie złożyć ikrę i żeby rybki mogły się tam spokojnie urodzić(ściągnąłem to z któregoś forum  😎 ), a drugi to taki "domek" dla rybek.

Kokos nr 1:



Kokos nr 2:




P.S Podpowiedźcie mi jakieś ozdoby, które można własnoręcznie zrobić do akwa 😉
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
17 lipca 2009 19:25
grzesiek.1993, Nie, nie i jeszcze raz nie! 🤬
Kokosy barwią wodę. Raz miałam i nigdy więcej. Woda z przezroczystej zrobiła się jasno - żółto - brązowa. Szczególnie jak kokosy są w dużym zagęszczeniu.

Już lepiej kupić te wypłukane korzenie.

PS. Kokosy bardziej nadają się (z wyglądu) dla koszatniczek, chomików czy myszoskoczków 😎
A ja właśnie czytałem na forach akwa, że są bardzo fajne, tylko trzeba je wyparzać po kilka razy i ew. też w soli.
Notarialna a może doradzisz coś innego na ozdobę, żeby wyglądało ciekawie?
grzesiek - korzenie! 😉
są w sklepach zoologicznych, możesz wybrać korzeń o ciekawym kształcie. Potem dokupić taką roślinkę, która go obrośnie. Ewentualnie zadbaj o rośliny, ja uwielbiam holendry.



Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się