skoki na lonży



Zastanawia mnie co sądzicie o skakaniu na lonży. Czy to na otwartym placu, czy na lonżowniku, z lonżą czy bez.
Ostatnio bardzo często spotykam, w różnych stajniach, naukę młodych koni skakania na lonży. I nie mówię o kawaletkach, a o metrówkach i więcej.
nie każdy dysponuje korytarzem czy ogrodzonym parkurem, wzdłuż, którego można zrobić korytarz. Jak więc uczyć konia?
Ja osobiście uważam to za jedno wielkie nieporozumienie - koń jeszcze nie wpisany w łuk, a już mu skakać każą!
Nie umie się odp ustawić, wybrać odskoku, wpada w przeszkodę - lub co gorsza - skacze prawidłowo i ląduje w ogrodzeniu.
Uważam, że skoki na lonży młodych koni to jakiś absurd, a nawet dla starszych nie za mądry pomysł i nie mają nic wspólnego ze skokami na placu na ósemkach czy woltach.

Niestety obrazki takie widuje coraz częściej.  🤔wirek:


Wiem, że jest temat o młodych koniach i jest też o wolnych skokach, ale nie o tym chcę...
Jeżeli się mylę - sprowadźcie mnie na ziemię, może w innych czasach żyję.
Ale jeśli mam rację, nie wkładajmy tego tematu w inny, a rozwińmi tutaj - może choć jedna osoba pomyśli nad tym zanim konia kontuzjuje. 😉
nie każdy dysponuje korytarzem czy ogrodzonym parkurem, wzdłuż, którego można zrobić korytarz. Jak więc uczyć konia?


njalepiej nie uczyc skoro nie mozna stworzyc do tego odpowiednich warunkow. to chyba oczywiste  🤔wirek:
dla mnie skoki na lonzy to bzdura

zrobic na wybiegu korytarz to chyba nie jest straszny problem... a wybieg to chyba ma kazda stajnia
Zrobienie korytarza racze nie jest wielką filozofią-paliki i taśmę każdy może załatwić.
Też nie jestem za skokami na lonży, ale paliki i taśmy nie zawsze rozwiązują problem - nie wszystkie konie je szanują  😉
A ja mam inne pytanie....
colonell, co ma na celu ten temat? Dywagacje nt szkodliwości skoków na lonży? Twój jakiś konkretny problem? Czy "uświadamianie" zaściankowych koniarzy, którzy uczą konia skakać na lonży?
Każda opcja wydaje mi się po prostu bez sensu i zupełnie niepotrzebna do omawiania. Masz zamiar podsyłać ten temat tym, co uczą konie skakać na lonży? Gdzie widziałaś takich ludzi? Bo ja generalnie częściej spotykałam się z bezsensownie postawionymi korytarzami czy skokami luzem nad jakąś jedną, konkretną przeszkodą, a nie ze skokami na lonży. 😉
Dobrze mówisz - wiesz, że jest temat o młodych koniach i skokach luzem😉 więc dlaczego zakładasz inny? O czym chcesz pisać?
Z resztą konia można kontuzjować wszędzie, nie tylko skokami na lonży...
Mnie "trzepie" gdy widzę skoki na lonży. Z podobnych powodów co założyciela tematu + to, że praktycznie żaden koń nie trzyma tempa, nie zachowuje rytmu. Świetnie to widać np. na "filmach instruktażowych" z... no, z australijskimi wkkwistami "popierającymi natural" (sory, nazwisko mi uciekło). Takie "wyplute" skoki to kształtowanie u konia złych nawyków i proszenie się o kłopoty.
Oczywiście, "wolnoć Tomku w swoim domku", więc - co kto lubi  🙁
Dawna szkoła stosowana w Polsce skoki NA LINIE traktowała jako podstawę. To na linie koń uczył się odpowiedniej techniki przy pokonywaniu różnych POJEDYNCZYCH przeszkód. Oczywiście wszystko na małych wysokościach do 60-70 cm. Dopiero później mógł być trenowany w korytarzu. Proponuję zajrzeć do książki pt. "Ujeżdżenie i skoki" Bronisława Skulicza.

Co do skoków na lonży na łuku to jest to dla mnie bardzo duże nieporozumienie.. Nie negujcie samej idei jeśli nie znacie jej sensu. Po prostu mieliście do czynienia z marnymi, niedouczonymi naśladowcami dawnych praktyk.
Połowa stajni, jak nie więcej, praktykuje skoki na lonży i jakoś koniom nic nie jest...
A uczą się pracy nad własnym ciałem, gdyż odskok niemal nigdy nie pasuje, często nad przeszkodą są ciągnięte za linkę by nie wpaść w ogrodzenie lądując lub wpadają ucząć się nast. razem skakać w bok bardziej.
Ot moje spostrzeżenie. Ale korytarz uważam za lepszą naukę, bo uczy jak być powinno, a nie "jak jest źle to boli" 🙄
Nie no, generalnie to bardzo fajnie, że odskok nigdy nie pasuje, konie w skoku są ciągnięte za łeb coby się nie zabiły i uczą się skakać w bok... O.o
tez mnie to trochę przeraziło.. nie na tym polega skakanie na linie!  👿
Teraz już się nie dziwie, że ta praktyka spotyka się z takim oburzeniem skoro są tacy jej wykonawcy..  😵
anderwil, a jak się potem skacze na tak "zrobionych" koniach, co? 😀iabeł:

Chyba przeproszę Colonell. Ten temat najwidoczniej jest potrzebny, po tym co napisał Anderwil.
nerunia, tylko u skulicza, nacisk na skoki na lince jest kladziony w kontekscie szkolenia jezdzca przede wszystkim.
katija nie wiem czy mówimy o tej samej książce  🤔 w tej co ja mam skoki na linie mają przede wszystkim odegrać rolę w przygotowaniu młodego konia do skoków pod jeźdźcem.


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się