Kupno - sprzedaż nieruchomości.

Euforia_80, właśnie dlatego moim zdanem do wstępnej też warto mieć notariusza. Ja bym zrobiła spis tego co jest w środku, jesli kupujecie umeblowane, żebyś sie potem nie zdziwiła jak zamiast nowej lodówki znajdziesz 30-letni Mińsk😉. Może ja jestem przewrażliwiona, ale życie mi juz pokazało, że nikomu nie należy ufać, zwłasza jeśli chodzi o kwoty, na których stratę nie moge sobie pozwolić.
Np. ktoś wśród znajomych zawarł umowę wstępną ze spółdzielną na zakup mieszkania w W-wie. Wpłacił zwyczajowe 10% zaliczki, a kwota nie mała. Okazało się, że w mieszkaniu jest zameldowany lokator, którego nie mogą namierzyć. Teraz ma kłopot, bo wycofując się traci zaliczkę, czekać na odnalezienie to kupa czasu, a kupić z lokatorem to też ryzyko.
Spółdzielnia ma to w poważaniu, a facet kłopot. A wystarczyło dopłacić do notariusza, który sprawdza takie kwiatki i jeśli coś wyjdzie nie tak , to masz od kogo egzekwować swoje straty.

Ja też przy wyborze kredytu korzystałam z doradcy finansowego. Mam co do jego działań kilka "ale", bo narobił bałaganu w dokumentach i trochę straciłam na tym w odsetkach, ale pewnie gdybym z niego nie korzystała to i tak nie wyszłabym lepiej bo sama nie potrafiłabym tak przygotować dokumentacji, by bank wogóle chciał spojrzeć na nią.
Hija, gdzie takie ceny? Ja jeździłam po mazowieckim, łódzkim, lubelskim. Oglądałam kilkanaście działek, gdzie było 3-5ha + dom, najczęściej drewniany, ale nadający się do remontu + zabudowania jakieś typu stodoła, jakiś chlewik, obórka. Ceny od 70 do 150 tyś.
W jakiej odległości od Łodzi oglądałaś ? Bo tak w granicach do 30 km to raczej w tej cenie ciężko. Znalazłaś coś ciekawego ?
Miszka, okolice Łyszkowic i Koluszek. Znalazłam, ale w zupełnie innym rejonie.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
13 stycznia 2011 15:18
a jak zrobie zdjecia jako dowod?
ash   Sukces jest koloru blond....
13 stycznia 2011 15:33
jeśli nie chcesz notariusza do umowy przedwstępnej to wyszczególnij w niej wszystkie sprzęty łącznie z marką i porób zdjęcia.
[quote author=Euforia_80 link=topic=36553.msg851587#msg851587 date=1294931894]
a jak zrobie zdjecia jako dowod?
[/quote]

Ja bym zrobiła zdjęcia + spis tego co ma pozostać (tak jak inwentaryzacja) z modelami gdzie się da. Ten dokument też muszą obie strony podpisać.
Mam pytanie - podatek od zakupu nieruchomość płaci się zaraz po zakupie? Zastanawiam się ile wynosi, czy jest to jakiś procent od kwoty zakupu?
udorka, 2% kwoty tranzakcji płacisz u notaruisza. Nie warto znacznie zaniżać wartości nieruchomości z 2 powodów.
1) jeśli US uzna, że kwota jest podejrzanie niska ma prawo doliczyć Ci kwotę podatku, którą powinnaś zapłacić (wg średnich cen rynkowych) i doliczą Ci odsetki.
2) jeśli niegługo po zakupie będziesz chciała brać kredyt hipoteczny cena zakupu może być brana pod uwagę, przy wycenie nieruchomości, a tym samym uzależniać wysokość kredytu.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
24 stycznia 2011 12:04
Czy US moze sie zainteresowac skad mamy srodki na zakup nieruchomosci?
Może. W końcu albo powinnam mieć udokumentowane przychody, spadki, darowizny. Ale jest na to sposób jak się doczepia 😉
[quote author=Euforia_80 link=topic=36553.msg867837#msg867837 date=1295870652]
Czy US moze sie zainteresowac skad mamy srodki na zakup nieruchomosci?
[/quote]

jak najbardziej...
znajomi kupili mieszkanie na kredyt, po 3 latach przyszedł US z zapytaniem skąd mieli kase na 50% wkładu...
bo ich zarobki wg. PIT'ów były kompletnie nie-przystające do tej I raty...
było nieprzyjemnie, bo dla US nie ma wytłumaczenia, ze ktoś dostał kasę np. na ślub,
każda darowizna powinna być zgłaszana i opodatkowana...
Dodofon, z nierządu nijak nie ma się rozliczyć przed US 😉 To jest luka prawna, której można się łapać jako ostatniej deski ratunku.
Wiem, ze temat umow przedwstepnych juz sie tu troche przeterminowal, ale moze sie komus jeszcze przyda, wiec dorzuce swoje trzy grosze.
Z tego, co mi wiadomo, chyba najwazniejsza roznica pomiedzy umowa przedwstepna spisana u notariusza w formie aktu a taka zwykla umowa pisemna jest to, ze w pierwszym przypadku, jesli sprzedajacy zechce sie wycofac, masz prawo dochodzic na drodze sadowej sfinalizowania umowy i doprowadzenia do sprzedazy nieruchomosci. Zwykla umowa upowaznia Cie na ogol jedynie do zwrotu zadatku x2 (czyli jesli zadatek wynosil np. 20tys, sprzedajacy, jesli sie wycofa, zobowiazany jest zaplacic 40tys).
To ja mam pytanie o kupno nieruchomości:
-Księgi Wieczyste- to jest część Urzędu Miasta czy co?
Są takie Księgi Wieczyste on-line - korzystał ktoś?
Czy lecieć osobiście?
I opłaty- mam nakupić znaczków skarbowych czy płaci się tam gotówką?
Tania, Księgi Wieczyste to wydział w Sądzie Rejonowym. Muszę Cię zmartwić, bo on-linenie są dostępne. W Sądzie wypełniasz wniosek, gdzie musisz podać nr księgi danej nieruchomości. Płacisz w kasie w sądzie (przynajmniej u mnie tak jest)  i jeśli odbierasz osobiście lub wysyłają Ci pocztą. U mniej jak jest księga elektroniczna, to wydają w ciągu 20 minut.
Tania, Księgi Wieczyste to wydział w Sądzie Rejonowym. Muszę Cię zmartwić, bo on-linenie są dostępne. W Sądzie wypełniasz wniosek, gdzie musisz podać nr księgi danej nieruchomości. Płacisz w kasie w sądzie (przynajmniej u mnie tak jest)  i jeśli odbierasz osobiście lub wysyłają Ci pocztą. U mniej jak jest księga elektroniczna, to wydają w ciągu 20 minut.

O! Dziękuję. Nie umiałam wyguglować gdzie to się idzie.Sąd mam blisko. Urząd na końcu miasta.
:kwiatek: :kwiatek:
Nie ma sprawy Taniu 🙂
Księgę on-line można znaleźć w necie. W domu spytam męża jaka to strona była.

edit: już wiem 🙂

http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html
To ja mam pytanie o kupno nieruchomości:
-Księgi Wieczyste- to jest część Urzędu Miasta czy co?
Są takie Księgi Wieczyste on-line - korzystał ktoś?
Czy lecieć osobiście?
I opłaty- mam nakupić znaczków skarbowych czy płaci się tam gotówką?


taniu,
sprawdza sie samemu... bo biuro nieruchomości NIE MA odpowiedzialności... za nic... /wiem, masakra/
ba - sprawdza sie 2x, raz przed zakupem i drugi raz - godzinę-dwie PRZED podpisaniem umowy... bo w okresie kilku tyg mogli coś dopisać np. służebnosć, bank hipotekę czy cuś.

znaczków skarbowych już NIE MA
są ewentualnie SĄDOWE ;-)
[quote author=Euforia_80 link=topic=36553.msg851352#msg851352 date=1294924055]
jak napisac w umowie przedwstepnej, ze dom z takim wyposazeniem jak w dniu kiedy go ogladalismy, czyli meble, lodowka, kuchenka, zmywarka no i cala reszta ? Wyszegolniac to wszystko czy zaznaczyc tylko, ze z wyposazeniem?
[/quote]

Wyszczególnij.
Ja gdy kupiłam swoje gospodarstwo napisałam tylko ogólnikowo że z wyposażeniem i po zakupie okazało się, że jedynym "wyposażeniem" jakie zostało to pęknięty piec od C.O i kilka 30 letnich części meblościanki. Poprzedni własciciele wymontowali wszystko łącznie z kaloryferami i rurami od wody i C.O.
Księgę on-line można znaleźć w necie. W domu spytam męża jaka to strona była.

edit: już wiem 🙂

http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html


Tylko nie wiadomo jak często są tam aktualizowane dane. I do spraw urzędowych pieczątki brak. Dla własnej ciekawości można sprawdzić, dla celów urzędowych i tak trzeba się pofatygować.
No tak, jak już coś na poważnie to najlepiej osobiście.
Zdziwił mnie fakt istnienia takiej strony, można praktycznie każdemu sprawdzić co ma w księdze, numer księgi też łatwo można znaleźć w internecie na mapach geoportalu.
Normalnie zero prywatności 🙂
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
25 lutego 2011 09:24
jaki jest podatek od darowizny pieniężnej przekazany z rodziców na dzieci?
chce kupic nieruchomość i mogę otrzymać część pieniędzy od rodziców żeby uniknąć brania kredytu. Jak to załatwić formalnie aby US nie doczepił się skąd mam pieniądze na zakup ?
Euforia_80, tu masz trochę:
http://www.podatki.egospodarka.pl/57407,Podatek-od-darowizny-pieniedzy-konto-bankowe,1,65,1.html

i tu
[[a]]http://bip.o12.pl/2801/index.php?view=article&catid=111%3Askale-podatkowe&id=1102%3Apodatek-od-spadkow-i-darowizn-2011-r&option=com_content&Itemid=153[[a]]
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
25 lutego 2011 09:49
czyli jeżeli dobrze rozumiem ja jako dziecko byłabym zwolniona z takiego podatku? Muszę mieć tylko potwierdzenie dokonania wpłaty na moje konto i wyciąg z mojego konta, tak?
Euforia_80, Z tego co czytam to możesz dostać po 10.278 zł od 1 rodzica. Kwota powyżej jest opodatkowana 3% podatkiem od nadwyżki.
Żeby kwota 10278zł była zwolniona rodzice muszą Ci ją przelać na rachunek bankowy.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
25 lutego 2011 12:30
skubią tego biednego polaka na każdym kroku  😵
dzięki bera7 , masz może pomysł jak to rozegrać żeby jak najmniej stracić  🤣
Euforia_80, jaką kwotę potrzebujesz udokumentować? Macie oboje żyjących rodziców? To już masz 40 tyś.
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
25 lutego 2011 12:58
rozmawiam właśnie z kumplem , którego żona w skarbówce pracowała i w sumie sam korzystał z darowizny od rodziców i mówi że jeżeli jest to od rodziców to nie jest opodatkowana bez względu na kwotę. Potrzebne jest potwierdzenie przelewu i złożenie odpowiedniej deklaracji.
a kasy potrzeba mi duużo więcej ponad 100 000zł
Euforia_80, właśnie mi tak świtało w głowie. Ale ta tabela z podatkami na 2011 mnie zmyliła. Znalazłam jeszcze coś takiego http://forumprawne.org/prawo-finansowe-podatkowe/102719-podatek-od-darowizn-pienieznych.html
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się