Derki

Napisalas ze wstawilabys do zwyklej stajni (predzej) dlatego po raz drugi podkresilam ze nie stoje w zwyklej stajni (i nie bede).
Oczywiscie ze twoja opinia jest przydatna, ale liczylabym na jakąś poradę , a nie ironiczne dogadywanie.
Zorilla, dziękuję za opinię. Może ktoś jeszcze doradzi coś w poniższej kwestii:


Ostatnio taka wątpliwość przyszła mi od głowy.  Czy wracając z terenu, gdzie się koń spocił, nie powinnam go czymś przykryć na końcowego stępa?  Dojście do stajni, gdzie można go zaderkować, trochę trwa, a po drodze zimno, czasami wieje.  Jak rozwiązujecie ten problem? A może to w ogóle nie jest problem?  Koń jest ofutrzony,  więc dłużej schnie. 
Biorąc pod uwage, że w dzień jest ok 10-15stopni a w nocy potrafi spaść poniżej zera to derkowalabym na noc, w angielskim boksie jest pewnie tylko 2stopnie cieplej niz na zewnątrz..
Ja mam w boksach angielskich 20 koni. Większość stoi w derkach. Nie są przebierane w ciągu dnia, poza sytuacjami, kiedy jest bardzo ciepło i konie zaczynają się pocić pod derkami. Wtedy je rozbieram. W tej chwili stoją w plandekach na polarze. Wszystkie wychodzą na cały dzień na padok, bez względu na pogodę.
Dzieki za wskazowki dziewczeta te publiczne o te na pw 😉
Tez sie zastanawiałam bo tez mam konia w boksie angielskim i padokowanego od 9 do 19. Stoi w tej samej derce, nie wydaje mi sie zeby to bylo najlepsze rozwiazanie ze wzgledu wlasnie na roznice temperatur szczegolnie w sloneczne/mroźne dni. Ale nie ma za bardzo wyjscia, kon nie ejst zimny pod derka, nie choruje.
Kiedy przebieracie na cos grubszego? Moj teraz w samej plandece, mam tez plandeke na polarze i w zanadrzu 150 g w takie dni gdzie jest zdecydowanie zimniej. Na samą zimę nie wiem w co sie zaopatrzyc. Z tym ze mój sie troche ofutrzył.
Evson mi na zimę podczas mrozów, kiedy mój koń stał w takich warunkach jak opisujesz i nie był golony, wystarczala 150g. obecnie stoi w plandece z polarem i przebiore na cieplejszą dopiero jak temperatura w ciągu dnia będzie w okolicy 0℃. Z tym, że on prawie nie obrósł.

trusia ja bym ubrała polar na zad. Na pewno szybciej koń by wysechł i by go nie przewiało.
Znów potrzebuje rady  😉. Mam konia, który cały czas był zimą golony i derkowany, ja nie zamierzam tego robić, ale kiedy porównuję sierść mojej, do sierści innych koni to dochodze do wniosku, że ona jakoś tak mało ofutrzona  🙁. Jej sierść wygląda prawie jak letnia, a inne konie to do niej "mamuty"  🙁 Mam ją derkować? Czy liczyć na naturę? 😉 Zimna raczej nie jest, na jeździe się poci (i na placu i na hali).
Czy ktoś miał ?
Jak one rozmiarowo wypadają? Moja zazwyczaj nosi 145 cm ale jest szerokim koniem i nie wiem, którą brać.  😵
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
10 listopada 2015 09:14
Euphorycznie bierz o rozmiar większą. One są dość wąskie w szyi.
Rudzik Dzięki! Klatę mamy całkiem zacną, to wezmę większą.  😁
Kaarina, dziękuję za podpowiedź. A derka z softshellu też na tylek by była w tej sytuacji O.K? Bo wyczytałam wcześniej, że polar podwiewa, a sofshell lepiej się trzyma.

Udam się jeszcze z tym pytaniem do wątku terenowców, zobaczę, jakie oni mają opinie.
Nie korzystałam z softshellowych derek, ale tak na chłopski rozum do osuszania lepszy polar imo.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
10 listopada 2015 18:09
Witam 🙂
Od ponad trzech tygodni zakładam derkę mojej klaczy, w chłodniejsze dni widać było, że jej zimno. Koń wychodzi na wybieg od rana do zmroku, jest starsza i ma problem z utrzymaniem wagi ( aktualnie jest w trakcie tuczenia ). Na wybiegu stoi w przeciwdeszczowej derce podszytej z polarem, ani raz nie była pod nią spocona ani jakoś przesadnie ciepła. Jest już troszkę zarośnięta ale jak na nią to jeszcze nie bardzo 🙂 W stajni stoi bez derki (duża murowana stajnia, bez przeciągów- moim zdaniem ciepła). I teraz mam pytanie... Idzie do nas jeszcze derka przeciwdeszczowa podszyta samą bawełną, do tego mamy tą z polarem, jedną padokową z wypełnieniem 100 lub 150g. i jedną stajenną już grubsza, chyba 300g. Jak przyjdą temperatury poniżej zera to myślę, że na noc musi zostać w derce w stajni. Jaka derka jeszcze nam potrzebna? Wystarczy do tego jakaś stajenna z wypełnieniem 100g? Np. coś takiego: http://horse.shop.pl/produkt/derka-stajenna-york-olga ? To moje pierwsze starcie z derkowaniem innym niż na wybieg w trakcie deszczu dlatego będę wdzięczna za pomoc  :kwiatek:
Nasturcja-Renata   Moi trzej mężczyźni :)
11 listopada 2015 06:37
Robaczek M. ewentualnie możesz jeszcze dokupić przeciwdeszczowa 300 gr, ale to juz na mrozy  😉
deborah   koń by się uśmiał...
11 listopada 2015 07:04
trusia, derka softshellowa nie osuszy konia. Niektóre softshelle mają membrane paroprzepuszczalną ale nie jest ona na tyle skuteczna, żeby odprowadzić wilgoć na zewnątrz. Jeśli koń nie jest golony i raźnie maszeruje stępem nic mu nie będzie.
Polar oczywście osuszyłby konia szybciej, ale jest wiatroprzepuszczalny więc przed powiewem wiatru niespecjalnie uchroni. Pomoże jedynie szybciej wyschnąć.
Jeśli derka Ci fruwa wybierz taką z podwójnym zapięciem z tyłu. Zminimalizuje efekt podwiewania.
są też takie z wstawkami po bokach z innych materiałów. boki są cięższe i przez to polar za bardzo nie fruwa.

http://dobry-kon.pl/opis/7090635/derka-polarowa-hkm-lg-majestic-stripe-anti-sweat.html
http://dobry-kon.pl/opis/8019783/derka-cavallino-marino-verona-125-155cm.html
obecnie próbuje podpaść moją kobyłe. wychodzi na padok od rana do nocy ,czy warto ją derkować ? folblutka, mamy jedną derkę ale zakładam jak duże mrozy taką przeciwdeszczową podszyta grubymi kocami. kupić samą przeciwdeszczową ?
Jako totalny laik derkowy (nigdy nie miałam potrzeby derkowania konia) wpadam z pytaniem - czy jeśli niegolonego konia w deszcz będę pakować w samą plandekę to mi nie zamarznie na kamień? Chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby koń był "zdatny do użycia" pod siodłem w deszczowe dni.  :kwiatek:
Jeżeli będzie ciepło to nie zmarznie. Jak temperatury spadną poniżej 10 stopni to plandeka będzie przeszkadzać w ogrzaniu  😉
A jeśli będzie poniżej 10 stopni i będzie padało a nie będzie miał niczego przeciwdeszczowego to nie zmarznie? 👀  😉
tulipan czyli dopóki ciepło to plandeka, a potem coś pod plandekę by się przydało? 150g? Czy więcej?
julka jak nie będzie miał derki to sobie nastroszy futro, a jak ma derkę to ona "doklepuje" futro uniemożliwiając ogrzanie się.
julka177, a odpowiedz sobie na pytanie - jak będzie poniżej 0, na zewnątrz burza śnieżna i będzie stał goły i wesoły to zamarźnie?  🙄
julka177 a Ty wiesz w jaki sposób konie się ogrzewają i jak wygląda derka plandeka?
Fokusowa ile pod spodem to zależy od konia i stopnia ofutrzenia.
tulipan no właśnie ofutrzenie całkiem ok, wcześniej stał bez derki cały rok na pastwisku, nic to, będziemy działać jak się chłodniej i paskudniej zrobi, dziękuję  :kwiatek:
tulipan wiem, tylko zastanawiało mnie czy jak sierść będzie mokra to da się ją "nastroszyć".
Fokusowa ja tak zrobiłam ze swoim. Od poniedziałku w temperatury całkiem spoko będzie chodził w samej plandece, a jak będzie zimniej to mam plandeke z polarem. Zagadaj do Jarpola, szybko i zrobią jak chcesz 😉
Nie ma co dawać takiej kołdry, jeśli go wcześniej na to nie przygotowałaś.
Pomyśl za rok o tym co robi Deborah na zimę i CB dzięki temu dalej wygląda jak koń a nie mamut. Chyba, że będziesz chciała golić to już inna sprawa.


Edit: zapomnialam po co tu weszłam...
Czy ktoś może ma jakąś godną polecenia plandeke do jazdy (na całego konia)?
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
11 listopada 2015 19:33
To nie do końca prawda, że derkowanie zapobiega obrastaniu.
Mam dwa konie, który prawie wcale nie zarastają nawet bez derek. Za to reszta mimo derkowania musi być golona.
To mocno indywidualna kwestia. Z moich tylko jeden egzemplarz całą zimę miał krótką sierść. Reszta, w tym obecne dwa mimo derkowania zarastają. Owszem mniej niż golasy, ale nadal jest to futro, które przeszkadza przy codziennych treningach.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się