ciąża, wyźrebienie, źrebak

Tania jaki słodziak  😍

Gratulacje, niech się zdrowo chowa!
Gratki Taniu  !
Dziękuję-przekażę w RR.
Taniu, mi sie bardzo podoba fotka malej na fb jak ssie leżącą matke 😉 żarłoczna bestia 😉 niech zdrowo rośnie!!!!
Tania, jaka piękna 😜
kurczę, muszę wziąć aparat do stajni i porobić fotki wiewiórowi, bo chłopak nam rośnie jak na drożdżach, niedługo mamę dogoni 😀 nóżka się ładnie zagoiła, mamy nadzieję, że w przyszłości nie będzie sprawiać problemów. Mam jedno zdjęcie, ale nie swojego autorstwa więc nie wiem czy mogę je tu wstawić 😉

a tak btw, to quanta miała tu zawitać ze swoimi białymi kopytkami, które dostała pod choinkę ale ani widu ani słychu, a ja się doczekać nie mogę 😀iabeł:
777 dziękuję, że pytasz. 😉  Młody już miesiąc bez mamy stoi, chodzi z kumplami na padok, szaleje, rośnie. 😉 pojutrze kończy 7 miesięcy, tak więc czas szybko mija, ale jest przekochany. 😉

gryglodor, mały jest strasznie fajny! jak ja tęsknię za zrebolami....


Tania- sliczna klaczka!
Wojenka   on the desert you can't remember your name
03 stycznia 2013 23:54
Ale strasznie chudy, dajcie mu może więcej jeść.
chyba nie tylko Siwa ma problem z wagą..  👿
gdyby moj ukochany źrebol tak wyglądał (wiem że pora roku najgorsza na pokazywanie dzieciaków) to na pewno nie spałabym spokojnie.
Moj mlody tez tak wygladal, choc żarł sporo, siano i trawa do oporu, owies, granulat, muesli i witaminy, z tym, ze owies i granulat 3 razy dziennie,
wyglądal szczuplo, ale zdrowo.
Ja mialam ten problem, ze mlody za szybko rósł i musiałam uważac na rodzaj pasz...
Szczuply i nie do odpasienia byl do skonczenia 4 roku zycia, teraz okresowo tyje, chudnie, znow tyje 😉
Teraz mam zrebaka co wyglada raczej jakby miala opuchlizne głodową 😉 ma wielki dyndajacy, puchaty brzuchal 😉
Skoro wątek nieco ożył to ja wstawię mojego Prosiaczka 🤣, który ma już prawie 10 miesięcy...  A pamiętam jak siałam panikę w wątku, bo spóźniała się z przyjściem na świat cały miesiąc 😉

Jak ten czas szybko leci!!!
Glyglodor - masz moze zdjecia mlodego na twardym? Chcialam zobaczyc kopytka, bo w tym miekkim wygladaja jakos dziwnie... ile mlody ma wzrostu?
Ancyk - Prosiaczek sliczny 😉
Wojenka, hate me! wiem, że nie jest za gruby, ale naprawdę dostaje dużo jedzenia, sianko ma do oporu, nie mogę jakoś go spaść, na padoku cały czas szaleje, zaczepia, bawi się, to spala wszystko. zastanawiam się, czy mogę podawać mu wysłodki, które zamówiłam Siwej...
Megane nie mam zdjęcia z teraz na twardym, ale jest pod stałą obserwacją kowala. ma około 125 cm wzrostu.
Chyba troche malo 😉 zmierz go przy okazji 😉 zaraz sprawdze zapiski, ale wydaje mi sie, ze moj wczesniak w wieku 6 m-cy mial wiecej 😉
Myslalam, ze on chudy, bo wysoki...  :kwiatek:
Edit: moja mloda w wieku 6 m-cy miala 129,5 a moj mlody mial przy odsadzeniu (7 m-cy) 147 cm( ale on byl wlasnie zbyt wybujaly). Teraz ma 5,5 roku i poprzestal na 170 cm. 😉
Teraz mam odsadka i wyglada raczej jakby miala opuchlizne głodową 😉 ma wielki dyndajacy, puchaty brzuchal 😉


Dokładnie, moja to samo. Kiedyś Pani Bek-Kaczkowska napisała, że prawidłowo karmione odsadki/roczniaki naturtalnie są takie "brzuchate" i nie ma się czym martwić 🙂
gryglodor
Na padoku też ma siano ? Może coś nie tak z jego jakością ? Nie obraź się, ale kopyta ma okropne - strasznie płaskie i wypadałoby też coś z tym zrobić 🙁 I tak jak pisze megane, młody ma na pewno więcej wzrostu, nasza młp miała tyle w 3 miesiącu, a twój ma bardzo długie nogi, na pewno ma ok. 140 cm 😉
Alien siedmiomiesięczny miał 142 cm , obecny Alien ( rok ) , ma 152 cm .
W trzy miesiące Alien pokonał 10 cm i stał się ślązakiem . I mam wielki stres , bo wydaje mi się że muszę ja jakoś dodatkowo  podsuplementowac - nogi , szczególnie przody ,chyba dostają do wiwatu ( dostaje cały czas  to samo mega base junior - equistro )
Cos możecie dobrego polecic - dla rocznego , zimowego aliena ?
armara - my sie martwimy, chyba zrobie kolejną korektę do diety hihihi 🙂 nie ma nic gorszego jak zapasione źrebie  😁
Glygrodor - Co do kopyt...  kowal kowalowi nie równy, jesli sa jakies bledy w prowadzeniu kopyt, to zmien kowala... z kopytami jak z karmieniem, jesli teraz zaniedbasz, to np. u dwulatka juz nic nie zrobisz i nie poprawisz. Pamietaj, ze najwazniejszy okres w zyciu konia to jego pierwsze 18 m-cy (tak mnie przynajmniej uczono)
Powiedz mi jeszcze, trzymasz konia w pensjonacie czy u siebie?
Alien siedmiomiesięczny miał 142 cm , obecny Alien ( rok ) , ma 152 cm .
W trzy miesiące Alien pokonał 10 cm i stał się ślązakiem . I mam wielki stres , bo wydaje mi się że muszę ja jakoś dodatkowo  podsuplementowac - nogi , szczególnie przody ,chyba dostają do wiwatu ( dostaje cały czas  to samo mega base junior - equistro )
Cos możecie dobrego polecic - dla rocznego , zimowego aliena ?


Bez paniki, 152, dla rocznego ogierka szlachetnej rasy, to norma, jaminki chcesz hodować ?  Ważne by dostawał dobre ,tzn. bardzo dobre siano, do oporu, tzn. tyle ile jest w stanie zjeść, a paszy treściwej wystarczy mu ok 1kg, ja jak mam słabsze siano, to dodaję mleko w proszku do paszy treściwej, takie zwykłe dla cielaków tych starszych, patrzę tylko by w składzie miało siemię lniane. I to wystarczy .  U mnie klaczki roczne miały  z reguły od 145- 149 cm, potem wyrastały na konie o wzroście ok 170 +/- Miałam dwa odstępstwa od reguły, ale to były wyjątki. 😉
ancyk0991 fajny ten prosiaczek 😉

Pamiętajcie że młodziaki się odrobacza co 2 miesiące !
a co do karmienia to jutro napisze jak karmiłam swoją młodą bo wychowałam pączka - jednak wszystko mam rozpisane w kalendarzu i muszę do niego sięgnąć żeby nie nakłamać
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
04 stycznia 2013 10:02
titina a ile dodawałaś dziennie tego preparatu mlekozastępczego?
Jeny, teraz to się załamałam, wiedziałam, że jest nie za dobrze, ale nie myślałam, że aż tak źle...  Dziś go zmierzę i zobaczę co i jak, ale naprawdę nie śpię spokojnie mam z końmi teraz tylko pod górkę, wszystko nie tak.
Siano ma do oporu (tj. tyle ile jest w stanie zjeść), jest dobrej jakości, na padoku także jest. A co do kopyt to jakiego kowala w zachodniopomorskim możecie mi polecić? No i czy źrebol może jeść już wysłodki?
Megan koń stoi w pensjonacie i w dodatku, nie jestem w stanie być u niego często. 🙁
gryglodor dobrze że wstawiasz tu zdjęcia młodego bo czego właściciel nie widzi to my wypatrzymy
musisz zdecydowanie go podtuczyć i tyle - nie myśl o wysłodkach
on po prostu za mało dostaje jeść i tyle
może trzeba zmienić dla niego pensjonat bo szkoda takiego konia aby się zmarnował 😉
Gryglodor - wyslodki maja bardzo niska zawartosc wapnia i  fosforu, wg mnie daruj sobie ten dodatek dla mlodziaka.
A tak swoja droga moglas jeszcze z m-c potrzymac mlodego przy matce, jesli jej ponownie nie zaźrebialas 😉 ja swoja mlekiem zastepczym dokarmialam do prawie 7,5 m-ca (fakt, ze za duzo mleka mi sie kupilo 😉
I nie martw sie na zapas 😉
Ja wrzucę swojego  do porównania.To achał, ale w żywnieniu nie ma chyba większej różnicy
W wieku 3 miesięcy przy matce

W wieku 5 , po odsadzeniu:

W wieku 9 miesięcy

i  wieku 1,5 roku

Dodam że  nie mam może zbyt bogatego doświadczenia, ale pierwszy źrebak który urodził się u mnie miał podobny brzuchol jak Twój. Wtedy  nie miałam zielonego pojęcia o karmieniu maluchów i wydawało mi się to normalne. Ba nawet wet tak twierdził. Niestety dzisiaj widzę, że kobyła nie wyrosła tak jak powinna. Mimo iż rodziców ma wyższych , sama jest raczej "średniego " wzrostu.
A Sahab na dzień dzisiejszy ma 155 cm .
gryglodor zeby nie wiem jak ci wlasciciel pensjonatu wmawial, nie wierz w to karmienie do oporu !!! Znalam juz takich co to klamali w zywe oczy, zaslaniali sie pora roku, a kon marnial w oczach. Na szczescie w pore zmienilam stajnie. Minal rok, znow zima, inna stajnia, a moj kon okraglutki, wesolutki, sersc gladka, blyszczaca.
Twoj zrebaczek jest fajniutki, ale bardzo mizerny, szkoda go zaniedbac.
gry może jednak to miejsce nie jest aż tak idealne?
częste kolki siwej i wygląd młodego...gdyby to były moje konie to raczej szukałabym pilnie nowej stajni  🙄
Gryglodor faktycznie młody nie wygląda za dobrze, moja mała w podobnym wieku (na poprzedniej stronie fota) a jakby jej więcej.

ancyk0991'owy źrebak też wygląda ładnie

Donia Aleksandra totalnie się nie znam na achałtekach ale maść jest przecudna  😍
Donia Aleksandra, uwielbiam tego Twojego malucha, jest przepiękny!
Megane, 777, Louisa
Dziękuję :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:

Ja się nie znam, ale podobnie jak dziewczyny wyżej przeżyłam kilka stajni i nie chcąc nikogo osądzać ani uogólniać - muszę niestety przyznać, że często to co mówi obsługa/właściciel stajni to jedno a to co robi, jak karmi to drugie... 🤔

Swoją drogą problemy z wagą Młodego - z tego co kojarzę - pojawiły się jeszcze przed jego odsadzeniem?


I jeszcze jeden Prosiaczek w wieku 7 mcy (przepraszam za jakość ale mgła była - a wtedy mój aparat nie współpracuje 😉)
Donia cudna maść
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się