wysłodki buraczane

Burza
dobrze wiedzieć, że data ważności jest troszkę "elastyczna"  😁
wysłodki nie pójdą do śmieci, dziękuję wszystkim za odpowiedzi  :kwiatek:
A czy wysłodki można robić raz na jakiś czas, okazyjnie, albo np mieszać jako dodatek  z makuchami?
A czy wysłodki można robić raz na jakiś czas, okazyjnie, albo np mieszać jako dodatek  z makuchami?


Konie i ich układ pokarmowy raczej wolą jednostajną,monotonna dietę..Poza tym jaki jest sens podawania wysłodków raz na jakiś czas?? albo skarmiasz,albo nie...
Widziałam, że kiedyś już ktoś o to w wątku pytał, ale odpowiedzi nie otrzymał więc ponawiam. Jak bilansujecie wysłodki owsem gniecionym + otrębami pszennymi. Plan jest taki, że koń będzie dostawał rano i wieczorem wysłodki a na środkowy posiłek owies gnieciony. Nie wiem tylko jak to porządnie zbilansować?
Wpadam z pytaniem czy wysłodki ze sklepów rolniczych z paszą dla zwierząt zawsze wymagają bilansowania ? Trafiłam na stajnie w której jest to poza owsem standard pensjonatowy i niestety właściciel umiał mi powiedzieć tylko tyle że wysłodki są niemelasowane i że są z hurtowni rolniczej na kg kupowane.
No i teraz nie wiem czy je bilansować czy nie...  🤔
Marti pewnie są to zwykłe wysłodki jako odpad z cukrowni. Na pewno trzeba je bilansować. Pytanie jak dużo tego konie dostają. Bo jak garść i do tego wiadro owsa to może stosunek Ca:P nie zdoła się zaburzyć. Jednak jeśli wysłodki są podstawą żywienia należy uzupełnić poziom fosforu w dawce.
Nique ja podaję wysłodki z jęczmieniem i otrębami w stosunku wysłodki suche:jęczmień:otręby jak 1(1,5):3:5 (chodzi o objętość, nie wagę).
Mam pytanie odnośnie bilansowania wysłodków, koniecznie otrębami czy można podać sam fosfor do wysłodków?
Widziałam  w Podkowie jest fosfor wapniowy i chyba sodowy.
Nie bijcie jak głupie pytanie 😀
Nique ja podaję wysłodki z jęczmieniem i otrębami w stosunku wysłodki suche:jęczmień:otręby jak 1(1,5):3:5 (chodzi o objętość, nie wagę).


Czyli w zasadzie dajesz wysłodków gotowych do otrębów 1:1? 😀 Przynajmniej moje tak puchną (mniej więcej 1:5). Ja na razie dałam mniejszą dawkę otrąb niż docelową żeby się przyzwyczaił, (bo nie chciał ich jeść :/). Na środkowy posiłek dostaje owies.

siwa300 a czemu nie chcesz otrąb?

Edit: Właśnie przeczytałam opis fosforanu wapniowego od Podkowy. Czytałaś go?

"Fosforan jednowapniowy — Ca(H2PO4)2xH2O — zawartość fosforu 23%, zawartość wapnia 15% dobrze zbilansowane proporcje, pH 4. Przydatny gdy mamy potrzebę jednoczesnej suplementacji fosforem i wapniem. Zalecamy podawanie przy karmieniu wysłodkami z buraków cukrowych. Dawka dzienna od 20 do 50g dziennie dla konia o wadze około 500kg. W uzasadnionych przypadkach więcej po decyzji lekarza weterynarza."

Tu chyba masz odpowiedź...
Trochę więcej wychodzi mi wysłodków, mokrych mam pół wiadra, a jęczmień z otrębami stanowi mniej niż drugą połowę 🙂
Podepnę się do pytania o bilansowanie wysłodków- czy któraś z Was bilansowała wysłodki słonecznikiem ?
Znalazłam informację o bardzo dużej zawartości fosforu w ziarnie ale niestety nie mogę znaleźć wartości dla łuski.

Zawartość pierwiastków w 100g ziarna słonecznika:
Calcium, Ca 78 mg
Iron, Fe 5.25 mg
Magnesium, Mg 325 mg
Phosphorus, P 660 mg
Potassium, K 645 mg
Sodium, Na 9 mg
Zinc, Zn       5.00 mg

Jeżeli łuska miałaby podobną wartość to myślę że skarmianie "całym" słonecznikiem miałoby sens (zarówno łuską jak i ziarnem).

Tylko wtedy w jakich proporcjach  ❓

Będę wdzięczna za wszelkie uwagi 🙂



Łuska słonecznika jako taka jest praktycznie nieprzyswajalna, więc nijak nie da się nią zbilansować czegokolwiek
Jeżeli koń dostaje rano i wieczorem owies, to czy wysłodki buraczane mogę mu podawać tylko wieczorem a rano w takim razie owies ❓ 🤔 I jak wysłodki się skończą to mogę spokojnie zacząć mu na nowo dawać sam owies? Ten koń raczej zje wszystko i myślę, że taka zmiana by nie miała dla niego znaczenia. Chcę mu na jakiś czas zmienić dietę bo trochę w ostatnim czasie schudł.
Każda zmiana diety ma dla konia znaczenie 😉
Postanowilam przejsc z gotowych wyslodkow z lucerna (prolinen) na wlasnej roboty mieszkanke (wyslodki + lucerna granulowana). Czy ktos wie w jakiej proporcji je mieszać zeby bylo jak najbardziej zblizone do tego co ma prolinen? Nigdzie nie moge znaleźć info
dea   primum non nocere
05 maja 2017 22:15
czy przypadkiem i wysłodki, i lucerna nie mają za dużo wapnia względem [s]magnezu[/s]fosforu? i tak trzeba ziarno lub otręby dać? jaki ma cel taka akurat mieszanka?


EDIT. oczywiście że fosforu, co ja mam ostatnio za dziurę w głowie!!!
dea, względem fosforu. 😉 Ale tak, mają.
W tych gotowych wysłodkach ProLinen są jeszcze otręby pszenne.
Daje owies do tego. Ktos wie jak wygladaja te proporcje?
Wiem, ale nie powiem  😉
dea   primum non nocere
06 maja 2017 22:48
A powiesz jaki ma cel taka mieszanka? bo mnie to intryguje. Smakowitość? białko? jeszcze coś innego?
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
07 maja 2017 08:21
[quote author=karolina_ link=topic=64.msg2677766#msg2677766 date=1494053754]
Daje owies do tego. Ktos wie jak wygladaja te proporcje?
[/quote]

Karolina
koleżanka zielona stajnia w stopce ma stosunek wapnia (Ca) i fosforu (P) w poszczególnych paszach
Rudzik - dzieki, widzialam, ale nie tylko o wapn i fosfor chodzi, kazda z tych rzeczy osobno ma tez sporo bialka a przebialkowac konia niefajnie.

Dea, u jednej chodzi o bialko, planuje ja w nastepnej rui zazrebic. Plus dostaje minimum owsa bo ma l4 i nie pracuje. Druga dostaje dodatkowe bialko (lucerna) na przypakowanie, jest normalnie w treningu. Z tym ze ta dostaje jeszcze inne rzeczy.
Białka wysłodki mają ca 51-65g (melasowane więcej, niemelasowane mniej), susz z lucerny ok. 120 g - zwykle na opakowaniach jest podane białko, bo każda partia może mieć inną zawartość, owies 90-95 g białka. Wysłodki jako takie są niskobiałkowe, owies średnio a jedynie lucerna w tym przypadku jest wysokobiałkowa.
Przy karmieniu wysłodki i lucerna to poziom wapnia będzie wysoki i o ile to nie stary koń to wystarczy zbilansować fosfor suplementem czy owsem (ale nie w ilości garść), natomiast białko wyjdzie raczej średnie, chyba, że damy kilogram lucerny i 100 gram wysłodków 😉
Dzięki. Są jescze otręby (w gotowej mieszance) - a te już są wysokobiałkowe. I tu pytanie o ilość otrąb i lucerny do wysłodków myśle już ma znaczenie
dea   primum non nocere
09 maja 2017 22:32
No tak, białkiem się istotnie różnią. Dzięki za liczby  :kwiatek:
Będę wdzięczna za opinię :kwiatek:
Czy wysłodki niemelasowane z pro linen z lucerną i otrębami muszę dodatkowo bilansować otrębami??
Czy mogę uwierzyć producentowi,że są już zbilansowane? Podaję 2 miarki wysłodków(suchych)  z 1/2 miarki owsa i 1 miarką musli +1/2 miarki łuski słonecznika.Chyba już przekombinowałam..Koń wraca do boksu tylko na noc, cały dzień pastwisko z trawą +siano. 
Będę wdzięczna za opinię :kwiatek:
Czy wysłodki niemelasowane z pro linen z lucerną i otrębami muszę dodatkowo bilansować otrębami??
Czy mogę uwierzyć producentowi,że są już zbilansowane? Podaję 2 miarki wysłodków(suchych)  z 1/2 miarki owsa i 1 miarką musli +1/2 miarki łuski słonecznika.Chyba już przekombinowałam..Koń wraca do boksu tylko na noc, cały dzień pastwisko z trawą +siano. 


Podajesz wysłodki w ilości dwóch miarek na sucho???
Nie sprecyzowalam.1 miarka kuchenna.ma 250 gr 🙂 edit:oczywiscie je zalewam wodą..z  2 "miarek" wychodzi tak z pół czarnego wiadra gotowych wyslodkow.
[quote author=zielona_stajnia link=topic=64.msg2671657#msg2671657 date=1492190969]
Łuska słonecznika jako taka jest praktycznie nieprzyswajalna, więc nijak nie da się nią zbilansować czegokolwiek
[/quote]
jak to? Jakby nie byla trawiona, to kon by ją wydalał w całości. Ja swoje karmie słonecznikiem i bardzo ładnie przerabiają.
też mi się wydaje, że łuska slonecznika (czarnego) nie daje nic poza wypełnieniem i włóknem. Ale nie ma to większego znaczenia no chyba ze ktoś daje po kilogramie - tyle, że chyba koń zatkałby się. Wszystkie opracowania dotyczą całego ziarna, w łusce. A włókno najlepsze z siana. Tu artukuł o sloneczniu, stronka nie jest naukowa 😉, ale jest podana zawartość ziarna.
http://www.odzywianie.info.pl/przydatne-informacje/artykuly/art,slonecznik-kalorie-wartosci-odzywcze-i-ciekawostki.html
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się