Badanie krwi - analiza wyników

Freddie- moim zdaniem gucio wiemy.

Zasada pierwsza- nie leczymy wyników, tylko pacjenta. Wyniki to tylko badanie pomocnicze. Trzeba by teraz odnieść te wyniki, do objawów konia i jego stanu somatycznego ( badanie przez weterynarza). Czyli jak mówiłam- bez weterynarza się raczej nie obędzie.

Leukocyty podwyższone o 1 mogą:
- Nie świadczyć o niczym. (błąd laboratoryjny).
-Mogą świadczyć, że jest jakiś niewielki stan zapalny ( bo podwyższone tylko o 1)
-A mogą świadczyć o poważnym stanie zapalnym ( jeśli np wyjściowo koń ma poziom białych krwinek np 5. To wtedy ewentualny wzrost do 13 świadczyłby o poważnym stanie zapalnym)

Kreatynina delikatnie poniżej- można olać-tak myślę. Ewentualnie sprawdzić za jakiś czas.

Fosfataza zasadowa o ponad 100 w górę, to już sporo. Ale też skoro tylko 1 taki izolowany wynik wyszedł, to też ciężko coś konkretniejszego powiedzieć. Pozostałe wyniki z profilu wątrobowego- w miarę ok, więc...? Myślę, że warto by sprawdzić poziom wapnia! Fosfataza ma z wapniem sporo wspólnego. Tylko że nie mamy normy wapnia dla konia!
A może po prostu też sprawdzić tę fosfatazę za jakiś czas?

Nie wiem jakie normy tego zrobionego OB.(w ludzkim labie odczytuje się wynik po 60 minutach, czyli norma powinno być-135. Jest 47. Dziwne....Świadczyłoby to, według tych danych które mamy o zagęszczeniu krwi, a to zupełnie się nie zgadza z pozostałymi wynikami. Może faktycznie OB wychodzi niemiarodajnie w ludzkich labach?) I co z albuminami?

Ja to tu jakiejś tragedii nie widzę. Jeśli jednak martwisz się stanem ogólnym konia, to może jednak poszukaj dobrego weterynarza? Albo najzwyczajniej jeszcze trochę poczekaj i poobserwuj konia.
Naprawdę trudno poradzić.
Może jakiś weterynarz z forum by pomógł.

ps. fajowo wyszły te badania. Zobacz ile razy biedne laboratorium powtarzało poszczególne wyniki myśląc, że to Twoja krew !!  😀

ps2. jeśli chcesz, to mogę podpytać zaprzyjaźnionych internistów, ale wiesz.....koń nie człowiek...chociaż internista to jednak już coś.
U mojego kuca OB w ludzkich laboratorium wyniosło 85.
O wiele za mało na normę.

Gdyby było robione w końskim, to byłaby oznaka odwodnienia lub ochwatu.
To interpretacja dwóch weterynarzy i jednego Autorytetu w dziedzinie  badań koni. 🙂

p.s

Krew końska opada bardzo szybko- pomiar musiałby być robiony co kilkanaście minut.
Dzieki Tunrida 😉 my tez sie usmialismy przy tych wynikach powtarzanych dwa razy, bo tyle przekraczaly norme 🙂

Jest jeszcze jedna rzecz, ktora zauwazylam: Forest kaszle przy wysilku! I naprawde NIE CHCE sie wysilac, nie chce biegac, a dla niego (potrafil dobrych kilka km przebiec wyciagnietym galopem bez wiekszego zmeczenia), to jest dziwne i nienormalne. Wyraznie sie oszczedza. To, ze schudl nie martwiloby mnie tak bardzo, gdyby nie ogolna apatia...

Wczoraj dostal Equimax na ewentualne tasiemce i larwy gzow, czy to mozliwe, zeby w ten sposob opuszczaly orgaznizm?

PS Tak, bardzo prosze, jesli mozesz popytac kogos, byloby super, kon stoi w dziurze pod Kielcami, tu nie ma dobrych, konskich wetow, jeden to nawet odsyla prosto do koniarzy po rade... 🙁
Bardzo prosze o pomoc
Badania robiłam w ludzkim laboratorium, wiec nie mam interpretacji.

WBC  6.17
RBC  6.98
HGB  10.55
HCT  31.70
MCV  45.44
MCH  15.12
MCHC  33.27
RDW  15.27
PLT  181.50
MPV  4.82

KREATYNINA W SUROWICY  0.98  mg/dL

KWAS MOCZOWY W SUROWICY  0.60  mg/dL

MOCZNIK W SUROWICY  38.00  mg/dL

Z góry bardzo dziękuję za pomoc :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
Brzoskwinia- zerknij- http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,8530.0.html   🙂

Biochemię słabo widać, więc:
kreatynina- 1,2-1,9
mocznik- 25-45
kwas moczowy- ?
Pytanie  :kwiatek:

Który wynik odpowiada za wątrobę?  👀
AspAT i AlAT
Dzięki  :kwiatek:
Czy kon przed pobraniem krwi musi byc na czczo tzn.bez owsa? I czy wogole jest sens badac glukoze? pamietam,ze w przypadku kota ta krew na glukoze byla w jakims spec. Lab. badana i wet mi mowil,ze zwykla biochemia jest niemiarodajna.
Można badać normalnym glukometrem albo w laboratorium, z tym że krew misi być pobrana do próbówki ze specjalnym odczynnikiem
Ok.dziekuje.podejrzewam ze ten wet nie bedzie mial takiej probowki.
Glukoza niekoniecznie musi być pobierana do specjalnej probówki 😉 zależy w jakim sprzętem i metodą laboratorium ją oznacza. W niektórych wystarczy zwykła biochemiczna probówka. Najlepiej zadzwonić bezpośrednio do labo. w którym chcesz wykonywać oznaczenie i zapytać 🙂
Czy mogę pobrać koniowi krew do ludzkich próbowek i zanieść do ludzkiego laboratorium? Czy muszą być specjalistyczne?
Lab dla zwierząt 😉
probówki pewnie mogą być te same- tylko musisz wiedzieć jaki wskaźnik w jaką probówkę się pobiera 😉
może mi ktoś podać jakie są normy wapnia i fosforu u koni?
Glukoza niekoniecznie musi być pobierana do specjalnej probówki 😉

Oczywiście, niekoniecznie.
Jeżeli lubimy bawić się w jasnowidza i wróżyć z fusów.
nie mam tej książki w domu
może ktoś byłby tak miły i sprawdził ten fosfor?

orientuje sie ktos moze, jaka moze byc przyczyna podwyzszonego poziomu trojglicerydow we krwi u konia?
Odświeżam  🙂.
Czy wyniki WBC=4,3 tys./mm3 i PLT=117 tys./mm3, oprócz małej anemii mogą jeszcze na coś wskazywać ?
Wszystkie inne parametry z morfologii i biochemii są w normie.
Może ktoś z Was będzie wiedział ?  :kwiatek:
famka   hrabia Monte Kopytko
20 marca 2013 13:49
Famka, dzięki - trochę pomogło.

Słyszałam, że te parametry często są u koni trochę poniżej normy. Faktycznie tak jest ?
famka   hrabia Monte Kopytko
20 marca 2013 14:12
ajstaf, wyniki badań krwi może ci tylko zinterpretować wet, ponieważ na wiele rzeczy ma pływ nie jeden a kilka szczegółów
najlepiej jak byś przesłała te wyniki do weta
Ja te wyniki dostałam od weta i zostały one przez niego omówione  :kwiatek:.
Może w takim razie skonsultuję się z jeszcze jednym wetem, to będę spokojniejsza.
famka   hrabia Monte Kopytko
20 marca 2013 14:22
a to co powiedział wet ? bo jestem ciekawa  ? 🙂
Famka, powiedział że wyniki mogą wskazywać na lekką anemię, ale że często się zdarza, że akurat te parametry są u koni poniżej normy. Mam zalecone podać haemolytan. Ponieważ wszystkie inne parametry są w normie, to innych zaleceń nie dostałam. No, oprócz tego, że mam nie panikować  😉.
famka   hrabia Monte Kopytko
20 marca 2013 14:33
no to tego się trzymaj  🙂

edit: ale ten haemolytan to dość drogi widzę jest, a na rynku sporo innych tańszych specyfików na anemię
Kasia Konikowa   "Konie mówią...po prostu słuchaj..." Monty Roberts
20 marca 2013 19:32
Niecały miesiąc temu robiłam wyniki krwi u mojego konia (morfologię i biochemię). Krew była wysyłana i badana w Niemczech w klinice. Biochemia wyszła bardzo ładna, bez zastrzeżeń. Natomiast w morfologii niektóre parametry były lekko poniżej normy, co mogło wskazywać na zarobaczenie, przeziębienie lub podane ostatnio leki. Dwie ostatnie przyczyny wykluczyliśmy. Koń został odrobaczony i po miesiącu od odrobaczenia będziemy powtarzać już samą morfologię (koniec marca/początek kwietnia). Myślę, że warto raz w roku zrobić takie badania krwi, żeby sprawdzić czy wszystko jest dobrze.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się