Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

Wcale tj. codziennie wybierane i codziennie ścielone - słoma różnista: żytnia, pszenna, pszenżytnia. W przyszłym roku testuję sieczkę ze słomy własnej produkcji (sieczkę z koniczyny też będę robić 🙂😉 - ciekawe czy będzie bardziej chłonne - wydaje mi się, że tak gdyż zdarzało mi się ścielić takimi resztkami co się posypały z balotów i było to bardziej chłonne niż długa słoma.
Poczytałam o zaletach i wadach różnych ściółek. Czy mógłby ktoś zrobić zestawienie trociny/ len/ torf z podaniem ceny za opakowanie i miesięcznym zużyciem? :kwiatek:
Witam!
W pensjonacie moje konie stały standardowo na słomie, cudów nie ma, a i do ideału temu rozwiązaniu daleko. Obecnie mam konie na ściółce z trocin (takich ze stolarni różniastego "formatu" od drobnych, po takie wióry) i nie planuje zmian. Sprzątam 2 razy dziennie- rano i bardzo późnym wieczorem, żeby konie mogły spokojnie się położyć. Podłogę mam drewnianą (dąb), pod podłogą jest pusta przestrzeń, więc jeśli cokolwiek przecieknie, to wsiąka w grunt. Zaleta takiego ścielenia jest to, że konie mają sucho i czysto. Może ciepła taka ściółka nie daje, tak jak klasyczna ze słomy, ale nie ma problemu z zamarzaniem. (stajnia angielska). konie nie narzekają, nie chorują, nie kaszlą, nie gniją im strzałki i chętnie się kładą.
Znam tez osoby, kt używają trocin w połączeniu ze słomą i też sobie bardzo chwalą, bo trociny są bardzo chłonne, dzięki czemu ściółka jest dłużej sucha i czysta.
D+A Dokładne cyfry Ci nie powiem ale najtańsze są trociny a najdroższy len.

Tylko torf lepiej chłonie niż trociny, dlatego ogier teraz stoi na torfie mix (z trocinami). Jest to dobre rozwiązanie dla czystych koni które kupę robią w jedno miejsce. Dramka musi stać na słomie bo jest brudasem.  🙄
Mi taniej wyszedł len - 36 zł/balik z transportem niż torf - 50 zł/balik z transportem.
50zł?  🤔 Ja za torf mix płace ok 38zł

Ile miesiecznie wykorzystujesz opak. lnu?

Dramka 38 ale plus transport mi tyle wychodzi, a przy lnie mam transport gratis. Zużycie w zależności od konia, ale pomijając pierwsze ścielenie to 2-4 beli na miesiąc do dosypania.
http://allegro.pl/konie-zdrowy-torf-do-stajni-konie-sciolka-i1419800486.html

kupowal ktos tutaj?

wlasnie testuje torf i len. len na pewno bardziej estetyczny, ale jest wiekszy problem z konmi, ktore sa brudasami - torf lepiej znosi takie paskudy, jak wynika z moich obserwacji. przy trocinach mam problem z pozbywaniem sie obornika, rolnicy niechetnie biora.
Met, my chyba używamy podobnego, tylko przychodzi w takim paku 1tona więc nie poznam po opakowaniu. Suchy, wydajny.
Dramka, co wychodzi najtaniej a co najdrożej to przeczytałam🙂 Uznałam ,że może przydałoby się takie zestawienie w jednym poście ile co kosztuje i ile mniej więcej się tego zużywa, żeby móc sobie porównać jakie to są różnice😉
Tak jak juz przeczytałaś zależy od transportu, od konia, od boksu..
a jak sprawują się wióry firmy Transwiór w porównaniu do innych ściółek dostępnych na naszym rynku?
Ja przez jakiś czas używałam tej ściółki.
http://www.hhb.co/o-produkcie.html
Plus, że rzeczywiście pięknie pachnie, dobrze chłonie.
Ale polecam raczej dla koni, które (nie tak jak moja) są w miarę czyste i nie robią pobojowiska , bo inaczej trzeba często dosypywać.
widzialam na stronie rsprodukter ze wprowadzą nwe dwie ściółki niedługo i mają być tansze i wydajniejsze niż eco - dry. wiec może to byc najlepsza alternatywa dla wszystkich pozostałych ściółek. czy ktoś ma jakieś doświadczenie z takimi pellets - ami? oni maja mieć peletsy z wiórów świerkowo - jodłowych i peletsy z sieczkowanej słomy.
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
25 stycznia 2011 13:51
Met, my chyba używamy podobnego, tylko przychodzi w takim paku 1tona więc nie poznam po opakowaniu. Suchy, wydajny.

Burza a nie czuć ziemią ? pytam z czystej ciekawości - bo torf jakiego ja używam jest bezwonny , a byłam jakiś czas temu w stajni gdzie kupowali torf na tony i zapach był taki.. jak hmmm..  w sklepie ogrodniczym... ( ? )
zduśka, muszę jutro iść powąchać 😁 w stajni nie czuć nic poza powietrzem. Zresztą daleko nie masz żeby samej sprawdzić 😉 ja jestem niezmiennie zachwycona.
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
25 stycznia 2011 20:43
hehe - powąchaj i daj znać  🤣

a tak na serio - ja również jestem mega zadowolona z torfu, wychodzi taniej od ścielenia trocinami  😅  .. no i z nowości, to jakoś w marcu powinnam coś więcej napisać o nowej ściółce, którą będę testować w lutym  🙂
czytałam już w kilku miejscach, że sprzedawany jest dla koni torf ogrodniczy - może dlatego on tak ziemią pachnie...
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
25 stycznia 2011 21:04
czytałam już w kilku miejscach, że sprzedawany jest dla koni torf ogrodniczy - może dlatego on tak ziemią pachnie...


dokładnie i o to chodzi, ktoś złapał dobry interes - pewnie stwierdził, że torf to torf i postanowił zarobić  🙄
a faktycznie mamy chyba jedną - może dwie firmy, które sprzedają typowy torf do boksów - który przechodzi skomplikowany proces produkcji aby mógł się nadawać do ścielenia w stajni.
Niestety już mam potwierdzone, że muszę zmienić ściółkę🙁
Ile mniej więcej miesięcznie kosztuje Was torf?
No i pytanie do osób stosujących ściółkę eco dry- jakie mieliście zużycie na miesiąc?
zyzycie torfu jest takie jak podaje producent ok 4 szt na miesiac ale pamietaj zebys zrobila 1 wysypanie dobre czyli 4-5 na boks, moj konis malo zuzywa bo nam starcza 1 worek na 10 dni wiec jest super, wystarczy dbac o sicolke 🙂 koszt miesieczny to ok 120 -140 zł
Ok dzięki. Jednak zamówiłam już eco dry bo jakieś takie "czystsze" mi się to wydaje. Mam nadzieję, że zużycie wielkie nie będzie.
Daj znać jak sie sprawuje ta ściółka bo tez jestem ciekawa, ile na pierwszy ran na boks ile faktycznie wody i jak sie dosypuje bo to tez ważne.
Ok zdam relację jak to wygląda. Niestety porównania do innych ściółek nie będę miała, bo do tej pory mój kon stał tylko na słomie. Transport już niedługo powinien być u mnie, więc napiszę ile worków poszło na pierwsze ścielenie i jak to później wygląda. Zastanawiam się czy nie zaopatrzyć się w jakiś sprzęt do sprzątania. Myślicie że zwykłym gównozbierakiem da radę czy niezbyt?
Jeszcze raz ponawiam pytanie MET- czy ktoś zamawiał torf przez allegro u sprzedawcy z linku? podejrzanie tani jest dlatego pytam

i jak to jest z torfem? mój koń większość czasu spędza w boksie i kupy robi wszędzie, później rozdeptuje. Wylewa wodę przy jedzeniu siana i ogólnie jest syfiarzem, czy torf ma sens przy takim koniu?

Przy trocinach też miał bałagan, ale było lepiej niż na słomie.

Niestety sprzątam tylko ja jak jestem w stajni.
U nas w stajni w jednym boksie mamy ściółkę eco dry.

Na boks 3-4m wysypaliśmy 6 worków (mogłoby być nawet więcej, żeby nadać większej puszystości).

Po tym dosypujemy regularnie jeden worek w tygodniu i tu uwaga: przy pierwszym zapełnianiu boksu część worków zalaliśmy wodą jak w instrukcji zamieszczonej na stronie, a część wsypaliśmy do kasterki i dolaliśmy wody.

Jeśli zaś chodzi o dosypywanie tygodniowe, właścicielka konia postanowiła wsypywać w całości granulki (bez wcześniejszego zalewania wodą) i tak zostawia, aż pochłoną wilgoć i same się rozpadną.

Po jakimś miesiącu użytkowania jest zadowolona.

P.S. Świetnie się sprząta i nie przykleja do butów.
zduśka   Zbrodnia, kara, grzech. .. litr wina
28 stycznia 2011 16:33
Lwinka to w Twoim przypadku nie brałąbym tańszej wersji torfu - czyli ziemi ogrodniczej, bo koń będzie miał mega syf w boksie.

niestety ale torf, wióry czy inne sciółki należy sprzątac codziennie bo inaczej zbankrutujesz  🙄 . Ale jak bym miała wybrac - to chyba wolałabym trociny.
a tak z innej beczki - to w stajni nie masz stajennego ? 🤔
Ja cały czas używam Rs producter i jest bardzo dobra ściółka i nawet nienajdroższa  🤣
słuchajcie a co obecnie z trocin wychodzi najtaniej? jestem właśnie przed zamówieniem trocin i szukam możliwie jak najtańszego rozwiązania
z moich poszukiwań wyszło, że najlepiej cenowo wychodzi ta ściółka -> http://muehldorfer.pl/catalog/product_info.php/cPath/33/products_id/32
czy ktoś z Was używał? jakieś opinie?

niestety woj. śląskie to pustynia wiórowa... 🙁

bardzo proszę o opinie lub ew. pomoc

do tej pory używałam Alpenspana, ale może jest szansa kupić coś tańszego a porównywalnego jakościowo...

torf już testowałyśmy... niestety nie do końca spełniał nasze ("kobyła" i moje oczekiwania)

pozdrawiam wszystkich
ewa

edit: zastanawiałam się również nad Transwiorem niestety minimalne zamówienie to 60 balotów...
mewa warto też zwrócić uwagę na wielkość balotów w każdej z firm, moim zdaniem lepszy cenowo jest RSprodukter właśnie ze względu na wielkość balotu, zaraz potem Transwiór - jak do nich dzwoniłam to minimum było 20 balotów- a na końcu inne wynalazki.
Jeśli chodzi o torf z allegro to dotykałam, macałam, wąchałam i powiem szczerze nie jest zły jednak dla konia z RAO bałabym się go użyć. Cenowo wychodzi tak samo co RSprodukter ze względu na wielkość balotu, koszty transportu etc.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się