iberyjskie klimaty - konie PRE, andaluzy

Czuje sie dumna z siebie bo zucie to Helio robi ksiazkowe ale nie powiem ze bylo latwo bo pare miesiecy to zajelo. Co do klusa wyciagnietego to faktycznie z tym walczymy tak jak ze stepem na kontakcie bo on jest bardzo ambitny i chce zgadywac ze zaraz bedzie musial biec. Powiem Wam ze ostatnio bylam zmartwiona jego wzrostem bo i Orgiozo i Tone maja okolo 151cm w klebie a moj maluszek ma 164cm i myslalam ze jest z nim cos nie tak, ale takie skoki wzrostowe sa u PRE chyba normalne?. Odkrylam tez jakis czas temu jak ogromna wage trzeba u tych koni przywiazywac do zywienia Helio dostaje Coolmix Spillersa i Build &Glow dodsona,pasze nisko energetyczne ale zapewniajace wszystko czego trzeba i Helio jest fantastyczny,skupiony na treningach i naprawde jak misio. Wczoraj Pan stajenny dal mu od serca i to chyba niestety owies bo dzisiaj Helio piaffowal,hiszpanowal i generalnie robil wszystko naraz wygladajac jak na dopalaczach,byl bezpieczny ale widac ze energia go roznosila. Teraz wiem,ze wystarczylo go odpowiednio karmic i kastracja byla bez sensu no ale coz trzeba sie uczyc na bledach,jajek juz mu nie dokleje  🤣
Ach tam Karola, zawsze pozostają implanty  🤣
Myślę, że odpowiednie, niskokaloryczne jedzenie ma sens, w końcu są to konie żyjące w takich warunkach, że soczysta trawa i wysokoenergetyczne pasze nie były podstawą ich hodowli, więc są to rasy świetnie wykorzystujące pasze.

Ja również miałam okazję obcować i jeździć na PRE. Nie rozumiem stwierdzenia, że trudno ich nauczyć elementów ujeżdżenia  ❓
Powiem Wam ze ostatnio bylam zmartwiona jego wzrostem bo i Orgiozo i Tone maja okolo 151cm w klebie a moj maluszek ma 164cm i myslalam ze jest z nim cos nie tak, ale takie skoki wzrostowe sa u PRE chyba normalne?.

Farolek, który u nas stoi ma 168 cm więc w ogóle już jak na andaluza olbrzymem jest, ale to podobno zależy od tego, z której części Hiszpani pochodzą, w jakich warunkach się wychowują itd, więc jak widać są zróżniocwan wzrostowo🙂
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
26 października 2010 21:17
KarolaLiderowa oo, to do Was Tone trafił? 🙂 Jak się sprawuje?
Tone jest bardzo przejety nowym miejscem ,teraz jest tylko lonzowany zeby sie troszke oswoil z nowym otoczeniem i ludzmi ktorych nie zna,do tego nowa wlascicielka chce zeby nabral troszke miesni 🙂 . Postaram sie robic mu zdjecia i pisac co u niego slychac 🙂
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
27 października 2010 07:08
KarolaLiderowa to fajnie, zdawaj koniecznie relacje 🙂

buyaka matko, co Ty za zdjęcia do galerii dodajesz?! 😲 i tu się nie chwalisz 🤬
😵







Strucelka wybacz, ale było już dosyć późno, pomyślałam, że dodam dziś. Widzę, że już sobie poradziłaś  😁
jeszcze te się ostały:









Jest to ośmioletni ogier. Z tego, co mówiła mi moja ex-szefowa, koń ten jest na poziomie GP. Plus, jak zdecydowana większość PRE, nauczony jest stępa hiszpańskiego. Przykład jednego z niewielu srokaczy 😉

A i jak wspominała Karla, a dla mnie było ogromnym szokiem, bo w Polsce takich trendów nie zauważyłam. Mianowicie mam na myśli, modę panującą wśród kupujących na punkcie konkretnego umaszczenia. Dosyć długo utrzymywał się trend na konie kare. Nie miało żadnego znaczenia to, czy koń jest duży, niski, stary, młody czy poprawnej budowy. Był popyt, był podaż. Hodowcy (no moze nie ci tytulujący się jako hodowcy przed duze 'h'😉 po prostu produkowali konie kare. Wiecie, Wy też pewnie byście chciały mieć sesję fotograficzna na koniu, na którym jeździł zorro! 😁
Maść danego konia, jeżeli wpisuje się w aktualną modę, powoduje znaczny wzrost jego ceny. Naprawdę znaczny.
Siwki, jako najbardziej popularne, są z reguły najtańsze (oczywiście nie biorę pod uwagę koni z paleniem escalera, czy bocado).
Srokacze kosztują majątek. Podobnie jak i bułanki.


Majątek to znaczy ile? Tak z czystej babskiej ciekawości  🤬
za 2-miesięcznego albinosa, którego akurat mają w ofercie(a i tak pewnie niedługo sprzedadzą, takie konie długo na kupca nie czekają) 40tys euro. A wiadomo, że im starszy, tym droższy.
Resztę cen to aż wstyd podawać.
Ale to są konie już z górnej, górnej półki.
Większość koni jest jednak w przyzwoitej cenie  😉 No ale kto będzie kupował gniadego konia nie a'la zorro, albo nie mlecznobiałego siwka z reklam CK  🙄
No to rzeczywiście cena mało przyjazna dla zwykłego śmiertelnika  😂 ale fakt konie piękne
Z tymi cenami to też chyba zależy i od hodowli, i oczywiście od samego konia - bo tak na szybko przeglądając ogłoszenia:

Bułanek, 10 tys euro do negocjacji http://tnij.org/isik
Kary, 12 500 http://tnij.org/isil
Kary i uznany, 20 tys: http://tnij.org/isin
Palomino (ciacho), 9.5 tys http://tnij.org/isiq
Kolejny bułany, 9tys. http://tnij.org/isir
A tu sama nie wiem co (ale jeszcze w dodatku malowane) za 7 600 euro: http://tnij.com/PV60F

W pewnym momencie to mnie zdecydowanie zaskoczyło, że jest tak dużo maści, raczej żyłam w wyobrażeniu, że to są siwe albo pojedyncze gniade 😉 A są i kare, i piękne ciemne kasztany, i bułanki, chociaż srokate mnie nadal zadziwiają 😉
mbalicka   Kucyk <3 / Figaro najwspanialszy :*
27 października 2010 15:41
jeju... ogólnie jestem wielką fanką srokaczy, ale jeszcze PRE  😍  😍  😍  😍  😍
edzia69   Kolorowe jest piękne!
27 października 2010 16:27
dech mi zaparło jak srokacza zobaczyłam?
czy wiadomo ile kosztuje stanówka? i ile on ma wzrostu??
wczoraj widzialam srokacza palomino Lusitano..2 latek jeden z kilku w Hiszp, majatek teraz kosztuja malowane na 4 nogi kasztany- tez widzialam, no i taka masc ktorej nie umiem okreslic😀 jutro zdj wstawie, bo ciagle obrabiam🙂
poki co wstawiam linki
http://www.llargues.info/es-destacados.php?id=CV7293 na tym jzdzilam😀
mbalicka   Kucyk <3 / Figaro najwspanialszy :*
27 października 2010 17:12
uuu Karla, boski jeeeest.. <3 ech.. czemu te 'cholery' są takie drogie :P
[quote author=Karla🙂 link=topic=809.msg748743#msg748743 date=1288110989]
wszystkie konie zbdb kopytami- wysokie, dlugie, zadne lazenie na pietkach co obserwowalam w PL, swietnie utrzymane, zero
[/quote]

Karla, możesz sprecyzować? bo mnie zainteresowało
wysokie długie kopyto to kopyto na wysokich piętkach, z długim pazurem ?
dempsey- wysokie, nie sciete na pietkach i nie sciete z przodu na kwadratowo jak widzialam u nastu koni ( w tym PRE i innych tego typu) koni, tu przod ladny, okragly, kopyto o pieknym ksztalcie ( nie widzialam zawezonych, ani plackowatych talerzy😀)nie widzialam nawroconych i odwroconych kopyt.W stajni okolo 150 koni...ja sobie obejrzalam kopyta okolo mhm 50-60 z daleka ( czytaj w boksie) i 16 z bliska (czytaj pomacalam😀)
mam nadzieje, ze teraz juz jasniej
dzięki za odpowiedź
po prostu zaintrygowało  mnie w kontekście zagadnienia naturalnego kształtu kopyta (niskie na piętkach, krótki pazur)
swoją drogą, niezłe, 150 PRE w jednej stajni!  😜

edit: usunęłam bezsensowny cudzysłów
czy wiadomo ile kosztuje stanówka? i ile on ma wzrostu??

koń ma około 163cm
Co do pytania o stanówkę, zapraszam na pw  😉

Quanta ciężko mi mówić, jak przedstawiają się ceny w innych krajach poza Hiszpanią, bo tylko tu mam rozeznanie  😉 Aczkolwiek z pewnością, na cenę konia wpływa i papier, i umiejętności, i widzimisię sprzedajacego.

Karla słuszna uwaga co do kopyt! 😉
KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
02 listopada 2010 07:13
buyaka wstawiaj zdjecia i napisz jakies ciekawostki 🙂
Karola, chciałabym, ale tymczasowo jestem odcięta od mojego skarbca ze zdjęciami... Ja generalnie jeżeli chodzi o miłość i troskę poświęcaną jakimkolwiek nowinkom technologicznym to, hmmm... powiedzmy, że jestem troszeczkę na bakier. Mój lapek miał drobny wypadek, wróci do mnie za około 2 tygodnie(jeżeli wróci z wyczyszczonym dyskiem to chyba kogoś bardzo mocno uszkodzę!!!  :rozga🙂

Do tablicy Karlę🙂 należałoby wywołać. Niech się spowiada!
KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
09 listopada 2010 09:41
Podobno Ewa Drzyzga dostala Polaco czy to prawda?
Jak miewa sie Tequero?
Dziewczyny ktore byly albo sa w Hiszpanii napiszcie cos o zywieniu PRE ile i czego dostaja?
Ja mam  swoje obserwacje odnosnie karmienia tych koni i ciekawa jestem czy to jakos sie pokrywa z karmieniem ich tam.
Wstawiam zdjecia z zeszlego tygodnia Helio obrosniety jak mamut ale juz w tym tygodniu bedzie golony,ciekawe czemu on tak obrasta ani Tone ani Orgioso tak nie obrosly a ten jak dziki.
Zdjecia Marta Balicka a Helio dosiada Karolina Mirkowska 🙂
W stadach, w których byłam osobiście i z tego co mi wiadomo w większości Hiszpanii używa się mieszanki owsa z jęczmieniem i uzupełnia się to sianem.  Niestety nie znam proporcji. Raczej nie używa się gotowych mieszanek, wyjątek stanowią konie sportowe.
W wolnej chwili (w sobotę) postaram się poszukać dla Ciebie czegoś o żywieniu P.R.E.. Niestety Hiszpanie w periodykach poświęconych tym koniom nie przywiązują do tematu żywienia zbyt dużo wagi, ale może uda mi się coś znaleźć. 
KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
09 listopada 2010 19:49
Dzieki  :kwiatek: zastanawia mnie ilosc bo ze swojego doswiadczenia widze ze nie nalezy ich przekarmiac bo im odbija. Helio jak dostaje normalnie to jest skupiony na pracy i jest super a jak za duzo mu sie sypnie to sam nie wie co ze soba zrobic i dostaje swira ,jest grzeczny ale praca jest ostatnio rzecza o ktorej mysli.
KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
30 listopada 2010 09:34
Dawno nikt sie tu nie odzywal wiec podbijam 🙂
Dziewczyny jezdzace w Hiszpanii czy zauwazylyscie ze tam jezdza z nachrapnikiem hanowerskim?
Ostatnio uslyszalam taka opinie i jestem bardzo ciekawa
Co u Tequero , Tenora itd ? 🙂
Tequiero z tego co wiem miwa się całkiem dobrze, już oswoił się z nowym miejscem, bo na początku wiadomo był nieco rozkojarzony, a teraz już się zadomowił, podobno fajnie chodzi pod siodłem, niestety nie wiem bo jeżdzę wieczorami i nie mam okazji go zbyt często widywać w trakcje jazdy😉
KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
30 listopada 2010 09:56
Slyszalam ,ze podobno byl bardzo zle traktowany w poprzedniej stajni w ktorej stal przez miesiac , czy to prawda?
No właśnie ja też tak coś słyszałam i dlatego podobno jak przyszedł do nas to był bardzo podenerwowany, bał się, ale teraz już jest dobrze🙂 Niestety nie wiem nic więcej na ten temat.
KarolaLiderowa   Lider moj dobry smok
30 listopada 2010 10:30
Oj bidulek Tequero , Tone wyglada coraz lepiej ale dostaje takie cuda muesli itd ze nie ma wyjscia 🙂 .
O no to ja chętnie jakies zdjęcia Tone zobacze - ależ ma dobrze chłopak🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się