Dopasowanie siodła

Moona, nie patrz na koniec siodła, tylko na punkt styku z grzbietem. Dużo miejsca nie ma na cofnięcie, ale ze 2 cm chyba tak.
marysia550, nie ma znaczenia czy tybinka leży na łopatce czy nie - właściwie trudno, żeby nie leżała w siodle innym niż dresażowe. Chodzi o ramiona terlicy, które będą blokowały ruch łopatki jeżeli znajdą się zbyt blisko niej. Najłatwiej wsadzić paluchy pod siodło i sprawdzić, czy jest wolne miejsce za łopatką czy od razu jest twarda część siodła.

Moona, halo ma rację, w siodłach z bananowymi panelami nie patrzysz na koniec poduszki tylko na miejsce do którego przylega ona na grzbiecie konia.
A w ktorym miejscu dokladnie mam macac lopatke zeby zmierzyc jejj odleglosc od tybinki? Bo czuje te gorna czesc i widze linie jej przedniej czesci i koniec. Od strony siodla jest miesien i nic nie czuc.
Tutaj widać, jak znaleźć krawędź łopatki -
(Link już pewnie był wrzucany, ale warto przypomnieć.) Zawsze da się ją wyczuć, czasem trzeba przycisnąć dłoń mocniej, poruszyć nią, jeśli koń ma np. sporo tłuszczu w tym miejscu.
Jak już Orzeszkowa mówiła, tybinka może leżeć na łopatce. Chodzi o ramiona terlicy - czyli, powiedzmy, ramiona kąta stworzonego przez przedni łęk. Pomacaj łęk od dołu, na pewno wyczujesz krawędzie. Łopatka powinna znajdować się tuż za nimi.
Wstępnie zrobiłam podkładkę podnoszącą przód z gąbki tapicerskiej. Czy jak ta gąbka będzie w sąsiedztwie bliskim łopatki może szkodzić? Przód został podniesiony.
marysia550, ale podniesienie przedniego łęku nic nie ma do łopatki.
Chodzi o to, żeby ramiona terlicy nie znajdowały się na łopatce lub tuż przy jej krawędzi - po to zostawia się te przysłowiowe dwa palce, bo w momencie gdy koń wyciąga nogę do przodu łopatka się obraca i jej krawędź jest bardziej z tyłu niż w stój. To, co zaznaczyłam Ci na zdjęciu musi być za łopatką:



bo:


i polecam przeczytanie chociażby tego:
http://www.schleese.com/Schleese-Saddle-Fitting-Tip-Five-Billet-Alignment

bo moim zdaniem mimo podogonia siodło zjechało Wam do przodu - może to przez napierśnik? Po co on Wam?



Ok. Rozumiem juz ze chodzi o krawedz lopatki, wiem o ktore miejsce chodzi. Napiersnik na placu sluzy mi jako wytok tylko, ale w terenie na gorkach mi sie przydaje.
Nie rozumiem zakladnia napiersnika i podogonia jednoczesnie. Jesli siodlo az tak lata ze trzeba i tego i tego - to po prostu nie pasuje.
poniewaz pilnie potrzebuję pomocy wrzucę zapytanie też tu czy ktoś moze mi objaśnić kolejność cyferek

Nie rozumiem zakladnia napiersnika i podogonia jednoczesnie. Jesli siodlo az tak lata ze trzeba i tego i tego - to po prostu nie pasuje.

nie rozumiesz bo mieszkasz w szczecinie i pewnie nie jezdzisz dlugich dystansow pod gore i w dol roznymi chodami
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
10 kwietnia 2014 13:23
A co ma mieszkanie w Szczecinie do tego?  🤔
martva, pewnie dostępność górzystych terenów 😉
Który z pasowaczy dojedzie do Zielonej Góry i poszerzy mi łęk/dopasuje siodło, przy okazji nie kasując mnie po zbóju?
Za wąskie?  😵 Intrygują mnie te plamy dwie... 🤔



Podbijam, bo zauważyłam takie same plamy u siebie.
Zdjęcie poglądowo -specjalnie nie usuwałam z cytatu, żeby było wiadomo o co chodzi😉
Mam też takie białe placki, ale wydaje mi się, że siodło nie jest za wąskie - raczej minimalnie za bardzo z przodu:
z tej perspektywy to wiadc tylko ze leci na tyl.
Jest za wąskie i to sporo ..
Może być i za wąskie i za szerokie przy takich plamach na czparaku - ja mam identyczne w moim za szerokim siodle…
z tej perspektywy to wiadc tylko ze leci na tyl.


Na pewno muszę zrobić nowe przystuły i dopchać poduchy, koń teraz trochę się rozrósł; może faktycznie już czas.
Dostanę dziś poprawne foty siodła na koniu bez padu - najwyżej zapłacę więcej 🤔

Nirv, jakby było za szerokie, to nie leciałoby do tyłu, tylko do przodu.
Idę popatrzeć na Twoje foty ;P
U mnie nawet bardziej w dół jeszcze schodzą...


Nirv, jakby było za szerokie, to nie leciałoby do tyłu, tylko do przodu.

Nie koniecznie.
Siodło może być za szerokie, leżeć koniowi na kłębie i również lecieć do tyłu, jeżeli panele są za mało wypchane albo koń przebudowany przodem.
Twoje siodło, przede wszystkim potrzebuje korekcji tyłu. Możliwe, że przód siodła leży dobrze.
Suche plamy robią się koniom, które mają dziury (braki w umięśnieniu) za kłębem.
[quote author=Thymos link=topic=95.msg2064916#msg2064916 date=1397214371]


Nirv, jakby było za szerokie, to nie leciałoby do tyłu, tylko do przodu.

Nie koniecznie.
Siodło może być za szerokie, leżeć koniowi na kłębie i również lecieć do tyłu, jeżeli panele są za mało wypchane albo koń przebudowany przodem.
Twoje siodło, przede wszystkim potrzebuje korekcji tyłu. Możliwe, że przód siodła leży dobrze.
Suche plamy robią się koniom, które mają dziury (braki w umięśnieniu) za kłębem.
[/quote]

No poduchy z tyłu na pewno musze dopchać, może to jest prawidłowy trop. HB contact ma terminy zajęte do końca roku, komu by tu zlecić...?
Andersz?
Thymos p.Andersz to dobry adres, sama z jakiś miesiąc temu słałam mu siodło do wypchania paneli i wymiany przystół. Robi to w naprawdę ekspresowym tempie.
Suche plamy robią się koniom, które mają dziury (braki w umięśnieniu) za kłębem.


To niestety prawda - siodło mamy już wymienione - było za ciasne i źle leżało powodując ucisk.
Dziewczyny, mam problem ze skokówką  😡
Chłopak mój ma przecudaczne plecy i cieżko w ogóle z czymś trafić (b wykłębiony, z prostym grzbietem), ale kilka miesięcy temu zakupiłam skokówkę i było ok.
Do tej pory jeździłam z futrem medycznym, bo było ciut za szerokie, ale na futro w sam raz.
Teraz trenujemy intensywnie jakiś czas i wydawało się ciasnawo.
Zdjęłam podkładkę - obtarcie masakryczne - okazało się że pod ciężarem jeźdzca kłąb dotyka kanału   🤬
Jeżdże teraz z podkładką i w efekcie... koń również obtarty, tyle, że mniej. 🤔 😵
I tu moje pytanie: czy to możliwe że podkładka w miejscu kłębu działa tak, że za ciasno się robi i stąd obtarcie (ale od futra medycznego?)
Zastanawiam się nad jakąś cieńszą w tym miejscu, ale znów z tyłu dobrze by było, gdyby była grubości futerka, sama nie wiem.
Pomożecie? Bo ja już fiksuje powoli   🙇
Istnieją takie podkładki piankowe z wyciętym kłębem, może to pomoże.
Zwróć jeszcze uwagę, czy czaprak ani podkładka nie dotykają kłębu - powinnaś zrobić z nich taki dzióbek i wcisnąć go w łęk 🙂 Bo jeśli podkładka jest rozłożona na kłębie, to przenosi na niego ciężar.
Wyj, dzięki, sprawdzę jak będę u koniowatego :kwiatek:
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
15 kwietnia 2014 07:59
takie tam podstawy na temat dopasowania siodła:

http://stajniagajcy.blogspot.com/2014/01/siodo-i-kon.html

mam nadzieję, że autor się nie obrazi, mi pomogło w dopasowywaniu, bo tak szczerze to u Nas (w Polsce) jest może ze dwóch dobrych saddlefiterów.

Fajny jasno i szczegółowo napisany artykuł.

Chyba jednak nie aż tak mało, w każdym razie na pewno więcej niż "góra dwóch". 😉
Rudzik, raczej się nie obrazi, bo to fragment książki opublikowany w Internecie. Tu są kolejne części i jednocześnie źródło.
ej_anka moze da sie osiodlac troche dalej od kłębu?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się