Dopasowanie siodła

Averis   Czarny charakter
01 maja 2015 20:24
Jak zacznie mi płacić za PR, to zacznę jej bronić 😉 Była u nas raz i stąd wiem jakiej grubości korektę proponowała. Za to ty telepatycznie określasz grubość i liczbę podkładek nawet nie widząc zdjęcia.  Tekstów o nervosolu nie komentuję - są równie niskie, jak te o PMS-ie. I przede wszystkim nieśmieszne.
Averis, nie wysnułam, sama tak napisała  😲


chyba jednak wysnułaś, bo nie wypowiedziałam się co do ilości i grubości moich podkładek 😉 gdybym była uszczypliwa mogłabym wrzucić tutaj zdanie o czytaniu ze zrozumieniem 😉 określiłam jedynie, że suma grubości tego, co mam pod siodłem, a co nawiasem mówiąc w ogóle nie powinno cię obchodzić, jest równa grubości zaproponowanego przez ciebie gluta. ale skoro już po wyrobieniu sobie zdania o tych milionach podkładek pytasz czy to była kwestia 10 cm mogę ci odpowiedzieć- nie, to była kwestia 0.5 cm, może mniej.

Skoro siodło nie pasuje to trzeba pod nie włożyć tysiąc podkładek, ręczników, etc.
i ponownie czytanie ze zrozumieniem, niczego takiego nie napisałam.

zresztą, Olson, co ci zależy? Mój koń, moje siodło, będę pod nie wkładać co mi się żywnie podoba i wątpię, żeby krytyka jakiegoś anonimowego, internetowego buntownika miała zmienić moje widzimisię.
Averis, co z tym siodłem znów?
Czemu szukasz miarki? 🙂 To jaki teraz łęk nie pasuje? Brałaś kogoś do pasowania siodeł?
Averis   Czarny charakter
02 maja 2015 07:42
Megane, nic z tym siodłem, bo prostu chcę zmierzyć łęk, a do tego służy miarka 😉
Aaaaa... ufffff.... sugerowałam się tym zdaniem 😉
Nigdy nie znajdę siodła. Nigdy  😵.
laickie pytanie: czy każde siodło da się dopchać/ dopasować? mam na oku ujezdzeniowego euroridinga, ale też konia z dość problematycznymi plecami. Czy jesli okaze się, że kiepsko leży, zamiast odsylac, jest szansa, ze bezproblemowo się go skoryguje, dopcha itd? oczywiscie u odpowiedniej osoby.
ja korygowałam u rymarza diamanta- sporo się dało poprawić
zreszta wymieniałam nieco uklepaną wełnę na nową i dopychałam tył, także myślę ze na pewno trochę się da, zależy w czym jest problem
Warto pamiętać, że o ostatecznym dopasowaniu siodła do konia nie decyduje jedynie spełnienie kilku kryteriów, ale przede wszystkim to, co koń na to - jak on się w danym siodle czuje. A to niezwykle ciężko przewidzieć.
Mam pytanie, do kogo uderzać w sprawie systemu Cair? Nie wiem czy ilosć powietrza można regulować, ale wiem na pewno że można wymienić cair na zwykłą watolinę, kto u nas w Polsce się tym zajmuje? X horse?
"
[[a]]http://www.schleese.com/documents/EW9I3_%20Schleese%20-%20Saddle%20Dust%20Patterns.pdf[[a]]

nowinki odnośnie dopasowania siodeł
Rozchodzi się o słynne suche plamy. Nie powiem ale mam mętlik w głowie
Czy ktoś mógłby tak w skrócie powiedzieć o czym prawią w tym artykule? :kwiatek:
Podłączam się do prośby Dramuty12 :kwiatek:
o tym jak "czytać" palmy na czapraku

pozwolę sobie mocno roboczo przetłumaczyc akapit ktory jest przy zdjęciu w w/w artykule

"Na podstawie zdjęcia siodlo pasuje dobrze. Najwięcej brudu zebrało się w miejscach gdzie jest największy ruch: z przodu łopatki (porusza się w górę i w dół) i z tyłu/ na końcu ( końskie plecy kołyszą się). Czysto ( na czapraku) powienno być w miejscach gdzie siodło nie dotyka końskiego grzbietu, takich jak łęk czy przejście/ łączenie tybinki z panelem.
Biały trójkąt pod przednią częścią siodła również wskazuje na dobrą pozycję i dopasowanie, ponieważ w tej części siodlo powinno leżeć najbardziej stabilnie, bez ruchu. To miejsce gdzie znajduje się ciężar jeźdźca.
To tak jak z kołnierzykiem w białej koszuli, brudzi się najbardziej bo cały czas się rusza, zbierając pot i kurz, natomiast reszta koszuli wydaje sie czysta na ramionach i od środka."

to tak na szybko, to co najistotniejsze moim zdaniem
akapity przed obrazkiem tyczą tego jak przetestowac siodło, że biały czaprak załozyc na lekko ukurzonego (nie brudnego) konia, pojezdzić w 3 chodach, po kolach 20m, po 2min każde. Tak żeby kon się lekko spocił.
Potem poczytac plamy. Brudno ma byc tam gdzie siodło powinno się ruszac, krawedz łopatki, tył siodła. Czysto tam gdzie siodlo nie prawa dotykać. Lekko oznaczone tu gdzie siodło winno leżec stabilnie (pod naszą pupą).
kolejne akapity te po zdjęciu tyczą się tego,że tylko z dobrze dopasowanym siodlem będzie w stanie się podsatwić, zebrac i przenieść ciężar z przodu na zad.

ushia   It's a kind o'magic
10 maja 2015 22:36
Mam pytanie, do kogo uderzać w sprawie systemu Cair? Nie wiem czy ilosć powietrza można regulować, ale wiem na pewno że można wymienić cair na zwykłą watolinę, kto u nas w Polsce się tym zajmuje? X horse?
"

Piotr Ząbczyk z Sommera/Hidalgo
pewnie Andersz tez

ilosci "powietrza" nie da sie regulowac, tylko wkladkami probowac wyrownac panele do porzadanego ksztaltu
Hej, mam pytanie; czy rozstaw w siodłach Stubben odpowiada numeracji w Prestige? Jeśli nie to proszę o informację jak rozmiar 32 w Stubbenach przełoży się na rozstaw w Prestige.
Ktoś może polecić jakiegoś kompetentnego pasowacza w kujawsko-pomorskim?
Kto w Warszawie poszerza łęki? 🙂
Hej, mam pytanie; czy rozstaw w siodłach Stubben odpowiada numeracji w Prestige? Jeśli nie to proszę o informację jak rozmiar 32 w Stubbenach przełoży się na rozstaw w Prestige.

te oznaczenia nie pokrywają się, z wątku o skokówkach:

30 stubbena = ~33 prestige
31 = ~34/35
32 = ~36
we Wrocławiu na Partynicach będzie seminarium o dopasowaniu siodeł prowadzone przez THOMASa BUTTNERa  😅
blucha, a kiedy?
blucha, słyszałam o nim dotychczas same złe opnie 🙁
Sama próbowałam się umówić z jego pasowaczami , niestety niemili , niekompetentni... nie polecam :/
anai, , bardzo dziękuję za odpowiedź  :kwiatek:
seminarium 20.06

widzisz Gaga , a ja wprost przeciwnie , słyszałam same dobre 🙂 i widziałam siodła na grzbietach końskich które leżą idealnie pomimo kilkuletnich prób dopasowania u innych ,,pasowaczy,, i  napewno się tam wybiorę .
_Gaga, mam w stajni przykład siodła dopasowywanego przez jego pasowacza (w sumie to pomiary, siodła idą na przeróbki do niemiec) - jest bardzo dobrze spasowane, świetnie poprawione i przerobione.

edit: w sumie to znam kilka osób, które współpracę z tym pasowaczem bardzo chwalą - zakład w Radwanicach.
Wintec riser system - czy ktos stosowal? jak duzo naprawde mozna tymi wkladkami poprawic?
Averis   Czarny charakter
25 maja 2015 17:46
faith, jeżeli masz system Cair, to niewiele. Panele mają w środku powietrze, więc jeżeli podkładką uciśniesz przód, to powietrze zostanie wepchnięte w inną część siodła. Takie sobie to rozwiązanie jest. 
Czyli lepiej mattesa z wkladkami?
Averis   Czarny charakter
25 maja 2015 18:30
faith, w mojej opinii tak, ale może ktoś lepiej umie upychać 😉
jak myślicie, czy poszerzenie łęku o jeden rozmiar ( z L na XL) zmienia równowagę siodła? czy zmiana łęku pozostaje bez wpływu na resztę? jeżeli panele dobrze przylegają, wogóle siodło wydaje się dopasowanie, tylko po bokach jest za ciasno. Pytam, bo nie wiem czy kupić inne siodło, pasujące,szerokie czy poszerzać mojego DM. Będę wdzięczna za opinie.
faith, a mi się dobrze winteca dopasowuje. Z siodła lewitującego tyłem zrobiłam sobie dopasowane siodło. Ale dużo kombinowania było, nie ukrywam 😉 (m.in. sama robiłam sobie takie wkładki, żeby lepiej leżało)
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się