Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

Ja mam stajnię ustawioną wejściami do wschodu. Biorąc pod uwagę wiatry zachodnie raczej korzystnie. Ale nie ja budowałam 😉
Cobrinha, dzięki wielkie!
bera7, ja mam w planach identycznie! Plus od zachodu okna, w dachu długi świetlik. Jak się takie ustawienie sprawdza? W sensie czy nie nagrzewa za bardzo latem np.?
Forkate, słońce do południa jest, ale wtedy konie będą na wybiegu. A nagrzewanie budynku to w dużej mierze rodzaj użytego materiału. Ja mam pustak. W środku chłodniej niż na zewnątrz. Dokładniej będę mogła napisać za rok 🙂, bo teraz konie tylko były weekendowo. Od 7 do 19-20 były poza stajnią.
Może ktoś doświadczony w temacie może mi wyjaśnić, w jaki sposób wykonać posadzkę w stajni uwzględniając odprowadzenie ścieków?

Niestety teren podlegający pod Świnną Porębę i zalew jest obecnie na etapie powstawania kanalizacji we wsi - w niedługim czasie, mają zostać zamknięte i usunięte
wszystkie szamba w regionie objętym ochroną i każde gospodarstwo ma zostać włączone w sieć kanalizacji.
Jak się ma coś takiego, do gospodarstw z inwentarzem?
W planach jest budowa małej, bo na 2-3 konie stajni, ale problem i tak trzeba jakoś rozwiązać - niestety do gruntu się wpuścić tego nie da - czyżby trzeba było budować jakiś szczelny zbiornik dla tak małej ilości koni, który raz na jakiś czas trzeba by opróżniać czy wystarczy szczelny dół na obornik?
Jakiej wielkości powinien być dla tak małej ilości koni, żeby zbyt często nie bawić się w jego opróżnianie?
Cobrinha ,u mnie przy gnojowniku są dwie studzienki,tak,że jak pada na gnojownik to ta gnojowica nie rozpływa sie nigdzie tylko idzie do tych studzienek.Nie mam korytka w oborze.Na razie jest tylko krowa.U nas takich ścieków od zwierząt nie można podłączać do kanalizacji z ludzkimi ściekami 🙂 A więc jeśli chcesz mieć korytko to poprzez ścianę musisz dać rurę i żeby ta rura była doprowadzona do studzienki.Przepraszam jeśli czegoś nie zrozumiałem 🙂
Cobrinha, my mamy gnojownik jeszcze chyba poniemiecki i zbiornik na gnojowicę też tam jest. Konie mam w stajni 12 lat już i ani razu nie opróżnialiśmy tego zbiornika. Z końskiego obornika nie ma dużo gnojowicy, a słoma jest w stanie wchłonąć wodę z opadów. Wystarczy, że sobie wybetonujesz dno, tylko musisz pamiętać o zachowaniu odległości od budynków, cieków wodnych itp.
Do kanalizacji na pewno nie podłączysz. A warto sobie załozyć oddzielny liczsznik na częsć gospodarczą, bo opłata za wodę jak masz kanalizację jest 2x droższa, a przecież to co konie wypiją w kanalizację potem nie idzie.
gege, skoro gnojowica idzie do studzienek a piszecie że nie można podpinać jej do kanalizacji ludzkiej - to do czego odprowadzają te studzienki?
Odnoście rynienek przy boksach czy w korytarzu - a nie można ich podłączyć tak, żeby to co mokre spływało właśnie na szczelny gnojownik?

Jaka wielkość gnojownika starczy załóżmy na 3 konie?

Problem jest taki, że mają to być boksy 3 angielskie z dodatkowym korytarzem między dwoma boksami (też zamykanym wrotami) i jakoś mam wrażenie, że przez takie rury przebiegające przez ściany boksów, załóżmy
do korytka biegnącego wzdłuż linii drzwi do boksów - będzie wiało. Jak wiadomo konie się często kładą - nie chcę by tym sposobem mi "osiołka" zawiało 🙂

repka, to że z koni dużo mokrej gnojowicy nie ma to wiem - de facto można by nie robić w boksach żadnego nachylenia ani odprowadzenia mokrego, bo wszystko wsiąka w ściółkę - ale obawiam się
że urzędasy tego nie zrozumieją i mimo to odwodnienie boksów jest konieczne 🙁
Mówiąc o osobnym liczniku, myślałaś o wodzie. U mnie to raczej podpięcie ze studni pójdzie a nie wodociągu wiejskiego.

Ponieważ w planach jest podłoga w boksach drewniana z dębowych albo sosnowych klocków (wysokości ok 15cm), nie bardzo wiem co pod nimi ma być i jakiej grubości
- tj na pewno pomiędzy nimi i pod - piasek ubijany mechanicznie, potem tłuczeń... no a dalej nie wiem... grunt - czy musi być beton... żeby to co mokre nie wsiąkało dalej do gruntu???
[quote author=-Agi- link=topic=841.msg1114474#msg1114474 date=1314481417]
- Agi -
Okna są na wysokości ~155cm 🙂
[/quote]
Dziękuję za pomoc  :kwiatek:
Jeszcze jedno mnie nurtuje... mianowicie każdy boks ma mieć balkonik - pytanie co najlepiej się nadaje na nawierzchnię do niego:

- kamyczki - fajna sprawa - nie ma błota, koń się nie ma w czym wytaplać, ale w razie sprzątania jest problem z wybraniam "zawartości" spomiędzy kamyczków
- drewniane belki - nie wiem, czy po deszczu nie będą śliskie
- klocki drewniane - to samo co w boksie - przesypane piaskiem
- piasek - niestety po deszczu jest duża szansa że koń się w nim będzie tarzał 😉
- zwykłą ziemia, klepisko - niestety po deszczu zrobi się bagno
dea   primum non nocere
31 sierpnia 2011 11:42
Jeśli kamyczki, to pod nimi drenaż i mycie z węża w razie potrzeby - tylko w takiej postaci się sprawdza i wtedy to bardzo dobre podłoże. W przeciwnym wypadku skończysz z shitmixem nie do sprzątnięcia 😉 Nawet w takiej sytuacji (drenaż) zawsze coś tam się przyklei do wybieranych na bieżąco kup i masz kamyczki na gnojowniku. Jeśli Cię to nie przeraża, to na pewno konie będą wdzięczne, uwielbiają podłoże z grubego żwiru/małych kamyczków (wygodne, zdrowe dla kopyt, fajnie się w nie sika  😁 i fajnie się leży na nim)
dea, myślę, że jako drenaż spokojnie może być pod nimi warstwa ubitego piachu, ewentualnie dobrze ubita ziemia i na to ubite kamerdolce - mamy tak przed stajnią od roku - i sprawdza się super... no i nie ma błota
gege, skoro gnojowica idzie do studzienek a piszecie że nie można podpinać jej do kanalizacji ludzkiej - to do czego odprowadzają te studzienki?
A to już jest wersja hard 😀 Ja wypompowywuje tą gnojowice i wywożę(tak ze 3 lata nie było wywożone i jeszcze się nie przepełniło) Możesz też wypompować na gnojownik wtedy gnój się nie "pali" tylko ładnie gnije 🙂
dea   primum non nocere
01 września 2011 09:49
Cobrinha - to wiesz więcej niż ja  :kwiatek: bo masz osobiste doświadczenia, ja tylko tyle co wyczytałam 🙂
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
04 września 2011 21:15
Słuchajcie jestem w trakcie organizowania sobie  placu ujeżdzeniowego- na zewnątrz.
Chciałabym sobie zamontować na stodole coś w rodzaju lustra aby widzieć czy poprawnie pracuję z koniem.  Jednak  jest to dość droga inwestycja i bardzo krucha.
Z tego co słyszałam są jakieś naklejki, folie które dają efekt lustra i można je  nakleić na szybę.
Poradzicie coś?
Może takie coś? http://www.folie-online.pl/lustro-weneckie-folia-zewnetrzna-srebrna-ciemna-folia-lustrzana-zewnetrzna-p-139.html

Zawsze można "wygooglać" producenta folii lustrzanych i zapytać czy nie zniekształcają za bardzo. na pewno należy je przykleić na czymś bardzo gładki i równym.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
05 września 2011 14:30
O fajnie właśnie o cos takiego mi chodziło 🙂 dziękuję 🙂
Zwracam sie do was z prośbą byście mi podpowiedzieli z czego można zrobić przegrody między boksami. Konkretnie chodzi mi o górna cześć którą w większości stajni jest krata. Wymurowaliśmy już murki z czerwonej cegły , na góre miała być krata ale doszliśmy do wniosku że to będzie zbyt drogie rozwiązanie przynajmniej narazie zewzględu na wysokie ceny stali. Może u was w stajniach jest zamontowane coś innego i całkiem dobrze się sprawdza.
,
emptyline   Big Milk Straciatella
09 września 2011 20:22
A po co ta uszczypliwość Tomku?
Można użyć desek, czegokolwiek innego, bez przesady, to nie musi być stal.
Tomku_J może nie każdego stać od razu na marmurową podłogę i ściany, ja rozumiem, że kaloe na teraz potrzebuje czegoś tańszego, a z upływem czasu zamontuje coś porządnego na stałe  😉 Najważniejsze że stajnie ma własną  😀iabeł:
kaloe napiszę tak, bo sama sie zastanawiałam co zastosować u nas. Póki co nie mamy żadnych krat, ani tym bardziej styropianów czy innego badziewia, które koń mógłby zjeść  😲 ścianki działowe mam po prostu wyższe niż standartowo i to się sprawdza, a konie widzą się trochę, mogą się dotknąć noskami - mlode jak się naciągną  😉


Żabeczka, jaki super pomysł z tym lustrem. Szkoda, że nie mam budynku przy "maneżu", mam tylko las  🙂
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
09 września 2011 20:31
Można też wymurować ażurowo...
[quote author=Tomek_J link=topic=841.msg1126754#msg1126754 date=1315595301]
[quote author=kaloe]miała być krata ale doszliśmy do wniosku że to będzie zbyt drogie rozwiązanie przynajmniej narazie zewzględu na wysokie ceny stali.[/quote]
Proponuję karton, względnie styropian. Może nietrwałe, ale za to jakie tanie !...
🤔

Jak kogoś nie stać na zrobienie względnie przyzwoitego boksu, to po co mu w ogóle własna stajnia ?...
[/quote]

Tylko, że Tomek ma w swojej uszczypliwości rację. Solidnie zbudowane boksy to nie widzi-mi-się bogatych właścicieli stajni, ale względy bezpieczeństwa. Ot takie niby drogie kraty, ale postawione solidnie skutecznie zapewnią bezpieczeństwo np. dla koni stających dęba, bo się przez przegrodę nie przewiesi.
I tak z każdym innym elementem stajni: solidne drzwi - kon nie wyjdzie ze stajni z drzwiami, grube deski w ścianach boksów - niepołamane deski i koń nie wsadzi nogi między dechy, itp. itd.
Ja swego czasu miałam rozciągniętą  na ramie siatkę do królików.  Sprawdzało się  😎
Chodziło mi,żeby odgrodzić siano w wolnym boksie od boksu mojego konia.  Siatka była cała i zapasy siana też 😉 Koń też
ohir   -- wszędzie dobrze ale w stajni najlepiej --
10 września 2011 10:26
ze względu na wysokie ceny stali.

Chyba ktoś chce was oszukać. Stal jest na tę przegrodę materiałem najtańszym na rynku.
Krata 4m x 1.2m, pręt fi 10mm co 10cm to 38 prętów to 45m pręta. Przy cenie 3.5/kg (4.40/m) to jakieś 200 zł.
do tego [s]26m[/s] 17m kątownika na boki ramy 3.9kg (6.50/m) kolejne 120zł. Cięcie robicie od razu na składzie, warto te
złotówke (ok 100zł za wszystko) zapłacić. Dalej: Za spawarkę z maską zapłacicie 400 w dowolnym markecie.
Dobre elektrody fi 3 ok 130zł za sto szt. Podręcznik spawania elektrycznego na allegro 5-10zł.

Wszystko razem poniżej tysiąca. Leczenie zranionego policzka albo naderwanego ucha to z reguły więcej niż tysiąc.

Jak się nie ma pieniedzy to NIE WOLNO robić byle czego - jest zbyt drogie.

🙂 [ps: ceny stali z łódzkiego centrostalu z wiosny bodajże]
Aktualne mogą byc np tutaj: http://hurtmann.pl/?stal-zbrojeniowa,128
[ps2: zmiana 26->17 26m to z drzwiami było 🙂. Biaksa w narzędziach nie liczyłem bo to chyba każdy ma]
Dziękuje wszystkim za pomoc.
ohir   -- wszędzie dobrze ale w stajni najlepiej --
10 września 2011 17:23
Dziękuje wszystkim za pomoc.

🙂 Daj znać jak spawanie poszło.

P.S. Zapomniałem jeszcze o rurze prostokątnej 40x40 od tzw wolnej strony: powinna być zabetonowana w podłogę i strop.
Z drugiej strony dolna i górna poprzeczka kraty muszą być wmurowane w scianę. Mocowanie jest do tej rury pionowej
(spawy) i do ściany. Do ścianki działowej mocuje się tylko pomocniczo.
Pamiętaj, że ta krata powinna wytrzymać oparcie się o jej górną krawędź ewentualnego wariata ważacego kilkaset kilo 😉

Do murowania najlepiej uzywac zapraw wapiennych,tynków wapiennych z niewielkim dodatkiem  cementu.Żadnych plastyfikatorów.
Wapno jest antyseptyczne,spoina,tynk wykonany z  zaprawy wapiennej ma własciwosci samonaprwcze.
Tradycyjne metody najlepsze🙂
,
ohir   -- wszędzie dobrze ale w stajni najlepiej --
10 września 2011 21:02
[quote author=Tomek_J link=topic=841.msg1127410#msg1127410 date=1315681983] najtańszym. Jak kogoś nie stać nawet na to, to po prostu nie ma o czym rozmawiać.[/quote]
Przypuszczam że "był fachowiec" i zaśpiewał za taką kratkę 2000 i stąd kaloe wzięła "drogość".

A komplet materiału - pocięty już na składzie stali/w tartaku - na kompletną 4m x 2.8m przegrodę [z drzwiami, drzwiczkami nad żłób i kratą to ok 500zł]. Zawiasy łożyskowane na kulkach też gotowe na składach czekają: 10zet za sztukę dużą, 5zet za małą. Wykonanie pierwszej przegrody to pewnie z tydzień 😉 Następnej 6-8h. Kawałek równego placyku potrzebny tylko. No i po zmontowaniu dwóch krzepkich pomocników do wniesienia 😉

Wszystko przez to że wielu ludziom wydaje się że proste spawanie to jakaś super sztuka i "nie dadzą rady".

[quote author=ms_konik link=topic=841.msg1126787#msg1126787 date=1315596669]Można też wymurować ażurowo...[/quote]
Nie bardzo. Po pierwsze to słabe, po drugie nietrwałe, a po trzecie i najważniejsze: nie daje możliwości wymiany oddechu (otarcia się chrapami).
To trzecie jak dla mnie bezdyskusyjnie kasuje opcję "murowania ażurowo".
,
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się