Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

,
lostak   raagaguję tylko na Domi
12 października 2011 06:25
[quote author=konie-legnica link=topic=841.msg1154651#msg1154651 date=1318344675]
Moja hala juz posiada fundamenty !!!

szukam teraz oswietlenia jakiego typu wy posiadacie w swoich halach ? 
i znalazlam na allegro za 125 zl
lampa przemysłowa typu high-bay metalohalogenowa / sodowa / rtęciowa

oprawa 400W

starter PHILIPS

do zestawu dołączona jest żarówka rtęciowa 320W

dobry pomysl ? ile takich lamp musialabym zainstalowac  na hali 18 na50 ?
czy ktos podpowie mi wzor na obliczanie ile mnie bedzie kosztowala 1h uzytkowania lamp ?


[/quote]

z mojego doświadczenia polecam dobrej jakości zwykłe jarzeniówki. duzo zalezy tez od uzytkowania hali wszystkie lampy ktore sie dlugo rozgrzewaja i wtedy pobieraja mase pradu niemaja dobrej ekonomii gdy co godzine gasi sie swiatlo, nawet na chwile.  warto je zamotowac na kilku obwodach tak aby miec wersje ekonomiczna na codzien i wersje wyasiona w razie potrzeby.  chyba ze hala ma sie palic non stop od 18tej do 22gien np.
Tomek_J, wystarczyło obliczyć siły prężenia i w odpowiednich miejscach założyć kotwy.
ohir   -- wszędzie dobrze ale w stajni najlepiej --
12 października 2011 13:27
[quote author=Tomek_J link=topic=841.msg1155353#msg1155353 date=1318391222]
[quote author=ohir]Radziłbym wziąć projekt w garść i znaleźć inzyniera oświetleniowca (albo minimum dobrego studenta architektury który akurat "przerabia" oświetlenie.)[/quote]
Oczywiście przy założeniu, że autor(ka) pytania nie ma co z kasą robić... 😉
[/quote]
To akurat są dobrze wydane pieniądze. Ludzie Ci mają najczęściej odpowiednie oprogramowanie i zrobią to w parę godzin. A róznica dla hali (produkcja elektroniki) może byc taka:

projekt "A" wykonany "na oko" przez projektanta budowlanego: 56 opraw tanich każda na cztery świetlówki 20W.
Moc zainstalowana oświetlenia 4.5kW + 3kW doświetlanie stołów montażowych. 7.5kW razem.

projekt "B", po interwencji przysłanej przez "życzliwego" PiP. Przeliczone z modelu z wykorzystaniem opraw z katalogu
(o znanych charakterystykach fotometrycznych): 30 opraw na świetlówki 2x44W. Doświetlanie już niepotrzebne.
Moc zainstalowana oświetlenia 5.3kW. Różnica mocy 2.2kW. oszczędność dziennie (9h) 10zł. miesięcznie 200zł. rocznie 1200zł.
To było przy cenie prądu ok 50gr za kWh.

Ile dali za projekt a ile za wymianę opraw nie wiem.
ohir, hmm - to tak zgodnie z normami oświetlenia? Brak różnicy między "tłem" a oświetleniem miejsca precyzyjnej pracy?
ohir   -- wszędzie dobrze ale w stajni najlepiej --
12 października 2011 14:01
ohir, hmm - to tak zgodnie z normami oświetlenia? Brak różnicy między "tłem" a oświetleniem miejsca precyzyjnej pracy?

z tego co pamiętam nowe oprawy były powieszone nad stołami tylko a część światła dawały w górę.
Nie jestem specjalistą od oświetlenia, ale jojczenie znajomych na koniecznośc wymiany pamiętam. I to że wyszły im oszczędności.
Wniosek w pamięci zanotowałem taki, że jest zasadnicza róznica pomiedzy kawałkiem aluminium robiącym za odbłyśnik w taniej
oprawie a fikuśna parabolą w oprawie phillipsa 🙂

U siebie przed domem stosuję LEDy, świetlówki i halogeny. LED bo świeci przy -30 C od razu. świetlówki bo stosunek ceny
do ilości światła i poboru mocy mają najlepszy. A halogena jak trzeba dobrze choć krótko poświecić.

,
ohir   -- wszędzie dobrze ale w stajni najlepiej --
12 października 2011 16:47
[quote author=Tomek_J link=topic=841.msg1155786#msg1155786 date=1318432165]
To oprogramowanie dostępne jest w sieci za friko. Kiedyś zresztą był stosowny wątek na forum "Muratora"...
[/quote]Jest. Ale jego użycie wymaga jakiejś wiedzy. Choćby rozróżnienia co to światłośc co to jasność co to temperatura.
Jeśli ktoś się czuje na siłach, to czemu nie. Mam jednak wątpliwości czy ma ją ktoś proszący o wyjaśnienie jak się liczy zużycie prądu,
a radę by poszukać fachowca przekazałem w tym samym poście w którym wyjaśniłem jak policzyć zużycie.
Ja tam się nie zabiorę za rozkręcanie skrzyni biegów w swoim samochodzie. Mimo iż wiem jak działa.

Tomek_J, czepiasz się a dokładnie wiesz o co chodzi. :kwiatek:
Prężenia, naprężenia czy jak to zwał. Grunt, że odpowiednie długości ramion i mocowanie w odpowiednim punkcie ma ponoć działać. Czy będzie to się wypowiem za rok. Jak się nie sprawdzi, to złożę reklamacje koleżance, która studiuje budownictwo i prowadzi firmę budowlaną. To ona liczyła, mogę podać namiary, ale nie wiem czy bezpłatnie podzieli się swoją wiedzą. 😁
,
Tomek_J, powinno.... ale jak się nie buduje a adaptuje to niestety pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Mamy po 1 zawiasie na każdą połówkę drzwi "wmurowanym" w drugi zawias jest dokładany przez nas.
Tomek_J, to "niezupełnie prawda". Kwestia rodzaju użytej zaprawy (montażowa - szybkowiążąca może się nie sprawdzić, bo osadzenie zawiasów wymaga sporej elastyczności), przygotowania (wykucie, oczyszczenie, solidne zmoczenie), i... czasu na solidne związanie przy podpartych drzwiach, bez obciążeń.
,
Mam pytanie... jaka musi być minimalna szerokość korytarza w przejściu między dwoma boksami (dla dużych koni)?
Niestety ogranicza mnie powierzchnia 35m[sup]2[/sup] przy wielkości boksów jakie są planowane 3x4...
i nie wiem czy nie będę musiała coś oszukać na powierzchni bo niestety trzymając się jej, korytarz wychodzi jedyne 170cm 🙁
delta   Truth begins in lies.
23 października 2011 18:01
Cobrinha zrób drzwi przesuwne i 2 m ci wystarczy, bo wtedy używasz korytarza tylko do wyprowadzania a nie do obracania się 🙂
Obawiam się, że to nie przejdzie ze względów finansowych heheh
Drzwiami się nie przejmuję bo zakładam, że będą się kładły na ścianę boksu - chodzi o sam korytarz żeby dało się tam choć konia wyczyścić i rakiem wycofać bo niestety do obrotu to z 2,50m pewnie by się przydało no ale wymiary powierzchni mnie niestety trzymają, a żal mi zmniejszać powierzchnie w boksach...
U mnie jest jakieś 2,5 m szerokości korytarza. Koń 1,75 w kłębie obraca się śmiało, ale łeb to już do boksu musi włożyć😉
Moja stajnia z częścią mieszkalną po roku, wszystko stawialiśmy od podstaw







Wyrównany plac do jazdy ok 60x45


W stajni 6dużych boksów 3x3,5m , 2 stanowiska z czego będzie robiony boks, gdy stajnia się powiększy.

[/img]

Obawiam się, że to nie przejdzie ze względów finansowych heheh
Drzwiami się nie przejmuję bo zakładam, że będą się kładły na ścianę boksu - chodzi o sam korytarz żeby dało się tam choć konia wyczyścić i rakiem wycofać bo niestety do obrotu to z 2,50m pewnie by się przydało no ale wymiary powierzchni mnie niestety trzymają, a żal mi zmniejszać powierzchnie w boksach...


a konieczny jest ten korytarz? tam gdzie jezdze jest poprostu jedeno pomieszczenie przedzielone na pół i tak od wejscia moze z 1,5metra jest taki trojkatny korytarzyk i na dwóch bokach sa drzwi, a za to w boksie tyle miejsca, ze mozna spokojnie tam konia przygotowac
Tak, konieczny choćby ze względów zadawania paszy i oporządzania koni 😉
W dodatku (czego nie ma naniesionego na rysunku) budynek stajni przylegać ma do stodoły - ten korytarz stanowi miejsce komunikacji stajnia-stodoła 🙂

EDIT:
Jak wygląda sprawa z automatycznymi poidłami? na rynku jest kilka modeli dla koni - pytanie które warto kupować które nie? na co zwrócić uwagę przy kupnie?
Poza tym, niektórzy nie lubią przygotowania konia w boksie. Np. ja nie lubię i nie robię w boksie nic oprócz sprzątania kup i zmieniania derek. 😉
Gdybym mogła mieć stajnię nieangielską, to koniecznie robiłabym tam korytarz.
Cobrinha, tylko La Buvette, nic innego jeśli chodzi o poidła. Tylko zwróć uwagę na to, które są dla koni a które dla krów - różnią się języczkiem i z tego krowiego niektóre konie miewają problem się napić bo nie dociskają jak trzeba (języczek jest bardziej pionowo).
Gillian,  :kwiatek:
One tylko są w wersji plastikowej, czy są dostępne żeliwne?
Faktycznie mają dwie wersje - z większą i mniejszą "łyżką"

Cobrinha, plastik najlepsze La Buvette, Żeliwne kupisz trochę taniej, równie trwałe.
Ja jestem wielbicielką pomelaca. Model ze stałym poziomem wody - bez języczka.
Cobrinha, Przyjedź do mnie to zobaczysz.
http://www.pomelac.pl/poidla.html
Mają bardzo bogatą ofertę... jest w czym wybierać.
Ja u siebie chyba zdecyduję się na takie :
http://www.canagri.pl/index.php/pid_offer_id_670_mode_proddet.html
http://www.pomelac.pl/poidla.html
Mają bardzo bogatą ofertę... jest w czym wybierać.

mam to:

POIDŁO MISKOWE TYP PM® - 5 - NOWOŚĆ

Nr. kat. 209-020-025

i to:

POIDŁO MISKOWE TYP PMU/Ż - NOWOŚĆ

Nr. kat. 209-020-027 (poidło)

oba genialne
Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
30 października 2011 14:23
Czy znacie jakieś strony internetowe, na których oprócz wyceny projektu można też znaleźć wycenę całej inwestycji? Znalazłam tylko www.1000projektów.pl ale nie ma tam tego co mnie interesuje 🙁
fabapi,  :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się