żel, żele, podkładka, podkładki, futerko pod siodło

klapcio89   Walczący z cieniem...
13 stycznia 2013 20:58
A może znacie takie podkładki z kieszenią na żel? Najlepiej żeby była obszyta futerkiem?  🤔 👀
Klopcio89 są żele z futrem z acavallo, chyba ze chcesz koniecznie futro osobno żel osobno to wtedy chyba zostaje kupić oba. Ja kładę żelkę na mattesa i sie trzyma nic nie wyjeżdża 🙂 więc kieszeń nie potrzebna 🙂 Domi17s ja używam pod siodło ujeżdżeniowe 16,5 mattesa Mki skokowej i jest ok 🙂 ale raczej już większe siodło sie nie ułoży jak trzeba. Daje siedzisko tam gdzie powinno być a to co mi z przodu zostaje zawijam do siodła rzepami z czapraka i nie widać, że to podkładka vs.
anetakajper   Dolata i spółka
14 stycznia 2013 07:11
Mam pytanie. Jaki rozmiar podkładki potrzebuję do siodła 17,5?  :kwiatek: M czy L ?
Jak w/w pod siodło 16,5 Mka jest idealna. wiec pod 17,5 musi być większa niż Mka 😉
anetakajper   Dolata i spółka
14 stycznia 2013 07:38
Dardzo dziękuję  :kwiatek:
Jak w/w pod siodło 16,5 Mka jest idealna. wiec pod 17,5 musi być większa niż Mka 😉

Niekoniecznie🙂
Ja mam siodło HBC 17,5' i wszystkie podkładki, czapraki Mattesa M pasują idealnie.

Nie ważne jest jaka jest długość siedziska. Ważne jest jaka jest długość paneli pod siodłem.
No tak ale mało kto ma jeszcze tak wielką przyjemność by kupować siodło szyte na miarę 🙂 więc wygodniej uogólnić do tych szytych masowo 🙂 a mierzenie każdemu siodłu długości paneli będzie bardzo praco-czaso-chłonne 🙂 chyba nawet sama firma mattes przewiduje, że Mka jest dla siodeł 16,5-17"
mierzenie każdemu siodłu długości paneli będzie bardzo praco-czaso-chłonne 🙂

Bzdura. Zmierzenie długości paneli trwa jakieś 10sekund.
I co ma do tego kupowanie siodła na miarę?
Jak zmierzymy siodło, to dodajemy do tej długości przynajmniej 6cm i wyjdzie nam długość całkowita podkładki.
Długości rozmiarów:
S-47cm
M-54cm
L-58cm
XL-62cm
taki związek jest ze siodło szyte na miare jest szyte na miare i zwykle zdecydowanie różni się od siodeł masowych tj każdy egzemplarz jest inny w przeciwieństwie do masówek. Są pewne zależności między długością siedziska a długością paneli w siodłach masowych więc można korzystać z pierwszego wariantu skoro jest on ogólnie dostępny. Nikomu tego nie narzucam aczkolwiek uważam ze to prostsze podejście.
sasqach, no raczej bzdura. Każdy model siodła masowego ma praktycznie inny rozmiar paneli przy takim samym rozmiarze siedziska. A już różnica między siodłami z poduszkami bananowymi i klinowymi jest dobrych kilku centymetrów.
epk, dobrze mówi 😀 Miałam skokówkę z panelami bananowymi, teraz mam klinowe, różnica kolosalna. Zresztą nawet długość siedziska będzie inna w 17 jednej firmy i 17 innej, co nieraz było na forum opisywane 😉 A zmierzenie długości paneli zajmuje chwilę.
dokładnie - pod ujeżdżeniówką 17' z panelem klinowym, panel zachodził nieco na futro z tyłu (podkładka L), natomiast pod obecnym siodłem z panelami bananowymi jest jeszcze mały zapas (ciut z przodu, ciut z tyłu). Lepiej mieć mały zapas, niż siodło leżące na futrze - chociażby dla komfortu konia
A żeby było jeszcze ciekawiej, to napiszę, że siodła masowo produkowane, tu na przykładzie Daw-mag Grand Prix.
17cali i 17,5 cali mają dokładnie takie same panele 45cm
Jeśli chcesz mieć dobrze dopasowaną podkładkę, to lepiej przed zakupem zmierz siodełko.
ok jak uważacie  :kwiatek:, macie racje. Skoro odstępstwa są tak duże to lepiej zadać sobie trud i zmierzyć panele. Wybaczcie za niepotrzebne zamieszanie.
😉 szukam podkładki do 150 zl czy cos z naturalnego się da znaleść
Używał ktoś takiej podkładki? ->http://allegro.pl/podklad-podkladka-pod-siodlo-futro-medyczne-okazja-i2948419829.html
Potrzebuję opinii na jej temat. 😉
jett   success is the best revenge
20 stycznia 2013 11:56
ChingisChan taką ma/miała o ile się nie mylę  🙂
Ja taką mam, ale jeszcze niestety nie miałam okazji używać pod siodłem .
Ogólnie podkładka jest bardzo fajna, mega mięsista i puchata. Jak za taką cenę naprawdę niezłe wykonanie.
Tylko jak będziesz zamawiać to koniecznie napisz jaką chcesz długość pikówki, standardowa tam to z tego co kojarzę 56 cm, czyli strasznie duża. Ja np. pod swoje siodło 17 cali potrzebowałam 10 cm mniejszą 😀
Marys5Dziękuję za odpowiedź. :kwiatek:
Możesz mi jeszcze powiedzieć - pod siodło 17,5 jaką mam wybrać długość itp.? 😉
Musisz sobie sama zmierzyć ile Ci będzie pasować 🙂
Mogę Ci wysłać dzisiejsze zdjęcia podkładki pod moją 17 na pw.
Ma ktoś daslo 16 i mattesa pod nie?
Wracam za niedługo do tego siodła i chciałabym kupić do niego mattesa. Ostatnim razem nie zdążyłam(zamieniłam siodło na bezterlicowe)i mam po raz kolejny dylemat rozmiarowy 🙂. Po pomiarach wyszedł mi jakiś zupełny mętlik  😵...
Marys5,prześlij na pw zdjęcia. 😉 Chętnie zobaczę jak ta podkładka się prezentuje.
A ja mam pytanie o wspomiane na stronie poprzedniej podkładki winteca te comfort. Czy ktoś takową posiada i ma zdjęcie jak się układa na koniu  - jak siodło na niej leży?
Bo szukam czegoś co uniesie przód siodła nad kłębem i zastanawiam się czy ta nie byłaby najlepsza. Póki co koń ma siodło jakie ma i nie mam możliwości zmiany, jest za szerokie i leży na kłębie. Obecnie problem jest rozwiązany dwoma podkładkami jedna gąbkowa a druga cieńsza ale z wycięciem na kłąb (robiona na własną rękę DIY) ale ich zakładanie żeby lezały dobrze i jeszcze jakoś wyglądały jest problematyczne i chciałabym sprawę rozwiązać jedną podkładką, ew. podkładką + grubszym żelem.

Tylko tak się zastanawiam bo potrzebuję podnieść przód, żeby podkładka utrzymała mi siodło nad kłębem w związku z tym myślałam o takiej z korekcją przodu, zaś w opisie tych wintecowych pisze, iż ta z korekcją przodu jest dla bezkłębowców a dla wykębionych jest ta z korektą tyłu - rzeczywiście tak jest i powinnam wziąć z korektą tyłu? (TU opis).

Będę wdzięczna za pomoc, bo mam nadzieję, żę jakoś uda mi się dopasować obecne siodło żeby koniowi było jak najlepiej a i żeby miał miejsce się rozbudować bo zaczyna sensowniejszą pracę więc jest szansa, że 'dziury' przy kłębie się wypełnią i nie chcę by było za ciasno tam.
Podkładki z korektą przodu lub tyłu mają za zadanie przywrócić równowagę siodła, które z jakiegoś powodu jej nie ma. Podkładka bez korekty przede wszystkim zwęża siodło, a o ile, to zależy od jej grubości. Oczywiście takie zwężenie ma też wpływ na równowagę siodła.
Podsumowując: jest wiele kwestii związanych nie tyle z wyborem podkładki, co szerzej z dobrym dopasowaniem siodła. Magdzior jeśli masz możliwość zrobić zdjęcia siodła na koniu i umieścić w wątku o dopasowaniu siodła, na pewno otrzymasz dobre rady rozwiązania Twojego problemu, bo bez zdjęć to tylko gdybanie.
tereska tak wiem, zdjęcia może i postaram się nawet zrobić ale konkretnie chodzii mi o te podkładki winteca jak one się sprawują pod siodłem czy są twarde, sztywno utrzymują siodło nad kłębem czy też amortyzują i uginają sie pod wpływem siodła.

Teraz jak tam sobie myślę to to jest sensowne, żę ta podnosząca przód - w sensie dla wykłębionych koni ma korektę tyłu, bo gyby tylko unosiła siodło nad kłębem to wó∑czas tył by opadł, a tak to dzięki tej korekcie siodło powinno pozostać  w równowadze z tym, żę też bez możliwosci przetestowania z konkretną to takie gdybanie.
Używał ktoś takiej podkładki? ->http://allegro.pl/podklad-podkladka-pod-siodlo-futro-medyczne-okazja-i2948419829.html
Potrzebuję opinii na jej temat. 😉


Czy taka podkładka wystarczy , jeśli siodło zrobiło się odrobinę za szerokie? Nie oczekuję jakiegoś super działania, tylko raczej o wypełnienie.
palemka, jeśli trafi ci się dobry, "gęsty" egzemplarz to wystarczy. Korzystałam w okresach chudnięcia konia.
Magdzior, ta podkładka jest wystarczająco sztywna, żeby unieść przedni łęk - jakby zwęzić siodło. Używałam, gdy siodło zrobiło się za szerokie i opadające w przód.
halo-no dokładnie o to mi chodzi. Ale podejrzanie brzmi jeśli trafi ci się dobry, "gęsty" egzemplarz   🤔
Mnie i kilku osobom trafił się zdecydowanie konkurencyjny względem mattesa, inni nieco narzekali.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się