buty dla koni

spilga a czemu jednak zmiana zapięcia?
Z paru przyczyn. Trochę ciężko było wkładać, ja miałam problemy z odpięciem tego zapięcia. Nasze konie okazały się trochę niechlujne i ścierały je strasznie. Obawialiśmy się, że długo by nie wytrzymały.Poza tym, w te kółeczka z boku na których są umocowane linki wchodził piach i brud i przestawały się dobrze przesuwać co za tym idzie nie napinały się dobrze linki. Wyrzuciliśmy  całe zapięcie razem z tymi kółeczkami i linkami. W boki wstawiliśmy takie małe haczyki,  które kosztują 5 zł za parę, i spinamy cały but paseczkiem za 5 zł. Tą blaszkę z przodu zamocowaliśmy bo myśleliśmy że  będziemy przez nią przeciągać ten paseczek do zapięcia. Okazało się jednak, że nie ma takiej potrzeby. Zostawiliśmy ją jednak na wszelki wypadek. Nie waży dużo a zakrywa dziurki po zapięciu. Teraz włożenie i zdjęcie buta to mały pikuś. Odpinam paseczek i całe buty się ładnie rozchylają. Wypróbowaliśmy je już (stęp, kłus, galop, pod górkę, z górki, błoto) i wszystko jest w najlepszym porządku. Przy tym systemie zapięcia nie boję się nawet zdjęcia butów na serwisach na zawodach.
.
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
23 kwietnia 2013 17:54
W jednym bucie będzie różnica w wysokości..
nie powinno się używać jednego buta tak samo jak nie kuje się na jedną podkowę- powinno być symetrycznie (już logiczniej zakładać na to niższe). Buty do boksu?? Po co? Nie lepiej pościelić trocinami i leczyć strzałki ❓ To nie jest odpowiedni wątek ale kto wymyślił, że od gnijącej strzałki koń nabawił się sztorca 😲 Chodził tak bardzo na palcu z bólu, że starł sobie pazur ❓
Jeden but możesz kupić z modeli- glove, epic, renegade....
.
przede wszystkim nie polecam wypuszczać konia na 24h na łąkę w butach za koronkę - zorientuj się w modelach rajdowych❗ Według mnie wymagania co do butów stawiasz bardzo wysoko, bo konie bez kontroli jeźdźca robią baaaaaardzo głupie rzeczy, a im głupiej się zachowują tym lepiej dopasowanych butów potrzebują.
Ja bym jednak nie używała butów do stymulacji gnijącej strzałki a raczej zadbała o prawidłowe struganie i higienę. W butach utrzymuje się wilgoć i ciepło co sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i innych paskudztw...Mojej młodej zawsze na początku sezonu butowego psują się strzałki, jak kopyta się przyzwyczają problem zniknie.
kasik , falletta zadbała o prawidłowe struganie  🙂, higienę oraz leczenie zgnitej strzałki , koń nie bedzie wypuszczony na 24/dobę w butach , tylko będzie całą dobe na wybiegu . stymulacja strzałki została zalecona aby przyspieszyć cały proces  , m.in w zwiazku z dużą dysproporcją pomiędzy jednym kopytem a drugim co jest odczuwalne podczas jazdy ( kopyto nazwijmy je dla uproszczenia ,,sztorcowe,, jest stawiane od palca , podczas gdy drugie plasko )
blucha- ok, rozumiem 😉 Uważajcie jednak, bo buty nie są "przewiewne" (wyjątek stanowią renegade, które są wg mnie jak sandały) i jeśli będą dłużej na kopytach mogą napsocić, szczególnie w przypadku, gdy koń ma problemy ze strzałkami :kwiatek: Może warto wstrzymać się z kupnem butów do chwili gdy konie wyjdą na łąki ❓ Może wtedy strzałka ruszy?? (falletta ma araba? dobrze kojarzę?? mam emerytowanego turf kinga rozm 11,6x 11,6 i mogę pożyczyć ale to tylko jedna sztuka i ma pękniętą podeszwę)
.
pozwole sie przypomniec z moja prosba  :kwiatek:

Zdecydowalam sie na buty Cavallo ale mam prosbe o pomoc w doborze rozmiaru. Rozmiar kopyt mlodej to 12,5cm na 12,5cm czyli wynikaloby ze buty 2 ale to jest gorna granica i czy czasem miedzy kolejnymi struganiami jak kopyto bedzie rosnac nie okaza sie one male 🙁 dodam ze klacz mloda, 4 letnia wiec kopyto jeszcze pewnie urosnie. Przepraszam za glupie pytania ale jestem laikiem w tej sprawie a buty zamawiac bede z Anglii i nie chcialabym zeby okazaly sie nie trafione z rozmiarem 😉





Przepraszam ze bez polskich znakow ale pisze z telefonu 😉
tengusia według rozmiarówki 2 powinny pasować , 3 będą ,,latać ,, tylko rozmiarówka podobno podawana jest dla SIMPLE a SPORT są minimalnie większe w tej rozmiarówce , tak słyszałam , co do tego czy kopyta urosną czy się zmniejszą zależy jeszcze czy kopyta robi ci kowal czy nat.wer.
Dzieki za odpowiedz  :kwiatek:

Chodzi mi dokladnie o model Cavallo Simple 😉

Co do kopyt to ma werkowane co 6 tyg z uwagi na plaskie kopyta. Poprzedniego konia werkowala mi dziewczyna naturalnie i porownujac to do obecnego strugacza to sadze ze smialo mozna powiedziec ze mloda ma werkowane naturalnie kopyta. Pewnosci nie mam bo nigdy nie zaglebialam sie w sposob i zasady naturalnego werkowania. Tak jak pisalam jestem w wielu sprawach jeszcze laikiem i caly czas sie ucze 😉
a rozmiar brałaś zaraz po werkowaniu ? bo przez 6 tyg. wymiar kopyt sporo się zmieni  i jeżeli pomiar był po werkowaniu to moze okazać sie że po 5 tyg kopyta nie mieszczą się , ze względu na wymiary ,,łapiące,, się w maximum rozmiaru , ale może wypowie się ktoś kto ma większe doswiadczenie z Cavallo , ja mam Sporty , ale raz że używam sporadycznie , dwa wymiary kopyt są pomiędzy min-max , trzy często werkuję .
Mi w sporty koń się przestaje mieścić po mniej więcej 3 tygodniach. Przy czym po struganiu są lekko luźne. A w czwartym tygodniu na jedną nogę nie wcisnę na bank.
Kopyta miala mierzone po struganiu 😉 z ciekawosci zmierze jej w weekend i przed kolejnym struganiem zeby zobaczyc ile kopyto uroslo wtedy bede miala jasnosc co do rozmiaru choc i tak zdaje mi sie ze jednak powinnam kupic rozmiar 3 bo 2 szybko moze okazac sie mala.
https://www.facebook.com/photo.php?v=10200421254867854
pożegnanie Ravela
koń ma EasyBoot Glove 🙂
kilka fotek z dzisiejszego dnia przed treningiem 🙂
Bader super 🙂
ja się już nie mogę moich doczekać 🙂
wszystko jest super, robimy tereny dłuższe, krótsze, wolniejsze, szybsze, ostatnio wyciągnęliśmy galop (chciałam sprawdzić, czy buty porządnie się będą trzymać też w szybkim galopie) no i nie ma żadnego problemu, jeździmy po asfalcie, szutrówkach, łąkach, jak się zdarzają to i po kamieniach, kopyta sa zupełnie niebolesne po każdym podłożu. Jest tylko jedno ale... po 2 terenach zaczęły Benka obcierać gaitery... nie boli go to, nie kuleje przez to, ale zdarzyło się, że poleciała z tego krew.. Teren 20km, a na zawodach 125, weterynarzom raczej nie wytłumaczę, że konia to nie boli i przecież nie kuleje, jest rana to dziękujemy.... i teraz co robić  🤔 zaczęłam myśleć o naszyciu futerka na gaiter przylegający do pęciny... pomóżcie  🙁
kurcze a Ty masz Glove to gaitera nie wypniesz... bo np w epicach moża jeździć bez.
Futro musisz dać naturalne bo sztuczne też obetrze. Bader ma różową skórę na nogach?
A i czy Ty masz te nowe gaitery, że rzep kończy się kawałeczek przed rantem? Czy stare, że rzep jest do ranta?

(dostałaś PW ode mnie)

edit: dopatrzyłam się na foto, że to będzie nowy gaiter... To faktycznie  zostaje Ci futro. A np. wazelina na to miejsce gdzie się obciera? Będzie poślizg wtedy... hmm  🙄
wazelina absolutnie odpada! jak przyklei sie do niej piach albo ziemia bedzie masakra! Lepiej i bezpieczniej pudrowac. Swoja droga dziwne- nigdy nam gaitery nie obtarly konia. Moze za mocno zapinasz?
wazelina absolutnie odpada! jak przyklei sie do niej piach albo ziemia bedzie masakra! Lepiej i bezpieczniej pudrowac. Swoja droga dziwne- nigdy nam gaitery nie obtarly konia. Moze za mocno zapinasz?


a widzisz racja, o piachu nie pomyślałam, bo będzie efekt pilingu

faktycznie puder, albo może talk?
Skóre na nogach ma różową. Zapinam tak samo od poczatku, wcześniej było w porządku, dopiero teraz coś takiego się wydarzyło mocniej 🙁 zatalkowałam jedną noge, gdzie było lekkie obtarcie i faktycznie pomogło, ale na przodzie, gdzie było obtarcie mocniejsze było ok do czasu aż przekroczyliśmy strumyk, no bo automatycznie talk przestał działać, a na zawodach będzie polewanie po szyi czyli woda i tak na buty się poleje..
Kasik co sądzisz na temat naturalnego futerka?
bader- z futerkiem możesz zaryzykować, gorzej nie będzie 😉 A może spróbuj nie zapinać tak mocno? Mojemu Smykowi kiedyś dziewczyna tak mocno rzepy spięła i się odparzył 😤 Bor ma różową skórę- to siwek, w dodatku arab delikates i nigdy nic podobnego nie miało miejsca ale gaiter ma zapięty tak, by można było spokojnie palec włożyć 😉 Na razie polecam talk/puder żeby się zagoiło. Możliwe, że skóra się przyzwyczai i w ogóle będzie ok.
kurcze, to tak lekko zapinasz??? to może ja naprawdę za mocno! zapinam tak jak widziałam kiedyś na filmiku, boje się, żeby nie zleciały buty, ale w sumie na kopycie porządnie siedzą... zrobiłam krzywde własnemu koniowi, żeby zapobiec innej krzywdzie hmmm brawo brawo..
Epikea poddała pomysł założenia opaski takiej na łokieć pod gaiter i już się w takową uzbroiłam, ale w takim razie w ndz założe w długi trening buty, ale zapne je luźniej (wcześniej użyje talku) i zobaczymy jaki będzie efekt
Dziękuję bardzo za wszystkie wskazówki  :kwiatek:
no i zastanawiam się czy  jest sens na zawody zakładać do butów power strapsy, skoro jak narazie trzymają się bez zarzutów, ale to tak na marginesie 😉
pover straps albo zapinki polecam założyć, nie wiem w jakich temperaturach jeździłaś do tej pory ale jak zrobi się naprawdę ciepło, to buty robią się bardziej "rozciągliwe", ja bym nie ryzykowała jazdy bez 😉 Kupiliśmy tanio glve rozm 1,5 (Bor nosi 1)- potrzebowaliśmy gaitery a same buty miały leżeć i czekać na Jasia jak dorośnie. Zaryzykowaliśmy i założyliśmy Borowi- 5wyjazdów było ok, aLE już zaczęły spadać 🙁 teraz albo robimy patent z zapinek albo zakładamy pover straps....albo szukam odpowiedniego rozmiaru 😵
Co do gaiterów- zauważyłam, na zdjęciach (np u Siplgi)że niektórym koniom nie da się dopiąć tak, by rzep nie dotykał skóry 😤 i właśnie wtedy może być problem. My mamy stare gaitery i nawet zakładka wychodzi z części neoprenowej, nic wtedy nie obciera i wszelkie podkładki neoprenowe na łokcie są zbędne 😉 Wybieram się dzisiaj na Borze w teren to pstryknę po powrocie jak wyglądają gaitery- są naprawdę luźne 😉.
Dzisiaj przyszły butki (easyboot epic) . Generalnie na długość są ok, ale na szerokość za duże.. ;/ Zapięłam i sie trzymają ,koń z wrażenie wygalopował ze stajni i na mecie nadal miał buty ;p Martwi mnie fakt ze buty ''chlupią'' no i nie wiadomo jak to będzie przy dłuższym wyjściu czy poprostu nie zlecą ...  👀

Wstawię jakieś fotki jutro.  😉
karola2500- moja młoda latała w za dużych epicach (luzu z boku ponad 0,5cm przed zapięciem, na długość więcej) i buty się trzymały bez zarzutu.
karola2500, a gdzie kupowałaś?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się