Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Hej 😉 Ja właśnie też z pytaniem o żywienie młodziaka. Wałach ma 2 lata 8 miesięcy, lekkiej budowy (arab+sp) . Prawie cały dzień na bujnym pastwisku. Ostatnio przeszłam prawie całkowicie na otręby, bo po owsie totalnie mu odwala. W miejscu nie może ustać, o prowadzeniu na pastwisko nie wspomnę. Aktualnie dostaje pół miarki owsa i dwie otrębów. Energii ma dalej po uszy, ale nie jest już tak źle 😉 Możecie polecić jakąś dobrą pasze, proszki czy jakieś tam cuda? A może sieczka? Oczywiście nie drogie, bo nie tylko jego mam na utrzymaniu  🤣


Kilka razy przewijał się na forum temat otrąb, więc doczytaj temat suplementacji przy ich podawaniu, ponieważ mają one dosyć nieprzyjazny stosunek wapnia do fosforu. Jako tani zamiennik sieczki polecam łuskę słonecznika, bardzo polecaną paszą dla rosnących koni jest Baileys Stud Balancer, kilku moich znajomych bardzo ją chwaliło.
Oddam za grosze w dobre ręce paszę dla młodzika Dodson Suregrow. 2 i pół worka. Niedawno zakupione.

http://www.animavet.pl/dodson-horrell-suregrow-20-kg.html

EDIT: nieaktualne
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
02 lipca 2013 22:47
Hej 😉 Ja właśnie też z pytaniem o żywienie młodziaka. Wałach ma 2 lata 8 miesięcy, lekkiej budowy (arab+sp) . Prawie cały dzień na bujnym pastwisku. Ostatnio przeszłam prawie całkowicie na otręby, bo po owsie totalnie mu odwala. W miejscu nie może ustać, o prowadzeniu na pastwisko nie wspomnę. Aktualnie dostaje pół miarki owsa i dwie otrębów. Energii ma dalej po uszy, ale nie jest już tak źle 😉 Możecie polecić jakąś dobrą pasze, proszki czy jakieś tam cuda? A może sieczka? Oczywiście nie drogie, bo nie tylko jego mam na utrzymaniu  🤣

Zabierz owies a dodaj wysłodki buraczane niemelasowane najlepiej i będzie git.
Mamy wątek o wysłodkach, to skocz tam sobie i wszystkiego się dowiesz 🙂.

ladydill Do otrąb i owsa dodaję także witaminy w proszku 😉

ms_konik Wczoraj zamówiłam paszę dla młodziaków i sieczkę z lucerną z Marstalla, więc myślę, że będzie ok. O wysłodkach też już myślałam, ale na razie zdecydowałam się na muesli i sieczkę. Zobaczymy jak się sprawdzi  😀

Dzięki za odpowiedzi 🙂
Dakarowa chodzi chyba bardziej o sprawdzenie ilości wapnia w diecie, bo otręby utrudniają jego przyswajanie. Zwykłe witaminy mogą nie załatwić sprawy.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
03 lipca 2013 13:06
Dakarowa,
no i dobrze, lucerna też ma sporo wapnia, podobnie ja wspomniane przeze mnie wysłodki.

A jeszcze chciałam zeznać conieco na temat śruty sojowej.
Daję już jakiś czas, doszłam do pół miarki na łepek, nikt nie puchnie 🙂 (no w sensie, że nogi z przebiałczenia)
Mały wypadek miałam z Hipkiem, który właściwie z dnia na dzień zrobił się koniem-wielkim- bąblem o_O
(jest wrażliwy na białko i nawet ździebka nie dostaje). Jak się okazało, jego kolega Pimp,
jedząc jak świnia, podsypywał mu część swojego żarcia :/.
Zaobserwowałam ładne wypełnianie się masą u dwóch najtrudniejszych pod względem żywieniowym koni
tj. u 28-latki oraz wielkiego dwulatka, który mielił ilości niemiłosierne a efektów wizualnych było brak.

Myślę, że ta śruta może być zupełnie niezłym zamiennikiem na przkład Aminorala,
któryż to składa się w 90% z fasoli sojowej 😀
tylko z tego, co mi wiadomo to lucerna podana jednocześnie z otrębami ów wapni straci-to znaczy nie wchłonie się. Dlatego nawet ludziom nie poleca się jedzenia np. twarogu z otrębami. Z tego co pamiętam chodzi tu o kwas fitynowy ( mogę się mylić )
equi.dream   Chyba się nie zrozumiałyśmy  😉 Kupuje paszę oraz lucernę, żeby zastąpić nimi otręby. Wiem oczywiście o stosunku otrąb do wapnia, dlatego też zdecydowałam się na zmianę paszy. Tylko o to mi chodziło, ale dzięki za troskę o mojego dzikusa  🤣
Do otrębów wystarczy suplementować dodatkowo wapń i to wtedy, jeśli się je podaje przez dłuższy czas. Ja dawałam 1-2 miesiące bez żadnej dodatkowej suplementacji i badania krwi wychodziły zawsze wzorowe.
Dakarowa mogłam źle zrozumieć, wpada mi na głowę za dużo światła słonecznego dziś  😁
Co do suplementacji w stosunku do czasu podawania otrąb to z tym różnie, bo spotkałam niedobory po bardzo krótkim okresie włączenia otrąb do paszy. MA tu też znaczenie jakość siana no i wyniki krwi z okresu przed rozpoczęciem podawania, bo przy lekkim nie doborze otrębami można zrobić kuku szybciutko. Może się bardzo przejmuję tematem, ale sama się odwapniłam sypiąc do wszystkiego surowe otręby wsuwając przy tym kompleks witamin w tabletkach 😉
Można jeszcze gdzieś kupić otręby ryżowe max-e-glo?
ash   Sukces jest koloru blond....
04 lipca 2013 08:40
iskierkowa, zostały zastąpione otrębami maxi rice
A gdzie zamawiacie maxi rice? W animalii akurat jak patrzyłam trzeba czekać na zamówienie kilkanaście dni.
lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
04 lipca 2013 12:13
Dziewczyny, można koniowatemu dolewać oleju z pestek winogron?  😁
iskierkowa, zostały zastąpione otrębami maxi rice


ale te maxi rice nie są już tak dobre jak te max e glo... :/
Ja daję Equi Jewel, niestety drogie są  🤔
Venus   You're my wonderwall
07 lipca 2013 15:35
Jaką paszę polecacie żeby koń przytył, żeby mu pomogło w rozbudowie mięśni i żeby jednocześnie nie miał "gorącej głowy"?
Venus sporo było na ten temat. Ja polecam Saracen Show Improver-testowane na gorącogłowym angloarabie. Efekt na podtuczenie wow, przy tym brak zbytniej pomysłowości, co zdarzało się np. na dodsonie kondycyjnym.
equi.dream, a jest w ogóle gdzieś tabela dawkowania pasz Saracena? Bo nie widzę. Kiedyś wiem, że była, bo parę lat temu był w Polsce przedstawiciel i na jego stronie była.
Anderia   Całe życie gniade
07 lipca 2013 16:28
Ja od 3 miesięcy daję słynne w tym wątku musli Top Line Baileysa, konisko ładnie przybiera (aczkolwiek liczę na to, że po zrobieniu zębów będzie jeszcze lepiej) i przy tym nie cuduje, a to już coś, bo chłopak z natury gorący i wrażliwy.  🙂
epk na pewno mieli na stronie tabelę? Z tego, co się dowiedziałam, to oni (producent) unikają podawania tego typu tabelek, bo dostosowanie dawki jest sprawą dość indywidualną i odsyłają w tym celu do przedstawiciela- można bezpłatnie zasięgnąć info. Zasadniczo te pasze są raczej pełnoporcjowe i w katalogach podają jedynie ich charakterystykę, a dawkowanie jest podane tylko w przypadku balancerów.
Bombal, na bank mieli, parę lat temu dokładnie przeliczałam jedną z pasz typu instant, której zresztą OptiFeed nie ma w ofercie. I było to u polskiego przedstawiciela. I był to właśnie balancer. Z tym, że teraz nawet dawkowania balancerów nie mogę znaleźć. Albo oślepłam.

Wiesz, dawkowanie każdej paszy jest sprawą indywidualną - jednak jakieś "normy" wszyscy podają. A potem i tak następuje modyfikacja. Ale to pozwala mniej więcej określić wydajność paszy, jakiś punkt wyjścia. A wiesz, ustalanie z przedstawicielem, który na oczy mojego konia nie widział (a nawet jak widział to nie ma pojęcia jak mój koń reaguje na różne rodzaje i ilości pasz),  dawki paszy to mi się trochę mija z celem. Szczególnie, że nam się drogi do celu rozjeżdżają - ja chcę dobrze ale jak najtaniej, a przedstawiciel (jak jest w porządku) to chce dobrze, ale raczej drożej niż taniej 😉
stosował ktoś: http://www.konpasz.pl/konie/nutrena-kon-rekreacyjny/ lub http://www.konpasz.pl/konie/wola-pasze-granmaster-s/ ? szukam jakiejs paszy, dla 4letniej huculki, chodzi od miesiaca pod siodlem, chcialabym zeby troche przytyła. Strasznie szybko się męczy, nie ma jeszcze kondycji. Wcześniej była na http://www.konpasz.pl/konie/marlibo-horsgran-zimowy/, ale chce jej zmienic.
Dawki balancerów są w katalogach (poproś o przesłanie, zresztą możesz przy okazji spytać o tę paszę, która Cię interesuje, bo być może da się ją ekstra ściągnąć). Co do tabel z dawkowaniem pasz, to jest  to stanowisko producenta, a w rozmowie można ustalić jednak więcej szczegółów, niż waga konia i rodzaj pracy typu lekka/średnia/ciężka, tym bardziej, że przedstawiciel jest całkiem przystępny  😉
Mam nadzieje ze to dobry watek,
Co polecacie z pasz dodajacych sil ze tak powiem ale nie walacych po glowie?
Problem mam taki że czuje pod tyłkiem brak mocy ale nie sądze zeby pasza energetyczna była dobrym pomysłem, obawiam się odpałów tylko i wyłącznie 'psychicznych', tak było po dynamixie (chociaż owszem koń wtedy był w dużo gorszej psychicznej kondycji i szalał).
Czy ciś takiego w ogole istnieje?
Jestem zielona w temacie pasz.
Nie koniecznie chodzi mi o pasze sklepowe, firmowe ale 'naturalne' (typu wyslodki, jeczmień wiecie o co chodzi :P).
Help 😉
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
08 lipca 2013 20:22
Ja polecam pasze tego typu: http://www.horseactivity.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=6&virtuemart_category_id=1

Wolnouwalniana energia nie da po głowie, a siły z niej powinny być.
Już znalazłam, zresztą na stronie producenta. Są dawkowania do wszystkich pasz, nie tylko do balancerów.
http://www.saracenhorsefeeds.com/
Podglądnąć trzeba każdą paszę z osobna, ale dawki podali 🙂. Jak człowieka przypili to i znajdzie 😉
Koniczka, ale tam jest napisane ze polecaja dla koni na paszy nisko bialkowej, a moj jest na owsie - nie bd problemu?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
08 lipca 2013 22:03
Konie, które na tym mam dostają w połączeniu z owsem i problemu nie ma.
Dokladnie o to mi chodzilo 😉
Dzieki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się