literatura końska

deksterowa Ja będę wdzięczna za wysłanie:
Filis J. „Zasady ujeżdżania i jazdy konnej”
Museler Wilhelm „Nauka jazdy konnej”
Paalan „Jeździectwo skoki prze przeszkody”
J. Zwoliński „Hodowla koni”
T. Andrzejewski „Zrozumieć konia”
Cherry Hill „101 cwiczen na ujeżdżalni”
Dr hab. Wojciechowski A „Praktyka hipoterapii w Polsce”
„Gawędy jeździeckie- jak osiągnąć niezależny dosiad”
„Gimnazjum jeździeckie”
„Instrukcja ujeżdżania koni” (ciekawostka, bo z  1946 roku wydana przez MON)]
A.Knopfhart „Zasady ujeżdżenia”
„Streching- rozciaganie”
L. Nevzorowa „Patrz gdzie siadasz!”
„Praca z koniem w ręku”
W. Pruchniewicz „Akademia jeździecka”
Storl Werner „Szkolenie młodego konia”
Hej, dysponuje ktoś książką 101 ćwiczeń dla skoczka w pdf lub jakimś innym formacie? :kwiatek: Z góry dziękuję.
Caira, http://chomikuj.pl/marco133/konie/101+*c4*86wicze*c5*84+dla+Skoczka,530838711.pdf
Na Chomiku rzeczywiście kilka ciekawych pozycji można znaleźć 🙂 Wiadomo tniemy przez to koszty, bo fachowa literatura nieco droooga... tylko szkopuł w tym, że czytanie skanów w PDF-ie jest nieco męczące dla oczu...

Ja jeszcze mam do Was takie o to pytanko: Jaką książkę polecacie w której znajdę jak najwięcej info na temat trzymania konia we własnej przydomowej stajni...czyli de facto zbiór takich najważniejszych info dot. karmienia, padokowania, zabiegów...
Wybaczcie pytanie laika, ale chciałabym dzięki Wam, a następnie odpowiedniej literaturze poszerzyć moją wiedzę. Dzięki 🙂

Pozdrawiam  :kwiatek:
j zwolinski /hodowla koni  ......jest tam abc dla samouka ....wczesny gomułka ale jest
O tę pozycję udało mi się wczoraj wieczorem pobrać z chomika, zatem cos już mam 🙂

Co jeszcze polecacie?
Z tego co wiem (z autopsji) nie ma książek, które zastąpiłyby praktyczną wiedzę - radziłabym popracować w jakiejś stajni pół roku - rok i dopiero decydować się na własną...
Trzymając konia pod domem warto mieć podstawową wiedzę weterynaryjną (ABC zdrowia konia Blendinger + kilka podręczników wet), bechawioralną (tu" Wstęp do psychologii koni" Blendinger), dotyczącą chowu i karmienia (Żywienie koni Meyer, pasze i dodatki paszowe - nie pamiętam autora). Nie polecam podręczników starych , z uwagi na kompletnązmianę podejścia do chowu , hodowli i szkolenia koni od lat 60 - 70 tych... Ale uważam, ze warto sięgać po takie pozycje, jak: 2 tomowa hodowla koni W. Pruski, czy pozycje dotyczące szkolenia Paalmanna, czy de'Orgeix.
Zwoliński - podobnie, jak Pruski to na prawde stare materiały. Na dziś dzień w wielu tematach nieaktualne, zatem nie sięgałabym po nie jako źródło pewnej i jedynej wiedzy...
Wiadomo zdobywanie doświadczenia w praktyce to no. 1, ale zima się zbliża i będzie trochę więcej czasu na zgłębienie literatury 🙂

Dziękuję za obszerna odpowiedź o propozycje tytułów  🙇
Cześć Wam. Studiuje na sggw, i na biologię ewolucyjną wybrałąm sobie temat uwaga uwaga... 'Ewolucja koni-dlaczego pozostał im 1 palec?''
Musiałam dać temat na szybko, a sama ewolucja koni była zbyt ogólna.
I tu sie robi problem- nie mogę znaleźć literatury. Mam parę książek, ale głównie o jeździe a nie o ewolucji, w jednej jest napisane ze przekształciły palce w 1, i tyle.
Znacie możę jakieś książki które by mi pomogły? Chętnie w pdf, ale jak bede znala tytuł to i po biblio pojeżdzę.

Z góry dzięki !! 🙂
a szukałaś pod kątem ogólnie zwierząt kopytnych (nieparzysto) ? Może tam coś znajdziesz, w koniu nie tylko konie mają "jeden palec"
Szukając w necie, wpisując hasła nieparzystokopytne książka, ewolucja nieparzystokopytnych książka nic a nic nie wyskakuje..
Czy ktoś ma w pdfie książkę "praca z końmi od podstaw"?
Cześć Wam. Studiuje na sggw, i na biologię ewolucyjną wybrałąm sobie temat uwaga uwaga... 'Ewolucja koni-dlaczego pozostał im 1 palec?''
Musiałam dać temat na szybko, a sama ewolucja koni była zbyt ogólna.
I tu sie robi problem- nie mogę znaleźć literatury. Mam parę książek, ale głównie o jeździe a nie o ewolucji, w jednej jest napisane ze przekształciły palce w 1, i tyle.
Znacie możę jakieś książki które by mi pomogły? Chętnie w pdf, ale jak bede znala tytuł to i po biblio pojeżdzę.

Z góry dzięki !! 🙂


Jak wpiszesz w wyszukiwarkę horse one finger evolution, to pojawia się tego trochę. Na przykład:

http://chem.tufts.edu/science/evolution/horseevolution.htm
http://www.talkorigins.org/faqs/horses/horse_evol.html#part8

W tym drugim, na dole jest sporo referencji.

hehe no faktycznie, aczkolwiek nic z tego nie rozumiem :P
hehe no faktycznie, aczkolwiek nic z tego nie rozumiem :P


Jeśli masz na myśli język, to masz właśnie doskonałą okazję, żeby się nauczyć. :-)
lizzy   Bo ja na hubertusie gonię stajnie a nie lisa :)
28 listopada 2013 16:41
Dziewczyny, ma ktoś już może Kottasa o ujeżdżeniu w pdfie? Kurcze, totalnie spłukana jestem, a taaaaaaaaaaaaak mnie korci żeby to przeczytać  🙇
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
30 listopada 2013 19:59
Znalazłam przypadkiem książkę ,, Studia nad koniem arabskim": http://www.weltbild.pl/studia-nad-koniem-arabskim_p100035365.html
...a miał ktoś może styczność z "Jak porusza się twój koń" ? Nie wiem czy warto kupić?!
Moze ktos ma którąś z tych pozycji i chciał by się wymienić formą elektroniczną na jakąś z moich?
Mam dość sporo książek.

Tych poszukuje
Biomechanika ruchu konia dla jeźdźców - Karin Blignault
Kottas o ujeżdżeniu - Arthur Kottas-Heldenberg, Julie Rowbotham
Treningi z mistrzami - Jo Weeks
Kopyta doskonałe - Jakub Gołąb
Rząd doskonały- -//-

Znalazłam przypadkiem książkę ,, Studia nad koniem arabskim": http://www.weltbild.pl/studia-nad-koniem-arabskim_p100035365.html

Miał ktoś w rękach albo wie coś więcej o zawartości? Opis sugeruje dzieło naukowe pełne tabelek i wydumanych statystyk i raczej nie zachęca do kupna. Cena tym bardziej.
Ja mam chyba kopyta doskonałe, napisz elfik89, na priv i jak będę miała chwilę to poszukam i wyślę 🙂



edit: edytuję, bo już kilka osób do mnie w tej sprawie pisało - nie mam tej książki, pomyliło mi się z jakąś inną
Ma ktos ''podstawowe szkolenie mlodego konia''? Warta uwagi? Cena dosyc niska...
Godnym polecenia jest "Nowoczesny trening konia" Lesleya Bayley' a ? Ktoś ma w posiadaniu?  👀
Potrzebuję na prezent dla 9-latki, książkę o pielęgnacji koni i podstawach jeździectwa- bogato ilustrowaną. Macie jakiś pomysł?
Szukałam w internetowych księgarniach ale nic specjalnego nie znalazłam.
Może "Młody jeździec" – Lucinda Green: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/165463/mlody-jezdziec-przewodnik-dla-mlodych-entuzjastow-jezdziectwa
Ta książka jest jednym z podręczników zalecanych do przygotowania kandydatów do zdawania egzaminów na odznaki PZJ.
Dzięki wielkie, młoda dostanie poradnik młodego jeźdźca.
..z uwagi na to, że wielu forumowiczów prosiło mnie o przesłanie książek drogą e-mailową, mam wrażenie, że trochę się pogubiłam w tym przesyłaniu ... sprawdźcie proszę, czy wszystko o co prosiliście zostało przesłane, a może jest ktoś, komu nie wysłałam nic? dajcie znać, i jeśli dysponujecie jeszcze linkiem, z którego można ściągnąć Akademię Jeździecką proszę o wstawienie go na forum, bo mi się zapodział, a tylko w ten sposób można udostępnić pdfa🙂
Cześć Wam. Studiuje na sggw, i na biologię ewolucyjną wybrałąm sobie temat uwaga uwaga... 'Ewolucja koni-dlaczego pozostał im 1 palec?''
Musiałam dać temat na szybko, a sama ewolucja koni była zbyt ogólna.
I tu sie robi problem- nie mogę znaleźć literatury. Mam parę książek, ale głównie o jeździe a nie o ewolucji, w jednej jest napisane ze przekształciły palce w 1, i tyle.

W książce "Kopyta doskonałe",w rozdziale "Dziedzictwo przeszłości" Kuba porusza te zagadnienie. Jeśli potrzebujesz więcej literatury na ten temat spróbuj do niego napisać, ma ogromną wiedzę na temat koni, może akurat będzie mógł podsunąć Ci kilka tytułów  🙂
Ma ktoś może w pdfie "Zasady Jazdy Konnej cz. III "? albo inna ksiazke o lonzowaniu?
julka177,  http://chomikuj.pl/ichtys77/e-Booki/Zasady+Jazdy+Konnej+cz.+III+-+Lon*c5*bcowanie,1772146994.pdf
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się