Dopasowanie siodła

2 dni, czasem 3...
gaga - bardzo przepraszam, ale czy ja pisałam, że chcę aby mi ktoś dopasował za darmo?
ceffyl, a na jakiej terlicy masz tego kieffera? Jeśli to siodło na tej nowej terlicy, to nie każdy rymarz się tego podejmie, bądź niekoniecznie zrobi to dobrze 😉
ceffyl   Niektórzy ludzie są taktowni. Inni mówią prawdę.
18 lutego 2014 11:03
kittajka dzięki za podpowiedź 🙂  to Kieffer Munchen Ludger Berbaum, model raczej już "wiekowy" patrząc po typie skóry i budowie, aczkolwiek co ma w środku to tylko rymarz mi powie 🙂  bardziej mnie martwi czy da się go poszerzyć o 2 rozmiary  👀
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
18 lutego 2014 11:07
Czy to prawda, że poszerzenie Prestige'a o 1 rozmiar łęku = poszerzenie o 1 cm? Może ktoś wie?


Z tego co słyszałam to jest kwestia milimetrów - na pewno jest to mniej niż 1cm. Spytaj u specjalisty 😉 Equipe lub HB Contact.
Strucelka, tak, jest to kwestia milimetrów - mniej więcej 5 ale na jedną stronę - czyli 1cm całościowo. Akurat mam przed sobą schemat rozrysowanych rozmiarów łęków 🙂
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
18 lutego 2014 11:34
epk ja słyszałam, że 3mm 😉
A masz ten schemat komputerowo czy papierowo? 🙂 cyknęłabyś fotkę żeby się podzielić :kwiatek:
Papierowo - ale on gdzieś był w necie - na starej stronie Prestiga moim zdaniem. Ważne jest jednak wydrukowanie go w odpowiedniej skali.
Mogę cyknąć fotkę ale wieczorem, bo teraz nie mam jak przesłać zdjęć z tel.
Strucelka   Nigdy nie przestawaj kochać...
18 lutego 2014 11:41
epk chciałam zobaczyć jak to wygląda 😉 siodła nie będę mierzyć, zostawiam to fachowcom 🙂
Może komuś innemu się przyda.
Tutaj dokładnie jest:
Dzięki dziewczyny za odpowiedź :kwiatek:
Rzadko się tu odzywam, ale często Was czytam i oglądam (zwłaszcza oglądam). Mam konia półzimnokrwistego i od lat miałam problemy z dopasowaniem siodła. Koń jest okrągły, bezkłębowiec, do tego szeroki (ale też bez przesady, znam szersze zimniaki). Przerabiałam siodło klasyczne jakiejś marki NN (wtedy nie miałam pojęcia o tym, że jest coś takiego jak rozstaw łęku, ale nie linczujcie mnie za to). Potem było siodło west (też za wąskie, udało mi się nawet połamać terlicę, potem okazało się, że w zapasowym siodle tym klasycznym też jest połamana). Także krzywdziłam swojego konia dość długo i bezwiednie. Potem doznałam olśnienia i kupiłam siodło west bezterlicowe, oprócz notorycznego przekręcania się siodła podczas wsiadania było ok - koń był ewidentnie rozluźniony. Koń zaczął od roku pracować więcej i się rozbudował - zamówiłam łęk jeszcze szerszy, mierząc do miarki. Siodło mi zjeżdża do przodu, niezależnie od użytego łęku, czuję, że koń się ostatnio zrobił sztywny i wręcz "zblokowany" na przodzie. Na początku mi się wydawało, że może osiodłałam za bardzo z przodu, co skorygowałam w czasie jazdy. Niestety siodło zjechało mi po kilkunastu minutach. Czy mam próbować podogonia? Czy szukać siodła? Czy "ciąża spożywcza" mogła spowodować przesuwanie siodła? Niestety, u mojego konia mogę brać pod uwagę chyba tylko siodła pod wymiar co wiąże się z kosztami :/ Najbardziej aktualne foto (jeżdżę obecnie bez napierśnika, bo wcześniej z tym siodłem miałam problem kompletnie odwrotny). Poza tym, gdy cofnę je do tyłu (na foto widać, że jest BARDZO na przodzie), to mam wrażenie, że obijam konia po nerkach :/




zkonmiprzezzycie   Jeździec klasy Grand Prrrr...:)
22 lutego 2014 20:27
Hej, dziewczyny mam pytanie czy w siodłach Passier można poszerzać przedni łęk??  🤔 Moja kobyła się rozrosła i a żal mi je sprzedawać  😵
zkonmiprzezzycie, pewnie, że tak.
zkonmiprzezzycie   Jeździec klasy Grand Prrrr...:)
23 lutego 2014 13:44
Dzięki Burza za info  :kwiatek: to mnie pocieszyłaś  🙂 bo słyszałam opinie że nie....
zkonmiprzezzycie, jestem żywym dowodem, nawet miałam powiedziane, że jak coś to Passier będzie miał zapas na manewry- i miał.
Ze Stubbenem chyba sa problemy w tej kwestii.
Stubbeny wszystkie które widziałam były w kategorii 'wąskie' i nówka i starsze. Może bardziej w tą stronę kłopot, że z wąskiego to co najwyżej na mniej wąskie.
Ale dawno nie widziałam, nie wiem jak teraz budują nowe siodła.
zkonmiprzezzycie   Jeździec klasy Grand Prrrr...:)
24 lutego 2014 06:51
Burza a poszerzałaś swoje siodło u Passiera czy u zwykłego rymarza? Jaki jest orientacyjny koszt takiego poszerzenia?
zkonmiprzezzycie, u rymarza, zależy od firmy, np w daw magu spokojnie można poszerzyć i nie sądzę żeby było to więcej niż 300-400 zł ( ale ręki nie dam).
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
24 lutego 2014 10:42
zkonmiprzezzycie,
jak dzwoniłam w zeszłym roku do daw-maga
to poszerzenie łęku kosztowało 275 netto (+22% Vat)
zkonmiprzezzycie   Jeździec klasy Grand Prrrr...:)
24 lutego 2014 12:09
A co myślicie o Anderszu z Pleszewa? bierze 140 zł za poszerzenie łęku . Ma ktoś jakieś doświadczenia?
ceffyl   Niektórzy ludzie są taktowni. Inni mówią prawdę.
24 lutego 2014 12:21
zkonmiprzezzycie 140zł? 😲  mi powiedział między 200-240zł, dzwoniłam w zeszłym tygodniu bo orientuję się właśnie temacie 😉
zobaczymy co na to Daw Mag i Sommer bo zamierzam dzisiaj dzwonić 🙂
A co myślicie o Anderszu z Pleszewa? bierze 140 zł za poszerzenie łęku . Ma ktoś jakieś doświadczenia?

cofnij się 1 stronę wątku...  😵
Mam pytanie, Czy wg Was to siodlo lezy ok ta tym koniu? lek nie jest zbyt szeroki? zdjecia zrobione po kawalku jazdy, na dopietym popregu. (Zawsze staram sie siodlac dalej, ale przez wystajacy brzuch popreg przemieszcza sie wraz z siodlem do przodu. z brzuchem walczymy 😉 ) konia plecy nigdy nie bolaly. Przy zapinaniu popregu sie zlosci. Bede bardzo wdzieczna za wszystkie uwagi
juliakulia, brawo za zdjęcia 😉 W końcu porządne.
Jak dla mnie leży całkiem ok. Co prawda ta sierść może sugerowac że jednak tylni łęk pracuje. Może jak włożysz czaprak, jakąś podkłądkę to równowaga leci w tył?

Siodło według mnie jest przodem wręcz idealne, sprawdziłabym tylko czy dalej nie leży na kłębie (wsadzić bata czy jakiś inny patek i zobaczyć czy tunel jest nad kręgosłupem na całej długości)

Obawiam się że więcej na podstawie zdjęć ci nikt nie powie, bo IMO wygląda naprawdę ok.
zkonmiprzezzycie   Jeździec klasy Grand Prrrr...:)
24 lutego 2014 14:03
ceffyl, bo to zalezy podobno od modelu i marki . Np. w siodłach Andersza poszerzenie łęku kosztuje 90 zł, a w moim Passier Marcus Ehing 140 zł  :kwiatek:
Jak znać jak w sommerze i daw-magu
Poszukuję siodła ujeżdżeniowego, i na allegro zauważyłam takie: http://allegro.pl/siodlo-ujezdzeniowe-i4005270881.html. Czy mi się wydaje, czy ono ma tybinki wysunięte za bardzo do przodu (przez to wygląda jak wszechstronno- ujeżdżeniowe)?
xxagaxx, hm, a nie masz wrażenia, że tunel powinien być nieco szerszy? Pytam poważnie, bo się nie znam i nie jest to dla mnie oczywiste 😉 Na moje laickie oko, wolałabym między panelami widzieć nieco więcej miejsca na kregosłup u tego konia.

Druga sprawa, przedni łęk ma sporo miejsca u góry (nie leży na kłębie), ale już nie za wiele miejsca po bokach (nie ma miejsca na łopatkę). To widać zwłaszcza na zdjęciu pod jeźdźcem. Normalnie czaprak/pad jeszcze zawęzi tą przestrzeń. W takim układzie tył siodła może pracować i to może być przyczyną wytartej sierści. Może minimalnie szersze siodło leżałoby lepiej?

Edit: Jako laik sugerowałam się tym i tym.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się