siodła bezterlicowe

a ja zostałam szczęśliwą posiadaczką takiego oto cuda : http://startrekk-sattel.info/index.php/en/quantum/sattelkatalog/quantum-mit-dressurblatt-detail. Zrobiłam test podczas rajdu po Sudetach. Zjazdy, podjazdy a siodło ani drgnęło. Nad kręgosłupem mnóstwo przestrzeni. Bardzo grube panele. Już kocham to siodło 😍
Ja zaś po pewnym czasie użytkowania zdecydowanie mogę pochwalić moje siodło. Takie oto: http://trekkersaddles.co.uk/trekker-pro-endurance-classic.html
Bardzo wygodne do jazdy, grube panele, dużo miejsca na kręgosłup, do tego ważna rzecz - wycięcie na kłąb (mam konia bardzo mocno wykłębionego, a znalezienie bezterlicówki na takiego konia nie jest łatwe).
Wymusza w miarę przyzwoity dosiad, nie da się w nim "rozwalić" jak w niektórych bezterlicówkach, a jednocześnie ponieważ to rajdówka, siedzi się bardzo stabilnie i świetnie się sprawdza w terenach.
No i ten płynnie regulowany łęk, rozwiązanie zdecydowanie ułatwiające życie.
Ale super! Nie powiem w oba wsadziłabym tyłek dla sprawdzenia!  😍
Livia   ...z innego świata
05 maja 2015 10:45
Oba siodła super! Ale to Quantum wygląda rewelacyjnie 💘
Murat-gazon czy ja dobrze widzę, że to Twoje siodło ma regulowany rozmiar siedziska? Jedyną wadą mojego siodła jest właśnie za duże siedzisko  🙁 Ale to pewnie dlatego, że przywykłam do 16'
Murat-gazon nie słyszałam o tym siodle ale mnie przekonuje przynajmniej w pierwszym momencie 😉
Mój pad kupiłam z drugiej ręki więc nie wiem co to jest, ale ma od spodu futro i kieszeń, od góry neopren i kieszeń i mogę sobie wkładać i wyjmować w te kieszenie wg potrzeby, a że mam hc zmiennokształtną  🙄
kasik tak, ma płynną regulację wielkości siedziska (między 16'' a 18''😉 oraz płynną regulację łęku, tutaj nie pamiętam rozmiarów, ale chyba ze 20 jednostek rozstawu było podane. Moja obecnie ma łęk według miarki Winteca 34, a tutaj mogę sobie jeszcze rozkręcić, że hej, ani połowy regulacji nie osiągnęłam.
kasia-pala wcześniej miałam freemaxa i byłam zadowolona, ale to jest niebo a ziemia, nie ma porównania. Koń też zdecydowanie lepiej w tym się czuje.
Znalazłam producenta fajnych czapraków pod bezterlicówki i nie tylko, szyją też na zamówienie 🙂
http://allegro.pl/czaprak-do-siodel-podium-lub-pod-bezterlicowe-4cm-i5307212164.html
Robią bardzo fajne rzeczy. Miałam od nich czapraki i pad pod westówkę.
http://optipads.pl/  😎
I jak się sprawdzały? Nie kurczyły się po praniu ani nic?
Nic mi się nigdy nie skurczyło. Już-nie-mój czarny czaprak z tunelem na kręgosłup  nadal śmiga pod innym koniem a ma hmm ze 3 lata?  👀
Ja również bardzo polecam te czapraki OPTI. Mam siodło freemax (które nie ma "tunelu" nad kręgosłupem) i mimo to kręgosłup i kłąb mojego konia są zupełnie suche nawet jeśli koń się konkretnie spoci. Aż byłam zdziwiona, bo ten czaprak wygląda bardzo niepozornie i nie jest wcale taki drogi (w porównaniu np. z padem pod Barefoot). Bardzo szybko też schnie i jest łatwy do "odsierszczenia", co jest ważne w przypadku konika polskiego  🙂 Nie wiem jak z jego trwałością, bo używam go dopiero niecałe pół roku.
Mam ten model - http://optipads.pl/nasza-oferta/23-czaprak-siodlowy-z-podkladem-.html i można do nich napisać z prośbą o inny kolor bo mają ich na prawdę duży wybór 🙂
(kurcze, mam nadzieję, że nie zostanie to potraktowane jako reklama :P)
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
08 maja 2015 19:19
a Opti to nie to samo co Bonidos?  🤔
zabeczka17 Teraz nazywa się Opti ale jakość ta sama.  😎
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
08 maja 2015 19:25
Kwagga a miała z nimi problemy-> http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,93175.msg1945712.html#msg1945712, dlatego pytam  :kwiatek:
Mam nadzieję że zmieniono stosunek do klienta  😉
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
08 maja 2015 22:24
Małgonia, zabeczka17, zwrócę następnym razem uwagę, ale uczucia ślizgania nie pamiętam. Nie wyobrażam sobie jak utrzymać względną czystość padu bez czapraka pod spodem, futro by się szybko zniszczyło od częstego prania. Miałam pod siodłem i padem barefoota czaprak mustanga, który używałam też pod terlicówką. Nie jest szczególnie śliski, kiedy grzbiet był ładnie nadbudowany siodła się nie ślizgały. Zastanawiam się nad napierśnikiem do kompletu. Raczej do zwykłego siodła, bo bezterlicówka przy jeździe pod górkę cofa się tylko trochę konisku nie wydawało się to przeszkadzać. Dość długi jest. Głównym problemem była siadanie siodła na kłębie i blokowanie łopatki, czemu zaradziło podogonie.

Kwagga a miała z nimi problemy-> http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,93175.msg1945712.html#msg1945712, dlatego pytam  :kwiatek:
Mam nadzieję że zmieniono stosunek do klienta  😉

Trochę zmieniła, miałam przeboje z reklamacją czapraka rajdowego. Ostatecznie wrócił naprawiony, więc zachowałam pozytywną opinie o nich. Następnym razem, jeśli będę coś tam załatwiać to tylko na mail'a, żeby mieć potwierdzenie. Ewentualne rozmowy telefoniczne bym nagrywała - jest kilku pracowników i raczej słaby przepływ informacji  🙄  Cena do jakości wypada bardzo na plus 🙂 Mam kilka czapraków opti/bonidos i jestem zadowolona z jakości. 
Witam
Chciałabym odświeżyć wątek  🙂
Zastanawiam się nad Barefootem Cherokee. Ale że siodełko nie tanie, to wątpliwości mnóstwo 😉 Czy mógłby ktoś doświadczony je rozwiać?  😉
Gdzieś wpadła mi w oko opinia, że jest długie - to prawda? Może źle leżeć na arabie?
Czytałam też sporo opinii, że jest "napompowane" poduszkami, szerokie, i trzeba niemal w szpagacie siedzieć  🤔
Interesuje mnie jeszcze kwestia: Czy Barefoocie zmienia się dosiad? Jest inny niż w klasycznych siodłach, podobny do dosiadu w rajdowym Podium?
Bardzo proszę o odpowiedź 🙂

Pozdrawiam koniarzy  🏇  😉
Zdecydowanie powinnaś je przetestować zanim kupisz. Uwielbiam Barefooty, ale nie każdemu siedzi się w nich dobrze. 😉
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
17 maja 2015 13:10
Gdzieś wpadła mi w oko opinia, że jest długie - to prawda? Może źle leżeć na arabie?


Ktoś już tutaj wspominał że na araba ciężko jest dobrać jakąkolwiek  bezterlicówkę.

Czytałam też sporo opinii, że jest "napompowane" poduszkami, szerokie, i trzeba niemal w szpagacie siedzieć  🤔
Interesuje mnie jeszcze kwestia: Czy Barefoocie zmienia się dosiad? Jest inny niż w klasycznych siodłach, podobny do dosiadu w rajdowym Podium?


Na wszystkie twoje pytania , znajdziesz odpowiedź na tym wątku- wcześniejsze strony. Wystarczy go porządnie przeczytać aby rozwiać twoje wszelkie wątpliwości.   😉
Temat barefoota cheyenne to chyba najczęściej pojawiający się tutaj temat
Mam pytanie, czy do siodła Barefoot mogę kupić zwykły ujeżdżeniowy popręg czy musi być to oryginalny Barefoot'owy? 🙂
I czy model Cherokee nie będzie za duży (długość, szerokość) na araba 158cm w kłębie?
Z góry dziękuję za odpowiedzi!  🙂
Popręg ujeżdżeniowy dowolny, kiedy kupowałam swoje siodło 6 lat temu, to nawet polska przedstawicielka Barefoota odradziła mi ich oryginalny.

W cherokee jeździłam na dwóch arabach tej wysokości - szczupłemu, bardziej wykłebionemu ogierowi pasowało bardzo, ale na okrąglejszej bezkłebiastej klaczy wjeżdżało na uszy, a podogonie nie wchodziło w grę, bo ona należy do tych siwych łatwo obcierających się. Tak że najlepiej przymierzyć, bo nie chodzi tylko o długość/szerokość siodła względem grzbietu, ale też kształt tego grzbietu. Poza tym przymierzając można rozstrzygnąć kwestię estetyczną - jednym nie przeszkadza że siodło wygląda jakby nakrywało pół konia, byle grzbiet dobrze pracował, inni wolą bardziej klasyczny arabski look 😉
Dzięki  😉
A jeśli chodzi o jazdę w Barefoocie to czy ciężko jest się 'przerzucić' z klasycznych terlicowych siodeł na bezterlicowe? Bo słyszałam, że odczucia podczas jazdy się bardzo różnią, że ciężko jest się przyzwyczaić, mało stabilne, trochę przypominające jazdę na oklep itp itd. To prawda?  🤔  😲
Czy siodło faktycznie przesuwa się na boki i czy podczas wsiadania totalnie schodzi na jedną stronę?  ❓
Posiada ktoś model Cherokee i może się wypowiedzieć?  🤔
Livia   ...z innego świata
27 maja 2015 17:42
Prawda, że przesiadka z siodła terlicowego na bezterlicowe trochę zajmuje, odczucia z jazdy są zupełnie inne. Ale po kilku jazdach jest już z powrotem fajnie 🙂 Cherokee nie miałam, ale Freemaxy mi się nie przekrzywiały.
Próbowałam bezterlicówki i różnicy szałowej nie poczułam. Trochę "szerzej" jakby się siedziało ale nic więcej. Spodziewałam się jakiejś szałowej różnicy, problemów z równowagą itd., ale nic takiego nie nastąpiło  😉 Powiedzmy, że różnica porównywalna do przesiadki z jednego modelu siodła wszechstronnego na inny - przynajmniej jak dla mnie 😉 Do jazdy na oklep bym tego nie porównywała raczej...  może jedynie w tym sensie, że było bardziej "miękko" i  poniekąd"amortyzująco" (takie siodło jest mniej sztywne) i lepiej było czuć ruch konia (właśnie dlatego, że siodło mniej sztywne... 😉 ) co osobiście potraktowałam jako plus.
I na tamtych koniach akurat się siodła nie przekrzywiały przy wsiadaniu, ani nie zmieniały pozycji podczas jazdy.
Minusów jazdy w takim siodle nie zauważyłam. Być może z wyglądu jest inne niż to, do czego byłam przyzwyczajona 😉 ale to jest rzecz dla mnie drugorzędna, po za tym to wyłącznie kwestia gustu.

Edit: aha, jedno z siodeł które próbowałam to był właśnie Barefoot, ale Cheyenne.
... było bardziej "miękko" i  poniekąd"amortyzująco" (takie siodło jest mniej sztywne) i lepiej było czuć ruch konia (właśnie dlatego, że siodło mniej sztywne... 😉 ) co osobiście potraktowałam jako plus.


I to jest właśnie ta różnica między terlicówka i bezterlicówką 😀 . Niektóre konie zaczynają wyraźniej "sprężynować" w kłusie, tak że ciężko jest wysiedzieć ćwiczebny ale jest to pozytywne ponieważ koń zaczyna pracować inaczej grzbietem niż w terl.
Ja kupiłam barefoota cherokee na araba właśnie bo nic innego mi nie pasowało i nie przykryło mi konia. Paręnaście stron wcześniej nawet wrzucałam fotkę.
Co do przekrzywiania się siodła przy wsiadaniu to najlepiej robić to z podwyższenia i problem znika 🙂 Mój cherokee nie kręci się na koniu lub robi to w niewielkim stopniu przy gramoleniu się z ziemi natomiast barefoot barrydale, którego kupiłam siostrze daje z tym popalić bo przekręca się mega. Ale koń okrągły niemal jak beczka  🤔 więc może dlatego.
Popręgi stosuję skórzane daw-magowskie 🙂 do obu siodeł.  Z chęcią bym wypróbowała pleciony popręg z wełny moherowej (wygląda jak sznurkowy) ale podobno do zamówienia z usa 🙁
[quote author=Chainsy link=topic=519.msg2365898#msg2365898 date=1432750297]
... było bardziej "miękko" i  poniekąd"amortyzująco" (takie siodło jest mniej sztywne) i lepiej było czuć ruch konia (właśnie dlatego, że siodło mniej sztywne... 😉 ) co osobiście potraktowałam jako plus.


I to jest właśnie ta różnica między terlicówka i bezterlicówką 😀 . Niektóre konie zaczynają wyraźniej "sprężynować" w kłusie, tak że ciężko jest wysiedzieć ćwiczebny ale jest to pozytywne ponieważ koń zaczyna pracować inaczej grzbietem niż w terl.
Ja kupiłam barefoota cherokee na araba właśnie bo nic innego mi nie pasowało i nie przykryło mi konia. Paręnaście stron wcześniej nawet wrzucałam fotkę.
Co do przekrzywiania się siodła przy wsiadaniu to najlepiej robić to z podwyższenia i problem znika 🙂 Mój cherokee nie kręci się na koniu lub robi to w niewielkim stopniu przy gramoleniu się z ziemi natomiast barefoot barrydale, którego kupiłam siostrze daje z tym popalić bo przekręca się mega. Ale koń okrągły niemal jak beczka  🤔 więc może dlatego.
Popręgi stosuję skórzane daw-magowskie 🙂 do obu siodeł.  Z chęcią bym wypróbowała pleciony popręg z wełny moherowej (wygląda jak sznurkowy) ale podobno do zamówienia z usa 🙁
[/quote]

Bardzo dziękuję!  😀
Czytałam artykuł u Rancho Stokrotka o popręgu moherowym, podobno nie do kupienia w Pl ;/
A propo Twojego skórzanego daw maga, to jak go pielęgnujesz? Bo sporo osób mówi, że ze skórzanymi jest dużo zachodu, częste smarowanie etc  🤔
Dokładnie o ten ze strony Stokrotki mi chodzi 😀
Mój po jeździe myję bieżącą wodą i zostawiam do wyschnięcia (nigdy na słońcu!) Smaruję ostatnio bardzo rzadko...  😡 ale nic mu się nie dzieje. Dla skóry najgorszy jest koński pot.
Mamy w sumie trzy różne daw-magi skórzane i wszystkie już od ok 2 lat "działają" i nie widać po nich za bardzo żeby były zniszczone. Dwa z nich kupiłam już używane.
Jak się pierze pad Barefoot?  🤔  ❓
Jeśli macie dwie przystuły jak w przypadku siodeł ujeżdżeniowych, to gorąco polecam popręg kieffer airtec. Używam od 5lat na rajdy do wszystkich siodeł i dosłownie boję się zmienić, bo jeszcze nigdy mnie nie zawiodły. Skórzany daw-mag konia mi odparzał  🙁 Odnośnie obkręcania, to ani startrekk ani douber tego nie robią).
Jak się pierze pad Barefoot?  🤔   ❓


Ja wrzucam do pralki na pranie ręczne lub program do wełny max 30 stopni Celsjusza + płyn do wełny perwool etc.
Najpierw odwirowuję delikatnie ok 700 obrotów poźniej wrzucam na samo wirowanie 1000 obrotów.
Suszyć rozwieszony z dala od źródła ciepła i słońca
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się