Jak dbamy o zęby naszych koni?

Jak teraz kształtują się koszty wykrywania ekstrakcji zębów?
Zależy od stanu w jakim są zęby. Kiedyś znajomy dał konia do kliniki na usunięcie zęba i zapłacił 16tys.
Eorth. Kon, którego dzierżawie, dostał dziś tę diagnozę.
Zając się na tym właściciel konia, ale do tego czasu - czy jestem w stanie koniowatemu jakoś pomóc?
Nie wiem, dawać żarcie na mokro (je paszę z sieczką i ciut owsa).
Przejść na pracę bezwedzidłową?
Nie wiem co jeszcze.
Agnes14, Przede wszystkim - nie panikować. EORTH EOTHowi nie równy. Nie określiłaś jak bardzo zaawansowany, jak koń sie zachowuje, czy je normalnie, czy wykazuje ból. U nas ta sama diagnoza, ale póki co koń żre marchewki siekaczami, chodzi dobrze, wędzidło to samo, je to co jadł tylko na mokro, i obserwujemy.
Nie wykazuje oznak bólu jako takich. Je swoje żarcie bez problemu i jeszcze zagląda kolegom do żłobów.
Ma 18 lat.
Niemniej dr Górski powiedział, żeby usuwać te zęby.
Moi drodzy, w piatek będziemy mieć rwanie górnych siekaczy.
Zdaję sobie sprawę, że to zależy od różnych czynników, ale Ile u Was trwał taki zabieg ?
Tulula, 6 zębów około 4 godziny. Całość z premedykacją.
Czardasz, dzięki wielkie, U nas przody się ruszają to może pójdzie szybciej 🙄😂
Tulula Mój nie ma dwóch trzonowców, rwane za jednym razem i poszło szybciej.
Obiś, No ale co 2 to nie 6, choć pewnie trzonowce gorsze do rwania niż siekacze.
A ile taki zabieg pozbywania się siekaczy kosztuje obecnie?
Melduję, że od przyjazdu weta, do zrobienia zdjęcia kontrolnego po zabiegu 1.5 h
Znacie kogoś kto przyjedzie do trzech koni w okolice Płocka? Dzwoniłam do dr Górskiego i nie ma szans, dr Olejniczak napisała że minimum 10 koni. A prawdopodobnie jeden ma wilczaki, drugi młodziak a trzeci podejrzenie EORTH. Chciałabym kogoś stricte od zębów
BUCK   buttermilk buckskin
22 lutego 2024 20:13
a w Psucinie nikogo od zębów nie mają ? a w ok.W-wy jest jeszcze prawa ręka Dr.Górskiego: wet. Elżbieta Stefanik
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
22 lutego 2024 21:01
Jest dr Dziekański w Psucinie. I jeździ po Polsce.
No racja! Zapomniałam o nim zupełnie, dzięki
rybka   Różowe okulary..
26 lutego 2024 19:58
Ja polecam do zębów w okolicach Wawy/Garwolin dr J. Łabudzką, młoda lekarka, ale z dużym sercem i dokładna jak szwajcarski zegarek. Robiła mi poprawkę po wecie, który ponoć super jest od zębów.
rybka, o, dzięki - spróbuję
BUCK   buttermilk buckskin
27 lutego 2024 09:16
rybka czy mówisz o wet. Joanna Łabudzka 604 427 863 ? google taki tel.podaje, a dobrze jest mieć namiary w razie 'W'
Post został usunięty przez autora
Mam 3 latke ze złamanym zębem trzonowym mlecznym. Wet powiedzial aby zostawić, sam wypadnie bo trzyma się mocno i musiałby nacinać aby go usunąć. Koń się mocno slini. Faktycznie to zostawić i czekać? Czy brać kogoś innego kto usunie tego zęba?
W jaki sposób może dojść do złamania zęba trzonowego? Rozumiem złamanie siekacza - są bardziej wystawione na warunki środowiskowe i kumpli na padoku. Jednak w jaki sposób może dojść do złamania ostatnich trzonowców? Jeśli koń dostałby kopniaka w tę okolice szczęki/żuchwy to byłaby widoczna opuchlizna.
Może od gryzienia czegoś twardego?
patkahm, - próchnica? Mojemu w ten sposób pękł przedtrzonowy.
Też o tym myślałam ale przecież koń jest przystosowany do wybierania pokarmu - raczej kamień ominie
Jeden ominie, a drugi łapczywie pochłonie, pogryzie i w najlepszym wypadku dopiero wtedy będzie pluł. Albo tak jak keirashara pisze - jakiś proces chorobotwórczy. Ja potrafię złamać trzonowego na gumie do żucia 😅
keirashara, w przypadku mojej próchnicy brak, ale pęknięcie może w przyszłości poskutkować pojawieniem się próchnicy… co jest dziwne, drugi koń (spokrewniony z nią) też ma pęknięty ząb. Dokładnie ten sam. Może jakieś uwarunkowanie genetyczne?
espana, moja babcia złamała sztuczną szczękę na moich placuszkach jogurtowych 😂

Raczej moja jest koniem, który uważa na to co je (chyba, że leży to w żłobie). Także ciekawi mnie jak skubana złamała zęba.
espana, - ja w tym roku mam 2 : 0 dla zębów na popcornie i bułce z nutellą 😂 no, ale niestety zęby mam bardzo słabe, bo za szybko urosłam i zęby oberwały rykoszetem.
patkahm, - niech go ogląda regularnie dentysta i tyle 😉 to raczej zagadka bez pewnego rozwiązania.
patkahm, u nas w stajni w tym roku przypadek złamania zęba przez złe robienie zębów wcześniej (koń dopiero do nas przyszedł). Naprężenia się porobiły i ząb po prostu pękł w pół.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się