Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR

Reasumując - przemieszczenie konia w inne miejsce.
1. Poprzednia osoba u której koń był przypisany robi wybycie konia i wpisuje numer stada to którego koń wybył
2. Osoba która przypisuje konia do stada robi przybycie i wpisuje skąd numer poprzedniego stada. To można zrobić na dwa sposoby pierwszy właściciel konia zakłada swoj numer stada pod adresem pensjonatu i przypisuje tam tylko tego swojego konia bądź drugi pensjonat mający siedzibę stada przypisuje konia pod swoją działalność.

Jeśli są wątpliwości najlepiej zadzwonić na infolinię ARiMR bądź napisać wiadomość - szybko i sprawnie odpisują bądź oddzwaniają.
ARIMR nie ma danych właścicela konia,owszem moze wystąpić o te dane do zwiazku w którym koń jest zarejstrowany, prawdopodobnie będzie ,,ciągał,, właściciela stada który miał pecha i przypisał go do swojego i nie dostał danych po zmianie jego pobytu. agencji nie interesuje sam koń, interesuje ich to że jak jest w ,,tej,, ewidencji to ma sie wszystko zgadzać co do sztuki
Chestnutpower, ale po co? Jako właściciel konia pensjonatowego w życiu bym sobie tak nie utrudniała. ARiMR będzie się czepiał pensjonatu (stada), któremu nie zgadza się stan koni w rejestrze ze stanem faktycznym. Właściciel konia nie ponosi żadnych konsekwencji.
blucha, hmm, co do danych posiadających przez ARIMR to wydaje mi się, że zależy to od sytuacji. Np kumpela sprzedała konia i zrobiła wybycie. Nowy właściciel raz że nie dokonał obowiązku przybycia do nowego stada to nie dokonał zmiany właściciela.
Do kumpeli bardzo szybko przyszło pismo z ARIMR i tym samym wezwanie do złożenia wyjaśnień, bo jak nie to sraty pierdaty. Wiadomo odpisała że koń został sprzedany i dołączyła umowę. Ale jeśli widniejesz w arimr jako właściciel to przecież mają Twoje dane. Zakładając działalność wszystko tam podajesz. A dodając konia klikasz czy jesteś właściciel czy posiadacz.
Baza arimr to jedna wielka rozkmina.
jestemzlasu, to w przypadku takiej kontroli osobistej porównywali by stan tego co pod Twoim numerem stada ze stanem faktycznym. Tylko drugostronnie też widzą ile pod danym adresem jest założonych działalności i numerów stada.
mieli jej dane bo była posiadaczem czyli właścicielem stada
Nie znalazłam info w wątku więc zapytam🙂
Koń z zagranicy, jeden spoza Unii, drugi unijny. W poprzedniej stajni w PL stały krócej niż 7 dni, nie są wpisane pod żadną stajnię. Mam numer jako właściciel konia, koń od niedawna stoi w nowej stajni i tu chcemy ją podpiąć. jak to prawidłowo powinno wyglądać? Panie w Agencji nie potrafią mi pomóc:/ paszport niemiecki, w tej chwili w tamtejszym związku ze względu na pilną zmianę właściciela, imienia konia itp. 🙂
Karla🙂, jeśli u siebie w agencji nic Ci nie doradzili to spróbuj też napisać wiadomość na infolinię. Bardzo szczegółowo odpisują i doradzają co zrobić.
Ja dodam od siebie ,że kupiłam konia z zagranicznym paszporem (UE) i przypisałam go do swojego stada wpisując dane konia z paszportu natomiast jego kartoteka widniała jako niespójna i należy wtedy jechać do pzhk złożyć wniosek o rejestrację konia który posiada paszport zagraniczny do celów rejestracji w arimr. Panie kserują sobie cały paszport dodatkowo trzeba zapłacić za to 300 zl. Po dokonaniu tego Pani ze związku przyjezdza do Ciebie do stajni i opisuje konia, sprawdza czip czy się zgadza itd itd. I dopiero po tej procedurze koń jest należycie zarejestrowany.

Tak więc główne działania trzeba zrobić w pzhk.
Chestnutpower, jestem właścicielką, nie posiadaczem, agencja nie zrobi mi kontroli osobistej ani żadnej innej.
nie ma opcji na powtórny opis konia, PZHK do mojego konia się nie dotknie- rozmawiałam z PIWem (właściwe kilkoma) i nie, nie muszę mieć opisu wykonanego powtórnie (koń ma czip, opis i badanie profilu DNA). Także to nie ta ścieżka- to już udało mi się ustalić.
Karla🙂, mój koń też to wszystko miał. A kontaktowałaś się z pzhk odpowiednim dla Twojego województwa? Ten opis to bardziej sprawdzenie i porównanie z zagranicznym paszportem.

2. Osoba która przypisuje konia do stada robi przybycie i wpisuje skąd numer poprzedniego stada. To można zrobić na dwa sposoby pierwszy właściciel konia zakłada swoj numer stada pod adresem pensjonatu i przypisuje tam tylko tego swojego konia [...]
.

Chestnutpower,
To chyba raczej niemożliwe, zgodnie z dotychczasowymi wytycznymi i wyjaśnieniami posiadaczem jest właściciel pensjonatu, więc właściciel konia nie ma ani obowiązku ani prawa do założenia siedziby stada. Nie mówiąc już o tym, że umowy pensjonatowe raczej standardowo nie pozwalają na korzystanie z nieruchomości w tym zakresie pensjonariuszom.
chestnut, ale to nie chodzi czy ma czy nie- nie zamierzam się kontaktować z PZHK, to raz, dwa ich działanie jest bezprawne- jestem po rozmowie przedstawiciela hodowców ksiąg zagranicznych, który brał udział w rozmowach w minrolu i wyjaśnił mi już całą sytuację. Nic do pzhk nie muszę zgłaszać. I ten opis to jest skasowanie 300 zł za zrobioną robotę przez kogoś innego, nie ma przepisu wprost, który nakłada na mnie taki obowiązek ( to też już konsultowałam z prawnikiem od identyfikowalności w rolnictwie itp.)
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
09 lutego 2024 15:04
Karla🙂, ja zgłaszałam konia z ue przez przypisanie do działalności.
Potem przyjechał facet z ozhk i potwierdził tożsamość. Finito.
Właściciel stajni nie może tego zrobić?
randia, nie zagłębiałam się w przepisy natomiast takie działanie kazano mi zrobić w arimr .0246974398934E+34;
Właściciel stajni pyta mnie o numer poprzedniej stajni- stajnia zagraniczna więc chyba to jest dla niego niejasne.
Już wiem, że żadnego ozhk i 300zł nie musimy robić, Po prostu tak jak piszesz- przypisanie do stada i tyle.
Karla🙂, tak, przypisanie do stada na pewno możesz wyklikac i wpisać tam dane z paszportu. Przejść przejdzie. Co dalej, czy się odezwą bo nie zesparują sobie z bazą pl to nie wiem.
Generalnie dużo też od województwa zależy i osób siedzących w biurach arimr czy pzhk. .0246974398934E+34;
Fakt faktem te pzhk i 300 zł uważam, że jest zbędne no, ale taka "procedura". Nie zagłębiałam sie dalej, czy działają zgodnie z prawem. Dodatkowo Panie wciskały mi druczek o zmianę właściciela za co drobny hajs się też płaci mimo ,że zdążyłam wysłać paszport do związku zagranicznego i już tam zmienić właściciela, swoje zapłacić i wlepka była i ją widziała. Oczywiście tego nie dokonałam w pzhk.
Karla🙂 jak uda ci sie tzn właścicielom stajni w której stoi twój koń przypisać go do stada bez PZHK, tzn bez angażowania, to proszę opisz tutaj procedure, bo myślę że niejeden z tego skorzysta
na grupie na fb posiadaczy zagranicznych koni są już takie osoby🙂
Ja wczoraj przypisalam (jeszcze po terminie), wypelnilam wpis do rejestru, import z EU, wpisalam dane z paszportu i nr trace. Wniosek z bledami, ale zaakceptowany.
W poprzedniej stajni właścicielka zwlekała z wpisaniem mojego konia do armiru. W pewnym momencie powiedziała mi , że muszę jej podpisać umowę, że zgadzam się na to , że staje się posiadaczem oraz, że może dokonywać zmian odnośnie mojego konia w moim imieniu itd. Nie podobała mi się taka umowa, ponieważ nikt w okolicy z osób które znam, nie musiał wypisywać takich upoważnień. Zmieniłam stajnie - nowy właściciel chciał wpisać mojego konia, ale nie mógł wpisać tylko przybycia - musiał podać nr poprzedniego stada. Udało mi się ogarnąć nr stada poprzedniego właściciela i wpisaliśmy skąd koń przybył itd. Była właścicielka odezwała się do mnie, że koń nie był u niej wpisany, bo nie podpisałam jej umowy i mamy sobie wpisać go jako przybycie - co jest niemożliwe aktualnie. Czy mam się tym przejmować? To była właścicielka nie dopełniła obowiązku i kombinowała z jakimiś pismami na których nawet nie było daty wypisanej ...
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
11 lutego 2024 12:50
Właściciel nowej stajni powinien zrobić przypisanie do działalności
a teraz to już chyba tylko pozostaje właścicielce starej stajni
wpisać Twojego konia, co zresztą zgadza się ze
stanem faktycznym...
Podejrzewam, że właścicielka starej stajni będzie robiła problemy, bo rozstałyśmy się w nienajlepszych stosunkach. Mój koń został wpisany w nowym miejscu bez problemu, w starym teraz wisi jako zgłoszony i wymaga pewnie potwierdzenia ze strony starej właścicielki stajni. Pewnie będzie to wisiało do momentu aż ktoś kto się tym zajmuje nie zauważy tych nieścisłości..
Hej, ile czasu właściciel poprzedniej stajni ma na wypisanie od siebie i wpisanie do nowego stada mojego konia?
Na grupie na fb jest opinia prawna (nieformalna na ten moment dla ogółu, ale dla osoby, która o nią poprosiła ma wszelkei znamiona formalne) która jasno wskazuje, co jest zgodne z prawem a co nie. Stanowisko to może posłużyć w dalszej drodze formalnej i jako baza dla prawników zajmujących się tematem. Zapraszam do grupy:https://www.facebook.com/groups/307254085530225
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
28 lutego 2024 18:34
Aleks, a teraz poproszę o przetłumaczenie pkt. 2 bo nic nie rozumiem 😵‍💫
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
28 lutego 2024 19:26
zoyabea, z dniem 29 lutego zniknie możliwość zaznaczenia "przypisanie do działalności" po prostu wyłączają tę opcję. Dla tych, którzy jeszcze nie zgłosili przez "przypisanie do działalności" pozostanie tylko opcja zgłoszenia przez "ujawnienie" bez względu na fakt czy koń ma dokumenty czy nie ma.

tutaj jeszcze link ze strony gov.pl Agencji znaczy orginał 😉
https://www.gov.pl/web/arimr/irz-komunikaty#:~:text=Zmiany%20w%20zg%C5%82oszeniach%20koniowatych
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się