własna przydomowa stajnia

Iskra de Baleron, rozumiem🙂
A po dniu z taczką stwierdzam, że wyliczenie 3ch kucy na 1,8 djp jest mocno niedoszacowane w ilości obornika😅
Majowa, 2 konie to 2,4 DJP a 2,4x3,5=8,4 metra kwadratowego.
NowaJa, też do tego doszlam.... Gówniana płyta za kupę kasy. Za kilka lat będę wydawać kolejną kasę żeby się tego pozbyć 🙁
Szkoda że nie mam ciągnika. Chętnie bym dołączyła do strajku.
NowaJa, przep, nie zauważyłam Twojego wpisu. No to my się mieścimy do 147cm 🙂
Majowa, 2 duże konie to 2,4 DJP 🙂 2,4 DJP x 3,5m2 = 8,4m2
Przy takiej małej powierzchni serio zrobiłabym jakąś mega grubą folię albo baner reklamowy 😉

Edit: widzę że temat już ogarnięty - tak to jest jak się nie patrzy która to strona wątku XD
W dodatku - wybudowane płyty podlegają geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie.
rzepka, nie podlegają, płytę buduje się na zgłoszenie. Chyba że jest niezwiązane z produkcją rolną, to wtedy pozwolenie na budowę i wszystkie szykany

Nie chcę Was zmartwić, ale nie widzę nigdzie w przepisach wyłączenia dla 2 DJP. W rozporządzeniu stoi jasno, że "Podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP, dostosują powierzchnię lub pojemność posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w Programie w terminie do dnia 31 grudnia 2024 r"
randia, ja znalazłam takie coś
Screenshot_20240220_174939.jpg Screenshot_20240220_174939.jpg
Też wszystko, co znajduję dotyczące obornika, a nie gnojówki czy gnojowicy jest od 2djp...
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
20 lutego 2024 18:07
Ja w takim pliku ze strony Gov.pl - Materiał informacyjny: Zasada wzajemnej zgodności, też nie znalazłam, że poniżej 2DJP nie trzeba. Jest tam wyraźnie napisane, że
Rolnik prowadzący chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie
mniejszej lub równej 210 DJP jest zobowiązany, w terminie od dnia 1 stycznia
2025 r.,
do posiadania płyty.
Zacytowałam Wam przepisy - wcześniej linkowane rozporządzenie.
poziom artykułów w Internecie jest, jaki jest.
Czytam ten dokument rządowy, tam są skomplikowane wzory matematyczne 😉
Sposób obliczania pojemności płyty obornikowej i zbiornika na gnojówkę:
Płyta:
X1 = 2,1 x A x D x nDJP
X1 = 2,1 x 0,3 x u mnie 10,5 nDJP = 6,61 m2 ????
gdzie:
A = 0,3,
D = brak.

Chyba się przejadę do ARiMR niech mi to policzą 🙃
Sposób obliczania pojemności płyty.jpg Sposób obliczania pojemności płyty.jpg
Objaśnienia.jpg Objaśnienia.jpg
Odpisy.jpg Odpisy.jpg
To miniaturowe kuce 80 cm w kłębie i szetlandy do 107 cm w kłębie tez będą liczone jak kuce do 149 cm? Co ś nie halo.
Znalazłam na stronie rządowej takie informacje (mam nadzieję że zdjęcie się doda) wynika z tego, że musimy posiadać zbiornik na nawóz płynny i miejsce na stały. Czyli nawet jak ktoś ma dwa konie będzie musiał szczelny zbiornik zorganizować, w którym będzie musiała się zbierać gnojówka...
Screenshot_20240220-185523.png Screenshot_20240220-185523.png
NowaJa, jprdl... a skąd mam tą gnojówkę wziąć ? Moje konie rzadko włażą do boksów. Mam z wiadrem latać i siki łapać ?
Iskra de Baleron, Prawie😉 dobrze. Wychodzi 6,615 ale m3. To dzielisz przez wysokość na jaką dasz radę składować i masz m2
Znalazłam na stronie rządowej takie informacje (mam nadzieję że zdjęcie się doda) wynika z tego, że musimy posiadać zbiornik na nawóz płynny i miejsce na stały. Czyli nawet jak ktoś ma dwa konie będzie musiał szczelny zbiornik zorganizować, w którym będzie musiała się zbierać gnojówka...
NowaJa, Ja nic takiego w tym tekście (ani w przepisach) nie widzę.
Jak ktoś ma dwa kuce i je pastwiskuje, to może sobie taki większy kontener na śmieci postawić i się zmieści w wytycznych.
randia, dodam jeszcze raz, chodzi mi o zaznaczony fragment, tam jest "jak również" czyli ja (i nie tylko ja) to rozumiem tak, że musi być zbiornik na nawóz płynny i miejsce na stały. Może to być razem jako płyta obornikową ze zbiornikiem, albo może być osobno (jeśli np. zwierzęta są trzymane na głębokiej ściółce). Wtedy przy stajni/oborze zbiornik, a miejsce na obornik gdzie indziej.
No ale jak widać każdy z nas interpretuje te przepisy inaczej 🤔
Screenshot_20240220-185523~2.png Screenshot_20240220-185523~2.png
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 lutego 2024 20:09
Ok, to ja mam pytanko o ten zbiornik. Konie mam wolnowybiegowo, ale mam stajnię otwartą. W posadzce w stajni ( w boksie) jest odpływ i ten odpływ leci do zbiornika, czy to się już kwalifikuje jako zbiornik na gnojowicę i odcieki, czy przy płycie musi być osobno zbiornik na te odcieki? Bo już nie kumam 🤐😖 Tam gnojowicy nie ma, bo nie ma jak, spływa tam od biedy woda jak posadzkę latem z węża myję 😉

NowaJa, Ja nic takiego w tym tekście (ani w przepisach) nie widzę.
Jak ktoś ma dwa kuce i je pastwiskuje, to może sobie taki większy kontener na śmieci postawić i się zmieści w wytycznych. [/quote]
randia, i potem wygrzebywać z tego kontenera i wrzucać na rozrzutnik. Jakoś tego nie widzę a mój kręgosłup zdecydowanie odmawia współpracy.
zembria, wydaje mi się, że jak najbardziej takie coś przejdzie. A to, że tam nic nie będzie to nie jest istotne 😉
Mnie rozwala że trzymanie na głębokiej sciółce zwalnia z obowiązku posiadania płyty- albo ja źle to czytam... średniowiecze
No ale jak widać każdy z nas interpretuje te przepisy inaczej 🤔 NowaJa, litości, to co wklejasz to nie są przepisy tylko czyjaś radosna twórczość w Internecie (tak, na stronach rządowych też bywają głupoty). Kilka postów wyżej zacytowałam przepisy i tam jest "podmioty [..] dostosują powierzchnię lub pojemność posiadanych miejsc...".
Zresztą zakreślony fragment w uproszczeniu brzmi "podmioty obliczają pojemność a także powierzchnię zgodnie z załącznikiem nr 5".

zembria, a masz ściółkę gdziekolwiek? Zbierasz same kupy? Ja to analizowałam pod swoim kątem i wyszło mi, że nie będę miała obornika (definicja z ustawy: obornik - mieszanina kału i moczu zwierząt wraz ze ściółką, w szczególności słomą, trocinami lub korą,) bo mam same kupy. Szczerze powiem, że nie wiem jeszcze do końca jak to ugryźć.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 lutego 2024 20:41
randia, No na oborniku to mam same kupy, plus sianokiszonkę, która zostaje pod paśnikami i to sprzątam potem. W stajni mam maty gumowe i posypane to ściółką lnianą, ale tam się konie nie załatwiają 🤷 Raz na jakiś czas któremuś się zdarzy zrobić tam siku, ale na tyle rzadko, że sprzątam tam raz na 2-3 tygodnie może? Często jeszcze rzadziej, no bo nie ma co tam sprzątać.
Iskra de Baleron, tak właśnie jest, ze dwie godziny temu rozmawialiśmy z sąsiadem, jednym z dwóch dużych rolników u nas, oni trzymają bydło właśnie na głębokiej ściółce i z obory mają odpływ gnojówki do zbiornika, z obory wywożą gnój na pole, płyty mieć nie muszą. Oni biorą wszelkie możliwe dotacje, więc są na bieżąco ze wszystkim.
Czyli za chwile kazda stajnia pensjonatowa by uniknąć nakazu plyty i zbiornika, bedzie stawiac konie na głębokiej ściółce, bo wtedy obowiązku nie ma... Super :/
Pomijam już przydomówki, by przy 2 sztukach taką inwestycje robić. To finansowy strzał w kolano, a dodatkowo jak ktoś wcześniej zauwazył, trzeba mieć jeszcze miejsce na to biorąc pod uwagę przepisy odległościowe
randia znalazłam takie coś w sprawie płyty:"Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, kopię mapy z naniesioną płytą do składowania obornika i zbiornikiem na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3, oraz odległości od nich do granic działki i budynków znajdujących się na działce własnej i działce sąsiedniej, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami - wyjaśnia Wojciech Kujawa, inspektor Starostwa Powiatowego w Tucholi.
i, niestety to o czym pisałam: " Rozpoczęcie robót może nastąpić po upływie 30 dni od daty zgłoszenia, gdy organ nie wniesie sprzeciwu. Płyty do składowania obornika i szczelne zbiorniki na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3, podlegają po ich wybudowaniu - geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie - zaznacza Wojciech Kujawa."
Piaffallo, prawda? ja nie wiem kto te przepisy pisze że one są często o kant dupy rozbić...

Oczywiście popieram szczelne miejsce składowania, widzę co wypływa z mojej sterty jak jej rolnik nie zabierze na czas... Tylko przepisy są konstruowane, mam wrażenie, w oderwaniu od rzeczywistości.
Jak będę mieć osiem kurek to też mam mieć płytę? :P
Iskra de Baleron, No to logiczne. Chodzi o ograniczenie przedostawania się azotu do gleby - co za różnica, czy obornik w na szczelnej płycie poza budynkiem czy w budynku ze szczelną podłogą.
zembria to rozporządzenie jest tak koszmarnie napisane, że trudno powiedzieć jak jest w systemach wolnowybiegowo/otwartych. Będę jeszcze grzebać w innych ustawach i w unijnym rozporządzeniu, ale wychodzi mi że taka góra kupy to jest nawóz organiczny/kompost a nie obornik i nie ma szczególnych wytycznych (np co do wielkości) poza tym, że ma być zabezpieczony przed odciekaniem do gleby. Co zresztą byłoby logiczne - w końskiej kupie azotu jest niewiele, wszystko w sikach. Siki ze ściółką też nie są ani obornikiem, ani gnojówką ani gnojownicą i nie wiadomo czym są.
Co ciekawe, zgodnie z rozporządzeniem przy obliczaniu pojemności/powierzchni miejsca składowania obornika można nie wliczać zwierząt utrzymywanych w systemie otwartym. Ale system otwarty jest tylko w przypadku trzymania na ograniczonej przestrzeni bez budynków i bez pastwiskowania... Dramat.
Piaffallo, tylko jeśli stajnia chce trzymać konie na głębokiej ściółce, to odpływ ze stajni do zbiornika musi być. Nie musi mieć jedynie płyty. Więc jeśli dana stajnia nie ma tego na etapie budowy przewidzianego to później trochę ciężko to dołożyć.
rzepka, cytujesz jakis artykuł z 2016 r... proszę:
Prawo budowlane Dz.U. 1994 Nr 89, poz. 414 t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 682
art. 43 ust. 1 1. Geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po wybudowaniu - geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, podlegają:
1) obiekty budowlane wymagające decyzji o pozwoleniu na budowę;
2) obiekty, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-4, 10 i 23 oraz w ust. 2 pkt 17 i 26.
1a. Obowiązkowi geodezyjnego wyznaczenia, o którym mowa w ust. 1, nie podlegają przyłącza, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 23, jeżeli ich połączenie z siecią znajduje się na tej samej działce co przyłącza lub na działce do niej przyległej.
1aa. Obowiązkowi geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, o której mowa w ust. 1, podlegają budynki, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 16 lit. b, oraz stacje ładowania, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 25.

Dodam, że płyta obornikowa znajduje się w art. 29 ust. 1 pkt 29 a)
Oczywiście popieram szczelne miejsce składowania, widzę co wypływa z mojej sterty jak jej rolnik nie zabierze na czas... Tylko przepisy są konstruowane, mam wrażenie, w oderwaniu od rzeczywistości.
Jak będę mieć osiem kurek to też mam mieć płytę? :P

Iskra de Baleron, ale w przepisach jest tylko napisane, że "coś" na obornik ma być szczelne i ma być odpowiednio duże, nic więcej...
a dla kurek tez trzeba, tylko przeliczniki inne, taka bardziej płytka niż płyta🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się