ciąża, wyźrebienie, źrebak

BUCK   buttermilk buckskin
20 marca 2024 09:17
any gratki i gratki bo to maść cudna 🙂

i pytanie z czystej ciekawości, bo jedyne jelenie z pręgą jakie znam, ma opis 'bułano-jelenia' ale to AQH, to może są bardziej precyzyjni, albo badania genetyczne pokoleniowo mają...
brj, BUCK, 🌷
a co do umaszczenia - pręga nie jest równoznaczna z występowaniem genu Dun (który odpowiada za umaszczenie bułane), ogólnie gen dun występuje w 3 'opcjach' :
D - jako obecny,
nd1 - brak rozjaśnienia bułanego, ale posiada 'prymitywne znaczenia' (pręgowanie),
nd2 - bez rozjaśnienia i bez znaczeń
ale tu dodatkowo jeszcze ciekawostka bo moją kobyłkę testowałam - posiada pręgę, a jest nd2/nd2 (edit: machnęłam się z rozpędu) 😅więc coś jeszcze może odpowiadać za jej występowanie
w przypadku źrebiąt zdaje się też czasem widoczna jest pręga która z wiekiem może zaniknąć, ale nie chcę tutaj zmyślać jak to się fachowo nazywa 🤷
chociaż w sumie śmiesznie by było jakby ogier pod tym swoim rozjaśnieniem do perlino ukrył takiego jeszcze bonusa xD (w przypadku pre da się znaleźć osobniki z genem bułanym choć nie jest to łatwe 😉😉
brj, ja z tego powodu chce już puścić na emeryturę najstarsza, mam nadzieję, że urodzi mi klacz do hodowli tym razem. Pozostałe kryje, ale w zależności od tego, co urodzą w tym roku może część wystawie na sprzedaż (jeśli będą następczynie) - to chyba najlepszy sposób, liczba źrebiąt byłaby wtedy mniejsza przez kilka lat, akurat żeby koniunktura odbila
Co tu taka cisza? Niemalże można zapomnieć że sezon wyźrebień w pełni 😀
Mam jeszcze 2,5 tyg do terminu, patrząc na klacz to myślę że nieźle mnie przeciągnie 😉

Druga dopiero na czerwiec.
Rozważam zrobienie jej pół roku przerwy i inseminację dopiero na wiosnę. Nie podoba mi się jak chodzi w wysokiej ciąży w majowe upały. Ewidentnie jej ciężko.
Klacz jest już leciwa, w tym roku skończyła 18 lat, wet straszy że się rozreguluje hormonalnie i może już nie udać się jej zaźrebić.
Macie jakieś doświadczenia w tej materii?
W piątek urodził się ostatni w tym roku arabek w „M”
ogurek, gratulacje. Wszystkie wyzrebienia macie wczesnie, to wyscigowe araby?
U nas to nie jest dobry sezon niestety. Z dwoma klaczami juz dzialamy z zazrebianiem, oczywiscie wymyslily ruje na weekend wielkanocny gdzie nikt mi nasienia ani nie wysle ani nie dowiezie. Mam nadzieje, ze grzecznie zareaguja na przyspieszenie i bedziemy mogli dzialac kolo srody.
My czekamy termin na 4.04 😅
Cycki z dzisiaj 😎
IMG_7610.jpg IMG_7610.jpg
ash   Sukces jest koloru blond....
24 marca 2024 17:24
Moja kobyła grzeje się jak szalona, odstawia cyrki jak dzikus.
Selen jej wyszedł za niski, więc suplementujemy i za miesiąc będziemy podchodzić do inseminacji
karolina_ pokazówki, w tym roku tak się ułożyło 🙂https://www.marabians.pl/index2.php?option=news&lang=pl
ogurek, ale macie slicznosci. Kompletnie sie nie znam na ocenie arabow pokazowych, nie przepadam tez za arabami jako konmi pod siodlo, ale wizualnie mi sie podobaja.
Kastorkowa   Szałas na hałas
25 marca 2024 08:19
U nas już 6 na świecie. 4 ogierki 2 klaczki.
Czekamy jeszcze na 3. Jedna kwiecień i dwie początek maja
Coroczne szaleństwa i wielkie wyczekiwanie, a w tym roku jakoś cichutkoo. Ja po stracie w tamtym roku, w tym czekam niemalże podwójnie. Termin na 12.04, ale nie dzieje się kompletnie nic, mam podobne wrażenie jak Iskra, nieźle sobie poczekam 😀
W tym rokiu czekam na 4 wyźrebienia,
karolina_ dziękuję

OT: jako któtkonogi terenowiec bardzo sobie chwalę araby. A w zasadzie chwaliłem jak jeszcze wsiadłem 😀
ogurek, ja jak Karolina, nie mam pojęcia o Arabach ale wyglądają zacnie.

nokia6002, no właśnie u mojej też nic, poza wielkim brzuchem... zero wymienia, wiszą firanki 😉 Także albo zrobi błyskawicznie albo czeka mnie dużo zarwanych nocy XD
no właśnie u mojej też nic, poza wielkim brzuchem... zero wymienia, wiszą firanki 😉 Także albo zrobi błyskawicznie albo czeka mnie dużo zarwanych nocy XD
Iskra de Baleron,

Moja z terminem na 16/04 po prostu zaczela robic wymie z dnia na dzien w sobote. W ciagu 24h przeszla z "pierd*ole nie rodze wroc za rok" do "no dobra, w sumie mam 3 tygodnie do terminu"
Hodowca się chwali, to też wkleję 😉
IMG_6661.jpeg IMG_6661.jpeg
ogurek, slicznosci.
Zapewne to drugie. Bo jak tu spać, jak termin blisko. Ja zawsze pilnuję i wstaję chociażby z 2x aby tylko spojrzeć co robi.
W tym roku mam 4, a na przyszły planuję pokryć tylko jedną.
Szukam ogiera srokatego jak najbliżej Kwidzyna 82-500. Orientujecie się może ? JAkieś namiary ?
Kiedyś cos słyszałam, że stał w okolicach trójmiasta, ale nie wiem czy to nadal prawda.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
27 marca 2024 12:55
nokia6002, ja mam łaciatego, tylko trzeba się pospieszyć, bo lada dzień jajka straci 🤣
zembria, 😂😂😂
nokia6002, tez jeszcze szukam ogiera na jedna , czegos co ma bdb motoryke, dobry zad, dobra gorna linie i jest nowoczesne. Chetnie dajacego wow zrebaki, bo jakbym miala jezdzic to bym pewnie wziela na nia Destello albo Despacito, jej 4 letni brat z mocnym wplywem linii D jest taki, ze jak ma "dorosle momenty" to sie nie chce schodzic.
Jest potwierdzone kilka ognisk EHV w różnych częściach Polski więc ograniczcie do min. rotacje koni i ludzi w stajniach
To prawda z mojej "okolicy" to powiat trzebnicki, dalej okolice Poznania i na śląsku.
O ile mi wiadomo są to ogniska EHV neurologicznego.
Powiedzcie mi proszę ile po odejściu czopu śluzowego Wasze kobyły się wyźrebiły ?
Nabyłam kucyka z Kinder niespodzianką i ta Kinder niespodzianka jest już przeterminowana 9 dni 😅
Od środowego wieczoru chodzi ze świeczkami ,dziś jakoś o 2 😲0 w nocy odszedł jej czop śluzowy .
U nas jesteśmy na półmetku, 5 źrebaczków już na świecie 🙂 2 ogierki i 3 klaczki, po naszych młodych ogierach cremello Diamond Dealer-J i izabelowaty Kiss of Gold-J <3
DSC_0272int.jpg DSC_0272int.jpg
DSC_0444int.jpg DSC_0444int.jpg
DSC_0320iii.jpg DSC_0320iii.jpg
DSC_0819ii.jpg DSC_0819ii.jpg
DSC_0055int.jpg DSC_0055int.jpg
Ja czekam na poród ale termin ma na 8 maja. Choć jest taka kluska że nie wiem jak ten brzuch ma wytrzymać 🙂 Gratulacje zrebaczkow🙂 Oby i u Nas odbyło się szczęśliwie🙂
kasia2107rafal, u mnie klacz jakoś nad ranem pozbyła się czopa a wieczorem Ok 21 rodziła.
amazonka* ale gromadka piękna
Czy zdążyło wam się że klacz nie nabierała wymienia przed porodem? Klacz to Kuc walijski, termin jakoś na początek kwietnia, więc już zaraz, a ona zupełnie nic. Mam ją od niedawna więc nie wiem jak zazwyczaj to wygląda u niej. W tamtym roku moja klacz, co prawda nie Kuc, ale nabierała ponad miesiąc przed. A teraz jestem zdziwiona, może ktoś mnie uspokoi i też tak miał, bo nie wiem czego się spodziewać? Termin nie znany dokładnie, ale poprzedni wlaściciel mówil ze sam początek kwietnia, wet potwierdzał
JulciaKx3, klacze potrafią zrobić wymię w 3 dni, ba! w jeden wieczór 😉
Obserwuj pozostałe zwiastuny porodu: opadnięcie brzucha, zwiotczenie mięśni zadu, zwiotczały ogon, wydłużona szpara sromowa.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 marca 2024 01:45
amazonka*, Podziwiałam już na insta, jeloknek mnie urzekł totalnie 😀 przepiękny dziad! Nawet mi skarpetki nie przeszkadzają 😅
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się