pierwsza pomoc / sposoby leczenia ran / rana / rany / wypadek / leczenie

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
18 maja 2024 23:22
ogurek, no to jasne, ale napisała, że nikt nie dojedzie tego dnia.
zembria, ja takie rany doraźnie płucze strzykawka (na dutce jak trzeba) granudacynem, tak samo jak zainfekowane pępki u źrebaków (jak odpadnie pierwszy strupek to one potrafią sobie super ta rankę zasyfic). Ale przy głębokich ranach to wet, zwłaszcza jak to bardzo młody koń nie szczepiony jeszcze na tężec.
anetakajper   Dolata i spółka
15 lipca 2024 07:41
Coś na taką rankę żeby muchy nie siadały. Myje wodą, płuczę octiseptem, wysuszam gazom, pryskam jakimś blue sprey i niestety spływa. Jest może coś lepszego ? mam jeszcze chitopan, żel z nanosrebrem na rany, biały puder w sprayu, piochtaninę.
IMG20240713150130.jpg IMG20240713150130.jpg
BUCK   buttermilk buckskin
15 lipca 2024 07:54
anetakajper czy ''biały puder w sprayu'' to Protego ? bo właśnie to bym użyła, bo Protego do tego jest wyprodukowany, wspomaga gojenie, chroni od much
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
15 lipca 2024 08:03
anetakajper, plaster w sprayu
anetakajper   Dolata i spółka
15 lipca 2024 08:27
Pati2012, plaster w sprayu mam- to też tak piecze jak człowieka? Jak sobie raz pryslam to myślałam że odlecę
BUCK, to spróbuję tym pudrem.

dostał antybiotyk aż na 5 dni bo gorąco i p. zapalne też na 5 dni.
anetakajper, ja tam traktowałam CTC/pederiprą albo alusprayem.... ewenutalnie jak masz ten ze srebrem, to może ten?
anetakajper, może ten chitopan. Stosowałam to pewnie ze 20 lat temu, ale on chyba robił taką powłokę, coś jak sztuczna skóra.
anetakajper   Dolata i spółka
16 lipca 2024 07:12
No to widzę że każdym preparatem mogę działać 🙂 Puder się trzyma do 3 godzin więc jest dobrze. Najgorsze pare dni przed nami.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 lipca 2024 07:45
anetakajper, A nie da rady tego w lekki opatrunek zapakować? Nie oprze się na nadgarstku?
anetakajper   Dolata i spółka
16 lipca 2024 08:01
zembria, Wetka odradzała. Przy takiej temp to po 3 godz zacznie się kisić pod opatrunkiem. Tylko pilnować żeby było czyste i ciągle czymś zapryskane.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 lipca 2024 08:06
anetakajper, Dlatego pytam o lekki opatrunek, gaza plus sam dziany bandaż, żeby oddychało.
anetakajper   Dolata i spółka
16 lipca 2024 08:17
zembria, myślałam nawet o siateczce na nogi dla konia
https://www.equishop.com/pl/ochraniacze-na-przod-dla-konia-ochraniacze-przednie-jezdzieckie/31527-busse-ochraniacze-na-nogi-konia-plus-przody.html? takie coś byłabym w stanie zamontować i może młody by tego nie ściągnął - czas oczekiwania 14 dni 🤷
Obawiam się że bandaż zjedzie z nadgarstka, ale spróbować mogę.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 lipca 2024 08:20
anetakajper, Ja bym tak pewnie spróbowała, tylko faktycznie cienki gazik i dziany bandaż, są takie lekko elastyczne to powinno się trzymać. Na te 2-3 pierwsze dni zanim rana przyschnie.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
16 lipca 2024 08:33
anetakajper, a opatrunek hydrokoloidowy + siateczka opatrunkowa? będzie oddychać, nie powinno też drażnić
Można spróbować opatrunek, ale ja myślę, że to serio średnio działa w upały....tj. rana się może zacząć "mazgaić" nawet pod lekkim + rana jest w takim miejscu, że o zerwanie opatrunku bardzo łatwo.

anetakajper, Swoją drogą, wetka nie chciała tego szyć? Chyba, że nie jest głębokie, tylko tak wygląda
anetakajper   Dolata i spółka
16 lipca 2024 09:14
Sankaritarina, rozcięta jest skóra, nie jest głęboko. Wetka nad szyciem się zastanawiała, ale to takie niewdzięczne miejsce, że koń to zaliże i pościąga szwy, tarzając się to się rozlezie. No i stanęło na nieszyciu tego.

Pati2012, mam opatrunki granuflex + np hydrosorb gel pod mogę dać. Chyba muszę przegolić żeby granuxlex złapał. Na ręce trzyma się dobrze bez siateczki. Siateczkę chyba nie wciągnę tak przez giczę ?
co na takie otarcia?
pojawiło się ok 5 dni temu
stosuje to:
https://firsthorseonthemoon.com/balsamy-i-masci-na-otarcia-i-podraznienia-dla-koni/horselinepro-skin-help-cbd-masc-dla-koni/
+ coś odkażającego w miejsca gdzie strup odpada ale średnio widze poprawę
IMG_20240806_173059796.jpg IMG_20240806_173059796.jpg
Mój zdolny koń wycierał się o coś na padoku i zrobił sobie rane wyglądająca jakby się nabił na gałąź. To płytkie, kosmetyczne otarcie tylko no właśnie - raz, że jak się tarza na łące to czasem zrywa strup, dwa w zmianach i kontrgalopach to jest pod butem i ja ten strup zrywam. Potrzebuje to czymś zabezpieczyć na wybieg i jazdę - coś w stylu przylepnego opatrunku, albo opatrunku w sprayu. Nie alu spray bo nie uratuje butów potem. Jakieś pomysły? Mamy dwa tygodnie do planowanych zawodów, a z tym nie pojedzie bo dostanie trąbę, więc trzeba ten strup utrzymać na miejscu.
karolina_, jak moja kobyła miała ranę na guzie biodrowym, która się niemiłosiernie babrała, to dopiero plaster w rolce z gazikiem załatwił sprawę. Na strupa zakładasz gazik, żeby plaster broń boze ci nie zdarł tego strupa i na to naklejasz plaster, Omnifix ma różne szerokości. Trzyma się nieźle na futrze, ale nie dam ci gwrancji ze jezdę wytrzyma. Ja musiała zabezpieczyć właśnie momenty poza jazdą, bo mojej się to zdzierało pod derką nawet.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
27 sierpnia 2024 21:42
A ja polecam tejpy dla psów. Opatrunek trzyma bez problemu całą dobe
domiwa, gaza I na to tejpy? Trzyma się na futrze czy podgalasz pod?

Znalazłam coś takiego https://allegro.pl/oferta/tasma-vetkin-tape-kinesiology-tejpy-weterynaryjne-dla-zwierzat-6cm-czarne-9693232271
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
27 sierpnia 2024 22:50
Tak dokładnie gaza i tejpy. Jak dobrze pamiętam to nie podgalalam, a rana na łopatce więc mega ruchome miejsce. Jak miałam ludzkie to na pewno golilam.
domiwa, dzięki 🙂
karolina_, opatrunek spadnie po pierwszym tarzaniu. Fatroximin i czas - będzie ok. Jeśli to możliwe to bym go zamknął na 3-4 dni . Ziarnina zabezpieczy rankę najlepiej.
melehowicz, akurat on się nie zamyka i jak nie wyjdzie to zaraz będą dużo większe destrukcje.
anetakajper   Dolata i spółka
28 sierpnia 2024 10:23
karolina_, pryskaj pudrem i tym niebieskim spreyem na rany i się zagoi. U mojego rany juz praktycznie nie ma, a nie raz wracał z łąki ufajdolony w piachu. U góry masz fotkę rany. Delikatnie przemyłam wodą i octenisanem, wysuszyłam i na to puder, albo to niebieskie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się