Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

Rzepka mega.
rzepka, Dobra kondycja. Podajesz posiłki mocno zmielone tj. na papkę? Daje radę gryźć np. trawę czy siano?

rosek0, Jest masa suplementów "na stawy" (Orling ma fajne, Cortaflex, Foran, Dolfos), tylko to też jest trochę tak, że "na każdego działa coś innego" i musiałabyś zobaczyć. Może ogólnie wartałoby przyjrzeć się diecie i przemyśleć suplementację. Z drugiej strony, upaść też nie warto...
Drodzy posiadacze staruszkow, czy ktos spotkal sie z przypadkiem EORTH w ktorym nie bylo widocznych zmian na dziaslach? Przy standardowej kontroli zebow okazalo sie ze kon ma trzy ruszajace sie siekacze. W przeszlosci jeden juz byl usuwany ze wzgledu na rozlegle pekniecie i ruszajacy sie zab. Zapytalam weterynarza czy powinnismy zrobic RTG i sprawdzic czy nie to nie EORTH, ale weterynarz odpowiedzial ze dziasla wygladaja ladnie, wiec nie ma przeslanek do RTG, gdyz EORTH zawsze daje widoczne oznaki na dziaslach. Czy faktycznie EORTH zawsze jest widoczne golym okiem zmiany na dziaslach i nie trzeba sie przejmowac, czy jednak kolejne ruszajace sie siekacze nawet przy idealnym stanie dziasel to ryzyko EORTH i powinnam naciskac na RTG? Bede wdzieczna za podzielenie sie Waszymi doswiadczeniami.
U nas dziąsła były ok.
moja dentystka sama zaproponowała ze przy następnej wizycie zrobimy kontrolnie rtg pomimo tego że żadnych problemów nie widać, po prostu z powodu wieku, mówi że lepiej sprawdzić. czyli wychodzi na to że moze być pomimo zdrowych dziąseł
Dziękuję ślicznie, będę w takim razie cisnąć o RTG.
BGreen, tak słyszałam to ostatnio nawet od dentysty.
BGreen, u nas też dziąsła w bardzo dobrym stanie, marchewki gryzie pięknie, RTG było zrobione "przy okazji" z racji wieku na sugestię dentystki i mamy dwa zęby do usunięcia.. patrząc do paszczy w życiu bym nie powiedziała, że coś było nietak
U mojego rtg w zeszłym roku nie wykazało eotrh, w tym już niestety wszystkie siekacze do usunięcia… żeby nie było to weterynarza troche zmusiłam do powtórzenia rtg, twierdził że eotrh nie rozwija się tak szybko i to niepotrzebne! Ale zauważyłam że zaczął mieć problem z grubszymi marchewkami, buraki wyrzucał ze żłobu a lubi buraki. Zmian na dziąsłach nie ma. W zimę usuniemy te ząbki …
Dziekuje wszystkim, mamy umowie RTG i w przyszłym tygodniu będzie wszystko jasne.
Sankaritarina - nie, nie jest zmielone na papkę. raczej takie pół-suche. Ona jeszcze ma trochę zębów , trawę je, siano (potraw) też. Marchewkę w plasterkach również.
Oczekując na wizytę weterynarza z RTG czytam o EORTH żeby przygotować się na różne ewentualności. Mój wet stwierdził że jeśli mamy EORTH w ruszających się zębach to należy te żeby usunąć a resztę zostawić. Jednak nie jestem przekonana czy zostawianie jednego siekacza po środku górnej linii to dobry pomysł, czy też lepiej usunąć wszystkie. Jakie są wasze doświadczenia?
Czytałam w tym wątku że dużo osób usuwało zęby ale zastanawia mnie jak to jest, czy EORTH atakuje zazwyczaj tylko górę lub dół i usuwa sie jedna linię a druga zostawia? Czy jednak lepiej usuwać wszystkie siekacze zarowno z gory jak i dołu? Pytanie laickie ale zwyczajnie zastanawiam się nad komfortem konia, czy posiadanie siekaczy tylko na dole w żaden sposób nie rani dziąseł u góry/nie prowadzi do dyskomfortu w pysku.
BUCK   buttermilk buckskin
24 sierpnia 2024 15:31
BGreen gdyby została linia siekaczy dolna, to wtedy pilnuje się częstotliwości tarnikowania plus lekarz minimalnie ''zaokrągla'', właśnie by nie cięły dziąsła - to u konia jednej koleżanki
u konia drugiej koleżanki ze względu na ilość zębów podejrzanych, to zdecydowała się na pełne rwanie góra i dół, koń ewidentnie odżył, a z jedzeniem nawet siana z siatki radzi sobie bez problemu
BUCK, dziękuję!
Moja ma usunięte wszystkie bo jak zaczęli rwać to zobaczyli ile tam jest syfu i decyzja była, robimy całość. Robiona była w marcu, teraz radzi sobie dobrze i trawę skubie bez problemu.
Hej, ma może któraś z was sprawdzone nie za twarde cukierki?

Moja szkapina lubi „nowości” i nowe smaki ale zęby już „nie te” i musimy szukać takich łatwiejszych do pogryzienia. Sprawdzają nam się wytloki kokosowe i mango papaja z effola (próbował też innych smaków ale to mango wchodzi najbardziej). Macie coś fajnego do polecenia? Na czym nie połamie resztki zębów a będzie miał „nowy smak” tak dla chwili końskiej radości
ElSalvador, kopytka z Candy Horse są nawet nie miękkie co kruche jak ciasteczka. W zasadzie to wszystko z Candy Horse jest kruche i bez problemu senior pogryzie
Zuzu., Candy horse to jest ta dawna „końska cukierenka”? Bo jak to jest to samo to mój tych ichniejszych wypieków nie lubi 🙈
ElSalvador, - nie, to zupełnie dwie różne firmy. Candy horse ma kokosanki, pierniczki i "kopytka" w różnych smakach, a także lukrowane zdobne ciastka. Są na tyle kruche, że nawet człowiek pogryzie 😉
A jak się człowiek zapomni to opierdzieli pół wiaderka nawet XD te jabłko mięta są pyszne
BUCK   buttermilk buckskin
28 sierpnia 2024 22:51
Zuzu 😂
Oglądam ofertę Candy Horse i stwierdzam, że jadłabym. :P Koń dostanie smaczka z Eggersmanna, ja kupię CH dla siebie.... 😀 😀
Sankaritarina, - kiedyś wróciłam z cavaliady z ich pierniczkami ozdobnymi i mnie chłop zapytał, czemu jemu takich ładnych nie przywiozłam 😂
Czy może orientuje się ktoś który weterynarz podjął by się skonsultowania RTG zębów? Raczej na zasadzie wysłania mailem i opłacenia usługi konsulatcji przez telefon niż przyjazdu.
ElSalvador, ja kupiłam ze strony dlakoni.pl ale nie te pelletowane ale te o różnych kształtach na bazie kukurydzy. Dużo smaków ( i faktycznie je w większości czuć bo próbowałam z ciekawości), nie są słodkie, komponujesz swoje wiaderko z mixem smaków, starszak się zajadał
BGreen, może napisz do weterynarz Moniki Olejniczak - Equinovum stomatologia koni (profil na fb).
ElSalvador, dziekuje, bede probowac!
Potrzebuję zorganizować uprząż/szelki dla seniora, który miewa problemy z wstawaniem. Ktoś wie gdzie można takie coś kupić lub uszyć na zamówienie?
jeżeli koń nie może się podnieść w stajni to proponuję pomyśleć o zamontowaniu ręcznej wyciągarki, jako szelki może się sprawdzić wąż strażacki, czy ktoś coś takiego robi na zamówienie, dobre pytanie
D+A, znalazłam na szybko coś takiego
https://e-horse.pl/pl/p/Podnosnik-temblakowy-dla-bydla-1000kg-/1021
Ale gdzieś kiedyś widziałam takie pasy
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się