konie fryzyjskie

guli - użytkujesz jak chcesz
pielęgnacja włosia jak u innych koni, z tym, że u fryzów raczej nie przycina się grzywy. Więcej roboty jest kiedy musisz przygotować zwierza do przeglądu, ale to inna bajka.

grzbiety mają różne w zależności od pokroju i typu. Jeśli chodzi o siodła to Tweespan robi specjalnie dla fryzów, ale przypuszczam, ze można spokojnie dobrać "zwykłą" ujeżdżeniówkę.
Mam tez wrażenie, ,ze mają szerokie grzbiety.
Jakie siodła na nie pasują ?


Moja ma raczej dość wąski, jeżdżę w siodle wszechstronnym.
a czemu jest na sprzedaż?


Likwidujemy całe stado (mojego dziadka).
Hmm... a jak nie sprzedam fryzów to on mi nie będzie moich koni utrzymywał bo coś tam...
A co do Pani Izy - nie jest hodowcą, jest handlarzem. Radzę uważać i to radzę szczerze. Za swoje postępowanie została dyscyplinarnie wyrzucona ze Związku Hodowców Koni Fryzyjskich w Polsce.

Wawerku Twoja szczerość jest trochę subiektywna, można kogoś nie lubić ale nie koniecznie trzeba go od razu oczerniać NA FORUM.

Dla wiadomości zainteresowanych -  nie zostałam wyrzucona za związku. Chyba, że za wyrzucenie uznaje się pismo o charakterze osobistym (choć z pieczątką Związku), a nie prawne wykluczenie na mocy uchwały walnego zgromadzenia. Osoby na forum mają pełne prawo tego nie wiedzieć i Ci uwierzyć, ale Ty powinieneś zdawać sobie z tego sprawę i nie rozpowiadać głupot.

I nie jestem handlarzem, handlarzem może być ktoś sprzedający własne "produkty". Pełnię rolę doradcy. Pomaga mi w tym tak wykształcenie jak i doświadczenie, które jest ściśle związane z hodowlą.

Ostatnie sprostowanie - Unicorna wykasowała swoje wypowiedzi (których nie zdążyłam do końca poznać), ale zapomniała napisać, że się nie znamy i nie pomagałam jej w zakupie fryza.
Ktos sie wybiera jutro do szczedrzykowic?
Trzeba byc o 11, czy wczesniej?? (jako widz, oczywiscie)
Skoro w oficjalnym grafiku jest 11😲0, jako godzina rozpoczęcia, to nie podejrzewam aby cokolwiek mogło się rozpocząć wcześniej.  🙂
ciach...

 ogłoszenie
Skoro w oficjalnym grafiku jest 11😲0, jako godzina rozpoczęcia, to nie podejrzewam aby cokolwiek mogło się rozpocząć wcześniej.  🙂


Ano niestety sie zaczelo... bylismy ciut przed 11 i zobaczylismy tylko 3 konie...
ciach...

 ogłoszenie
Wawerku Twoja szczerość jest trochę subiektywna, można kogoś nie lubić ale nie koniecznie trzeba go od razu oczerniać NA FORUM.

na forum... a za plecami to można oczerniać, tak? A bzdury to Ty piszesz panno. Może zacytuj swoje wypociny dotyczące polskich hodowli. Może zacytuj jakie totalnie nieprawdziwe głupoty wypisujesz o ludziach których nie znasz, np o mnie i moich koniach...  🤬
Witajcie Kochani,dawno mnie tu nie bylo 🙂 .Frzyzy w ujezdzeniu sie sprawdzaja ale potrzeba do tego duzo pracy i cierpliwosci 🙂 .Moj Lider chodzil konkursy i to z powodzeniem,teraz wystawilam go na sprzedaz bo ja niestety nadal zalewam sie potem 🙂 .Lider jest bardzo duzy jak na fryza i nistety wymaga swietnego jezdzca  duzymi umiejetnosciami bo taka osoba w pelni moze z niego kozystac.Wszystkim pragnacym na spokojnie cieszyc sie jezdziectwem i samotnymi wypadami w teren POLECAM!!!! Sa to przekochane zwierzeta ale tak jak ludzie kazdy jest inny i ja raczej odradzam kupowanie nie zajezdzonych koni.Z tego wzgledu ,ze czasem sa wlasnie konie do tak zwanego pchania i jesli jest sie bardziej wymagajacym jezdzcem jest to troszke meczace,nie kazdy fryz wybija.Lider jest wygodny jak kanapa i ma fantastyczny okragly galop,ktorego jedynie ja nie potrafie utrzymac bo wsiadal moj kolega i Lider chodzil pod nim jak lala 🙂 .Lider ma 6 lat i jest ogierem ale cene ma niestety adekwatna do poziomu swojej wiedzy 🙂 choc itak nizsza niz konie do sprowadzenia na takim poziomie z Holandii czy Niemiec.I prosze nie denerwowac Wawreka bo to moj friend i wspanialy tatus i poprostu nie wolno go draznic bo  🤬
[quote author=Iskierka link=topic=1677.msg347719#msg347719 date=1254649949]
Wawerku Twoja szczerość jest trochę subiektywna, można kogoś nie lubić ale nie koniecznie trzeba go od razu oczerniać NA FORUM.

na forum... a za plecami to można oczerniać, tak? A bzdury to Ty piszesz panno. Może zacytuj swoje wypociny dotyczące polskich hodowli. Może zacytuj jakie totalnie nieprawdziwe głupoty wypisujesz o ludziach których nie znasz, np o mnie i moich koniach...  🤬
[/quote]

Ale to nie Iskierka pisała tylko ja 🙂 i to moja własna opinia 🙂 więc nie rozumiem 🙂 Pomyliłeś osoby 🙂 ja nicka nie zmieniłam 🙂
a Iskierka to p. Iza 🙂 tyle mam do powiedzenia bo się kłócić nie chcę 🙂
unicorna to nie tylko na tym forum byla taka rozmowa. Iskierka wypowiadala sie takze na forum Zwiazkowym i tam sie wszystko zaczelo  🤔

Stoje murem za osobami, ktore sa w Zwiazku, bo tylko one w Polsce hoduja fryzki zgodnie z Holandia! 🏇
za forum ZHKFwP

cyt.
"Dziennik Przeglądu Hodowlanego 5.10.2009r

Dzień pierwszy: Szczedrzykowice i Rojów

Przegląd w Szczedrzykowicach rozpoczął się około godziny 10. Wśród czterech źrebiąt trzy otrzymały drugą i jedno trzecią premię. Najładniejszą z nich okazała się Felicitas Equus Negrus po Doaitsen od Kore Equss Negrus. Cztery roczne klaczki otrzymały pół na pół drugie i trzecie premie. Niestety część koni nie dojechała, co najbardziej zmartwiło właścicielkę hodowli, gdyż były to dorosłe konie pochodzące z Equss Negrus.

Humor jednak dopisywał wszystkim i nawet fakt, iż Holendrzy zapomnieli swoich bagaży, co znacząco wydłużyło podróż do drugiej lokalizacji,
nie było w stanie powstrzymać wszystkich pasażerów przeglądowego busa od żartów.
Do Rojowa dojechaliśmy spóźnieni, jednak dzięki sprawnej organizacji naszej gospodyni pani Marzeny, udało się stosunkowo szybko przeprowadzić czipowanie źrebiąt i mierzenie dorosłych koni podlegających ocenie.
Najlepszą dorosłą klaczą przeglądu okazała się czteroletnia Pyke fan Westenesch po Olof od Dievwertje, która otrzymała drugą premię i tytuł Ster wywołując radość nie tylko właścicieli, ale i publiczności – to de facto trzeci tytuł Ster nadany w naszym kraju. Poziom źrebiąt był różnorodny.
Jedno źrebię otrzymało drugą premię, sześć trzecią, dwa wyszły z ringu bez premii, cztery inne nie dojechały.

Ogólnie dzień należy zaliczyć do udanych i owocnych, a jedynym wysoce nieprzyjemnym akcentem była konieczność wyproszenia z terenu
w Rojowie byłej członkini wspierającej Związku pani Izabeli G., która choć wykluczona z naszego grona dyscyplinarnie za kłamliwe szkalowanie polskich hodowców, koniecznie chciała jednak uczestniczyć w imprezie nie będąc wrażliwą na wyraźne wcześniejsze telefoniczne informację,
iż nie zostanie na nią wpuszczona. To wydarzenie nie mogło jednak zdominować bardzo dobrych odczuć, które wszyscy wynieśliśmy z Rojowa.

Jutro rano podróż do Popowa, trzeba wcześnie wstać, a więc… Dobranoc!"

tutaj macie resztę skrótów z przeglądu, a wkrótce będzie pełna relacja ze zdjęciami

http://koniefryzyjskie.org.pl/n/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=1&Itemid=54
http://fryzywczarnowce.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=101&Itemid=58

zdjęcia po kliknięciu ładują się większe w oknie tuż pod tekstem. Fotki 7, 10, 11 i 12 od końca to moja panienka - Tiamat. Puchnę z dumy i lecę to zakomunikować w odpowiednim wątku 😉
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
14 października 2009 08:00
Wawrek, jest cudna  😍  💘 Ja tylko patrze na zdjęcia i marze, że może kiedyś uda mi się chociaż wsiąść na takie cudo  😜
Widać, że polska hodowla prezentuje nienajgorszy poziom. fajnie, że są organizowane takie przeglądy, bo to daje hodowanym u nas koniom szansę na jakiś ciekawy papier 🙂
I nie jestem handlarzem, handlarzem może być ktoś sprzedający własne "produkty". Pełnię rolę doradcy. Pomaga mi w tym tak wykształcenie jak i doświadczenie, które jest ściśle związane z hodowlą.
Osoby znające język ojczysty na tyle, by móc się nim sprawnie posługiwać, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że "ktoś sprzedający własne "produkty"" to PRODUCENT. Sprzedaż własnych wytworów, niezależnie od ich rodzaju, jest integralną częścią cyklu produkcyjnego czy też raczej po-porodukcyjnego.
Handlarzami (obecnie częściej używa się słów "handlowiec", "doradca handlowy", "przedstawiciel handlowy"😉 określamy osoby, które nie wytwarzają żadnego dobra, tylko sprzedają cudzy produkt po wyższej cenie, niż cena zakupu. To w uproszczeniu. Tacy handlarze, których nie stać nawet na zakup towaru u producenta, by później odsprzedać go dalej, miewają czasem zwyczaj umawiania się na prowizję z producentem - ich zysk doliczany jest do ceny sprzedaży.

Wielu jeźdźców na początku swej kariery, kiedy to dopiero nauczyli się trzymać w siodle na tyle, żeby przetrwać pierwsze jazdy terenowe, uważa się za bardzo dobrych. Większości z czasem przychodzi pokora i z nutką nostalgii wspominają tamte czasy mówiąc "Jaki ja wtedy jeszcze głupi byłem... cóż, człowiek był młody, niedoświadczony, a wydawało mu się, że wszystkie rozumy zjadł.". Takie podejście charakteryzuje nie tylko jeźdźców.
Ja osobiście, zajmując się hodowlą koni fryzyjskich od 9 lat, z własnych doborów hodowlanych dochowałam się dopiero 2 pokoleń na kilku klaczach. Może po kolejnych 10 powiem, że mam już duże doświadczenie, a może wtedy też stwierdzę, że jeszcze mi go nadal brakuje. Jak dotąd żadne z moich źrebiąt nie wyszło z przeglądu bez premii i poza jednym wyjątkiem (uzasadnionym medycznie), wszystkie moje dorosłe konie poddane przeglądowi otrzymały wpisy do ksiąg głównych odpowiednich dla płci zgodnie z przepisami KFPS. Wszystkie moje dorosłe "dzieci" sprawdzają się użytkowo, a na to kładę szczególny nacisk dobierając moim klaczom partnerów.
Przedstaw więc swoje doświadczenia, Iskierko. Ilu kolejnych pokoleń się już dochowałaś? Ile fryzów "spod Twojej ręki hodowlanej" sprawdza się użytkowo i w dalszej hodowli? Jaki masz w swoim dorobku procent koni dorosłych z wpisami do ksiąg głównych, a jaki bez?
Reszta Twojego posta nie może podlegać merytorycznej dyskusji, gdyż opiera się wyłącznie na przyjmowaniu bądź nie przyjmowaniu faktów do wiadomości.
Galutka - podpisuję się pod Twoimi słowami

Polecam lekturę zestawienia statystycznego z tegorocznego PH fryzów w Polsce - [url=http://koniefryzyjskie.org.pl/n/index.php?option=com_content&view=article&id=99:przeg-2009-stat&catid=42:readha&Itemid=2]klik[/url]
Fryzy - konie bez temperamentu? Chyba nie 😉







zdjęcia autorstwa Eli Drozdowicz
Hehe, świetne zdjęcia :P
ee gdzie to ja wyczytałam ze fryzy muszą być kare :P
ten się widocznie z tym faktem pogodzić nie mógł hahaah
Siss   Za Króla! Za Ojczyznę! Za ile?
26 listopada 2009 20:16
Witam wszystkich,
mam kilka pytań dotyczących fryzów. Chciałam kupić taką perełkę od Pana ze strony www.tinkery.pl
Na co powinnam zwrócić uwagę oglądając fryza (papier, wygląd)? czy czegoś powinnam się wystrzegać?
Chodzi mi o cechy pożądane i niepożądane dla TEJ rasy.
Może jeszcze ktoś mógłby polecić jakichś hodowców w województwie śląskim, małopolski, łódzkim, opolskim?
Hej Siss, przede wszystkim sprawdź, czy koń ma wpis do księgi głównej - wtedy będziesz mieć pewność, że jest fryzem, a nie jakimś mieszańcem lub koniem z nieudokumentowanym pochodzeniem. Poza tym najlepiej przeprowadź szczegółowe badanie weterynaryjne, by wykluczyć problemy zdrowotne. Napisz proszę, czy interesuje Cię fryz do hodowli czy do użytkowania pod siodłem (sport czy rekreacja?). Jeśli hodowla, to szukaj konia minimum z trzecią premią, jeśli szukasz konia pod siodło to zwróć uwagę na grzbiet (dużo fryzów ma słabe grzbiety), czy nie ma jeleniej szyi, oraz na kopyta (czy są w dobrym stanie), a także nogi - czy poprawnie skątowane, czy nie ma wyraźnych wad w poruszaniu się typu silne bilardowanie, bardzo podsiebna postawa itd. Jeśli szukasz bardziej fryza do ujeżdżenia to obowiązują zasady takie, jakbyś kupowała każdego innego konia pod tym kątem - zwracasz uwagi na cechy, które powinien mieć koń ujeżdżeniowy 🙂
Siss   Za Króla! Za Ojczyznę! Za ile?
28 listopada 2009 11:52
Interesuje mnie raczej użytkowanie pod siodłem, jestem jeźdźcem rekreacyjnym ale ostatnio zaczęłam męczyć trochę moją kobyłkę ujeżdżeniem. Ale nie wykluczam jakiegoś źrebaka w przyszłości. A może znacie jakieś godne polecenia hodowle w województwach wyżej wymienionych? Tak żebym za transport konia nie zapłaciła kolejnego tysiąca...
Jeśli chodzi o hodowlę to z czystym sercem polecam Equus Negrus, bardzo fajna, profesjonalna stadnina i przemiła właścicielka.
Dzięki, Thilnen.  :kwiatek:
Siss,
nie sposób wszystkiego opisać, na pewne rzeczy zwraca się uwagę dopiero widząc konia, ale polecam Ci serdecznie szczegółową lekturę przepisów hodowlanych, w których zamieszczony jest wzorzec rasy. Na pewno nie zaszkodzi, a może zwróci uwagę na szczegóły. O papierach i zawiłościach jakości linii to dłuuuuga opowieść by była, jednak jeśli Twój koń ma być głównie użytkowy, to patrz na charakter, zdrowie, poprawność budowy i ruchu, a przede wszystkim na to, czy TOBIE SIĘ PODOBA! Każdy koń ma swojego człowieka i jak się w sobie zakochacie, to nawet drobne wady będziesz mu w stanie wybaczyć, prawda? 
Jak wyglada procedura zmiany wlasciciela w paszporcie holenderskim?? Ktos wie?? :kwiatek:

Zeby ubiec pewne odpowiedzi: czytalam to co jest na stronie ZHKFwP, ale nie bardzo to kumam... 😡
zima - widziałem, że się tam dzisiaj zarejestrowałaś. Po prostu o to tam zapytaj! Z pewnością dostaniesz wyczerpującą i satysfakcjonującą odpowiedź.
ŚMIAŁO
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się