Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR

TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
03 marca 2023 10:07
ancyk0991, to już trochę dziwne, w dokumentach wybierasz utworz nowy dokument i tam ZRKON
Screenshot_20230209_103035_Gallery.jpg Screenshot_20230209_103035_Gallery.jpg
Iskra de Baleron, to gratuluję ( łypiąc lekko zawistnie i zazdrośnie)
No dobra, czy jeśli mam dwa konie, trzymam je w pensjonacie to coś zmienia ? Bo właśnie usłyszałam że 2 konie to już stado i jako właściciel tych koni musze je zarejestrować więc dostać numer producenta....
anetakajper   Dolata i spółka
04 marca 2023 13:29
xxagaxx, nic nie robisz. Wł. Pensjonatu je zgłasza.
anetakajper, I to samo powiedziałam znajomej. Ale niby jej w Gdyni powiedzieli w Armirze ze jak ma się więcej niż jednego konia to już musisz je zarejestrować jako stado. Też się zdziwialm, szukalam info ale nic nie znalazłam ze ilość koni ma znaczenie jeśli jest się w pensjonacie
anetakajper   Dolata i spółka
04 marca 2023 13:56
wprowadzenie definicji WŁAŚCICIELA koniowatego i POSIADACZA koniowatego:

i) Właściciel koniowatego – oznacza osobę fizyczną lub prawną / osoby fizyczne lub prawne posiadającą / posiadające prawo własności do zwierzęcia koniowatego;
Właściciel koniowatego może (jest to zalecane) uzyskać w ARiMR numer identyfikacyjny, tzw. numer producenta (numer EP) – pozwoli mu to na dostęp do bazy ARiMR i wgląd w swoje dane.

ii) Posiadacz koniowatego – „podmiot” oznacza osobę fizyczna lub prawną, która odpowiada za koniowate, w tym w ograniczonym czasie (z wyłączeniem lekarzy weterynarii). UWAGA! USTAWA NAKŁADA NA POSIADACZA KONKRETNE OBOWIĄZKI
Każdy posiadacz koniowatego musi uzyskać w ARiMR numer identyfikacyjny, tzw. numer producenta (numer EP), a każde gospodarstwo, stajnia, ośrodek jeździecki, stadnina etc. musi posiadać numer siedziby stada. Następnie każdy posiadacz musi zgłosić posiadane przez siebie konie, przebywające w siedzibie jego stada.
anetakajper   Dolata i spółka
04 marca 2023 14:07
Każdy posiadacz zwierzęcia/ koniowatego musi uzyskać w ARiMR numer identyfikacyjny, tzw. numer producenta, a każde gospodarstwo, stajnia, ośrodek jeździecki, stadnina etc. musi posiadać numer siedziby stada. Bez wyżej wymienionych numerów nie będzie możliwa identyfikacja koniowatych i obsługa innych zdarzenia typu zgłoszenie urodzenia, przemieszczenie, zmiana właściciela etc.



Każdy właściciel lub posiadacz, który wyrobi numer EP będzie miał dostęp do komputerowej bazy danych ARiMR z możliwością przeglądania danych koniowatych należących do niego.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
04 marca 2023 19:27
I to samo powiedziałam znajomej. Ale niby jej w Gdyni powiedzieli w Armirze ze jak ma się więcej niż jednego konia to już musisz je zarejestrować jako stado. Też się zdziwialm, szukalam info ale nic nie znalazłam ze ilość koni ma znaczenie jeśli jest się w pensjonacie
xxagaxx,

Coś pokręciła ta Twoja znajoma bo mając nawet JEDNEGO konia mamy obowiązek go zarejestrować ALE robi to POSIADACZ (czyli osoba, która fizycznie ma konia w swojej stajni). W Twoim przypadku to właściciel pensjonatu jest tym posiadaczem i na nim spoczywa obowiązek.
Gdy własnego konia trzymamy we własnej stajni jesteśmy jednocześnie właścicielem i posiadaczem, wtedy należy uzyskać numer producenta, następnie numer siedziby stada (działalności) a potem do tego stada należy przypisać swoje konie.
Dzięki dziewczyny, czyli dobrze rozumiałam wasze wypowiedzi w tym wątku od początku.
Dobra, to teraz ja i przepraszam, jeśli to pytanie już było. Zgłaszając konia z paszportem powinnam zaznaczyć: Przypisanie do działalności? W jednym koniu to właśnie zrobiłam, w drugim nie wiem czemu dałam "Ujawnienie" i zapisało mi jako konia bez numeru paszportu. Nie mogę (albo nie widzę opcji) edycji tego. Mogę jakoś to naprawić? 😭
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
05 marca 2023 14:45
Rano dzwoń do swojego ARiMRu, żeby Ci ten dokument anulowali.

Ujawnienie jest dla zwierząt (starszych niż rok) bez paszportu.
Dostałam numer producenta i.... nijak nie mogę się zalogować. Bo to na początku przez profil zaufany trzeba? Robię coś źle czy portal agencyjny znowu nie działa?
anetakajper   Dolata i spółka
06 marca 2023 07:35
SzalonaBibi, zaloguj się przez IRZ . Wprowadź nr producenta (login) i daj "nie pamiętam hasła"
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
06 marca 2023 07:52
Szalona Bibi... miałam taką samą sytuację, pojechałam do ARIMR i tam mi powiedzieli, że trzeba podać hasło - z automatu to są 4 (lub 8 - nie pamietam już teraz) ostatnie cyfry numeru konta, ktory podalaś we wniosku
Jakby ktoś też był blondynką jak ja - przy dodaniu dokumentu z błędem można go edytować w Zdarzeniach - wprowadź korektę. Niektóre rzeczy można zmienić, jeśli coś jest niezmienione (jak na przykład typ zdarzenia) - "wykreśl wszystko", zapisać. Po tym dokument dostaje przypis "anulowany". Konia zapisałam drugi raz poprawnie i chyba mam już wszystko 🤔.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
06 marca 2023 16:22
Edit. Eh, coś pokręciłam.
Ja dzwoniłam dziś do ARiMRu i tak mi poleciła pani stamtąd, mówiąc, że ona nie może go anulować. Ale podejrzewam, że jak już ktoś daje "zatwierdź" to sprawdza dokładnie co dodaje (a nie tak jak ja) 😅.
Właścicielem koni jestem ja, mam je w przydomowej stajni. Numer producenta ma mąż, bo jest posiadaczem 1 kozy. Czy mam załatwiac swój odrębny numer producenta?
anetakajper   Dolata i spółka
06 marca 2023 20:01
rzepka, jak nie masz rozdzielczości majątkowej to wpisujesz na męża.
SzalonaBibi, zaloguj się przez IRZ . Wprowadź nr producenta (login) i daj "nie pamiętam hasła"
anetakajper,

Nie działa. Dany login nie istnieje.



Szalona Bibi... miałam taką samą sytuację, pojechałam do ARIMR i tam mi powiedzieli, że trzeba podać hasło - z automatu to są 4 (lub 8 - nie pamietam już teraz) ostatnie cyfry numeru konta, ktory podalaś we wniosku
taggi,

Ani 4 ani 8. Więcej nie próbuję, bo mi na amen zablokuje.

Mam nadzieję, że nie będą się czepiać jak spóźnię się z rejestracją. W piątek pojadę do agencji i dopytam jak to ugryźć.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 marca 2023 07:31
Będziemy dziś siadali do ogarnięcia tematu. Czy jeśli numer producenta jest na męża (ja mam na papierku że jestem pełnomocnikiem jego), a konie są osobno na nas, to myślicie żeby wpisać że małż jest właścicielem swoich i potem posiadaczem mojego? Czy to można jakoś razem, skoro nie mamy rozdzielności majątkowej?
Najpierw oczywiście numer stada musimy załatwić, ale pytam jak dalej.
Czy ktoś z prowadzących pensjonat dla koni miał problem z pensjonariuszem który nie chciał wystąpić o numer producenta a co się z tym wiąże ja jako właściciel pensjonatu nie mam możliwości zarejestrować konia takiego właściciela?. Czy jest jakaś możliwość zarejestrowania konia bez tego numeru? Ktoś przerabiał taki sam problem i może coś podpowiedzieć ?
kaloe, pensjonariusz nie musi mieć numeru producenta. Numer producenta pensjonariuszowi służy do tego aby mieć wgląd do bazy. Jeśli nie chce tego to nie musi.
TRATATA,
już mam - funkcja odblokowała się po weekendzie 🙄

Teraz dla odmiany rzygać mi się chce... Rano zarejestrowałam konia, wieczorem zmuszona byłam pozwolić mu odejść. Dziś po paru dniach próbuję zgłoszenie wysłać - system wywala błędy bo jest ta sama data przybycia do działalności i padnięcia zwierzęcia.
Po kontakcie z ARiMR okazuje się, że data przybycia ma być datą kupna konia wynikającą z paszportu (którego nie mam bo ma go Farmutil, a który wymieniałam z rodowodu w 2005r., więc sporo po zakupie konia).
Mało tego data przybycia ma być datą z 2000roku, podczas gdy numer EP nadany mi został w 2013r., a gospodarstwo funkcjonuje od 2012r. (bo wcześniej tu były łąki).
System oczywiście nie chce puścić daty przybycia do działaności jako wcześniejszej niż dzień, w którym nadano numer stada.

Dalej jak wypełniam rubrykę odnośnie paszportów, to wyskakują błędy o braku opisu konia. Błędy "UWAGA" wg ARiMR MAJĄ być. Tyle... , że one zamieniają się w błędy blokujące 🙄🤢

Dostane kur*cy. Przysięgam.

A przede mną rejestracja fryzów.
xxagaxx, ok, to powiedz mi jak mam zarejestrować takiego konia bez numeru producenta właściciela bo na stronie IRZ nie ma takiej możliwości aby wpisać właściciela z imienia i nazwiska.
kaloe,
jeśli właściciel nie posiada numeru producenta to wg ARiMR w Myszkowie w rubryce "numer właściciela" należy wpisać PESEL.
ancyk0991, o to już jakiś konkret
kaloe,
żeby oni tak wszystko konkretnie wiedzieli...😤😤
ancyk0991, no właśnie najgorsze jest to że nikt nic nie wie. 😒
Dobra, ja się poddaje...
Rozmawiałam z przemiłym człowiekiem, wydawał się kompetentny. Zresztą - zajmuje się wnioskami o rejestrację. Powiedział co i jak. Jednak - system i tak ich nie przepuszcza 😖😖

Tzn. raz przepuszcza, raz nie. Tak samo wypełniony wniosek raz jest ok, a raz nie i koniec...

Jutro dzień 3 batalii - a mam tylko 9 koni do rejestracji 😴 Współczuje tym, co mają ich 50...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się