wrzody żołądka

Do 10 dni roboczych trwa sama wysyłka- do tego dochodzi przetwarzanie zamówienia u nich i księgowanie płatności, to trochę trwa. Ja teraz dostałam paczkę wyjątkowo szybko, ale to akurat nie był omeprazol tylko inne produkty- doszło po 2 tyg. od złożenia zamówienia, to na razie ich rekord 😉 Zazwyczaj czekam około miesiąca.
famka   hrabia Monte Kopytko
21 kwietnia 2017 07:07
chomcia, mój koń lepiej reaguje na abprazol plus ale to tylko ocena wzrokowa 😉
mojemu nie robi różnicy, który z nich dostaje, ale kon znajomych tego zwykłego w ogóle jeść nie chce, także to kwestia indywidualna 🙂
Ma ktoś pare saszetek do odsprzedania? jutro bede robić zamówienie ale do tego czasu kiedy przyjdzie paczka nie mam nic
Dzięki dziewczyny  :kwiatek:  olej kukurydziany już mamy, muszę jeszcze zamówić rokitnik i jakoś w przyszłym tygodniu ruszamy z lekami, proszę o kciuki dla mojego wrzodka  🙂
I jeszcze mam pytanko o ulgastran, patrząc na działanie to logiczne podawać jest go przed posiłkiem, próbował ktoś podawać go do posiłku? Czy mija się to z celem bo nie będzie działał jak powinien ?
Zalecenia od weta miałam żeby jakieś pół godziny/godzinę od najbliższego posiłku, strzykawką do pyska. Lek z tą samą substancją czynną jest w Ablerze w formie granulek, i tam w zaleceniach też jest żeby między posiłkami dawać (w to oczywiście nie wlicza się siana, bo siano jest cały czas dostępne). Razem z posiłkiem pewnie coś da, ale po co marnować lek skoro może lepiej zadziałać?

I jeśli dobrze pamiętam, odstęp też powinien być między omeprazolem i Ulgastranem jeśli ktoś podaje oba leki- nie dawać ich razem.
Ulgastran powinno się podawać 15 - 20 minut przed posiłkiem. Ma na celu powlec ścianę żołądka przed przyjęciem pokarmu i działaniem kwasu solnego. My dajemy 3 razy dziennie po 50 ml (strzykawka 100ml). Jeśli chodzi o omeprazol, to podaje albo po śniadaniu, albo przed ulgastranem, a że daje strzykawką z jogurtem lub kaszką bananową, to objętościowo to nie wpływa na ulgastran.
Rokitnik kupuję w biogo bo dobrze pakują i nic się nie rozbija tak jak w innych sklepach, a cenowo coś koło 15 zł za prawie litr.

Jesteśmy po kontroli, i zostajemy na niejadalnej ściółce. Wytłumaczenie jest takie, że akurat mój koń wpieprza słomę nie jedząc odpowiedniej ilości siana, więc wszyscy chcemy, żeby jadł siano, bo ma więcej wartości. No i czeka nas kolejne 4 tygodnie ulgastranu, 6 tyg. abprazolu w dawce terapeutycznej i 8 tyg. podtrzymujących.
6 posiłków dziennie mamy dożywotnio, podobnie jak olej kukurydziany, rokitnik i zakaz owsa.

Czy znacie jakieś trawokulki, które się nie pylą i można je podawać na sucho?
Czy dla wrzodowcow dobre są laki?
Czy one musza jeść cały czas specjalne pasze?
Co z końmi emerytami? Musicie juz do konca życia stać w pensjonacie czy na starość można je wywieść na laki zeby jadły dużo trawy a jesień-zima siano?
Niuniowa który konkretnie rokitnik z tego biogo.pl, jakiś olej, sok ?

edit. Jaga2015, też jestem tego ciekawa, mój stoi 24h na dworze (oprócz mrozów), niedługo idą na pastwisko i myślę, że będzie mu w głowie trawa a nie siano  🤔
Według moich wiadomości nie ma przeciwskazań do wypasania koni wrzodowych, należy uważać tylko ze wczesną, tzw "słodką" trawą.
Co do omeprazolu i sukralfatu (czyli Ulgastranu):
"Zaleca się stosowanie sukralfatu i preparatów bizmutu 30–60 min przed podaniem omeprazolu lub po jego podaniu"- cytat stąd: https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=631

O samym Ulgastranie, akurat tu nie ma o omeprazolu (czyli inhibitorze pompy protonowej), ale może się przyda jeśli ktoś stosuje ranitydynę lub coś, co zobojętnia kwas::
"Sukralfat może opóźniać lub zmniejszać wchłanianie leków takich jak: chinolony, tetracykliny, leki przeciwgrzybicze (np. ketokonazol), antagoniści receptora H2 (ranitydyna, cymetydyna)"
"Leki zobojętniające sok żołądkowy zmniejszają skuteczność działania sukralfatu. Leki zobojętniające sok żołądkowy stosowane w okresie leczenia sukralfatem należy przyjmować co najmniej 30 minut przed przyjęciem sukralfatu lub 30 minut po jego przyjęciu." - źródło https://bazalekow.mp.pl/lek/46146,Ulgastran-zawiesina

Co do trawy- mój wrzodek najlepiej się czuje jak ma trawę (cały czas coś w brzuchu, ciepło i stabilna pogoda, woli jeść trawę niż łykać- a przy sianie bywa z tym różnie), mogę wtedy odstawić wszystkie leki i suplementy.
Ale myślę, że zimą na sianie nie dałby rady- nieważne, czy jako emeryt bez pracy czy jako pracujący.

edit- Niuniowa, to nie podajesz omeprazolu w jednej stałej godzinie? Napisałaś, że podajesz albo po śniadaniu, albo przed Ulgastranem.
Czy uważasz, że pół godziny w jedną lub drugą stronę to aż taka różnica? Przecież jak zaśpię 15 minut to nie strzelę sobie w głowę. Wychodzi na to, że podawanie po śniadaniu jest dobrym pomysłem 😉

Co do rokitnika z biogo,to kupuje eko sok, 930 ml chyba, firma yan.

Ponawiam pytanie o trawokulki, bo potrzebuje nie pylącychni do podawania na sucho. Polecicie coś?
Czy uważasz, że pół godziny w jedną lub drugą stronę to aż taka różnica?


Nie, nie uważam żeby pół godziny było problemem 🙂 Po prostu zaciekawiło mnie to co napisałaś, że raz dajesz tak a raz tak, i chciałam dopytać jak to jest i dlaczego.

Ciekawostka: http://www.succeedfbt.com/
Diagnoza wrzodów bez gastroskopii, tylko nie wiem na ile wiarygodna.

Ciekawostka: http://www.succeedfbt.com/
Diagnoza wrzodów bez gastroskopii, tylko nie wiem na ile wiarygodna.


Jeśli dobrze zrozumiałam, chodzi o wykrycie krwi w odchodach konia. Taka metoda jest mocno niewiarygodna, wrzody nie muszą krwawić.
famka   hrabia Monte Kopytko
25 kwietnia 2017 07:21
a jak już jest krew w odchodach (co widać organoleptycznie i zapachowo ) to maszynka jest zupełnie niepotrzebna  🤔wirek: 😁

edit: aha i nie w każdej kupie są znamiona krwii, tylko wtedy gdy wrzód pęknie więc zupełnie moim zdaniem mało miarodajne
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
25 kwietnia 2017 18:52
Koń równie dobrze może mieć polipy w jelitach i one tez mogą pęknąć i krwawić.
Czy wrzodka można prowadzić zupełnie bez ziarna ? Koń pracujący 2-3 razy w tygodniu, głównie chodzi w tereny.
Dostawałby wtedy makuch lniany, otręby ryżowe, lucerna, wysłodki jabłkowe, susz z czarnej porzeczki, rokitnik, olej kukurydziany, nasiona słonecznika i sianko oczywiście.
chomcia napisz to w formie całej diety (ile czego) to będę w stanie przeliczyć to i powiedzieć. Może być na PW. Aczkolwiek na pierwszy rzut oka, brzmi - szczerze mówiąc - dziwnie.  :kwiatek:
xxmalinaxx, dlaczego dziwnie? Że w ogóle bez ziarna, czy któryś ze składników jest dziwny?
Miałam na myśli to, że nie brzmi jak zbilansowana dieta. Tym bardziej dieta dla konia wrzodowego.
xxmalinaxx poszło pw  :kwiatek:
Przyszłam się pożalić... Wszystko szło super, aż nie dojechało do stajni gorsze siano. Nie jest niejadalne, ale fantastyczne też nie. No i Lilka odmówiła jedzenia. Od wczoraj siano nie ruszone, treściwe zje i słomę, siana ani tknie...
Taki los, że majówka, a ja biegam i szukam siana dla niej...
Przyszłam się pożalić... Wszystko szło super, aż nie dojechało do stajni gorsze siano. Nie jest niejadalne, ale fantastyczne też nie. No i Lilka odmówiła jedzenia. Od wczoraj siano nie ruszone, treściwe zje i słomę, siana ani tknie...
Taki los, że majówka, a ja biegam i szukam siana dla niej...


Nie masz trawokulek? uzupełniłyby jej trochę włókna przy takim sianie 🙂
Nie mam, zresztą jasne, to rozwiązanie na chwilę, ale nie na długo... Finansowo też dość średnie dla mnie.


EDIT:
Mamy siano, kryzys zażegnany  🙄 🤣 A trawokulek worek już zamówiłam, tak na "zaś".
Niuniowa jeszcze co do soku z rokitnika to powiedz mi proszę ile tego dajesz ?  Mamy zalecenie od wet ok 70g/24h i nie wiem czy da się to jakoś dokładnie na ten sok przeliczyć, szkoda, że nie napisali z ilu g zrobiony  😁
Podawał ktoś suszony i w innej formie i ma porównanie czy są tak samo skuteczne ? Chciałabym to żywienie ogarnąć po jak najmniejszym koszcie, tylko to bez sensu jeśli  efekt leczenia będzie gorszy.
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
04 maja 2017 10:42
Dziewczyny, co z naturalnych ziół/dodatków obniża poziom kwasu w żołądku?  👀
Rokitnik i olej z czarnuszki, ale to nie stricte obniżenie poziomu kwasu, a raczej działanie przeciw zapalne i łagodzące. Na pewno nie podałabym goryczki.
Rokitnik, kurkuma, imbir, wszystkie trzy łagodzą ewentualne podrażnienia. Kurkuma i imbir dość delikatnie, pomocniczo się stosuje.
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
04 maja 2017 11:17
ok, dzięki za pomoc!  😀 A jeszcze pytanie nr 2 w jakich proporcjach mieszać i czy ewentualnie wybrać jedno i to dawać jako wspomaganie, czy zrobić mieszankę np u Pana Podkowy?
Lepiej samemu dawkować. Rokitnik 60 g dziennie, a co do reszty, muszę poszukać.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się