matura

uf, to dobrze wiedzieć, nie wiem czemu szkoły mówią o tym 5 letnim terminie  🤔
Do końca stycznia można zgłosić własny temat pracy maturalnej. Oczywiście chciałabym coś z koniem, może, na pewno któraś z Was pisała na ten temat, możecie podrzucić jakieś tematy "motyw konia w literaturze", może coś jeszcze? Ewentualnie jakie lektury można byłoby wykorzystać?
Babi, ja też nie wiem.
Sądzę, że przez takie głupie gadanie wiele osób potraciło szansę pójścia na wymarzone studia.
do końca stycznia, ale jeśli przyjmą ten temat to dopiero w przyszłym roku będzie do wybrania na maturze. Horse_art mi kiedyś opowiadała, że miała jakąś pracę o tematyce koni na studiach, i korzystała z ułańskich śpiewników.
http://www.voltahorse.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=13883 tutaj masz wątek o pracy maturalnej o tematyce koni  :kwiatek:
Pisaliście może próbne matury z biologii i chemii? Ja arkusz z chemii jeszcze nie widziałam, ale biologię przejrzałam. Mam nadzieję, że w maju nie dadzą takiego trudnego... 😵
maracuja  ja pisałam ale nie w sql. tylko na dodatkowych z bio miałam 91 % nie pisałam części z genetyki bo jeszcze tego nie przerabialiśmy w szkole  i nie powiedziałabym ,że była jakoś mega trudna  były gorsze, z chemii dużo gorzej i o nią się najbardziej martwie jak to będzie w maju... porównując matury sprzed 4 lat a te którą są ostatnio z chemi to jest niebo a ziemia, biologia zależy jaki przedmiot kto bardziej lubi  😉 ja chemii nienawidzę.  Statystycznie to teraz powinna wypaść trudniejsza biologia i łatwiejsza chemia ale nie wiadomo bo w tym roku ten sam zestaw egzaminatorów podobno układa...
madmaddie   Życie to jednak strata jest
16 stycznia 2013 11:29
z angielskiego jest jeden egzamin ustny niezależnie od poziomu?
madmaddie, tak.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
16 stycznia 2013 12:03
to dobrze, bo się wystraszyłam 😉
madmaddie, tyle, że nauczyciele mówią, że ten, który jest obecnie jest trudniejszy od tego, który był wcześniej na podstawie. Ja na szczęście nie zdaję angielskiego  🙄.

Zdawał ktoś maturę z rosyjskiego?
Ustny angielski jest w tej chwili banalny. Zdawałam w zeszłym roku i na całą szkołę tylko jedna osoba miała poniżej 20 punktów 🙄
Jedyna trudność ustnego języka to chyba to, że trzeba mieć trochę wyobraźni, żeby wymyślać odpowiedź na to ostatnie pytanie: "Opisz niemiłą przygodę w pociągi", "Opisz swój najlepszy posiłek", "Opisz urządzenie, którego obsługa sprawiła ci trudność"... I weź tu człowieku mów coś sensownego, skoro pociągiem jechałeś 5 razy w życiu, co tydzień jesz cudowny obiad u babci i obsługa urządzeń nie sprawia ci problemu.  😁
Na ustnej maturze z angielskiego ważne jest, żeby po prostu mówić i nie zastanawiać się 10 minut nad jednym zdaniem, które chcemy powiedzieć, a to wszystko zależy od tego czy ktoś swobodnie mówi, czy ma wiedzę, ale boi się mówić etc. Merytorycznie to chyba trudna nie jest, tak dużo ludzi twierdzi. Dla mnie ustne to był najgorszy stres, oczywiście niepotrzebny, ale to można zrozumieć dopiero po maturach 😉 Poza tym i tak wynik ustnych na większość uczelni się nie liczy, ważne żeby zdać...
slw95   żyj i pozwól trwać
17 stycznia 2013 14:36
Altiria, dokładnie! Albo na lekcji jak mamy takie odpytywanie ustne pod maturę i rozwalają mnie niektóre polecenia, na przykład: podaj wady i zalety leczenia komórkami macierzystymi... Nawet po polsku nie wiem co mogłabym na to odpowiedzieć a co mówić dopiero po angielsku? 😵 I w takiej sytuacji trzeba być kreatywnym/palić głupa/wymyślać bajki  😀
Tak tu wpadnę przypadkiem, ale jak ktoś pisze prezentacje na polski z literatury wojennej to służę pomocą 😉
Mama mi wydrukowała maturę rozszerzoną z chemii. Pierwszy raz ją na oczy w ogóle widzę i non stop się teraz zastanawiam jaki diabeł mnie podkusił, żeby iść to pisać. Przecież ja zrobię najwyżej dwa zadania. Chemia to najgorsze zło, za nic mi do głowy nie chce wejść.
Masz jeszcze kilka miesięcy, zdążysz 🙂
Sisisa Mam temat "Wykaż funkcjonowanie motywu hipicznego w sztukach plastycznych i literaturze różnych epok". Literatura podmiotu: "Krzyżacy", fragment z "Lalki", jeden z sonetów krymskich, "Apokalipsa wg św. Jana" i obrazy: "Szał" Podkowińskiego i dwa obrazy Kossaka. Jeśli chodzi o literaturę przedmiotu, to taka łatanina, ciężko było znaleźć jakiekolwiek opracowania na ten temat 🙂
Dużo tego tam masz, nie lepiej mniej, a dokładniej? No chyba, że robisz jakieś nawiązania obrazów do tekstów?
Tak, obrazy to raczej tylko dopełnienie do tekstów, żeby prawdą była część tematu "w sztukach plastycznych"  😁, np. "Szał" połączę z "Apokalipsą", czyli koń jako symbol. Myślę, że nie będzie za dużo, zwłaszcza, że wiersz jest krótki sam z siebie, a w "Lalce" fragment też nieduży 🙂
olencja, z małej ilości tekstu można wyciągnąć wiele treści 😉 Ale rozumiem już jaki jest plan. Powodzenia!
Mam nadzieję, że dam radę 🙂
Dzięki 🙂
czy poprawiając maturę mogę zdać sobie pisemny angielski na podstawie BEZ zdawania go także ustnie?
Jak zdawałaś go wcześniej, to tak  🙂
Mam pytanko. Czy jest tu jakaś dobra dusza z Poznania? Bo moja prezentacja z polaka mnie dobija, jedyne artykuły, które mogę włożyć do lit. przedmiotu są dostępne w Poznaniu właśnie  😵 masakra, matura to największe zło świata  :/
madmaddie   Życie to jednak strata jest
23 stycznia 2013 10:44
o właśnie, dużo potrzebuję tej literatury przedmiotu? bo mi nie jest zwyczajnie potrzebna. jedna książka wystarczy.
mam porównywać wizje, nie potrzebuję opracowań do tego  🤔wirek:
Mi polonistka powiedziała, że jedna to za mało  🤔 Choć może to zależy od tematu. To jest straszne, znaleźć coś, co pasuje i jeszcze jest dostępne. Pociesza mnie tylko to, że moja komisja też będzie musiała ich szukać i mam nadzieje, że będzie im tak samo ciężko jak mi :P
madmaddie   Życie to jednak strata jest
23 stycznia 2013 10:54
ja naprawdę nie potrzebuję. poszukam książki żeby się dowiedzieć, że te elfy to jednak rusałki, czy co?  😵 kij, nie mam ochoty tracić na to czasu, wolę się biologii pouczyć
madmaddie, potrzebna. Ty nie masz szukać opracowania, które mówi o tym samym temacie, który masz na ustną, ale o wszystkim, co się łączy z tematyką.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
23 stycznia 2013 11:26
kurde. niewesoło.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się