naturalna pielęgnacja kopyt

O kurcze ale przycichło  😉 Nie macie nic do powiedzenia na widok mojej roboty? To źle czy dobrze  👀
Blucha trochę mnie nastraszyłaś z tym pazurem u malucha, bo sztorcowych kopyt to ja bym nie chciała, a ciągle mam wrażenie, że kopytka do tego dążą patrząc na nowy zrost.
branka - szczególnie w przypadku gdy maluchy nie biegają za duzo bo nie ma towarzystwa i podłoże jest miękkie nie ruszaj pazura , nawet jak jest połamany , wyjątek to miękkie pęciny , bo w póżniejszych latach może by problem  typu sztorce ( przykurcze scięgien zginacza głębokiego )


Ale ja go nie skracam i nie obniżam - 'odcinam' tylko to co ułamane, żeby nie obłamało się dalej i właśnie nie było problemu z za krótkimi pazurami 😉
Wpadłam się pochwalić, że mój młody po ochwacie wczoraj strzelił bryka i pogalopował. Chciałam zobaczyć jak się porusza 😉
najgorsze za nami. Podeszwa coraz bardziej wklęsła, strzałki odzywają. Koń się bawi z innymi końmi, biega, a po betonie chodzi całkiem zacnie.
Tylko chudy jak patyk.

Zobaczcie jaki mamy ładny nowy zrost 🙂
leosky   im więcej wiem, tym bardziej wiem, że mało wiem.
25 czerwca 2015 13:49
trzy tygodnie nie robiłam kopyt u dużego i myślałam ze się dziś zajadę. Trawsko robi swoje. Muszę go w sobotę poprawić i podziałać jeszcze trochę pilnikiem bo z moją kondycją jest masakra jakaś. Plusem jest to że podeszwa coś ładnie sie nam kruszy, kopyta nie zabetonowane, jestem pewna że mogłabym nawet pozwolić sobie na coś więcej, bo podeszwa w kątach jeszcze mnie puszcza,  tylko zadyszki dostaję .)
Ansc -może dobrze byłoby zrobić zdjęcie rtg tych kopyt -z przodu i z boku. Wtedy można zobaczyć, jak układa sie kość kopytowa i jak ciąć. Teoretycznie po głębokości rowków przystrzałkowych  i po pierścieniach na puszce też można  nieco ocenić, czy kość jest równolegle do podłoża, ale zdjęcie dokładniejsze 😉 A kopyta ładnie robione 😀
leosky   im więcej wiem, tym bardziej wiem, że mało wiem.
25 czerwca 2015 14:31
dziewczyny używające save edge the beast - pracujecie 14stką czy 17stką?
Używam jednego i drugiego. Oba sobie chwalę, co chesz wiedzieć konkretnie. ja robię wprawdzie jednego konia ale z giga przyrostami
Ansc -może dobrze byłoby zrobić zdjęcie rtg tych kopyt -z przodu i z boku. Wtedy można zobaczyć, jak układa sie kość kopytowa i jak ciąć. Teoretycznie po głębokości rowków przystrzałkowych  i po pierścieniach na puszce też można  nieco ocenić, czy kość jest równolegle do podłoża, ale zdjęcie dokładniejsze 😉 A kopyta ładnie robione 😀

Dzięki rzepka  🙂 A więc umówiłam się na przegląd z wetem na przyszły tydzień, porobimy zdjęcia. Myślałam żeby źrebakowi też porobić żeby się uspokoić, że dobrze się rozwija ale wet stwierdził, że to bezsensu, bo jest za mały, ważne żeby były proste w pionie  😎
tajna nie byłam na bierząco z kopytami twojego młodego i myślałam że nie odbiło się to na jego kopytach a jednak, ale widać, że trzymałaś je w ryzach, już nie długo i będą jak nowe  😀
Nie działo się nie działo, pierścienia nie było, a z dnia na dzień pach! zrobił się uskok na ścianie na wysokości 1/3 kopyta. Waliła ropa z krwią w miejscu położenia czubka kości kop. Ciężka przeprawa ogólnie. Ale najgorsze za nami. Pozostaje doczekać aż kopyto całkiem zrośnie /swoją drogą szybko zrosło, bo od incydentu minęło 5 m-cy/.
Witam, przyszłam o poradę w sprawie kopyt mojego konia od mądrzejszych 🙂
Koń 5 lat, u mnie jest od końca lutego, obecnie spędza na pastwiskach ok. 10h dziennie, pod siodłem od niedawna pracuje dość regularnie. Dostaje sporo żarełka, bo troszkę szczypior z niego - wysłodki, otręby, łuska słonecznika, sieczka, trochę owsa i pasza.
Zdjęcia jakie mam z początków są słabe, a te obecne, robione pod koniec maja mam nadzieję, że wystarczą. Więcej zdjęć mam w galerii.
Zapomniałam jeszcze dodać, że kolega ma szpotawe nogi. Dodane zdjęcia to foty przodów, czarne kopyto lewy przód, białe to prawy przód.
leosky   im więcej wiem, tym bardziej wiem, że mało wiem.
26 czerwca 2015 07:05
Używam jednego i drugiego. Oba sobie chwalę, co chesz wiedzieć konkretnie. ja robię wprawdzie jednego konia ale z giga przyrostami


bo kurcze zbieram się i zbieram do zakupu i się zebrać nie mogę. Od kilku lat Dicków używałam zawsze. Powiedz 14stka to taki standard w szerokości jak dick czy jednak szerszy? Dam radę z 17stką? 🙂 Tarnikuje z kopytem między nogami więc pewnie dam. Rozmiar 14 i 17 to rzeczywista szerokość w cm?

Moje konie też mają pieroński przyrost - błyskawiczny. Duży strasznie wrażliwy metabolicznie i ścian trzeba bardzo pilnować. A rosną że hej.
[quote author=kotbury link=topic=1384.msg2382465#msg2382465 date=1435241369]
Używam jednego i drugiego. Oba sobie chwalę, co chesz wiedzieć konkretnie. ja robię wprawdzie jednego konia ale z giga przyrostami


bo kurcze zbieram się i zbieram do zakupu i się zebrać nie mogę. Od kilku lat Dicków używałam zawsze. Powiedz 14stka to taki standard w szerokości jak dick czy jednak szerszy? Dam radę z 17stką? 🙂 Tarnikuje z kopytem między nogami więc pewnie dam. Rozmiar 14 i 17 to rzeczywista szerokość w cm?

Moje konie też mają pieroński przyrost - błyskawiczny. Duży strasznie wrażliwy metabolicznie i ścian trzeba bardzo pilnować. A rosną że hej.
[/quote]

14 i 17 tyczy się długości tarnika, a nie szerokości 😉
parówka podobne szłapy do mojej, według mnie jest dobrze prowadzony, jedyne czego trzeba pilnować to podwiniętej strony która zwykle nie chce odpuścić i trudną ja obniżyć. Widzę u Ciebie nowy ciaśniejszy zrost od góry, kopyta będą się jeszcze skracać. Tylko strzałki bym zostawiała, jak nie trzeba to ich nie ruszaj w tyle kopyta
Ja robię Beast 17, innych tarnikow nie uznaje  😎
leosky   im więcej wiem, tym bardziej wiem, że mało wiem.
26 czerwca 2015 11:41
rozumie 🙂 dzięki 🙂
nie wiedziałam że o długość chodzi 🙂 W takim razie czy jest wielka różnica między nimi dwoma jeśli chodzi o długość? Czy 14stka to taki standard a 17 coś więcej?
14 jest chyba taki jak zwykle, tyle ze szerszy jak to model Beast. ale ja wole ten dłuższy, oszczędza wysiłku 🙂 i jak dla mnie wcale nie jest nieporęczny, kwestia przyzwyczajenia. Mi sie robi wygodniej tym dlugim.
14 jak zwykły tarnik
17 szersza.

Dla mnie 17 za szeroka do zbierania na wysokość i za szeroka do precyzyjnego zrobienia łuczków- to robię 14.
Ale za to 17 do robienia ścian na grubość - spora oszczędność czasu i machania ręką.
Trwał się wydają te tarniki, warte zakupu IMHO.
To ja juz nie wiem czy to długość czy szerokość  🙄 W każdym razie ja używam tych szerszych i extra długich.  Nie ma Beast wąskich one sa zawsze szersze niż inne stad mi sie wydaje ze 17 to określenie dlugosci.
na tym zdjęciu macie chyba wszystkie rodzaje tarników save edge:

od góry classic14", finishing rasp14"(lub classic położony na 'lewą' stronę), beast 14", beast 17" i na koniec powtarza się znów beast 14"
14 i 17 to długość tarnika, a nie jego szerokość 😉
I wszystko jasne. Beast 17 - najlepszy 🙂 jedynie do kopyt kucow i zrebakow jest troche duży, zdarza mi sie wtedy użyć mniejszy.
A gdzie go najlepiej nabyć - sklep internetowy?
ansc, dziękuję bardzo za odpowiedź  :kwiatek: :kwiatek:

Może ktoś jeszcze doda coś od siebie? Byłabym mega wdzięczna, tym bardziej, że cały czas próbuję dojść co tam się dzieje nie tak, bo wciąż chodzi bardzo od palca.
A gdzie go najlepiej nabyć - sklep internetowy?



ja ostatnim razem kupowałam w arcusie - nie wiem jak teraz cenowo wygląda w porównaniu do innych sklepów 😉
ale ten krotki i szeroki zarabisty do kuców
[quote author=maluda link=topic=1384.msg2383202#msg2383202 date=1435331749]
A gdzie go najlepiej nabyć - sklep internetowy?



ja ostatnim razem kupowałam w arcusie - nie wiem jak teraz cenowo wygląda w porównaniu do innych sklepów 😉
[/quote]
Dzięki za odp.
Sprawdzę jeszcze, a jak nie to zakupię tam właśnie.
leosky   im więcej wiem, tym bardziej wiem, że mało wiem.
27 czerwca 2015 16:54
dzięki wielkie dziewczyny. Biorę 17stkę 🙂
Parówka ja bym chyba grot przycięła na wysokość, sprawdź czy chowa się w misce. Reszta wygląda całkiem poprawnie. Jeśli nic nie będzie się zmieniać, cięłabym mocniej podeszwę w miseczkę, bo kopyta wyglądają na takie mało elastyczne.
a skoro rozgorzala dyskusja o bestii.... to czy bestia nie ma wiekszych zadziorkow niz normalny save edge? na zdjeciu tak to wyglada. Czy moglaby ktoras z was wypowiedziec sie, ktora ma oba?
niedawno kupiłam sobie noże mustada z krótkim ostrzem L i P  i tarnik save edge classic i jestem zachwycona  😍 😍  , miała być bestia ale walnęłam się w zamówienu  🤔  , mimo to classic spokojnie daje radę przy trzech koniach regularnie werkowanych, bez dużych przyrostów
Jakiś czas temu pokazywałam zdjęcia kopyt mojego konia, w skrócie krzywe, zawężone, podeszwa zabetonowana  🤔
Podeszwa puściła w lewym kopycie całkowicie, a w prawym kopycie tylko trochę ( zdjęcia). Nie wiem jak wystrugać te kopyta ( różnica jest ok 1-1,5 cm), mam je wystrugać normalnie czy poczekać aż podeszwa puści w prawym kopycie całkowicie?  🙂
1 zdjęcie lewy przód
2 i 3 zdjęcie prawy przód
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] wszystkie zdjęcia bardzo duże
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się