kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Nadal nie ogarniam. Jak krowie na rowie mi trzeba.  😵
Czyli jak koń przechodzi z gniecionego na cały, to wagowo ma tego całego dostać mniej?
Więcej. Jeśli dostawał kilogram to bym dała 1,2 .
Edit, obserwuj jeżeli dużo ziarna będzie w kupie i koń straci na energii to sypnij więcej. Może potrzebować czasu jeśli był na gniecionym długo. Z czasem będzie dokładniej gryźć i lepiej trawić. Pamiętaj że w kupie zawsze będą sie trafiać całe ziarna więc bez paniki. Wszystko zależy od ilości ale nie wiem jak to wytłumaczyć.
Majowa dzięki.  :kwiatek:
Pamiętaj że w kupie zawsze będą sie trafiać całe ziarna więc bez paniki.

pamiętaj, że w kupie często widać całe, puste plewki, które wyglądają jak tak samo jak całe ziarno
Hmm... Czyli jeśli koń dostawał powiedzmy miarkę całego, to gniecionego powinien dostawać mniej, bo inaczej będzie miał więcej energii? Tak czysto teoretycznie.
Wagowo tak, objętościowo nie. Owies gnieciony jest " puszysty"

Ale to też zależy od owsa i gniotownika dlatego lepiej przyjąć dawkowanie wg wagi
epk, majowa napisała, że gnieciony owies ma większą wydajność, nie cały.


No i bardzo dobrze to zrozumiałam. Nie bardzo widzę 40% większą wydajność. Owies gnieciony jest przyswajalny może ze 3% bardziej niż cały.
Wydajność owsa to jego ilość, którą trzeba skarmić aby otrzymać oczekiwany efekt. Skoro przyswajalność zmienia się minimalnie to i tego owsa musimy podać praktycznie tyle samo. Ale ilość wagowo, nie objętościowo.

Dlatego uważam, że wydajność owsa gniecionego to zwiększa się tylko w odczuciach właściciela stajni, który go skarmia mniej, jeśli w stajni ludzie paszę przeliczają na miarki (objętość)  a nie na wagę - to wtedy faktycznie schodzi go sporo mniej czyli jest bardziej wydajny.

Ale to też zależy od owsa i gniotownika dlatego lepiej przyjąć dawkowanie wg wagi

Wagowo ma dostać praktycznie tyle samo, a objętościowo - to pewnie będzie ze 2 razy tyle.
Ok, dzieki🙂
epk skąd masz dane że tylko 3% ? Mnie w szkole uczono inaczej a i z praktyki i nie tylko swojej mam inne informacje. Dla stajni gdzie robocizna większa i zużycie prądu to te 3 % nie jest warte zachodu.....
Przyswajalność owsa całego to ok. 65%, owsa gniecionego ok. 68%. Takie dane znajdują się w opracowaniach naukowych - wynikach badań itp. Dyskusje nt. temat już były, także odnośniki do pozycji weterynaryjnych.
Praktyka jakoś pokrywa mi się z teorią. Różnicy nie widać, chyba, że koń mocno starszy i sobie nie radzi z rozdrabnianiem ziarna.
Linki do wcześniejszych dyskusji:
http://www.voltahorse.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=4993&p=226513&hilit=gnieciony#p226513
http://voltopiry.pl/forum/index.php/topic,8595.0.html
Nie mam czasu czytać dokładnie ale powołują się tam na badania amerykańskich naukowców. Cóż do niedawna margaryna to samo zdrowie było... Duże znaczenie ma rasa, zdrowie i wiek zwierzęcia jak również samo zboże.Nie będę tu odwalac  Rejtana ale dlaczego w takim razie podaje się owies gnieciony ? Po to tylko żeby sobie roboty dołożyć ?
Majowa, biorąc pod uwagę, że właśnie takie dane podawał J. Zwoliński w swojej "Hodowli Koni" z 1977 to raczej nie opierał się o badania amerykańskich uczonych.
A to, że takie przekonanie w formie mitu krąży od nie wiem kiedy - no cóż, pewnie się nawet sprawdza u koni właśnie starszych lub nieprawidłowo działającymi zębami (źle, krzywo startymi), które nie są w stanie rozgryźć właściwie ziarna owsa.
Bo nie wszystkie konie równie dobrze radzą sobie z rozgniataniem całego ziarna? Bo do gniecionego można sporo dodać (suplementy, olej)? Bo trawi się szybciej i można trafniej gospodarować "wyrzutem" energii? Bo dodatek gniecionego poprawia wykorzystanie całego ziarna (zachęca do starannego rozgryzania)?

Gdy ważyłam zawartość miarek, pełnego owsa wychodziło ok. 1 kg, gniecionego ok. 72 dkg, ale u każdego może być inaczej.
Jak zapobiec kiwaniu się siodła na boki u kuca? Wystarczy lekko się pochylić, a siodło już leci.
halo, do całego owsa też można olej i suplementy dodawać, nie widzę związku. I niby dlaczego ma się trawić szybciej? 🤔

Większość znanych mi koni właśnie szybciej i mniej dokładnie żuła gnieciony owies - te bardziej łakome łykały nawet bez gryzienia, zwłaszcza podawany na mokro - a nad całym jednak się troszkę męczyły = więcej śliny, lepsze trawienie.
Orzeszkowa, dlatego szybciej, że łuska jest JUŻ rozgnieciona? Łuska każdego ziarna. Nie wszystkie konie starannie rozgniatają cały. Ta - do całego można dodać olej - tylko, że w gnieciony wsiąknie. Można dodać proszek - tylko, że w całym owsie często zostanie na dnie żłobu. Ślina i wymuszanie użycia zębów to jest argument. Nie pisałam o wyłącznie gniecionym. Pisałam, że dodatek gniecionego zachęca do rozgryzania całego. Wyłącznie cały fajnie się tez rozsypuje 🙂 U nas konie dostają owies mieszany: cały i gnieciony. O jednym nie wspomniałam: bezpośrednio pod łuską owsa jest najwięcej substancji psychoaktywnych, które szybko się utleniają/tracą aktywność w owsie gniecionym. Taka sam ilość owsa gniecionego (nie świeżo zgniecionego) mniej daje "na beret" niż całego.
Nie no - gnieciony z pewnością nie ma żadnych zalet 😉 Dlatego ludzie utrzymujący dużo koni namiętnie inwestują w gniotowniki - głupcy chyba. I producenci pasz też durni - mogliby sypać całe ziarna, zamiast przerabiać na musli/granulaty.
Czy ktoś mógłby łopatologicznie wytłumaczyć jak się nakłada gumowy motylek/język na wędzidło? o cuś takiego
BASZNIA   mleczna i deserowa
10 sierpnia 2014 17:46
Prawidłowo ... Zależy od jakości owsa i od tego jak koń wykorzystuje pasze. Przyjmuje sie że wydajność gniecionego owsa może być większa nawet do 40%. Ja uważam że to bardzo optymistyczne założenie.

Chyba 4.
Czy mozna jechać w barwach innego państwa w Polsce ? Chodzi mi dokładnie o klasy L,P,N.
flosia, można. Trzeba wykupić licencję dla obcokrajowca. Występuje o to rodzima federacja określając sportowy poziom chętnego. W niektórych regionach może obowiązywać coś w rodzaju "umowy transgranicznej".
Do PZJ-u trzeba się z tym udać ma się rozumieć ? Jakie wymagane są dokumenty i na jak długi okres ważności jest ta licencja ?
flosia, nie do PZJtu a do własnej federacji (zgodnej z narodowością)
I to właśnie ta federacja występuje do PZJ o licencję gościnną na miesiąc/kwartał/rok
Mam nadzieje, ze uda mi się to do końca tygodnia jakoś załatwić...


Dziękuję dziewczyny za informacje 🙂  :kwiatek:
Czemu tak mało koni na wyścigach ma ochraniacze? Kuty czy nie kuty, no nie mają w większości.
elle, gdzie te niekute konie na wyscigach?  😲
Co jest lepsze dla konia? Jazda pod siodłem czy na oklep? Na oklep zakładać czaprak i np podkładkę, czy bez niczego? Koń jest mocno wykłębiony.
jazda z dobrze dopasowanym siodłem.
Ano racja.
Czasem na oklep wsiądę, a i koń małego kłębu nie ma, ale wtedy niewygodnie i to właśnie przez niego.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
11 sierpnia 2014 10:19
sQlitynka, siodło odpowiednio rozkłada ciężar jeźdźca na plecach konia. Dobrze dobrane siodło będzie nieporównywalnie bardziej komfortowe dla konia niż jazda na oklep.
Dzięki wielki za odpowiedzi 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się