kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

mtl   I M Equestrian
05 sierpnia 2014 12:51
z ciekawości - bo powstał mały spór i chciałabym zasięgnąć kolejnej opnii....
koń chodzi L/P zaczyna P/N (nie młodziak, koń wyjęty z hodowli)
ile razy w tyg powinien skakać (łącznie z zawodami, czasami 2 dniowymi)


Moim zdaniem zalezy jak wyglada i ile trwa trening skokowy - wysokosc, rodzaj przeszkód, ilosc skoków (przeciez nie zawsze skacze sie wysokie parkury) - jesli chodzi o porzadne skoki (parkur) to wg mnie max. 2 razy w tygodniu, w przypadku zawodów dwu-dniowych to ja skoczylabym pare przeszkód w srode/czwartek, potem sobota, niedziela zawody. A poza tym praca ujezdzeniowa, drazki i wgl.
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
05 sierpnia 2014 13:25
Dzięki za pomoc, było już 2 różnych wetów obaj stwierdzili że to nie od owadów raczej kontaktowe ewentualnie pokarmowe, zwłaszcza że samo nie znika, przed pierwszym podaniem sterydu miał to 3 dni i wyglądało coraz hmmm okazalej pęcherze zaczynały zlewać się ze sobą bo właścicielka myślała że go tak much pocięły. Jutro wet ma robić próby alergiczne.
Powiedzcie mi jak to jest z rozmiarami siodeł. Nigdy nie miałam możliwości wsiąść np z 16 w 18. Zazwyczaj jeździłam w szkółkowym 17,5 ale teraz kupuje własne i nie wiem. Mam 172 cm wiec mogłoby mieć długie tybinki = wiekszy rozmiar, ale moja waga to 44 kg wiec boje sie, że  w takiej 18 bede sie źle czuć. Zapewne bede brać siodła na przymiarki, ale co jeśli bedzie pasować na konia, a dla mnie bedzie za duże ? Czy rozmiar siodła jest bardzo istotny, bo tak właściwie to kwestia max 5 cm. I sama już nie wiem  😡
Rozmiar siodla jest bardzo istotny.
Primo - to nie jest tak ze im wieksze siedzisko tym dluzsza tybinka, tzn jest, ale rownie dobrze mozna miec dluga tybinke przy malym siedzisku.
Dla ciebie to i 16 bylaby dobra, bron boze wiecej niz 17 bo sie utopisz.
Facella   Dawna re-volto wróć!
05 sierpnia 2014 16:29
TheWunia, powiedz, że walnęłaś się w wadze  😲 Mam 165 cm wzrostu i jakieś 48 kg wagi i jestem mega szczypior, to Ciebie, wyższej i szczuplejszej, nie jestem w stanie sobie wyobrazić. 16" byłoby pewnie akurat. Nie bierz za dużego siodła, całe życie jeżdżę w za dużych (swojego nie mam i na razie nie będę mieć, a szkółkowe to w większości 17,5-18) i to jest tragedia... Latam po siedzisku jak worek kartofli, miejsca sobie nie mogę znaleźć, przez co nie mam szans dobrze usiąść i działać...
Facella naprawdę tyle ważę i mierze 😉 Miałam kilka razy robione badania, ale taka jestem aż od urodzenia co stwarza odwieczny problem kupna ubrań. Czyli siodła szukam małego, dziękuję  :kwiatek:
Facella   Dawna re-volto wróć!
05 sierpnia 2014 17:03
Ja też jestem taka od urodzenia i myślałam, że to jakiś skrajny przypadek  😁 ale widać nie :P
Facella - TheWunia jest o 3 lata młodsza od Ciebie🙂 Jeszcze się może  z a o k r ą g l i ć chociaż...przy Waszej wadze to nie wiem czy to dobre określenie!  😁
Nie chcecie moich 6 kilo przypadkiem? Mam na zbyciu, tanio oddam, dogadamy się 😀 😀 😀
Facella   Dawna re-volto wróć!
05 sierpnia 2014 17:22
Wiesz, moja waga ani drgnęła od jakichś 2-3 lat...  😵
Milenka ja z wielką chęcią wezme 😀 Naprawde chcciałabym troche przytyć, ale nie da rady. Moja dieta to same węglowodany, duże ilości słodyczy i nawet po świętach jak złapie jakiś kilogram to zaraz wraca na moje 44 kg  😉
Przyjdzie z czasem😉 tez bylam szczypior, zaczelam przybierac po 25 roku zycia, wiec dont worry😉
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
05 sierpnia 2014 19:03
TheWunia,
jeśli będziesz miała chęć nabyć passiera na przykład, to one maja z zasady długie tybiny.
Myślę, że 16" ze standardowymi tybinami będzie ok.
Zielona Herbatka   Miłośniczka zielonej herbaty! :)
05 sierpnia 2014 20:19
Czy ktoś, ktokolwiek zna jakąkolwiek książkę/artykuł/stronę internetową dotyczącą szkolenia (najchętniej naturalnego) koni w typie prymitywnym? 🙂
Chciałbym potwierdzić, że "jechać na lewą rękę" to znaczy jechać w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara, czyli mając lewą rękę wewnątrz koła. Dzięki.
Milenka ja z wielką chęcią wezme 😀 Naprawde chcciałabym troche przytyć, ale nie da rady. Moja dieta to same węglowodany, duże ilości słodyczy i nawet po świętach jak złapie jakiś kilogram to zaraz wraca na moje 44 kg  😉

Bardzo długi czas miałam stałą wagę, aż przyszedł moment, w którym poszła w górę.
Aby nie skłamać, całe gimnazjum i prawie LO...
Zielona herbatka, naturalnie konia w typie prymitywnym szkoli się mniej więcej tak samo, jak każdego innego. Ewentualne różnice w podejściu będą wynikać z charakteru konkretnego konia, a ten tylko częściowo zależy od rasy.
.
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
06 sierpnia 2014 13:37
Był wet pobrał krew, najprawdopodobniej koń zjadł albo na pastwisku albo w sianie jakąś roślinę, która w połączeniu z ostrym słońcem dała taki paskudny odczyn.
ushia   It's a kind o'magic
06 sierpnia 2014 14:45
mówiłam 🙂
gorsze jest to ze albo zmieniasz siano/pastwisko
albo smarujesz konia filtrami albo wypuszczasz wczesnie rano/pozno w nocy
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
06 sierpnia 2014 14:53
Na razie koń ma dostawać steryd i czekamy na wyniki testów alergologicznych 😉 no i dostanie siano z innej łąki. Ale ogółem dziewczyna ma pecha w tym roku. Zapalenie stawu barkowego u konia, ropa w kopycie która tak niefortunnie wybiła że groziło to odpadnięciem sporego kawałka ściany bocznej kopyta a teraz to.
Retna   nic nie zmieniać
06 sierpnia 2014 16:48
TheWunia, poszło PW.
Powiedzcie mi, proszę, jaki sens mają skoki na oklep dla osoby dopiero uczącej się skakać?  🤔
Milla, ale skoki też na oklep czy tylko tuptanie w trzech chodach?
skoki na oklep
Podkreśliłam nawet ;]
o tej godzinie to już nie myślę  😵. Jak dla mnie to bez sensu, łatwiej o upadek skoro osoba dopiero się uczy... No chyba, że natóral to wiesz  😎
smartini   fb & insta: dokłaczone
07 sierpnia 2014 00:34
ja wiem, ja wiem! Im szybciej sie delikwent zniecheci upadkami, tym mniej roboty dla instruktora. I skonczy sie ciagle 'ale ja chce sie nauczyc skakac!' ;D
ja pamietam, ze skoki na oklep duzo mi daly, no ale nie w poczatkowym etapie nauki...  🤔
Jeśli pytanie nie tutaj, to przepraszam.
Jak prawidłowo przeliczyć dawkę owsa gniecionego na cały?
Prawidłowo ... Zależy od jakości owsa i od tego jak koń wykorzystuje pasze. Przyjmuje sie że wydajność gniecionego owsa może być większa nawet do 40%. Ja uważam że to bardzo optymistyczne założenie.
Majowa, a to ciekawe stwierdzenie, skoro przyswajalność gniecionego jest parę procent większa niż całego. To gdzie ta wydajność? Chyba, że chodzi o to, że jak dajesz całego 2 miarki i gniecionego też 2 miarki to dajesz tak na serio tego gniecionego dużo mniej (wagowo) i to jest wydajność z punktu widzenia właściciela stajni.
epk, majowa napisała, że gnieciony owies ma większą wydajność, nie cały.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się