jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Perlica, Iskra de Baleron, Dlatego tam jest pytajnik w moim poście.
Przy tym dla mnie osobiście to ładne głowy mają tylko araby i arabskie małopolaki, więc... Tylko gdybam zastanawiając się nad tym końskim językiem na przestrzeni lat.

karolina_, No właśnie przy tym "długoliniowym" typie odnoszę wrażenie, że te głowy są mniejsze w porównaniu z wcześniejszymi.
Dla mnie ciekawostką jest to, że jak zaczynałam jeździć to większość koni miała wędzidła 13.5. Potem mój kolejny koń 170cm z niewielką główką noszący 12.5 i nachrapnik cob - był ewenementem. I to nie tak, że konie miały za duże wędzidła. Po prostu takie pasowały. W tej chwili co nie spytam kogoś o rozmiar to koń ma 12.5 a jest konkretnym kawałem konia w okolicach 170 i sporej masie. Jasne, że to nie jest jakieś super dominujące ale już kompletnie nikogo nie dziwi koń 170cm, który nosi ogłowie cob. Więc coś w tym może być myślę. Hodowla poszła jednak w konie ładne - atletyczne ale na cienkiej nodze ze zgrabnymi niewielkimi głowami. Jeszcze parę lat temu sporo widziało się koni z głową typu "łeb jak wiadro" - w tej chwili prawie takich koni się nie widuje. Nawet mój 174cm, 700kg ma ogłowie zwykły full a podejrzewam, że jakby się bardzo mocno uprzeć to i w dużego coba by wszedł na ostatnich dziurkach. A wędzidło powinien mieć 13 tak na prawdę.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
21 lutego 2023 10:52
Moja Hubka (małopolska) ma 174, ogłowie cob - mały full i wędzidło 12,5.
kotbury Poważnie? Mierzono że węższe? Względem jakich koni? Czyli teraz duże konie powszechnie chodzą na wędzidłach 11,5? A może "węższe" względem konia tej samej rasy o masie x sprzed y lat?
halo, tak mierzono. Oni współpracują z Warrendofrem i kilkoma uniwerkami i jak to Niemcmy sporo tego mają popreparowane.
Nie, konie nie chodzą powszechnie na 11,5, ale jest statystycznie coraz więcej dużych koni,którym pasuje 11-ka na szerokość. Kiedyś standardem (mediana populacji) to było pomiędzy 13-14. Dziś 12-13.
"Zmienia" się też sama żuchwa. Kość jest węższa. Dlatego pojawił się już jakiś czas temu koncept "jazdy na języku" nie "na żuchwie", stąd coraz więcej wędzideł "anatomicznych"- po prostu równo wygiętych.

Teraz trochę bardziej rozumiem, dlaczego mój koń 180cm w kłębie, ogłowie xfull, ma wędzidła 12.5 cm. I tak jak piszecie, gruby język. Ciężko dopasować wędzidło.
anai, nie tyle ciężko co trzeba zrozumieć, że tam jest mniej miejsca.


A ja jeszcze chciałam kilka słów w temacie "dwie zmarszczki" czyli wysokość podpięcia wędzidła. Bo ona ma kolosalne znaczenie.
Ilość zmarszczek nic nie mówi. Są konie, które mają duże i mięsiste poliki i krótką szparę pyska i odwrotnie. Kiedyś było to bardziej uśrednione i po prostu patrząc na konia i te "zmarszczki" zazwyczaj się trafiało dobrze.
Dziś bez wsadzenia palca za wędzidło i sprawdzenia ile jest miejsca do przedtrzonowców to raczej się nie utrafi. A wędzidło pukające w zęby przy zamknięciu reki to jest makabra dla konia.

I czasem takie przykre sytuacje bywają, że "trener tak kazał"- bo tak, bo on na zmarszczki, i żeby równo leżało. I to często nie byle jaki trener, tylko naprawdę doświadczony zawodnik. I nie można go winić, bo rzeczywiście kiedyś (przy koniach starszego typu) tak by było ok.

To tak samo działa w drugą stronę - za nisko wędzidła bo "za dużo zmarszczek" i wtedy wędzidło przy otwartej ręce puka w zęby poniżej diastemy. I często się słyszy, że ten koń to się tylko na "mocnym kontakcie" uspokaja...


Podpowiecie mi co dają większe kółka wędzidłowe? Mam na myśli coś takiego:
332463234_892388958733319_7897339484707472892_n.jpg 332463234_892388958733319_7897339484707472892_n.jpg
kotbury, trochę ciężko, bo jest zdecydowanie mniejszy wybór wędzideł 14mm niż 18mm 😉
vissenna   Turecki niewolnik
22 lutego 2023 16:57
Bajahorses, większe kółka sprawiają że wędzidło jest bardziej stabilne w pysku a jednocześnie pierścienie działają trochę na zasadzie oliwki. Dobre dla mniej "skrętnych" koni, sztywnych w szyi... głównie używane w skokach.
vissenna, dziękuję!
Hej dziewczyny 🙂 Mam pytanko odnośnie wędzidła BERIS KONNEX, czy jest duża różnica miedzy twardościami?
Kayraa, twarde jest twarde jak metalowa sztanga, nic się nie gnie. Miękkie wypada podobnie może ciut mniej niż Nathe
xxagaxx, dziękuję 😀 W takim razie biorę miękkie 🙂
rudziczek   Małe i duże.
08 marca 2023 14:08
Mam pytania co do dwóch wędzideł.

https://arcus-konie.pl/metalab-wedzidlo-elite-590026-p-18486.html
https://arcus-konie.pl/metalab-wedzidlo-elite-590022-p-18470.html

Szukam czegoś co zastapi nieszczęsna sztangę karbonową ze Sprengera. (wiecznie blokujące się kółka).

Na sztandze koń chodzi jak do tej pory najlepiej. Wydaje się, że to wędzidło powinno być bardziej precyzyjne. To dobry trop?

Czy na tym wędzidle mogę wystartować w zawodach ujeżdżeniowych?


To:
https://pferdesport.sprenger.de/shop/pferdesport_en/40613.html
lub
https://pferdesport.sprenger.de/shop/pferdesport_en/40589.html
jeśli ma być "oliwka" ale chcesz ruchome kółka
Albo to:
https://pferdesport.sprenger.de/shop/pferdesport_en/40530.html
jeśli zależy ci na czymś "trochę jak sztanga", ale bardziej ruchomym na półparady.

A jaką masz sztangę, że kółka się blokują?

rudziczek   Małe i duże.
09 marca 2023 11:26
kotbury Testowaliśmy ścięgierz "max control" i niestety to nie to🙁 Mam takie: https://pferdesport.sprenger.de/shop/pferdesport_en/40713.html

Nie ukrywam, że szukam też czegoś bardziej budżetowego.

Sztanga która się blokuje. Miałam w rękach ponad dziesięć egzemplarzy i wszystkie po pewnym czasie blokowały się w zawiasach, nawet te myte i używane codziennie. Próbowaliśmy je gotować z płynem do mycia naczyń, oliwić itp, ale ostatecznie i tak zawiasy przestawały się ruszać. Konia mam 3 lata i 3 taką sztangę. Dlatego szukam alterntywy. Niemniej, poza krótką żywotnością, to naprawdę świetne wędzidło i większość koni je lubi.
https://pferdesport.sprenger.de/shop/pferdesport_en/40860.html

rudziczek, kurde- trzeba reklamować jak raptem w ciagu roku się dzieje coś nie tak!

...wędzideł nie można "gotować'... płyn domycia naczyń też nie do końca. pasta diamentowa jest od tego.Wtedy wszystko się "zszorowuje" bezpiecznie dla powłoki i mechanizmów.

Z budżetowych ze sprengera masz teraz nowe satinoxy.
Tu masz sztangę z miejscem na język i ruchomym kółkiem:
https://pferdesport.sprenger.de/shop/pferdesport_en/40584.html

W ogóle polecam przy tego typu rozkminach jednak sobie wypożyczyć przez wypożyczalnię i potestować.

kotbury, temat tych wędzideł na forum poruszany był juz nie wiem ile razy.. i tak, blokują się te zawiasy niezależnie co robisz.
rudziczek   Małe i duże.
09 marca 2023 15:57
kotbury Dlatego, że reklamowałam mam już trzecie🙂 Nie zmienia to faktu, że wolałabym coś, co pośmiga dłużej.
Z ciekawości- dlaczego uważasz, że wędzideł nie można gotować? Jak się kiedyś miało stare, zapaprane wędzidło z syfem w zawiasach, to się je gotowało z płynem do mycia naczyń, żeby rozpuścić bród, a potem moczyło te zawiasy w oleju. W latach 90 nawet nie wiedziałam, że jest coś takiego jak pasta diamentowa, nie mówiąc już o dostępności takich rarytasów w pl dla szaraka. Na tej samej zasadzie, starą, sztywną i przesuszoną skórę np. na ogłowiu, można było próbować ratować wymoczeniem przez noc w oleju jadalnym. Teraz oczywiście bym tak nie zrobiła, ale tonący brzytwy się chwyta😉
rudziczek, ja nadal użytkuje parę antycznych wędzideł, ale zawsze skrobalam do czystości po każdym użyciu, jak trzeba to paznokciem. Inna sprawa że...z tymi naprawdę antycznymi (z lat późnych 90/wczesnych 2000) nic się nie dzieje, natomiast sprenger sprzed paru lat mi ostatnio... Pękł. Na laczniku. Na szczęście na lonży przy (lekkim) zapinaniu wypinaczy - koń minimalnie tylko schylił głowę i zaraz wyskoczyło wędzidło z paszczy, pęknięte na łączeniu (podwójnie łamane KK ultra). Równie dobrze to samo mogło by się stać pod siodłem, tylko że to zajazdka to moglo się skończyć tragicznie. Oficjalnie lonza na wypięciu drugi raz mi uratowała życie.

Żeby nie było, poza antykami które nadal działają i nie umiem ich nawet zastąpić mam prawie tylko sprengery albo neue schule, obie marki cenie (chociaż stop NS zdaje się uczulać część koni) ale nie oczekuję że też wytrzymają 20+ lat
rudziczek, ja polecam blokujące się wędzidło wymoczyć w coca-coli
kotbury, ciekawe rozwiązania mają wędzidła Limobits kotbury,
https://andrealandina.pl/pl/c/Wedzidla-Limobits/25
Post został usunięty przez autora

Z ciekawości- dlaczego uważasz, że wędzideł nie można gotować?

rudziczek, bo zachodzą reakcje chemiczne, które jeśli to jest jakiś fajny stop no to zmieniają powierzchniowo niejako działanie tego stopu.
Ja się musiałam oduczyć myć w zmywarce Sprengery "złote" bo dostałam słuszny "ope -erek" bo to zabija działanie tego wędzidła.
kotbury, jakie reakcje chemicznie zachodzą w metalu w 100 stopniach?
_Gaga, jony miedzi się utleniają zanadto. Mogą się łączyć z innymi obecnymi w wodzie jonami i nie być już "tak smaczne".
rudziczek   Małe i duże.
10 marca 2023 12:55
kotbury A nie chodziło przypadkiem o chemię do zmywarek? Wiem, że w nożach jest coś takiego, że nie powinno się ich myć w zmywarce, bo się szybciej tępią i pojawiają się na nich rdzawe plamki, ale pojęcia nie mam, dlaczego łyżki można, a noży już nie. (ja i tak myję, bo gardzę zmywaniem ręcznym).
Korci mnie, żeby napisać do feniksa i dopytać.

karolina Z tym gotowaniem w płynie do mycia naczyń chodziło o wędzidła, które zasyfione przeleżały dłuuugi czas gdzieś w piwnicy, na strychu itp. Nawet filozofowie nie śnili jaki syf siedzi w zawiasach i zakamarkach. Codzienne mycie to inna bajka i tam rzeczywiście wystarczy woda i szczoteczka do rąk (zamiast skrobania paznokciem).

BeAtra Próbowaliśmy, nie działało. Była grana też woda z sodą, ocet, kwasek cytrynowy i tabletki musujące. Wszystko krew w piach😉
Hm, a mycie w wodzie nie spowoduje łączenia z innymi jonami?
_Gaga, tu wysoka temperatura plus chemia zrobią więcej po prostu.
I ze zmywarkami jest tak samo...chemia i temperatura.
...ja w zmywarce myję swoje budżetowe wędzidła bo jestem leń..no i one nie są z auriganów więc mam gdzieś.
Ale jakbym dała "pińcet" za wędzidło to bym pewnie dbała. 🙂
Wetne się w rozmowę skoro się tu trochę ruch zrobił 😅
Poszukuje juz od bardzo dawna wedzidla takiego jak happy mouth ze zdjecia ponizej(niestety kompletnie nigdzie do dostania) Sztanga z elestycznego tworzywa z bokami typu kimblewick w rozmiarze 13-13.5.
Jedyne co mi się udało znaleźć to winderen, ale ich hejtuje za podejście do klientow więc wolalanym cos innego/lub z 2ręki chętnie też bardziej przystępnego ceną 😅
Ozłoce za wszelkie namiary gdzie można takie coś kupić. Na razie przekopałam wszystkie portale ogloszeniowe i większość sklepow i nic ... 😕
Screenshot_20230309-185335_Chrome.jpg Screenshot_20230309-185335_Chrome.jpg
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się