Siatka na siano - z małymi oczkami

Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
08 grudnia 2015 18:23
megi007, następnym razem chyba poproszę o zniżkę za reklamę :P
lenalena, na ulewy mam zostawioną w stajni plandekę, ale u nas ostatnio deszcz rzadko gości. Bela starcza na 2 tygodnie i jest zjadana regularnie. Deszczyk od czasu do czasu nawet na plus dla kaszlaka. Większy problem jest z zaciąganiem wilgoci od ziemi. Podstawka na bele jest w przygotowaniu, muszę jeszcze znaleźć jakieś dobre narzędzie do cięcia opony.
trusia, gniada w fuksjowym (to nie jest róż i tego się będę trzymać  :lol🙂 i dżentelmen w niebieski są moje, panna w zielonym przyjaciółki - razem tworzą nierozłączną trójcę 🙂

Takie siatki robię do boksu. Interes życia - materiał wychodzi 2 x drożej niż gotowa siatka ze sklepu i wykonanie trwa długo, ale wreszcie jest dokładnie taka jak ma być.
Na_biegunach, o ile trwalsza jest twoja siatka od siatek Busse? tak z grubsza. Robisz o oczkach 3,5x3,5?no i jaki koszt 😉
Masz wobec tego szczęście, że z przyjaciółką się dogadujecie. Bo jak w większym stadzie by stały, myślę że wszystko by się rozbiło o brak zrozumienia czy chęci innych właścicieli. A fundować innym siatkę trochę słabo.

Ja w pewnym momencie desperacji chciałam dopłacić, żeby konie dostawaly siano na padok, ale skoro moje konie nie chodzą same, nie będę kupować innym koniom siana. Myślałam też o paśniku. Ale jeden przy większym stadzie nie wystarczy, nie chcę, żeby się tłukły o dostęp, a kilku paśników nie kupię. Więc zazdroszczę, że masz taki układ.

Fuksję rozumiem! Ostatnio ktoś mi wmawiał, że mam różowy żakiet, a on jest malinowy.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
08 grudnia 2015 22:38
Grace, koszt to jakieś 60 zł + tydzień długich wieczorów i starte linie papilarne z palców :P Najstarszą używam od roku, jest trochę przybrudzona na supłach - piorę w pralce i sznur do wieszania jest zaciągnięty w kilku miejscach. Jutro się jej dokładniej przyjrzę. Czarno-niebieską busse mam 6 m-cy i już miejscami zaczynają się przecierać linki. I tak to moja ulubiona z kupnych, ale słyszałam że starsze były mocniejsze.
Ha! Wiedziałam, że mam gdzieś na dysku fotkę z sianem. Dla porównania obok stoi wiadro na pranie z biedronki. Sprzedam patent - do napełniania nakładam siatkę na wiadro 🙂


trusia, oj wiem 🙂 U Ciebie się nie da wydzielić osobnego padokuy? U nas konie chodzą po kilka sztuk na kwatery, żeby pastwisk całkiem nie zryły.
Polecam zakup siatki w http://symar.pl/kontakt/
To producent, można zamówić różne grubości linek i wielkości oczek, oczko w karo lub kwadrat, dowolne wymiary itd.
Wychodziło mi sporo taniej niż w korsze, ale ostatnie siatki kupowałam ze trzy lata temu.
Na bele 120x130 brałam 12m2 siatki tzn prostokąt 4,8x2,5m i dodatkową linę do sznurowania. Myślę że na szerszą belę też by ten wymiar dał radę bo zwykle wychodziła mi spora zakładka.
[quote author=Na_biegunach link=topic=19.msg2462984#msg2462984 date=1449599033]
Większy problem jest z zaciąganiem wilgoci od ziemi. [/quote]
Stawiam bele na szerokiej palecie tzn europaleta i połówka zbite razem tak że tworzą kwadrat i nie mam problemów z gniciem od ziemi.


abbigail   jak konia kocham... już nigdy się nie będę nudzić
24 grudnia 2015 23:32
Siatka na siano z... HAMAKA!  Ja już testowałam!  😀 haha, Koszt: 26 zł, pojemność duża, jak narazie koń nie posuł, nakładanie trwa 2 sekundy 😉 a zrobienie DIY - 4 minuty 😉  Zabezpieczyłam na górze karabinkami i działa git! 
Polecam zakup siatki w http://symar.pl/kontakt/
To producent, można zamówić różne grubości linek i wielkości oczek, oczko w karo lub kwadrat, dowolne wymiary itd.


a jakie ceny w porównaniu z innymi producentami?
ja chyba deż muszę zamówić siatkę na duże bele
Nie plataja wam się konie w siatki na duże bale ? Bo właśnie boje sie ze jak będzie koncowka siana to ze bedzie duzo luźnej siatki i cos wymyśla
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
26 grudnia 2015 23:03
Nasze konie stają na siatce 1 kopytem i normalnie wyciągają siano ze sflaczałej siatki. Zanim zamówiłam siatę przejrzałam w necie chyba wszystkie modele. Jedna miała jakby plastikową kość z dziurą w środku, przez którą przekładało się koniec siatki i nadmiar owijało wokół. Na koniec zabezpieczając karabińczykiem. Fajny patent. Chętnie bym zrobiła, ale jeszcze nie wpadłam na to z czego. Drewno odpada, bo drzazgi mogły by siatkę poharatać.
myślę że jak siatka będzie miała małe oczka a konie bose to powinno być dość bezpiecznie, gorzej jak koń w podkowach
jeden z moich kucy potrafił wsadzać łapę do siatki nad żłobem i się wieszać właśnie o ramię podkowy
Jakiej wielkości oczka są bezpieczne?? Ze małe to wiadomo, ale czy np oczka 8x8 czy 10x10 sa juz niebezpieczne ze wzgledu na zaplątanie sie?
Mam siatke http://www.art-horse.eu/siatki-na-siano-/2454-kerbl-siatka-na-siano-z-malymi-oczkami.html ale poszukuje czegos z odrobine wiekszymi oczkami, bo kon siatką z tymi małymi w połowie jedzenia sie troche zniecheca (tzn mialam wrazenie ze siana luzem zjada wiecej)
to zalezy jakie duże kopyto koń ma, jak się kopyto da przecisnąć przez oczko siatki to da się i zaplątać. Mój kucyk potrafi się zaplątać w każdej siatce!
Dzieki, mój sie nigdy nie zaplątał, ale jest podkuty wiec zawsze sie o to boje. Kopyto jest folblucie  😉 A na jakiej wysokosci wieszacie siatki?
Czy ktoś korzysta z torby na siano Caball i byłby w stanie powiedzieć, ile siana się tam mieści? Czy wejdzie cała kostka?
(Wiem, że kostka kostce nierówna 😉 mam kostki 10-12kg)  :kwiatek:
Widziałam że ktoś tu wczesniej szukał siatek na Balot

http://allegro.pl/siatka-na-siano-balot-na-zamowienie-i6047423291.html
Szukam mocnej i dużej siatki na siano. Nie mam pojęcia jakie oczka, do tej pory koń dostawał siano normalnie na ziemię, ale musi mieć moczone i muszę coś znaleźć 😉
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
15 marca 2016 07:17
Julka zwykły hamak z allegro: http://allegro.pl/solidny-hamak-sznurkowy-bialy-270x80cm-i5972268963.html z grubej linki, składasz na pół, boki "zszywasz" sizalem i masz mega siatę na cały dzień za jakieś 30-40 zł. Mieści 15-20 kg siana, w zależności od wielkości hamaka. Szukaj tylko takiego, który ma wiązane supełki na siatce, no i z bawełny, bo syntetyczny umarł u mnie po tygodniu. Oczka są duże około 5-8 cm, ale siata taka wielka, że na pewno wystarczy na cały dzień.

Nie polecam siatek Kerbla, o tych: http://www.art-horse.eu/siatki-na-siano-/2457-kerbl-siatka-na-siano.html kobyła zamordowała ją pierwszego dnia i trudno się pakuje
Trochę dłużej wytrzymała Busse: http://www.pasi-konik.pl/pl/p/BUSSE-Siatka-na-siano-Professional-duza/2553, ale jest znacznie mniejsza, mieści ok 6-8 kg siana i również trudno się ją pakuje.
Rudzik i tak robię zakupy w jeździeckim więc na razie wezmę chyba gotową. Ale dzięki za pomysł z hamakiem, nastepnym razem tak zrobię. 🙂 Tylko czy moczone siano zapakowane na cały dzień nie zacznie się znów kurzyć gdy wyschnie, co jest nieuniknione po całym dniu? 😉
Ja osobiście patrzyłam właśnie na busse np. klikklik2, klik3.
lub Waldhausen np. klik, klik2, klik3, klik4.

Chcę dosyć dużą (kobyła musi trochę przytyć 😉) ale karmienie jest 3x dziennie, więc nie musi być jakaś ogromna żeby starczyło na cały dzień. 😉 Mam problem tez z wielkością oczek, 8x8 nie będą za duże? A 3,5x3,5 nie będą za małe? 😡 takie moje dylematy 😂
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
15 marca 2016 08:36
julka, jeśli chcesz gotową to[s] ta busse proffesional (z drugiego linka) powinna być fajna[/s] edit pomyłka chodziło o busse plain pro. Oczka sa chyba 5x5 więc nie za duże, nie za małe. Koń się nie zniechęci, ale też nie zmarnuje siana i będzie miał zajęcie. U mnie wytrzymała kilka miesięcy, moczona razem z sianem, podawana w boksie na noc jak i na padoku (deszcz, śnieg, mróz).

Co do kurzenia się siana po całym dniu, to mój Mały alergik straszliwie reaguje na kurz (może czytałaś w wątku copd). Dostaje siano w hamaku rano na padok i na noc do boksu, z tym, że tą siatkę do boksu stajenni moczą rano. Wieczorem gdy koń wraca do stajni siano nadal jest wilgotne, a Mały nie reaguje alergicznie. Należy tylko pamiętać, żeby nie zjedzone mokre siano wywalić przed kolejnym ładowaniem, bo zwyczajnie zgnije. Podobnie sprawa przedstawiała się latem z moczonym sianem w siatkach. Jeśli porządnie zmoczysz, a nie tylko zlejesz wodą to się nie zakurzy.

Inna sprawa, że jak chcesz podtuczyć kobyłę, to pamiętaj, że moczenie siana (powyżej 30 minut, bo tyle trzeba do wypłukania kurzu) wypłukuje wartości odżywcze i jest mniej kaloryczne. Mój Mały jest grubasem, więc nie skupiałam się na tym, ale ty powinnaś uwzględnić, że przy moczeniu musisz tego siana dać jej więcej.
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
15 marca 2016 08:56
Siatka busse professional ma oczka 3,5x3,5, busse  plain pro ma oczka 5x5. Co do mniejszych wartości odżywczych moczonego siana to może nie dawać go więcej bo się kobyła rozepcha mało wartościową objętościówką, tylko dorzucić coś wartościowszego w zastępstwie - wysłodki, sieczki, trawokulki.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
15 marca 2016 09:03
Kawusia, dzięki za poprawienie mnie. W takim razie cały mój powyższy post dotyczy siatki Busse plain pro.
Jak pisałam, dla mnie niska kaloryczność moczonego siana była na plus, więc zdaję się na zdanie mądrzejszych
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
15 marca 2016 09:04
Ja nie mądrzejsza, tylko podrzucam pomysł do rozważenia 😉.
W takim razie kupię plain pro. :kwiatek:
Wet mówił żeby moczyć ok 8 godzin żeby wszystko co "złe" wypłukać, ale wydaje mi się, że to strasznie dużo czasu. Dlatego tez pytałam o to przed chwilą w wątku COPD 😉. Ale chyba każe moczyć max 30 min żeby nie stracić zupełnie wszystkich wartości odżywczych.
A kobyla już dostaje wysłodki i sieczke 😉

Ed. Teraz jeszcze znalazłam professional, która ma oczka 5x5 http://konik.com.pl/siatka-na-siano-busse-professional-duza hmm...
Professional ma 3,5 na 3,5 cm - w kilku innych sklepach jest tak opisana. Mogę jeszcze dziś zmierzyć swoją, jak nie zapomnę, ale nie sądzę, żeby to było 5 cm. Tak czy siak - koń problemów z jedzeniem z niej nie ma najmniejszych, a siatka jest wieeelka. Jak jeszcze mieliśmy siano w kostkach, to potrafiłam upchać tam 1,5 kostki... Czasem naprawdę ciężko ją zawiesić. 😉
Gniadata   my own true love
15 marca 2016 12:34
Tez mam busse professional, i koń zupełnie nie ma problemu z oczkami 3,5 (niestety, bo wolałabym jednak żeby pochłaniała siano wolniej :hihi🙂. Kiedyś miałam siatkę chyba waldhausena, tą "z małymi oczkami" - nie polecam, siatka maleńka (jedną, małą kostkę upychałam rękami, nogami i z pomocą osób trzecich 😉), dodatkowo z tych niby małych oczek moja kobyła sobie nic nie robiła i żarła równie szybko, co z ziemi. W busse nawet wolę nie myśleć, ile siana w kostkach bym zmiescila - sianem z beli upycham ją czasem tak, ze ciężko mi jest podnieść 😁 na trwałość też nie narzekam.
Ja sobie bardzo chwalę Busse professional. Siata jest wielka i wygodna do nakładania (jak na siatkę :P) Natomiast zauważyłam, że na początku jak jest nowa i taka plastyczna/sprężysta (?) to oczka się kurczą jak jest mniej siana. Jak jest pełna to łatwiej pobierać siano, a jak nie to już dużo gorzej. Później jak już się rozciągną to nie ma takiego problemu. Więc na początku polecam dopychać ją do pełna i często uzupełniać.
A, jeszcze jeśli chodzi o nakładanie - najlepiej mi się sprawdzało (dopóki nakładałam sama) nałożenie całej siatki na pionowo postawioną kostkę od góry, ewentualnie dopchanie reszty już normalnie (ale jak jest kostka w środku, to już się tak nie ściągają sznurki), zamknięcie siatki i rozcięcie sznurków od kostki przez dziurki siatki i wyciągnięcie ich. Oczywiście pod warunkiem, że siano jest w kostkach, jak w balotach, to gorzej. 😉
I dużo łatwiej jest, jak siatka wisi np. doczepiona na uwiązie - ja zawiązywałam sznurek do wieszania na taki niepełny supeł, żeby wystawała pętelka (tak z 10 cm), dociągałam na maksa i łapałam karabińczykiem uwiązu zamontowanego na stałe do krat boksu. Wtedy siatka się tak nie okręca dookoła własnej osi, jak koń nią szarpie, i o wiele łatwiej ją potem otworzyć do nakładania. Tylko czasem ciężko rozwiązać supeł, jak się zaciągnie - lepiej to robić, póki siatka wisi na karabińczyku, jak się odepnie i dopiero próbuje rozwiązywać, to trzeba więcej siły. 😉
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
16 marca 2016 12:16
sumire a może zamiast moczonego siana podać kiszonkę?
Pytanie do użytkowników siatek Busse professional- ile pełnych siatek dziennie zjadają wasze konie?
lusia722 Zależy jak pełna, ale nie więcej niż dwie.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
16 marca 2016 12:55
Sivens dziękuję :kwiatek:, chodziło mi orientacyjnie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się