Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)

safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
22 października 2013 07:32
Misiek, na szczęście wszystko mam zgrane, ale poważniejsze awarie oznaczają proszenie się kolegów o pomoc
Czy cytryna dodana do herbaty (zrobionej z twardej, obrzydliwej wody) powoduje wytrącanie się tego całego syfu w postaci osadu?
Jak robię herbatę bez cytryny, to robi się na wierzchu i na sciankach kubka taka ciemna warstwa. Po dodaniu cytryny jej nie ma, za to na dnie kubka pojawia się osad.
Jesli zachodzi jakas reakcja, to czy jest ona mozliwa do zapisania w formie reakcji chemicznej?  👀
czy jak mam poplamione przescieradlo, ale chce je wykrochmalic, to najpierw musze wyprac normalnie i wysuszyc, nic mu nie bedzie? to moj pierwszy raz  😡
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
22 października 2013 13:04
Kaktus , a jak inaczej? Krochmali się czyste rzeczy z zasady, bo jaki sens krochmalić poplamione?
galopada_, wydaje mi się że chodzi o zakwaszenie środowiska... To samo dzieje się kiedy do herbaty doleje się syropu malinowego albo z róży... może kationy które są w twardej wodzie reagują z kwasem z cytryny... ale to takie gdybanie...
galopada_, hehe - ty o lubelskiej wodzie? To przez 30+ lat się nic nie zmieniło 😁
Poszoruj do wodociągów z pytaniem o reakcje chemiczne 🤣 Powiedz, że chętnie potestujesz parametry 🤣
halo, może i się zmieniło - zajeżdża jeszcze bardziej chlorem 😁
Jak mogę przerzucić zdjęcia z Nokia Lumia 610 na MacBooka Air???? Chcę sobie zgrać fotki z mamy telefonu, ale mój komp go w ogóle nie czyta  😫 Przeczytałam, że potrzeba ściągnąć jakiś durny program Zune Software, ale on mi się nawet uruchomić nie chce na moim oprogramowaniu. Nie wierzę, że ktoś mógł stworzyć tak debilny i niekompatybilny wynalazek. Musi być jakiś sposób, tylko ja może ciemna masa jestem...? Ktoś coś?
Trzeba ściągnąć Zune niestety, ale jak to się ma do Maca, to nie wiem niestety.
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 października 2013 22:15
Meise, niestety trzeba miec Zune, skonfigurować je z telefonem (co trwa ok 2h) i dopiero wtedy zgrać zdjęcia. Poszukaj w necie, czy na macu zadziała.
Lumie maja Windowsa, wiec ciężko powiedzieć.
Można jeszcze skonfigurować w Lumii skrzynkę mailowa i przesłać zdjęcia mailem.
halo ja jestem przyzwyczajona do dobrej wody na moim kochanym Podkarpaciu. Można ją spokojnie pić z kranu bez gotowania. Jak robię herbatę w Lublinie to mam odruch wymiotny  👿 W domu mogę pić ją non stop, czasami robię od razu cały dzbanek tylko dla siebie. A tutaj? Od tamtego roku wypiłam może z 10 razy herbatę, nauczyłam się ,,nie dopijać" bo na dnie zbiera się syf. Kisiel, budyń też odpadają. Zmuszona jestem [ić hektolitry kawy - przynajmniej po niej tak tego nie widać. Próbowałam kupować 5 litrowe bańki wody do gotowania, ale nie mieszkam sama, więc musiałabym sobie za każdym razem, kiedy mam ochotę napić się czegoś odkamieniać czajnik. Obrzydlistwo!  👿


edit. pominę już obrzydliwie metaliczny smak takiej ,,herbaty". Bleeeeee
lockmittel   Co nie zabije to dobrze zrobi mi.
23 października 2013 06:55
galopada_, na moim osiedlu w LU nigdy nie miałam takiego problemu 🙂 może czas zmienić stancję?
robakt   Liczy się jutro.
23 października 2013 07:22
Czy legitymacja studencka jest potwierdzeniem bycia ubezbieczonym?
edit. dzwoniłam do przychodni pierwszy raz, bo jestem tymczasowo zameldowana w innym mieście niż chodzę do lekarza i pani w rejestracji powiedziała, że mam mieć ze sobą dokument potwierdzający ubezpieczenie, takiego czegoś ze sobą nie mam, mam potwierdzenie polisy z PZU, ale to nie to samo. Jak jest z tym systemem EWUŚ, podobno mam podać pesel i mają mnie przyjąć, mogą robić jakieś problemy?
opolanka   psychologiem przez przeszkody
23 października 2013 08:47
robakt, z tego, co ja wiem, to przy EWUŚ-u nie musisz mieć żadnych dokumentów.
Jak ja byłam na studiach, do lekarza przyjmowali mnie na podstawie RMUA mojej mamy, z którą byłam ubezpieczona.
Legitymacja studencka nie jest potwierdzeniem.
Co z ubezpieczeniem na studiach? Dokładniej Politechnika Poznańska. Mój facet twierdzi, że nie płacił dodatkowego ubezpieczenia i że polibuda zdrowotne opłaca nam z marszu i nie miał nigdy problemów u lekarza. Z tego co widziałam na stronie była mowa tylko o ubezpieczeniu od nieszczęśliwych wypadków. Ktoś coś wie? Nie chciałabym w przypadku jakiejś choroby musieć płacić za wizytę

podbijam. ktos cos wie?
opolanka   psychologiem przez przeszkody
23 października 2013 09:11
cavaletti, tak jak pisałam wyżej, ja się nie spotkałam z tym, żeby student był ubezpieczony zdrowotnie przez uczelnię. Do 25 r.ż może być z rodzicami i tak się to praktykuje.
Pewnie sa inne opcje, ale ja o nich nie słyszałam.

edit:

Przykład stąd: http://studenci.amu.edu.pl/studia/zdrowie-studenta/ubezpieczenie-zdrowotne-studentow

Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Zasady ubezpieczenia zdrowotnego regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych (Dz. U. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.)
Studenci podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego i maja prawo do korzystania bezpłatnie ze świadczeń opieki medycznej w placówkach, które zawarły umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Studenci będący obywatelami RP

Student korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny osoby ubezpieczonej:

    do ukończenia 26 lat - obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego spoczywa na rodzicach bądź opiekunach prawnych
    bez ograniczenia wieku, jeśli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego spoczywa na rodzicach bądź opiekunach prawnych
    bez ograniczenia wieku, jeśli małżonek podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu - obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego spoczywa na małżonku

Student korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku, gdy posiada inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, np. umowa o pracę, umowa zlecenie.

Uczelnia zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego studenta, który:

    ukończył 26 lat i nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu
    nie ukończył 26 lat i nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego studenta powstaje z dniem immatrykulacji i złożenia oświadczenia o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, a wygasa z dniem ukończenia szkoły wyższej albo skreślenia z listy studentów. Student ma obowiązek zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego pod warunkiem nieposiadania przez nich innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.
W tym okresie Uczelnia opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Od 1 listopada 2009 r.  miesięczna wysokość składki wynosi 46,80 zł.
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej studenta wygasa po upływie 4 miesięcy od zakończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. Za datę ukończenia studiów uważa się datę złożenia egzaminu dyplomowego. W przypadku studenta, który zaliczył ostatni rok studiów i nie złożył egzaminu dyplomowego w terminie obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego wygasa z dniem 30 września.
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej członków rodziny zgłoszonych przez studenta do ubezpieczenia zdrowotnego ustaje po upływie 30 dni od wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego studenta.

Podstawą do zgłoszenia studenta i członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego przez Uczelnię jest złożenie wniosku o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ wraz z zaświadczeniem potwierdzającym status studenta wystawionym przez dziekanat.
Student zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez Uczelnię jest zobowiązany poinformować o:

    powstaniu innego tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego wynikającego np. ze stosunku pracy
    zmianie danych zawartych we wniosku
    zmianie statusu studenta

Informację należy przekazać do Działu Nauczania niezwłocznie po zaistnieniu okoliczności, o których mowa wyżej.
Dowodem ubezpieczenia zdrowotnego studenta zgłoszonego przez Uczelnię jest ważna legitymacja studencka wraz z dokumentem potwierdzającym zgłoszenie do ubezpieczenia wystawianym przez Dział Nauczania. Dokumentem potwierdzającym opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest druk ZUS RMUA wystawiany przez Dział Płac i Stypendiów. Druk można otrzymać w terminie 15 dni po upływie kolejnego miesiąca, po którym nastąpiło opłacenie składki.

Studenci niebędący obywatelami RP

I Student niebędący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) może ubezpieczyć się dobrowolnie zawierając umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Umowa zawierana jest na podstawie pisemnego wniosku oraz zaświadczenia potwierdzającego status studenta i paszportu. Student, który zawrze umowę i terminowo opłaca składki ma prawo do pełnego zakresu świadczeń opieki zdrowotnej na terenie Polski w placówkach, które zawarły umowę na świadczenia opieki medycznej z NFZ. W ciągu 7 dni od podpisania umowy student zobowiązany jest zarejestrować ją w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych składając druk ZUS ZZA. Składkę z tytułu umowy należy wpłacać każdego miesiąca na konto wskazane przez ZUS, najpóźniej do 15 dnia następnego miesiąca. Umowa zawierana jest na czas nieokreślony. Rozwiązanie umowy następuje na podstawie pisemnego wypowiedzenia lub po miesiącu zaległości w opłacaniu składek bądź powstaniu tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, np. zawarcie umowę o pracę. Dokumentem potwierdzającym objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym jest egzemplarz umowy oraz odcinek opłaty składki za ostatni miesiąc.
Wykaz placówek z terenu województwa wielkopolskiego, w których można podpisać umowę:

    Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Poznaniu, 61-823 Poznań, ul. Piekary 14/15, VII piętro, tel. 061 658 04 04, 061 850 60 14
    delegatura WOW NFZ w Kaliszu, ul. Kolegialna 4, 62-800 Kalisz, tel. 062 501 89 70
    delegatura WOW NFZ w Koninie, ul. Przyjaźni 2, 62-504 Konin, tel. 063 240 29 10
    delegatura WOW NFZ w Lesznie, Pl. Kościuszki 4, 64-100 Leszno, tel. 065 528 61 70
    delegatura WOW NFZ w Pile, al. Wojska Polskiego 43, 64-920 Piła, tel. 067 351 28 80

Wykaz placówek z terenu województwa lubuskiego, w których można podpisać umowę:

    Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ w Zielonej Górze, ul. Podgórna 9b, 65-057 Zielona Góra, tel. 068 328 76 00
    delegatura LOW NFZ w Gorzowie Wlkp., ul. Przemysłowa 14/15, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 095 733 63 00

II Student niebędący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i uznany za osobę pochodzenia polskiego w rozumieniu przepisów o repatriacji na podstawie decyzji konsula może ubezpieczyć się dobrowolnie zawierając umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaca Uczelnia po wypełnieniu wniosku o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ.


III Student będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) uprawniony jest do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez świadczeniodawców, którzy zawarli umowy na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Narodowym Funduszem Zdrowia na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego lub - jeżeli nie posiada tytułu do ubezpieczenia w kraju zamieszkania - zgłaszany jest do ubezpieczenia przez Uczelnię na zasadach obowiązujących studentów polskich.


galopada, a masz filtr do wody? Świetna sprawa, nie wyobrażam sobie robić herbaty z wody branej prosto z kranu. Przefiltrowana jest zdecydowanie lepsza.

W supermarketach taki filtr kosztuje z 50 zł, ja mam taki do którego wkłady kosztują 7zł/szt na promocji w leclercu na zana 😉
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
23 października 2013 10:03
Jestem teraz na pracach interwencyjnych. Okulista podczas badania wstępnego zapisał mi, że mam pracować w okularach (chyba przystosowanych do monitorów). Czy mogę się ubiegać o dofinansowanie/ sfinansowanie takich okularów przez zakład pracy?
safie, moja mama pracująca w oświacie brała fakturę za okulary (oprawki ze szkłami), zanosiła do księgowej i dostała zwrot normalnie. To chyba zależy od zakładu pracy, musisz się dowiedzieć i wydaje mi się, że w teorii nie powinni robić zbyt dużych problemów (bo jednak jakby nie patrzeć dostałaś zalecenie, które polega na ochronie zdrowia, więc powinno być tak, jak dajmy na to z kaskami ochronnymi na budowie 😁 wiadomo, że w teorii jest nieco inaczej, ale myślę, iż możesz się ubiegać o całkowity albo chociaż częściowy zwrot 😉 )

edit: link link2 możesz walczyć 😁
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
23 października 2013 10:24
moja mama też miała dofinansowane, ale ona jest na etacie normalnym pracownikiem. Nie byłam pewna czy mnie jako pracownikowi interwencyjnemu przysługuje, ale przysługuje. Dzięki  :kwiatek:

Już zwrot za same szkła to dla mnie byłoby dużo
opolanka   psychologiem przez przeszkody
23 października 2013 10:26
safie, ale musisz mieć od lekarza medycyny pracy taki świstek, że potrzebujesz okularów do pracy. Bierzesz fakturę z miejsca, gdzie robisz okulary i księgowa zwraca całość/część (u nas zwracają np 250zł, bez wzgledu na to, jak drogie były okulary).
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
23 października 2013 10:32
opolanka , przy badaniu wstępnym mam zapis, że mam pracować w okularach korekcyjnych. Normalnie noszę soczewki, ale po 8godzinach przed monitorem mam ochotę oczy sobie wydłubać.

edit: mam nawet zapisane szkła z powłoką antyrefleksyjną AR
opolanka   psychologiem przez przeszkody
23 października 2013 10:54
safie, nie wiem, jak tam u Ciebie, ale u mnie wymagali dodatkowego zaświadczenia/skierowania (nie pamietam, jak się to nazywało) poza samym zapisem na zaświadczeniu lekarskim. Ten świstek razem z fakturą zostawał u mnie w księgowości.
Najlepiej dowiedz się u pracodawcy, czego wymaga.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
23 października 2013 11:00
"Nasz" kadrowiec jest ... jaki jest. Mało się od niego można dowiedzieć, dlatego chciałam wiedzieć czy status "pracownik interwencyjny" uprawnia mnie do tej dopłaty czy nie. Bo on może mi wciskać kit, że nie mogę się starać bo nie jestem na etacie normalnym 😉
opolanka   psychologiem przez przeszkody
23 października 2013 11:16
safie, zapytaj księgowej wobec tego, bo ja nie znam dokładnie przepisów 😉
Heval, Opolanka, dzięki za rady dziewczyny  :kwiatek: No właśnie ściągałam ten program, ale widzę, że on jest pod Microsofta. Na Macu nie mogę go w ogóle wypakować  🙁 Trudno, dam to komuś, kto się zna...
Kto wymyślił coś takiego....
opolanka   psychologiem przez przeszkody
23 października 2013 16:25
Meise, możesz sobie jeszcze zdjęcia wysłaś smsem (poza mailem).
Ja też jestem zła, że to Zune trzeba mieć, bo kazdy normalny telefon podłączasz gdziekolwiek i już, a tu takie cuda. Dobrze, że tato się na tym zna, bo ja bym w zyciu żadnego Zune nie szukała.
No ja właśnie też! Jak moja mama mi powiedziała, że zdjęć z jej telefonu NIE DA się przegrać, to ją wyśmiałam i zapytałam skąd takie głupoty wytrzasnęła. No to przegrałam... te zdjęcia.
Ja w ogóle jak podłączam jej kom. pod mojego kompa, to jej nie czyta. Bez sensu.
laski co to za kawalek:
spiewa ltynoska, dlugie ciemne wlosy, ubrana czarno-bialo z krzyzem z przodu. kawalek popowy w stylu adele. tanczy na jakiejs plazy. kawalek spokojny.
ktos cos?
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
24 października 2013 11:00
Meise, dlatego nie warto kupować maców 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się