Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Dziękuję za podpowiedzi 🙂
Tolkowata, ta klacz co pędzi do przodu to ta sama, co nie daje się złapać? Kochana, nie olewaj porad osób, które chcą ci pomóc, z tym koniem jest serio coś nie tak, a ty to totalnie ignorujesz
Tolkowata, ta klacz co pędzi do przodu to ta sama, co nie daje się złapać? Kochana, nie olewaj porad osób, które chcą ci pomóc, z tym koniem jest serio coś nie tak, a ty to totalnie ignorujesz


Czy dalej uważasz że ignoruje? Zwyczajnie chce dać jej pasze która będzie bardziej odpowiada jej zapotrzebowaniu.
Nie, nie ignorujesz 😉 Najpierw poczekaj, aż przyjdzie wet i wam powie, czy ten koń nie ma z czymś problemów - przy wielu problemach, np. "kobiecych", z niedoborami składników odpowiednio zbalansowana dieta może czynić cuda - tylko, właśnie, trzeba wiedzieć, co temu koniowi brakuje, z czym ma problem. Takie radzenie przez internet to jest takie trochę na łapu-capu, ideałem jest, żeby zrobic badania krwi, zmierzyć tam różne wskaźniki u tego konia, sprawdzić, czy nie ma problemów z układem pokarmowym, kopytami, hormonami, układem neurologicznym i dopieeeeero wtedy dobrać mu coś odpowiedniego,

Zajrzyj sobie na stronę Pana Podkowy, można mu wysłać kawałek kopyta, włosy konia i on na bazie tego, co w nich "zobaczy" może ci dobrać fajną, ziołową sieczkę 🙂

STRONA PANA PODKOWY
Czy mozna podawac sam makuch lniany? Tzn kon nie je tresciwego nic a nic ale daje jej pare  garsci makucha w pelecie 4razy w tyg raz dziennie.
rosek0, nie, nie można dawać żadnej paszy 4 razy w tygodniu. Daje się albo 7 razy w tygodniu albo wcale, chyba że chcesz zafundować koniowi problemy gastryczne - to proszę bardzo.
BUCK   buttermilk buckskin
09 listopada 2015 11:04
rosek0  a czy poziom białka w okolicach 35-40 % uważasz za naprawdę potrzebny Twojemu koniowi ?  jaki masz cel ? jakie dawki ? 🙂
Oki a moge podawac , sam makuch 7razy w tyg?
rosek0, a napiszesz w jakim celu?
ikarina, szereg badań pokazał, że badanie kopyta, włosów itp. bez porządnego badania krwi można sobie w buty wsadzić. Jak koń jest nerwowy to poziom pierwiastków w krwi, do tego profil nerek i wątroby plus porządne badanie internistyczne z nastawieniem na układ nerwowy i tu przede wszystkim odruchy i wzrok- coraz częściej okazuje się, że siada przewodnictwo, że drobne zatrucia, że narządy detoksykujące przeciążone, że nabłonki i nerwy w oku nie za bardzo pracują a wystarczy wspomóc odpowiednimi suplementami i jest git🙂
Na siersc i kopyta 😉 mam worek i nie wiem co z nim zrobic 😀
rosek0, na sierść i kopyta pomoże suplementowanie biotyną z miedzią i cynkiem. Makuch jest koncentratem energetycznym. Nie spotkałam się z podawaniem go jako jedynej paszy treściwej. osobiście nie ryzykowałabym takiego karmienia.
Oki, zaprzestane dawania. Komus oddam poprostu.
Dziewczyny potrzebuje pomocy  😡

Mam 6 letniego dużego (175cm) chudego (wystające kości biodrowe, może nie ma żeber widocznych z kilometra ale postura mocno szcupacza) wałacha. Wszyscy mówią, że "ten typ tak ma" ale ja w to nie wierze....
Na pewno jest sposób na odkarmienie go. Tylko co podawać żeby nie zbankturować?

Aktualnie dostaje 3 miarki owsa po 1,3kg dziennie = około 4 kg
4 miarki sieczki Dengie Alfa Oil myślę, że to około =1,5 kg
miarke st Hippolyt'a kreuter musli = 1kg
wiataminy st Hippolyt'a = 100g dziennie

Koń ma mało energii i nie tyje zbytnio  🤔

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.    :kwiatek:
po pierwsze,owsem nie utuczysz,zaś 1 miarka musli na dzień to za mało na tuczenie,a na pewno dla tak dużego konia.
drugie-zbadaj krew,niedobory mają wpływ na energię i tycie.
smartini   fb & insta: dokłaczone
09 listopada 2015 21:04
mirti2 przerzucić się z owsa na wysłodki? Dodać kukurydzokulki? Otręby ryżowe? Ekstrudowany jęczmień od Saracena? Pomijając oczywiście badania obowiązkowo. Wt na pewno doradzi czym odpaść, tak na szybko napisałam co mi do głowy przyszło
mirti ja bym zaczęła od zwiększenia mu jedzenia. 4 kg owsa i kilogram musli to mało dla dużego konia na przytycie. Jak dodatkowo jest ospały to najpewniej za mało je. Krautera zamieniłabym na Reforma, albo na Show Improvera Saracena i dawała mu dziennie 2,5kg minimum  😉
tulipan myślałam o show improverze ale w takiej ilości podawanie go to jakaś kosmiczna cena... nie żebym oszczędzała na koniu ale jeśli da się taniej to poproszę...
niestety,ale dobre i trwałe utuczenie konia to koszt około 300 zł miesięcznie o ile nie więcej.możesz dołożyć oleju ryżowego,a z musli np.2.4 kg dziennie highlight improvera nie zabije cenowo,a utuczy.to jest 1 miarka na posiłek,czyli 0.8 kg.
Niestety koń to duże zwierzę, a żeby pasza zadziałała musi być w odpowiedniej ilości. Kilogram dziennie generalnie przelatuje przez konia nie robiąc zupełnie nic. Chyba, że kilogram balansera, ale zwykłe musli to bez żadnego efektu w takiej ilości.

Z tańszych sposobów to jęczmień, wysłodki, otręby.
dziękuje Wam bardzo  :kwiatek:
przelucze jeszcze raz fundusze i będę próbować
Karla🙂, o! dzięki! Dobrze wiedzieć na przyszłość i przynajmniej kasy w błoto nie wywalę 😉

mirti2, no i znowu, hajda od nowa, powtarzamy jeszcze raz - jeśli koń wygląda mizernie to sprawdź, czy u niego wszystko w porządku, popytaj weta, zrób badania krwi. Stwierdzenie "ten typ tak ma" to największe sk******wo, jakie się trafia wszystkim koniom na całej kuli ziemskiej, jeśli ktoś wam kiedykolwiek walnie tym zdaniem, to go puknijcie w czoło. I owsem się nie tuczy, tylko dobrej jakości sianem do oporu, bądź wiosenno-letnią łąką z dobrej jakością trawą.
mirti2 , koleżanka jest właśnie na etapie odkarmiania swojego kucyka-ponad 180 w kłębie  🤣. Dostaje owies, wysłodki, otręby pszenne, kukurydzę śrutowaną.
Dla portfela bardzo przyjaźnie, póki co po 2 miesiącach takiego karmienia widać efekty. No i przede wszystkim dostęp do dobrego siana non stop.
mirti2 a zęby sprawdzone? Mój sucharkowaty koń po zrobieniu zębów + pastwisko na noc+ (akurat sezon pastwiskowy był)+ musli kondycyjne jako dodatek do owsa+ praca zamienił się z suchara w potężną maszynę... Efekty były bardzo szybko (zęby!)
Dziewierz tak tak, zęby zrobione parę w lipcu.
ae zacznę od wysłodków i zobaczymy co się zmieni. ile dziennie dajecie ?
Ja daje około 600g (ważone na sucho) na kolację + jeżeli jestem to 2 garście zalewam na obiad dodatkowo.
sprawdź tylko czy je zje.
Mój Król Niejadków dokładnie je omijał.
Moje wysłodków też nie jedzą  🙁 Za to Alfa Beetsy Dengie wsuwają bez problemów, podaję 1kg suchej masy, czyli jakieś 3kg po namoczeniu.
Daję ok. 550-600 g suchych, po namoczeniu wychodzi mi z tego 4 litry żarcia. Jeśli chodzi o zjadanie - koń z serii "zjem wszystko", a wysłodków (mam niemelasowane) na początku nie chciał za bardzo jeść. Tzn. jak zaczęłam wprowadzać i to były małe ilości, to zjadał bez problemu, aż się zdziwiłam, bo się spodziewałam, że wcale nie będzie tak łatwo. A jak doszliśmy do docelowej porcji, to po paru dniach się sfochował i zaczął jeść na raty (nawet, jak były wymieszane z owsem). I to nie była kwestia porcji nie do przejedzenia, Potem był moment, że z pasz "do żłoba" dostawał wyłącznie wysłodki i po jakimś czasie przestał wybrzydzać. Chyba załapał, że nie będzie nic innego. 😂 Teraz zjada bez gadania, niezależnie od tego, czy są same, czy z dodatkami.
Jeśli chodzi o efekty - po skarmieniu worka zaczynam jakieś widzieć. Na razie minimalne, ale przynajmniej coś ruszyło. No i do tego było dobre siano w dużej ilości.
Tak sobie teraz myślę, że u nas poza wszystkim innym jakiś wpływ mogły mieć też zęby... Co prawda koń miał je robione w lutym i następnym razem wypadało w grudniu (musi mieć tarnikowane trochę częściej ze względu na zgryz), ale przy okazji wizyty weta w stajni do innego konia w październiku poprosiłam o kontrolę i się okazało, że wymagają zrobienia już. 🙄 Dobrze, że coś mnie tknęło, bo jakbym zwlekała z tym do grudnia, to pewnie jeszcze długo bym czekała na poprawę kondycji konia...
sumire mój musi mieć co pół roku porządek w paszczy zrobiony... 😵
(I jeszcze znieczulenia na niego potrzeba ,cytuję: jak na trzy konie  :ke🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się