Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Anetajakper, mnie nie oblewa, bo jak jestem w upał na zewnątrz, to już tam jestem oblana potem 😉 a wchodzę do domu się ostudzić. (Mam zimny dom) Może i jest coś w tym, co piszesz ale stajnia, którą wcześniej opisywałam z dościelanym tylko na obornik, była dość ciepła, (standard murowana) tzn oczywiście przewiew, wysoka, cień i konie schodząc od razu zalewały się potem. Te w drewnianych anglikach też jeszcze bardziej. Od 3 lat konie mają czysto i był czas, że schodziły w upały w ciągu dnia i nigdy mokre nie stały. Teraz stoją po 16, 17 h na dworze, i mają cień więc nie mam jak sprawdzić 😉

Kończąc chyba temat, to jak widać na pocenie się koni w boksie wplywa także różnica temperatur i wilgotność 😉 nie musi to być objaw chorobowy 😉
No tak - zrobił się mały offtop.  🚫
Dla mnie to fizjologicznie nielogiczne. Organizm poci się, by się schłodzić. Jeśli koń wchodzi do dusznej stajni to miałoby rację bytu. Jeśli wchodzi z ciepłego do chłodu to nie rozumiem jak to działa. Popytam, poszperam.
anetakajper   Dolata i spółka
17 lipca 2018 10:45
Dodam jeszcze, że moje pocą się mocniej jak wpadają do boksów i piją zimniuteńką wodę.
Mi konie niepracujące pociły się w upały w stajni. Teoretycznie mi było chłodno - chłodniej niż na zewnątrz, nie było zaduchu - stajnie mam albo angielskie, albo zwykłe, z otworami wentylacyjnymi, murowane. Stajnie sprzątane były codziennie, więc nie było zaduchu, a konie mimo to się pociły - zimnym potem, głównie w słabiznach, za łokciami i na łopatkach. Zatargałam do stajni zwykłe domowe wentylatory i pocenie jak ręką odjął. Także u mnie odwrotnie niż u anetakajper to działało
czy można gdzieś we Wrocławiu stacjonarnie dostać pasze ibeki?
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
19 lipca 2018 13:37
Pewnie było już o tym ale jakie otręby ryżowe podajecie? Ja zawsze kupuje w sklepie na wsi z paszami ale trafiła im się zepsuta partia i czekaja na nowa lub na nowego dostawce. Mam próbki z Pro Linen ale jak je otworzyłam to nieprzyjemnie pachną, jakimś takim kisem, a w smaku są kwaśne. Nie chce eksperymentować na wrażliwym brzuszku konia i szukam czegoś sprawdzonego 🙂 Nuba czy Magia? Kiedyś miałam z Nuby z marchewką, one poza dodatkiem smakowym nie różnią się niczym od tych zwykłych? 🙂
Robaczek M. zdecydowanie Nuba, chyba najlepsza relacja jakości do ceny.
Robaczek M., magia z lucerną.
A ja nadal "bujam się" z reklamacją u Pro-Linen.
A ja dzisiaj dostałam nowe otręby.
Może złóż reklamcję w sklepie gdzie kupiłaś?
Ja reklamowałam w animalii i to oni dalej kontaktowali się z producentem - moja reklamacja została uznana właściwie w ten sam dzień a nowe otręby dostałam dzisiaj prosto z prolinen.
Wyglądają w porządku i mam nadzieję że są wolne od moli i nic się w nich nie wylęgnie. Ale nie wniosę worka do paszarni 😉
Na szczęście robale nie rozniosły się u mnie na pozostałe pasze.
Kiedyś jak nie mogłam się doprosić dostawy wcześniej już zapłaconej - zadzwoniłam do PIH-u.
W 14 dni dostałam zwrot pieniędzy - polecam
Robaczek M. otreby z Nuby lepsze, masz bilansowane te zwykłe i inne też. Możesz wybrać te z lucerna, marchewka badź z mięta (to pewnie głównie dla tych niejadów plus wiadomo mają swoje dodatkowe właściwości). Ja kupuje już od ponad roku te zwykłe z nuby i są super, nigy nie miałam skiśnietych i są słodkie w smaku. Moje konie uwielbiają 🙂
Robaczek M. polecam te z nuby  😉 dawałam jakieś pół roku (przestałam, bo mój koń zrobił się za bardzo krągły  🤣 ) i mój niejadek chętnie zjadał- szczególnie miętowe  🙂
Ja również polecam Nube 🙂
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
20 lipca 2018 12:09
Super, dziekuje bardzo 🙂
W takim razie zamawiam z marchewką, poproszę o próbki tych z miętą bo brzmi to ciekawie ale Moneta nie przepada za mocno pachnacymi paszami i nie chce mieć kolejnego worka nietrafionej paszy 🙂

Dostałam też próbki Brandona xp i nie wiem co w tej paszy jest ale dawno nie trafiłam na coś, co Seniorce tak okropnie smakowało 😉 dawałam jej z ręki, zbierała dokładnie co do ostatniego okruszka. Szkoda że Brandon xs nie jest w formie musli
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
20 lipca 2018 12:18
Dostałam też próbki Brandona xp i nie wiem co w tej paszy jest ale dawno nie trafiłam na coś, co Seniorce tak okropnie smakowało 😉 dawałam jej z ręki, zbierała dokładnie co do ostatniego okruszka. Szkoda że Brandon xs nie jest w formie musli


Brandon XP jest super bo .... daje się go baaardzo mało, bo to koncentrat. Różnica między xs i xp m.in. w kaloryczności jest b.duża.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
20 lipca 2018 12:31
Właśnie dlatego to pasza nie dla nas, Seniorka tylko spaceruje więc raczej nie potrzebuje takiej paszy. Choć po chorobie straciła dobrych kilka kilogramów i wcale bym się nie obraziła jak udało się jej troszke przytyć.
Tak chciałam sie tylko podzielić wiadomością, że musi być bardzo smaczna skoro mój koń ją tak chętnie jadł i to jeszcze na sucho 🙂
Robaczek M., - proso? W xp jest to sporo 😉 Skład masz przecież na necie 🙂 Moj (znaczy mamci, ale trochę mój) niejadek wciągnął mebio bulid-upa i lekko przytyl, teraz będziemy XS próbować, bo po wynikach wiem już o co chodzi i następuje zmiana diety. Szczególnie, że chłopak już ma za dużo energii, trochę odszkapiał i już niedobry 🤣 Dam znac czy to zjedliwe dla marud 🙂

XP miałam w zeszlym roku i to jest dla mnie pasza o mega jakości.
Mojej kobyle ryżowe z nuby (ta bez dodatków) nie wchodzi :/ . Miesiac walczyłam żeby łaskawie zaczeła je jeść, w końcu jakoś poszlo ale i tak większość wyrzucam, bo granulki są bardzo nietrwałe: momentalnie się rozwalają w proch, którego nie tyka.
Mam zamiar spróbowac wcisnąc jej na mokro bo został mi jeszcze 1 worek. I nie wiem co dalej. Kobyła chuda i bez mięśni (4 lata, dopiero zaczyna pracę) potrzebujemy więc czegoś na przytycie.
Co teoretycznie lepiej zadziała: iść dalej w otręby ryżowe czy babrać się w wysłodkach?
I drugie (głupsze) pytanie:
Mam dostep do dużej ilości sieczki (tzn nie kupnej, tylko ciętego na sieczkę dobrego siana), więc chcialabym ją wykorzystać - czy mogę ja mieszać z wysłodkami lub podawanymi na mokro otrębami? Wydaje mi się ze tak, ale chce mieć pewność 🙂
azzawa  zamiast tych otrąb może spróbuj promass mix, na moje bardzo dobrze działa, szczególnie na mojego młodego wielkoluda, bo zaczyna wygladać coraz lepiej
obczaiłam, zdecydowanie przetestuję 🙂
dzięki!
azzawa - spróbuj oregano mega mass z Magic Horse
azzawa oprócz dodawania energii białka i tłuszczów sprawdź czy suplementację masz odpowiednią. Do ProMassa jakiś suplement aminokwasowy (oczywiście mam swojego faworyta :hihi🙂 z selenem i witaminą E - to będzie wspomagało rozrost mięśni.
fabapi, k2arola dzięki! 🙂

Własnie, a co takiego mocno niskobudżetowego (nie siedzę w tych tańszych markach) jesli chodzi o pasze lub suplementy na rozbudowe mieśni? Potrzebuje dla konia z rekreacji chciałabym jej zabrać troche owsa ze śniadania i kolacji a dać coś niskoenergetycznego co wspomoże mięśnie. Kobyłka ma słabą górną linie, jest troche zaszarpana i bardzo sie spala, bedziemy ją teraz odrabiać logiczną pracą, ale potrzebuje jej zabrać energii bez efektu chudnięcia. Czy otręby ryżowe będą ok czy za mocno energetyczne?
https://www.animavet.pl/st-hippolyt-mebio-basic-20kg.html

Podawał ktoś z Was może to musli? Jak się sprawdzało?
Evson - śruta sojowa ewentualnie słonecznikowa.
hehi mój właśnie 4 worek zaczyna, bardzo mu smakuje, co do "utrzymania masy" nie powiem nic, bo mój z powietrza tyje  🙄 Generalnie pasza fajna, koń wygląda dobrze, jak za tą cenę jest super i my dalej będziemy jej używać  😀
Hej,poradźcie mi co mam dac 20 letniej klaczy na przytycie?
Zeby zrobione,odrobaczona,badania krwi będa robione 23.07. 
Jeszcze jakiś miesiąc temu jadła wysłodki teraz przezuciła sie na owies i nic poza nim nie je,nawet otreby jej nie smakuja.
Cały dzień na pastwisku,owies 3razy dziennie,siano na noc,nie użytkowana wcale. Poradźcie mi czy macie jakas sprawdzona i skuteczna pasze na przytycie bo ona już jak szkielet mi zaczyna wyglądac a ja nie wiem co jej podać żeby to zjadla.
kasia2107rafal, nie chce jeść otrębów pszennych, czy ryżowych?
Fajnie działa Nuba ProMass ale jest właśnie na bazie otrębów pszennych. Sądzę, że dałoby radę dostać od nich próbkę paszy i sprawdzić czy zje. Jednak z Twojego opisu - chudnięcie może wynikać jednak z jakiegoś choróbska (tfu tfu). Cały dzień na objętościówce powinien koniowi niepracującemu wystarczyć, ba - jeśli dobre pastwisko i siano do oporu - zwierz powinien być wręcz zatuczony...
kasia2107rafal, Może poczekaj do wyników badań krwi - będziesz więcej wiedziała. Pasz dla seniorów jest bardzo dużo na rynku.

Evson, Hoveler ma worek 25 kg (therab E? jakoś tak) za 50-60 zł. Może coś takiego? Hovelerem karmiłam kiedyś-kiedyś i pamiętam, że całkiem spoko. Też może być tak, że jak jej dasz "cokolwiek innego kalorycznego" niż samo siano i owies, będzie efekt.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się