odrobaczanie

espérer, xxagaxx się przeniosła na swoje z końmi.
espérer, tak. Jeśli stoisz w pensjonacie gdzie konie z danego padoku odchodzą, dochodzą itp to według mnie nie ma to sensu.Fokusowa, nie jestem na swoim 😉 Stoje u znajomej w bardzo małej stajni, gdzie w sumie mamy 4 boksy i są jej dwa konie i moje dwa 😉
Ja nie wierzę w badania taką zwyczajną metodą laboratoryrjną, to loteria uchwycić cokolwiek.

Zrobiłam prawie doktorat na badaniach ludzkich żeby uchwycić cokolwiek i czasami nie wychodzi nic, widoczne dopiero w PCR, a jednak człowiek s.a nieporównywalnie mniej niż koń, a złapać prawie się nie da.
Także ja wolę sobie odrobaczyć. Środki sobie zmieniam, żeby nie robić ciągle tym samym

Anetakajper nie umiem ci tego wytłumaczyć, ale nawet od psikania sobie ranek u konia niebieskim sprayem z antybiotykiem można sobie zrobić kuku i przy flegmonie nic nie będzie działać. Też czytałam pracę jednej doktorantki na ten temat.
Czasy się zmieniły, bakterie i wriusy są coraz odporniejsze.
Tak samo jest choćby z gruźlicą, jak teraz ją złapiesz to możesz sie nie wyleczyć, bo bakterie są odporne na to co zwykle na nie działało.
xxagaxx a przy tak stałym stadzie w jakim schemacie (chodzi mi o częstotliwość) planujecie potem te 4 odrobaczać ?
xxagaxx, aaaa, to ja z tych pytań o plac itp to zrozumiałam, że swoją stajnie masz/będziesz miała.
Dla przykładu kilka lat temu znaleźliśmy w kupie słupkowe ale nie wiedzieliśmy jaki delikwent jest aż tak zarobaczony. No to cała stajnia (6 koni) poddana badaniom kału i… brak robactwa. Badania powtórzone i znów - brak robactwa. Wszystkie konie zostały odrobaczone ale który z nich był właścicielem tej kupy to nie wiemy 😅
Fokusowa, bo jesteśmy tam we dwie, wiec pomimo że nie moje to też staram się ogarniać 😉

espérer, zobaczymy co nam wyjdzie z badań i z krwi. Mamy wetkę która ma nam własnie pomóc w tym. Ostatnio Hippovet w ofercie dodał badania kału, chcemy zobaczyć jak będą wyglądały wyniki.
xxagaxx jakiś czas temu linkowałam webinar parazytologa o odrobaczaniu koni , polecam posłuchac bo jest tam ciekawie wytłumaczone kiedy w badaniu kału nie wyjdą robale pomimo tego ze są ( a są zawsze, tylko powyzej ,,normy,, sa wykazywane ) i dlaczego nie powinno sie odrobaczać gdy w kale nie wychodzą. pisze o tym dlatego zebyś nie wywaliła kupę kasy i nie napisała za jakiś czas ze kasa na badania ,,wywalona w g..o ,, i nie warto 🙂
blucha, badania są duże tańsze niż pasty 😉 ale tak, wiem na co się porywam, wiem mniej więcej jak to będzie wygladało i dawno juz temu widziałam webinar tej pani (bo chyba mówimy o tym samym, albo po prostu to kolejny webinar z serii). To on mnie najbardziej utwierdził w przekonaniu że warto teraz spróbowac jak zmieniły się nam warunki.
xxagaxx, rok temu płaciłam 70 zł za konia. Takie tańsze to nie wiem 🙄
anetakajper, mioxidecin + parazykwantel czy iwermatyka+ parazykwantel to koszt ponad 100 zł (ja sobie sama pasty ściągam, wiec wychodzi mi taniej, ale znajomi chyba ostatnio płacili 140?) więc jednak badanie wyjdzie nam dużo taniej, zwłaszcza w perspektywie ograniczenia używania past.
Perlica, przepraszam za offtop ale zaintrygowałaś mnie niebieskim sprayem. Od lat psikam tym konie ale ma to sens z tym uodpornieniem. Co w takim razie bezpiecznego na ranki? Mój ma czasem jakieś wojenne z padoku od kolegów lub koleżanek
Amber77, no zależy pewnie od rodzaju ranki.
Przemyć można rivnolem przecież, octanisept, mam taki czerwony spray też na rany co wysusza fajnie ( z UK, ale nazwy nie pamiętam ) . W każdym razie na drobne ranki antybiotyk za każdym razem nie jest wskazany z tego co wyczytałam.
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
16 października 2023 21:18
Amber77, zwykły octanisept
Amber77, ja jestem zakochana w Vetericynie. Odkaża i przyspiesza gojenie, efekty są spektakularne na moim koniu „bitewnym”. Wart swojej ceny.
Dzięki za rady. Ja zwykle z lenistwa właśnie niebieski pomimo że mam w stajni wszystkie wspomniane. Kończę offtop bo nas moderacja pogoni
Amber77, - alu spray będzie podobnie zasuszał, a nie jest antybiotykiem 🙂 Kiedyś był bardziej popularny, teraz jakby lekko zapomniany. Ja go o tyle lubię, że robi podobną warstwę jak niebieski (ten z antybiotykiem) i w lecie przy muchach się dobrze sprawdza.
keirashara, właśnie ALU nie na każdą ranę, bo jednak zależy od rodzaju rany, bo czasem lepiej by oddychało.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 października 2023 14:12
keirashara, Mniej już jest popularny, bo warstewka, którą tworzy potrafi ładnie ukrywać, że pod spodem się syf zaczyna robić. To fajny środek, ale na czystą, odkażoną ranę.
Sorry, faktycznie nie dodałam tego 😅 Niemniej właśnie lubię go na miejsca, które trzeba trochę zabezpieczyć. Na zapaskudzoną ranę bym nie dała, racja.
Alu na miękkie rany, lepiej nie stosować na skórę na kości, bez tkanki podskórnej/mięśni.
Hej,
W jakim wieku pierwszy raz powinno sie odrobaczyc źrebaka? Jak często to robić w przypadku źrebaków? No i czy można pastą jednoskladnikowa czy dwuskładnikowa
Aniii95, Odsadek już po ok 1 miesiącu można odrobaczyć. Do odsadzenia 3 krotne odrobaczenie nie zawadzi. Preparaty nie muszą być mega szerokie w działaniu , Na pierwszy raz wystarczy Panacur.
Cześć, ostatnio zmieniłam stację i okazuje się, że w niej konie nie są odrobaczane. Jako, że mój zawsze był dwa razy w roku to chciałabym przy tym pozostać. Wcześniej przyjmował Equimax i Pyrantel. Co możecie polecić, aby mu podawać? Czy te obecnie stosowane preparaty są okej?
W aktualnej stajni na padokach widziałam sporo kleszczy, sporadycznie gzy. Stajnia znajduje się w okolicy Grójca (woj.mazowieckie) jeżeli miałoby to znaczenie🙂 Będę wdzięczna za rekomendacje

ZakreconaKoniara123,

Chyba jednak muszę się wypowiedzieć na ten temat, bo dostałam info o takim poście.
Konie u nas są odrobaczane 2 razy w roku od zawsze ... więc nie wiem skąd takie informacje 😱 jak jest nowy pensjonariusz to wystarczy zapytać jak to u nas wygląda- odrobaczamy na wiosnę na sezon pastwiskowy i w grudniu , kiedyś odrobaczalismy po sezonie pastwiskowym ( i Pani porosilam dla swojego konia o paste na jesien ) , ale kiedyś wet nam powiedział że najlepiej to robić w grudniu jak już się wszystko " wylęgnie" i tak też robimy. Wystarczy zapytać nas albo innych pensjoariuszy , którzy stoją dłużej i będzie wszystko jasne .
BUCK   buttermilk buckskin
07 grudnia 2023 08:12
muszę, bo się uduszę........ cytat: "Wcześniej przyjmował Equimax i Pyrantel. Co możecie polecić, aby mu podawać? Czy te obecnie stosowane preparaty są okej? "
wszystko opada..... aż mnie kusi napisać, że obecnie stosowane preparaty NIE są okej i dlatego wszyscy je stosują od 2 do 4 razy w roku, dostosowując składnik czynny do rodzaju pasożyta i pory roku
Hej, w badaniu kału mojej klaczy-seniorki wyszły cysty glisty końskiej i węgorka. W kale brak dorosłych form. Czy ma ktoś może jakieś doświadczenia w wybijaniu tych robali? Z objawów jest bolesność brzucha, woda kałowa i przyspieszona perystaltyka i szukamy przyczyny.
Czekam na odpowiedź i rozpiskę odrobaczenia od wetki, ale stwierdziłam że w miedzyczasie podpytam 🙂
anetakajper   Dolata i spółka
13 grudnia 2023 12:51
caverra_afk, dobre odrobaczenie 5-6 dni po 14 dniach powtórka dwuskładnikiem. do tego probiotyk przy odrobaczeniu i powinno pomóc. Do tego dodałabym jeszcze bentowit bo jednak robaki zostawiają po sobie syf w organiżmie.
Ja tak robiłam, ale lepiej skonsultować to z wetem 😉
BUCK   buttermilk buckskin
13 grudnia 2023 12:54
caverra_afk brzmi jak pod Equimax
Co wam się sprawdziło na skuteczne pozbycie się słupkowców?
BUCK   buttermilk buckskin
14 grudnia 2023 12:10
Ossesmayer zwyczajowo słupkowce zwalcza się fenbenatem
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się