Nasza twórczość fotograficzna cz. II

Time, dziękuję 🙂
Facella, kawałek drogi od naszej stajni na polach gospodarz obsiał skrawek makami i pozwolił nam tam się wbić 😉
armara, pod światło jest pierwsze i przedostanie w ruchu, w pozostałych przypadkach słońce miałam za plecami. Chociaż taż nie do końca, bo ok. godziny 14 słońce jest zbyt wysoko, by powiedzieć, że było całkiem za mną.. Ponoć robienie zdjęć z lampą może pomóc odbić światło i zniwelować choć trochę cienie? Ok, czyli muszę skrócić czas naświetlania, ISO w moim aparacie i tak się zwiększy automatycznie do 400, mam nadzieję, że szybko mi się uda poćwiczyć i będą rezultaty.

madmaddie, kurcze, ale to by oznaczało, że musiałabym zmieniać non stop ustawienia czasu.. No bo, będę chciała zrobić zrobić od przodu, jak koń biegnie "na mnie", jak się przemieszcza bokiem albo w skoku. To w każdej sytuacji miałabym mieć inny czas, tak? Faktycznie tak to działa i trzeba to co chwilę zmieniać? Czy może można ustawić jakąś uniwersalną wartość?
A ja mam o takie z wesela - czyli jak olencja się bawi aparatem taty 🙂
gllosia
Robienie zdjęć w południe (czyli tak +/- 12.00) oznacza problemy. Wiadomo, że czasem nie ma wyjścia, ale ja się staram wtedy zdjęć nie robić wcale. Szkoda nerwów  😉
madmaddie   Życie to jednak strata jest
16 czerwca 2013 20:40
madmaddie, kurcze, ale to by oznaczało, że musiałabym zmieniać non stop ustawienia czasu.. No bo, będę chciała zrobić zrobić od przodu, jak koń biegnie "na mnie", jak się przemieszcza bokiem albo w skoku. To w każdej sytuacji miałabym mieć inny czas, tak? Faktycznie tak to działa i trzeba to co chwilę zmieniać? Czy może można ustawić jakąś uniwersalną wartość?
[/quote]
nie, możesz ustawić priorytet czasu na 1/500. 1/250 wystarczy by zamrozić ruch gdy obiekt przemieszcza się na nas. ale! to nie znaczy że nie może być krótszy. ja czasami focę na wartościach powyżej 1/1000 😉
armara, ja też zdecydowanie wolałabym o takich porach nie robić zdjęć, ale to raczej nieuniknione.. Treningi są od rana do 15, więc o najgorszej porze.. A np. jak jakieś zawody są, no to też o takich porach i trzeba sobie jakoś radzić..  😉

madmaddie, a, już rozumiem! 😀

Dziękuję bardzo dziewczyny za pomoc i rady :kwiatek:
gllosia
Wiadomo, że czasem jak mus to mus. W każdym razie radziłabym unikać kontrastowego tła i robienia zdjęć pod słońce, co do reszty rad - zgadzam się z madmaddie
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
19 czerwca 2013 23:15
madmaddie, skąd wzięłaś to 1/250 i 1/500? I co, obojętnie czy to idący człowiek czy galopujący koń? I obojętnie czy focisz na przykład 10-24 czy 70-200?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
20 czerwca 2013 10:19
Strzyga, Bryan Peterson Czas naświetlania bez tajemnic. Oczywiście, że nie obojętne, ale gllosia pytała o szybko przemieszczające się przedmioty i takie miałam na myśli.
a czy ogniskowa się jakoś do tego ma- nie wiem. wiem, że ma być stabilnie, więc czas musi być dostosowany do ogniskowej, tj. najmniejsza wartość bez poruszeń to ułamek, gdzie w mianowniku jest ogniskowa, a w liczniku 1. więc dla 200mm- 1/200s.
no, to tyle wiem.
Oj Strzygo ! Wrzuciłaby coś lepieej 😉
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
20 czerwca 2013 15:55
madmaddie, no nie bardzo. Bo jest spora różnica czy leci samolot, jedzie samochód, galopuje koń, czy biegnie człowiek. No i co, gdy obiekt przesuwa się po skosie? I nie wiemy czy idzie na nas czy równolegle do nas?
Ja nie wierzę w większość tabelek i wytycznych (chyba, że dotyczą np. głębi ostrości ), bo każda scena jest inna i trzeba indywidualnie korygować parametry. Najlepiej człowiek uczy się przez praktykę.

Armara - może coś pokażę, ale moje foty to przecież przejarane kwadraty, nie wiem kto na forum chciałby je oglądać...

Facella   Dawna re-volto wróć!
20 czerwca 2013 18:08
Chyba powoli zaczynam rozumieć, jeśli nie swój obiektyw, to gimpa. Dzisiaj zdjęcia "instant" z koleżanką - 10 minut na przerwie między zdjęciami  😁





armara bardzo mi się Twój kadr podoba  :kwiatek:
armara - świetnie skadrowane i do tego to b&w! bravo 😍 🙇
ale moje foty to przecież przejarane kwadraty, nie wiem kto na forum chciałby je oglądać...


ale gafe teraz popełniłaś. przejarany PROSTOKĄT Strzygo, prooooostooookąt!!! zapamiętaj  😁
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
20 czerwca 2013 20:52
Damn! Jak mogłam zapomnieć słowa artystów i profesjonalistów! O ja, biedny żuczek =( Wyryję sobie na udzie, żeby pamiętać. PROSTOKĄT.
Pewnie, kwadrat jest ahtystyczny i może, a może i powinien, być przejarany!

Wspólne dzieło Agi z Metka Studio, Wojenki i moje 😀

Strzyga noo! żeby mi się to więcej nie powtórzyło  🤬
Abre  😍 Baffince też takie zrobimy? W wersji Lama 3.0  😎
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
20 czerwca 2013 21:00
abre, może to jest pomysł i kwadraty będą dla mnie ratunkiem przed miażdżącą, forumową krytyką?

A fota megaśna 😀
baffinka, jak się naumiem to czemu nie 😉 sprzęt jest tylko okoliczności trzeba będzie dograć.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
20 czerwca 2013 21:43
madmaddie, no nie bardzo. Bo jest spora różnica czy leci samolot, jedzie samochód, galopuje koń, czy biegnie człowiek. No i co, gdy obiekt przesuwa się po skosie? I nie wiemy czy idzie na nas czy równolegle do nas?

1/500 sekundy to niesamowicie krótki czas. samolot musiałby być chyba ponaddźwiękowy. różnica jest ewentualnie w tym jakiej ogniskowej użyjemy, ale to inna sprawa, a było o migawce. i czemu nie wiemy jak się porusza obiekt? nie mamy oczu? po skosie- dla mnie to samo, ustawiłabym 1/500s jako minimalny czas.


Ja nie wierzę w większość tabelek i wytycznych (chyba, że dotyczą np. głębi ostrości ), bo każda scena jest inna i trzeba indywidualnie korygować parametry. Najlepiej człowiek uczy się przez praktykę.

czemu? oczywiście, że praktyka jest ważna, ale dlaczego mam nie skorzystać z doświadczenia innych? wybieram się pierwszy raz w jakieś nieznane mi warunki- dokształcę się. na dojście do tego, żeby było dobrze, zużyję mniej czasu, mniej nerwów, mniej sprzętu, skupię się na sprawach innych niż czysto techniczne. a tabelki pomagają, nie zawsze muszę się ich sztywno trzymać.
Ranek na Mazurach 🙂
Time, przesadziłaś.... po prostu przesadziłaś... przestaję wchodzić w ten temat 😀 przepiękne światło, cudna fotka!!!
a dziękuję dziękuję 🙂  :kwiatek:
Facella   Dawna re-volto wróć!
21 czerwca 2013 13:54
abre, widziałam na facebooku, niesamowicie piękne jest to zdjęcie  💘
Huculska Ostoja   Fotografia Beata Gan
21 czerwca 2013 18:28
Time
zaszalałaś  teraz  👍 normalnie nie moge  oczu oderwać  😍
dziękuję  😡 :kwiatek:
mam jeszcze takie, może nie już takie piękne...
Huculska Ostoja   Fotografia Beata Gan
21 czerwca 2013 21:05
pierwsze genialne ! i te kropelki na ogonie konia czad
a na  drugim chyba po jakości poszło ,jakaś dziwna ta  twarz  amazonki
taaaak zmniejszyłam i poszło 👿
Time na tym drugim to wygląda jakby słońce wpadło do wody i stąd ten plusk  😍
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się