Aparaty fotograficzne i inne sprzęty foto

abre   tulibudibu
31 marca 2010 14:38
Cierp1enie, czytaj uważnie opisy. Falcon to szkło manualne czyli nie ma AF. Poza tym stałoogniskowy na halę będzie trudny do opanowania dla osoby początkującej. Wymaga dobrego przemyślenia kadrów. Nie wspominając o tym, że 85 mm to mało - to portretówka a nie szkło reporterskie do fotografii sportowej.

Wilejka, o jaką halę pytasz?
No ja napisałam, że dopiero zaczynam bawić się w fotografię i nie bardzo się jeszcze znam.
Może Ty mi pomożesz dobrać obiekty w do sony alfa 200. Chodzi mi o Macro no i na początek nie chcę wydać sporo. Do 1200zł Myślisz, że na początek to będzie ok? Sigma AF 70-300/4-5.6 DG MACRO SONY/MINOLTA 
abre   tulibudibu
31 marca 2010 15:00
Cierp1enie, przykro mi ale na obiektywach makro to ja się znam mniej więcej tak jak Ty 😉 Ważne jest, żeby makro było makro czyli skala odwzorowania 1:1. Szkło powinno być ostre. Przy makro AF nie jest potrzebny. Za to przydaje się statyw bo czasy naświetlania mogą się drastycznie wydłużyć i łatwo o poruszone zdjęcia.
Co do Sigmy polecam popytać innych użytkowników. Mają ją chyba Anka i Szemrana.
dziękuję bardzo za pomoc  :kwiatek:
Mam i nie narzekam tylko, że on jest pseudomakro 🙂
Te sigmy maja wbudowany przełącznik na obiektywie o nazwie "macro" własnie.
Co to daje ? Ano w  zakresie ogniskowych 200-300 mm (bo tylko wtedy daje się ten prztyczek przełączyć) można ostrzyć już  od 95 cm.
Przy normalnym ustawieniu ostrzenie jest od 1,5 metra.
Minusem tego obiektywu jest stopniowy spadek jakości zdjęć powyżej 200 mm.
Dla mnie akceptowalna jakość jest do 250 mm - powyżej staram się nie uzywać.
Plusem jest to, że od 200 mm mozna przełączyć na macro i obiektyw spisuje się dobrze do 270 mm.

Tu masz test tego obiektywu
http://www.optyczne.pl/12.1-Test_obiektywu-Sigma_70-300_mm_f_4-5.6_APO_DG_Macro-Wstęp.html

Co prawda piszą w nim że autofokus na długim końcu lubi się mylić ale mój egzemplarz jest bardzo dobry.

W sumie dobry obiektyw za więcej niż rozsądne pieniądze
cieciorka   kocioł bałkański
31 marca 2010 16:02
95cm? taka duża odległość wynika z wysokiej ogniskowej?
jak ja robiłam pracowniowym makro mierzyłam z dużo mniejszej odległości, również mój stary obiektyw łapał z 20cm.
nie mam doświadczenia z makro- to norma, czy tak jest właśnie w obiektywach typu mix?
sama myślę cały czas o podobnej sigmie i cieszyłam się na myśl o makro- bo choć nie korzystam, to czasem mnie chęć nachodzi i nie chciałabym kupować dodatkowego szkła.
jak bardzo makro jest to pseudo makro? 😉
mogłabyś wstawić jakieś zdjęcia? jeśli to dalekie mierzenie nie jest normą, to poza tym zachowuje się standardowo?
duże ogniskowe utrudniają robienie zdjęć macro z racji ...........dużej ogniskowej.
Latwiej poruszyć.
Z drugiej strony takie macro ma swoje zalety - nie musisz podchodzić bardzo blisko.
Przydaje się to do fotografowania żyjątek spieprzających 🙂
Skala odwzorowania dla Sigmy to chyba 1:2 z tego co pamiętam 🙂
To takie tele z funkcją macro 🙂

Miałam kilka razy Canon EF-S 60 mm f/2.8 Macro USM w łapach i powiem Wam że to nie takie proste 🙂
Każde moje najlżejsze gibnięcie powodowało że ostrośc szła w tzw las 🙂
Motylki genereralnie odfruwały kiedy tylko się do nich zbliżałam.
Odległośc ostrzenia to 20 cm i to wystarczało, żeby wszystko co płochliwe spierniczało przede mną dużo wcześniej niż się zblizyłam na te 20 cm 🙂

Zdjęć troszkę mam ale muszę odkopać.
Jedno już tu chyba pokazywałam - to własnie z Sigmy






szemrana - dziękuję bardzo za opinię. Zdjęcie śliczne.
Mi zwykłym obiektywem udało się zrobić takie jak na poprzedniej stronie dodałam. Chyba więcej bym nie wykrzesała już z niego. 
abre   tulibudibu
31 marca 2010 16:34
Cierp1enie, a makro wygląda tak http://kucharscy-foto.comli.com/
Zastanów się nad tym, czy chcesz się bawić w makro czy naprawdę się nad tym skupić - jeśli to drugie, to nie ma co się zastanawiać, trzeba zainwestować w dobre szkło.

Skala odwzorowania w zdjęciach macro ma znaczenie. Powninna być 1:1, dla mnie 1:2  to już pseudo macro 🙂
Wy tutaj wszyscy tak fachowo i w ogóle . Ja raczej tak skromnie 🙂 Co sądzicie o Nikonie COOLPIX P5000 ? Potrzebuję troszkę lepszej cyfrówki . Wspominaliście już ,że to że aparat ma dużo  megapixeli nie znaczy ,że jest dobry itp. więc pytam co o nim myślicie? Chciałabym aby dało się zrobić dość ostre zdjęcia , trochę na makro ogólnie koni . Da radę ? Np w porównaniu do tego aparatu FinePix s5800?
Abra- ja chcę się tylko bawić. Jestem dopiero zaczynająca więc na razie zabawa. Poznawanie. Może za rok...dwa. 🙂 zobaczymy czy mam serce do tego 🙂 Potrzebuję obiektywu do 1200zł który umożliwi mi bawienie się makro, fotografowanie koni i ludzi na koniach 🙂 to mnie odpręża i relaksuje w życiu codziennym.
cieciorka   kocioł bałkański
01 kwietnia 2010 23:09
szemrana, dzięki za wyjaśnienie. faktycznie- nie pomyślałam, że dalekie ostrzenie może być przydatne. czesto jednak utrudnia, bo nie można podejść a przed nami kupa trawy na przykład :P
Wilejka   nie. na wiele sposobów !
03 kwietnia 2010 15:53
ja i mój zapłon ... o halę w Poznaniu ;-)
chcę kupić oryginalny obiektyw Canona.
a ja zaczynam zabawę z lustrzanką najnowocześniejszej technologii!!  🏇
a na imię jej...
TA-TA-TA-DAM

FED2

😎
zupełnie inny świat. Szkoda tylko, że rodzice niechętnie patrzą na mój pomysł zamiany piwnicy na ciemnię... 😉
Widocznie rodzice wolą mieć w piwnicy klub piwny dla młodzieży  😉
lub dziecię aktywnie uprawające clubing

😀iabeł:
Wilejka, ale o jaką halę Ci chodzi? Gdzie w Poznaniu?
szemrana o to się akurat nie martwią, bo ja nie z tych  😉
ale misja 'ciemnia' jest kontynuowana. A nuż jednak coś wyjdzie  😉
szczególnie, że nasza piwnica składa się z 4-ech pomieszczeń.


PS w moim nikonie spsuł się AF, czyli jestem zmuszona wysłać go do serwisu.
Wiecie może, na podstawie swoich doświadczeń, ile czasu może im zabrać naprawa?
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
05 kwietnia 2010 12:28
A ja mam takie pytanie, jak chronicie swoje aparaty przed deszczem/sniegiem? Jako,ze czasami musze robic zdjecia na deszczu zawsze przy sobie mialam jakis tam worek foliowy, jednak wiadomo - ani to wygodne, ani praktyczne, trwale i spelniajace swoje funkcje tez nie do konca. Co sadzicie o tych wszystkich oslonach przeciwdeszczowych?

Przegladalam wlasnie Allegro i zwrocilam uwage na takie oto produkty:

1. http://allegro.pl/item984765544_pokrowiec_cielpny_przeciwdeszczowy_na_aparat_tele.html

2. http://allegro.pl/item976748057_pokrowiec_przeciwdeszczowy_nikon_d90_d80_d60_d40.html

3. http://allegro.pl/item971678252_promocja_rainsleeve_oslona_aparatu_bez_lampy_bly.html

Rozstrzal cenowy, ogolnie patrzac(nie tylko na te oferty wstawion powyzej) jest dosc duzy 😉

Mozecie mi cos polecic? Wypowiedziec sie na temat ogolnie oslon, jak i tych, ktore zwrocily moja uwage na Allegro? Warto inwestować w te produkty, czy może dalej bawić się w woreczki foliowe, z prowizorycznie zrobinym otworem na obiektyw?

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi 😉
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
05 kwietnia 2010 13:13
buyaka, lata? O serwisie nikona na postępu chodzą legendy...
że krążą legendy to wiem, sama słyszałam wiele  😵
dlatego pytałam o odpowiedź na podstawie własnych doświadczeń
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
05 kwietnia 2010 13:29
Ja jestem nadal w kropce. Dużo czytam, dużo patrzę na allegro i po sklepach. jednak nadal obstawiam tą sigmę 70-300 mm DG Macro.
Ale dzisiaj kuzynek mnie zbił z tropu mówiąc bym nie kupowała, bo się nie opłaca.
Chociaż sądzę, ze to podyktowane było tym, że pracuje dla SONY. Za każdym razem tak jest.

To jak?
Słuchać swojej intuicji czy rad kogoś kto jest niby dłużej w temacie, ale pracuje dla wielkiej firmy?
Wilejka   nie. na wiele sposobów !
05 kwietnia 2010 14:26
o halę MTP,tam gdzie odbywają się CSI-W  🙂
mam soniaka 330, planuję kupić teleobiektyw. Czy polecacie jakieś konkretne? 🙂
Martva, ten Twoj portrtrecik  wstawiony w zdjeciach voltopirow.. jakim aparatem zostal on zrobiony ? Bardzo podobaja mi sie kolory, takie stonowane .. To kwestia aparatu czy zdjecie jest lekko obrobione??
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
05 kwietnia 2010 14:56
Sanna - Nikon d40 + nikkor 55-200. Zdjecie przeszlo jakas tam obrobke napewno, ael zaraz rzuce okiem na to co zostalo zgrane prosto z aparatu i powiem reszte 😉

Edit: Popatrzylam co i jak, totalnie na szybko i wydaje mi sie, ze zdjecie wyszlo takie prosto z puszki, z obrobki jedt na nim jedynie przyciecie, zmniejszegonie i wyostrzenie 😉
Martva, dzieki  :kwiatek: na pewno odezwe sie jak juz dojrzeje do decyzji o kupnie jakies aparatu i poprosze o Cie o rade, bo ja total laik jestem.. Ja chyba powinam zastanowic sie nad jakims zwyklym pstrykaczem ale cos lekko fajniejszego kusi..
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
05 kwietnia 2010 15:20
Naprawdę nikt nie ma pomysłu?
Bo mam do dyspozycji 800 zł na obiektyw. nie mam pojęcia w co zainwestować, już te testy ogłupiają mnie, a czytałam naprawdę dużo,

Myślę nad Sigmą lub Canonem 70-300 mm.
takiego nikona wlasnie na allegro znalazlam, kusi mnie mocno.. powiedzcie, warto ??

http://www.allegro.pl/item983016885_nikon_coolpix_p80_zoom_x18_10_1mln_pix_tanio.html
asds   Life goes on...
05 kwietnia 2010 16:37
Mam problem

Mam olumpusa FE-200 dośc starawy model....Prawdopodobnie padł mi kabel USB od niego.....wiecie gdzie mogę takie cus dostac? W Media MArkt moga mieć?  🙁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się