Odznaki PZJ

Z tego co mi wiadomo, okres 3 miesiecy obowiazuje odstepu od daty zdawania😉 bo w pzj-cie data zdania na protokole to data Twojego zdanego egzaminu na BO 😉
w temacie odznak mam jeszcze jedno pytanie

jadę odznakę jednego dnia ale tylko ujeżdżenie i teorię

czy jeżeli skoki pojadę innego dnia to będą one traktowane jako poprawka - czy jako przejazd po raz pierwszy?
Jeżeli egzamin rozłozony jest na 2 dni to pierwsze podejscie
Jeśli zdajesz na 2 osobnych egzaminach - skoki będą poprawką
wypadałoby po 3 latach poprawić w końcu brąz  😁 i tak się właśnie zaczęłam zastanawiać, czy na skokach odejmują punkty, jeśli jedzie się cały parkur w pełnym siadzie?
(nie mówię o tym odcinku na końcu, który trzeba przegalopować w półsiadzie)
Odejmowac nie odejmuja, ale czemu w dystansie nie chcesz galopowac w lekkim polsiadzie? Dosiad skokowy ma byc dosiadem odciazajacym, szczegolnie przy wysokosci brazowej odznaki.
Crazy, bo mój koń lubi rozwijać kosmiczne prędkości w dystansie i napala się na przeszkody, a jadąc w pełnym siadzie mam nad nim zdecydowanie większą kontrolę. Żeby nie było - pracujemy nad tym, ale mam okazję pojechać niedługo odznakę w sąsiedniej stajni i na obecnym etapie dużo łatwiej jechałoby mi się w pełnym siadzie.  :kwiatek:
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
15 maja 2013 10:12
ale przecież tak jak crazy, pisze,to ma byc dosiad odciążający a nie wysoki półsiad wyścigowy ...jak to mawia mój ulubiony trener "majtki mają prawo dotykać siodła",ramiona wycofane 😉
Dokladnie, i wydaje mi sie ze w polsiadzie mozna bardziej wyciszyc konia i wyrownac tempo,
Ja uzywam pelnego siadu tylko na koniach ktore trzeba jakby wyjechac z grzbietu , rozluznic, bo w polsiadzie galopuja zbyt do gory i skrocone, ale to tez w wyzszych parkurach.

Polsiad skokowy mylony jest czesto z polsiadem jaki sie robilo kiedys w terenie,  dupa wyzej niz glowa🙂
A to chodzi tylko o odciazenie grzebietu,bycie przy siodle nisko.
Racja, dzięki za wyjaśnienie 🙂 od czerwca będę miała w miarę regularnie pomoc z dołu, więc myślę, że jakoś poradzimy🙂  :kwiatek:
A nawet jesli przyzwyczajenia beda silniejsze, probuj w dystansie  robic polsiad a ew siadac delikatnie bez odwalania sie przed przeszkoda...
czy ktoś orientuje się czy w czerwcu jakiś klub oprócz Aromeru oraz Huberta organizuje jeszcze egzamin na odznaki w okolicach Warszawy?
9 czerwca będzie w Besthorses w Podolszynie
zucchini, 8 (lub 9 ale raczej 8) czerwca będzie w Szarży w  Popówku za Pruszkowem
Mam pytanie o skoki na brązową odznakę. Ogólnie oceniany jest jeździec - dosiad, pomoce, najazdy, ale także stosunek jeźdźca do konia i tu właśnie pojawia się moje pytanie - czy ostre wyegzekwowanie od konia skoku może zostać źle odebrane i przez to sędziowie uwalą jeźdźca? Mój koń skacze i nie sprawia mu to większych problemów, jednak jest cwaną i leniwą bestią - często jak zaczynamy trening, na pierwszych skokach sprawdza czy może uda mu się dziś zrobić mnie "w konia" tzn. potrafi wyłamać nawet na kopercie 50 cm, "spływa" w lewo albo w prawo.  🤬 I raczej na to nie ma innego bata jak ostra reakcja wędzidłem i łydką, potem dopiero gniady ogarnia się i skacze bez zająknięcia. I raczej na 99,9% zrobi dokładnie to samo na odznace. Czy moja reakcja, którą opisałam powyżej, może sprawić, że nie zdam brązowej?
november.rain, ale przeciez wczesniej masz mozliwosc rozprezenia konia na rozprezalni?
Tak, ale mam obawy co do oksera, bo on za nimi za bardzo nie przepada i często na nich robi swój fochy 🤔wirek: Jak szybko zareaguje wędzidłem i łydką, to potem okazuje się, że jednak ten okser nie jest taki straszny i nie pochłania koni.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
22 maja 2013 09:51
november.rain- Wszystko zależy od egzaminatorów- jedni są pobłażliwi, inni się czepiają.
ash   Sukces jest koloru blond....
22 maja 2013 09:54
november.rain, ale co ? chcesz konia wyszarpać za pysk i skopać czy ustawić na pomocach, bo nie rozumiem?!
Jeśli to pierwsze to liczę, że takich delikwentów oblewają.
Jak zamykam go sobie na wodzach i łydkach, po czym on stwierdza, że ma to w dupie, bo mu się nie chce pracować i spływa. I nie robi tego tylko mi, ale też bardziej doświadczonym w skokach osobom. 
Na początku treningu potrafi wyłamać na 50 cm kopercie, bo może uda mu się w ten sposób nie narobić. I tak będę sobie probowała przeszkoczyć kopertę pół jazdy. I tak przez jakiś czas robiłam, dopiero jak raz zareagowałam ostrzej, to potem okazało się, ze może przeskoczyć i 110 bez żadnych wymałek, zawahań i fanaberii, ba nawet zrzutek. Nawet, bo koniem wybitnie skokowym nie jest. Za to jest cwany i na za dużo mu pozwalano w życiu.

Ok dzięki za odpowiedzi, i tak w inny sposób nie przejadę tego parkuru (no chyba, że koń będzie miał dzień łaski i dobroci dla świata) , chyba, że na innym koniu, więc nie pozostaje nic tylko spróbować.  🏇
november.rain, czasem lepiej jest pożyczyć innego konia niż wystawić sobie opinię 🙁
Jeśli rozprężalnia nie wystarcza na ogarnięcie (okser też można skoczyć) - to jaka idea "pchać" konia na parkur? Jaka idea robić skoczka z konia, który skoczkiem NIE BĘDZIE? Bo z twojego opisu wychodzi, że na tym koniu skoki to katorga (dla obojga) a skoki nie na tym mają polegać.
I tak - jeśli ktokolwiek używający oczu będzie sędziował - za karne "użycie wędzidła" zostaniesz oblana. Wędzidło nie służy do karcenia konia i jest to zawarte w przepisach jeździeckich. Skoro zdajesz odznakę - interesują cię starty. Skoro chcesz startować - musisz poznać przepisy.
Priorytetem przy ocenianiu przejazdów na brąz nie jest to czy pełny siad czy półsiad, która noga etc. ale bazowe porozumienie pomiędzy parą zawodników i wrażenie bezpiecznej jazdy - co do tego wszyscy są zgodni.
Nawet jeśli "pokonasz parkur" możesz usłyszeć/przeczytać, że owszem, umiejętności może wystarczające ale na tym koniu do startów dopuścić nie można - bo to niebezpieczne.
Z brązem masz prawo jeździć 105 cm. Kto przyjmie odpowiedzialność za ew. wypadek młodziutkiego jeźdźca na (tu szukam słowa) "zdezorientowanym" koniu? Na koniu, który w żadnym razie nie gwarantuje bezpieczeństwa.
Gdzie na stronie PZJ są jakieś informacje, która odznaka do czego dopuszcza (w sensie startów na zawodach).
Link poproszę, bo znaleźć nie mogę  🙁 
laparotomia, w sensie linków to kiepska sprawa, bo do każdej dyscypliny musisz szukać oddzielnie tabeli - zazwyczaj w aktualnym regulaminie dyscypliny albo oddzielnym pliku pt. "tabela norm licencyjnych". A sprawa jest prosta: brązowa odznaka uprawnia do rejestracji w WZJ i daje licencję wstępną w A,B,C i chyba rajdach (oddzielnie są odznaki woltyżerska, zaprzęgowa, reiningowa - chyba). Licencja wstępna (W, lub "goła" litera dyscypliny) daje prawo w skokach do startów do wys. 105 (LL, L, L1), w ujeżdżeniu do P (włącznie), w WKKW - LL i L. Wyżej trzeba mieć srebro + spełnić wymogi dyscyplin. Złoto nie jest potrzebne do niczego (w sensie startów).
A ja z nieco innym pytaniem. Jeśli ta plastikowa błękitna plakietka/"legitymacja" (która przychodzi wraz z odznaką) pękła to czy można napisać do PZJ o wydanie nowej czy nie ma sensu, wyrzucić ją i uznać że jej nigdy nie było ? 🙂  👀
Wiem że pytanie nietypowe ale z góry dziękuję za odpowiedź  :kwiatek:
Protoniasta, nowa plakietka kosztuje 15 zł z tego, co kojarzę i PZJ powinniem Ci ją wydać, bo przecież w systemie jesteś, więc legitymację raczej możesz wyrzucić.
halo - dziękuję bardzo.
A z tymi legitymacjami to o co chodzi? Dostaje się jakąś legitymację jak się zda odznakę?  🤔
laparotomia dostajesz taką kartę z twoimi danymi i informacją, że posiadasz daną odznake wraz z numerem odznaki itd, dawniej były papierowe legitymacje z pieczątkami a teraz przy każ∂ej odznace dostaje się osobny 'plastik'
Plastik, w sensie taki ładny jak karta kredytowa? Czy plastik, w sensie kartonik tylko że zalaminowany?  🙂
W sensie karta kredytowa 😉
Oposowa   gnojorzut- ugniatam gówno na równo :)
24 maja 2013 20:41
Czy można wymienić "starą" odznakę na plastikową?
http://swiatkoni.pl/news/6900,z-zycia-pzj.html

Sorry, za link do konkurencyjnego forum  :kwiatek:
Ale ja z pytaniem, co oznacza punkt drugi?
Zadaniem zespołu jest:
1. opracowanie standardów poprawnego nauczania jazdy konnej,
2. opracowanie systemu szkolenia, weryfikacji i podnoszenia kwalifikacji kadr instruktorsko-trenerskich oraz systemu jeździeckich stopni szkoleniowych wraz z wymogami i drogą ich nabywania.

Czy to sie tyczy Odznak? Będą wprowadzane jakieś zmiany w tym zakresie?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się