wysłodki buraczane

Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
28 sierpnia 2013 14:54
Magdzior, u nas konie dostają w tej chwili owies gnieciony. Obie klacze dostają obecnie 3x dziennie owies po 2 miarki Pavo. Nie wiem czy zrezygnować całkiem z owsa, czy tylko zmniejszyć jego ilość. Nie wiem też ile podawać tych wysłodków.
Mój przed szpitalem mocno pracował, więc z wysłodków przeszedł na miarkę owsa z miarką muesli. Teraz jak wyszedł, to żeby nie zaczął mi świrować, rano i wieczorem znów dostaje wysłodki a w obiad owies. Oczywiście wysłodki i owies z miarką muesli.
Wysłodki z Atosa znów podrożały. Jeszcze w zeszłym tygodniu były po 45 zł/30kg a wczoraj zamawiałam juz po 55 zł.
Na Allegro kupisz za 36 zł... z Atosa nie wiadomo czy i kiedy przyjdą... (patrząc na wątek o sklepach internetowych)
Hmm... z Atosa zawsze miałam na drugi dzień. Dzięki za info.
eh ja na atos czekam od tygodnia....
a jak się mają wysłodki dla kucy? jest to pasza bardziej energetyczna czy nie?
Karina7,  napewno mniej niż owies 😉 tylko u kuca chyba łatwiej o negatywne skutki działania cukrów ?
czyli zdały by sprawę,chce coś co daje mniej energi dodatek do owsa.jaka jest bezpieczna dawka wysłodków na normalnego konia.
chciała bym podac swojej folblutce i kucykowi
Nasz kuc dostawał w zimie chochelkę - taką od zupy namoczonych wysłodków i chochelkę łuski słonecznika - głównie po to żeby dać w czymś witaminy i żeby nie płakał jak duże konie jedzą (akurat kuc stoi na biegalni z moimi klaczami).
tylko u kuca chyba łatwiej o negatywne skutki działania cukrów ?

WYslodki zawieraja MALO cukru. przy obecnej technologii produkcji sa wyslodkowane niemal do cna. wyslodki zawieraja duzo wlokna, ktore kucowi nie zaszkodzi.

edit: lit.
A ja z innej beczki.

Obiło mi się ostatnio o uszy, że proces ekstrahowania cukru z krajanki w wielu cukrowniach się zmienił. Już nie wykorzystuje się do tego pary wodnej tylko formaldehyd / formalinę  😲 Wysłodki ekstrahowane parą wodną są wartościowe i warto nimi karmić, natomiast te które miały styczność z formaliną to już musi być szkodliwe dla konia! Ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie coś na ten temat?

Ja daję mojemu wysłodki od lipca, chciałam żeby ładnie przybrał na masie (i tak też się stało), niestety miałam już w tym okresie dwie kolki niewiadomego pochodzenia. Rozpoczęłam z wetem badania pod kątem pasożytów, układu moczowego i wszelkich innych możliwych przyczyn, ale wet po zapoznaniu z jadłospisem siwego zalecił odstawienie wysłodków na czas diagnostyki. Właśnie ze względu na to, że nie wiemy z jakiej pochodzą cukrowni i w jaki sposób są ekstrahowane. Mój koń generalnie jest wrażliwcem, słabo trzyma masę, ale ostatnie 7 lat nie zdarzyła mu się ani jedna kolka, za to teraz w przeciągu dwóch tygodni dwie.
A ja właśnie zamówiłam kolejny worek..echh... Jak zwykle-TOFI z allegro za 36zł. Szkoda,gdyby formalina wpisała się na stałe jako sposób ekstrahowania cukru,bo wysłodki to na prawdę świetna pasza.
katija,  o dzięki za uświadomienie! żyłam w przeświadczeniu, że wysłodki mają cukru dość dużo, a melasowane zwłaszcza! :kwiatek:

iskierkowa, też zamówiłam teraz (wczoraj) te Toffi. wcześniej zamawiałam z allegro niemelasowane, ale teraz ich cena sporo podskoczyła w stosunku do tych tofi...

po ile kupujecie otręby pszenne do wysłodków? na rynku kupuję po 1 zł/kg, dostawca nie może zejść niżej, bo sam kupuje po 80gr/kg. na dniach się przejadę do pobliskiego młyna.
melasowane zawieraja oczywiscie wiecej cukrow, ale to jest dodane. same wyslodki sa wyekstrahowane tak mocno, ze cukru zawieraja niewiele.
sruty poekstrakcyjne rowniez maja kontakt z chemikaliammi, a sa wartosciowymi paszami po zakonczeniu tego procesu.
i o ile jestem sklonna uwierzyc, ze jakies chemikalia w tym procesie wykorzystywane sa, tak nie lykam, ze jest to akurat formalina.
Isabelle - u nas na młynie ostatnio otręby pszenne 580 zeta/tonę, owsiane były ok 250 pln/tonę - no ale to na młynie nie u pośredników.
Odnośnie wysłodków - aby były przeznaczone na paszę muszą mieć badania, jak kupowaliśmy z cukrowni to dostawaliśmy oprócz faktury całą specyfikację i wyniki badań danej partii. Teraz braliśmy z hurtowni rolniczej workowane i na każdym worku jest numer IW dopuszczenia materiału paszowego. Raczej trucizna nie przeszłaby w paszy dla zwerząt zwłaszcza, że wysłodkami karmi się krowy mleczne i to sporymi ilościami 😉
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
04 września 2013 10:19
eh ja na atos czekam od tygodnia....

O Kochana..ja zamówiłam wysłodki dokładnie 2 sierpnia,tego samego dnia wpłaciłam pieniądze..Nie da się dodzwonić,jak już się uda to wmawiają,że towar dawno wysłany ech..
przepraszam, że w temacie wysłodkowym, ale odnośnie otrąb.

zawsze dawałam pszenne. jak się ma zdawanie otrąb owsianych? nigdy nie słyszałam o podawaniu, nie wiem jakie są dawki, jak działają i jak się ma ich "zawartość" do pszennych.

Mają mniejszą zawartość białka i fosforu niż pszenne, nieco większą włókna, dawkowanie jak pszennych. Jak dobrze pamiętam mają mniej cukru niż np. owies. W zasadzie głównie w łusce owsa jest "to co koniowi potrzebne najbardziej".
Dokładne parametry mogę podać jak odnajdę książkę z żywienia, która zaginęła mi w chaosie 😉
czyli mając do wyboru pszenne/owsiane lepiej wybrać owsiane?
Według mnie jeśli dla konia "nieroba" lub jako dodatek/urozmaicenie/uzupełnienie do paszy to lepiej owsiane, jeśli zależy nam na białku np. klacz karmiąca (super wpływają na laktację), źrebak rosnący to pszenne - tyle, że ze zwróceniem uwagi na bilans wapnia do fosforu.
Przynajmniej takie są moje spostrzeżenia 😉
[quote author=Bambi link=topic=64.msg1866348#msg1866348 date=1378239752]
eh ja na atos czekam od tygodnia....

O Kochana..ja zamówiłam wysłodki dokładnie 2 sierpnia,tego samego dnia wpłaciłam pieniądze..Nie da się dodzwonić,jak już się uda to wmawiają,że towar dawno wysłany ech..
[/quote]

Ja też się przejechałem tam na nieterminowej dostawie. Pani rozkosznym mailem poinformowała mnie, że nie ma i że będą za trzy tygodnie, mimo, że miały być chyba za trzy, cztery dni. Na pytanie czym mam karmić konia, już nie odpowiedziała. Wysłałem jeszcze maila w rodzaju: "jak się ma taką obsuwę, to trzeba kupić gdziekolwiek indziej nawet z mała stratą, po to żeby utrzymać klienta". Pani jednak wyraźnie nie rozumiała, lub nie chciała tego zrozumieć. Z każdego jej maila, a były w sumie chyba ze dwa, lub trzy, aż biło po oczach pytanie: Ale o co chodzi? Zrezygnowałem ostatecznie i na dzień dzisiejszy nie mają we mnie klienta.
właśnie dlatego żeby był zachowany bilans wapna do fosforu powinny być pszenne 🙂 ktoś to juz kiedyś opisywał .
haha, chyba juz wiem, o co chodzi z tym:
że proces ekstrahowania cukru z krajanki w wielu cukrowniach się zmienił. Już nie wykorzystuje się do tego pary wodnej tylko formaldehyd / formalinę  😲 Wysłodki ekstrahowane parą wodną są wartościowe i warto nimi karmić, natomiast te które miały styczność z formaliną to już musi być szkodliwe dla konia! Ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie coś na ten temat?

technologie produkcji cukru, a co za tym idzie i wyslodkow mozna sobie przeczytac np tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cukier_buraczany
ktos lugowanie wzial za uzycie lugu 😉 a dalej gluchy telefon zrobil z tego formaline 😉
blucha, ale zbilansowana ma być cała dawka dzienna łącznie z sianem, słomą, sieczką, owsem i co tam jeszcze koń dostaje, a nie tylko sam posiłek z wysłodkami. Zdaje się, że nawet ja wrzucałam tabelkę stosunku Ca:P w poszczególnych paszach - gdzieś jest w wątku, ale nie mam siły szukać.
hmm zrobilam zakupy w atosie bo wszyscy polecali go na forum, a teraz widze ze nie jestem sama -czekająca. oczywiscie nikt nie odpisuje ani nie odbiera telefonow. juz drugi sklep po bewet, ktory ma gdzies swoich klientow. widze, ze wyslodki sa na wage zlota  🙄
hmm zrobilam zakupy w atosie bo wszyscy polecali go na forum,

W wątku o internetowych sklepach jeździeckich raczej nie ma pochlebnych opinii o tym sklepie...
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
05 września 2013 13:01
A co z bewet?Ja już trzy razy u nich zamawiałam i wszystko szybciutko i sprawnie 👀 W Atosie nie zamówię już nigdy więcej na pewno..
Ja piszę po raz n-ty że zamawiam z allegro ZAWSZE te za 36 zł i zawsze robię przelew zaraz po dokonaniu transakcji,zawsze są u mnie na drugi dzień...
Taniej,sprawniej,lepiej,szybciej.
iskierkowa tylko te na allegro za 36 zł to są melasowane a w atosie i bewet można kupić niemelasowane, nie wiem czy różnica jest zauważalna? bo zawsze zamawiałam niemelasowane i właśnie zastanawiałam się nad tymi z allegro ale w końcu zamówiłam ponownie z bewet.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się