Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
29 września 2023 07:37
Poncioch, Ja mam od tego roku maty w stajni, krowie. Nie ma różnicy czy przeznaczone dla koni, czy krów, ale między sobą różne rodzaje się będą różniły, grubością, fakturą, materiałem, z którego są wykonane. Ja jestem bardzo zadowolona. Koniom wygodniej niż na posadzce. Tyle, że ja w stajni nie ścielę wcale, oni tam stoją tylko w lipcu w ciągu dnia jak robale żyć nie dają i się w tym czasie nie kładą. Poza latem to tylko na karmienie przyłażą, albo jak im się zachce posprawdzać co tam ciekawego w stajni robię. Gdybym miała ścielić, to chyba bym poszła w cienką warstwę trocin, albo ściółki lnianej. Nie są śliskie jak są mokre, a przynajmniej te moje.
zembria, Mam takie pytanie - to gdzie Twoje konie leżą? W sensie, gdzie się kładą...? Jak śpią ^^

Poncioch, Z tego co się orientowałam, to nie ma stricte różnicy między matami dla bydła i dla koni. Jak weźmiesz takie antypoślizgowe, odpowiednio grube i trochę, hmmm, chropowate, to nie powinny być śliskie. Chyba w wątku o przydomowej stajni była dyskusja o matach i polecenia konkretnych.
Co do ściółki to się nie wypowiem. Ja chciałam torf, ale kiedy się zorientowałam, że mój koń nie ma uczulenia na owies czy kurz, takie "stajenne sprawy", to zostawiłam ściółkę słomianą...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
29 września 2023 08:25
Sankaritarina, W lesie i na pastwisku śpią. Mają swoje ulubione miejsca na spanie, takie z głębokim piachem najczęściej wybierają. Czasem kładą się przed stajnią w korytarzu na padok.
347557549_762062688944907_7338508616634272384_n.jpg 347557549_762062688944907_7338508616634272384_n.jpg
379643458_602110228568894_7677271422141638973_n.jpg 379643458_602110228568894_7677271422141638973_n.jpg
zembria, No to w lecie, a w zimie?
Tzn jasne, znam stada mieszkające w lesie bez wiat etc, śpiące w śniegu (kiedy jeszcze bywał w większych ilościach 🙂 ) ale jakoś wewnętrznie u siebie mentalnie nie mogę tego ogarnąć, a nie chciałabym koni zamykać w tym roku... 🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
29 września 2023 09:57
Sankaritarina, Tak samo, kładą się w piachu. Ja mam bardzo przepuszczalną glebę, do tego całość działki jest nachylona, nie mam nigdy błota. Kładą się w te same miejsca co latem. Nie chcę ich zamykać, a sami do stajni nie przyjdą zimą poza karmieniem, bo nie lubią tam być 🤷 Mimo, że zawsze jest w środku świeże siano w siatkach, woda i wcześniej tam ścieliłam.
379632216_330016949403983_5573167848699302381_n.jpg 379632216_330016949403983_5573167848699302381_n.jpg
Dziewczyny dzięki za wypowiedzi, w takim razie poszukam mat o odpowiednich parametrach, a na nie pewnie pójdzie wiór albo pellet. Jestem mega uprzedzona do torfu, suchy pyli, mokry ciężko się wybiera a poza tym wygląda strasznie nieestetycznie, nawet tuż po wymianie na świeży.
zembria moge offtopa bo widzę na zdj masz ogrodzenie z paneli ogrodzeniowych, masz przed tym pastuch poprowadzony ?
zembria, Hmm.... Chyba zaryzykuję... Najwyżej dostaną derki... Chociaż powinnam chyba poszerzyć padok o las. 😉

Poncioch, Wielu poleca odpylone trociny - tzn ja na żywo tylko takie rozwiązanie widziałam - mata + trociny. Czysto, sucho, bardzo spoko sprawa i całkiem dobrze się czyści.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
29 września 2023 11:26
espérer, Nie, generalnie nie mam. Mam tylko kawałek, przy części wzdłuż drogi, bo kiedyś nam sąsiedzi próbowali konie podkarmiać, to posadziliśmy świerki i daliśmy pastuch tak 1m od płotu, żeby konie nie mogły głów przekładać na zewnątrz. Płot jest wysoki, widoczny, konie nigdy nie kombinowały, żeby się na to pchać.
Sankaritarina, No taki lasek do dobrze mieć w wolnym wybiegu, bo to bardzo dobre schronienie jest. Ja widzę że oni przebywają w różnych miejscach zależnie od pogody i pory roku, siły wiatru itp. zawsze sobie optymalną miejscówkę znajdą.
tak podpytuje bo ja też zrobiłam sobie mały padok z ogrodzeniem z paneli ale moje towarzystwo zrobiło z tego świetny drapak i mimo że kupiłam panele z grubszego drutu niż te marketowe to w paru miejscach puściło. Miałam w głowie super wizję że bd miała takie bezpiecznie miejsce szczególnie na sezon zimowy jak nie są na trawie do zamykania ich na czas kiedy musze np. gdzieś jechać ale sie wizja rozjechała z wizją koni 😀
Aktualnie jestem więc na etapie analizy czy taka szczotka do drapania jak dla bydła bez tego mechanizmu która nią obraca cokolwiek zdziała, wiec szukam pomysłu na inny drapak może ich zapędy przekieruje na coś innego...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
29 września 2023 11:40
espérer, Aaa... no moje mają pełno drzew do tych celów i nigdy nie próbowały o płot. Spróbuj po prostu zamontować jakiś słup i założyć na to kilka szczotek takich jak do zamiatania chodników. Ja mam na jednym z drzew z pochyłymi gałęziami takie i konie lubią o to dupki i plecy czochrać.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 grudnia 2023 16:45
Co teraz wychodzi taniej, trociny, czy ściółka lniana? Gdzie kupić najkorzystniej?
Blondas wrócił z kliniki i mamy postój przymusowy w stajni, potrzebuję jakiejś ściółki na okres pierwszych 4 tygodni.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
05 grudnia 2023 18:43
ściółka lniana lub torf
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 grudnia 2023 18:55
lusia722, A gdzie teraz najtaniej takową dostanę? Torfu nie chcę. Trociny lub lnianą tylko, z preferencją lnianej właśnie.
https://sklep.rssciolki.pl/produkty/sciolki/sciolki-ze-slomy/
Mam od nich lnianą, jestem bardzo zadowolona na chwilę obecną 🙂
Piaffallo, z ciekawości zapytam, jakie jest miesięczne zużycie takiej ściółki u Ciebie na jeden boks?
Piaffallo, proszę napisz ile ci schodzi na boks (wymiary) i co ile dościelasz balot kolejny. Jak sprawa z czyszczeniem tego? Czy masz porównanie do czyszczenia torfu? Ile twój koń czasu spędza na padoku? Bo to ważne info w kontekście zużycia ściółek.
Nie mam porównania lnu do torfu, ale mam do trocin
Lnianą gorzej się sprząta
Ale chyba ciut lepiej chłonie niż Troty i łatwiej się z niej materacyk robi (troty bardziej się przemieszczają)
Zużycie zależy od konia oraz wielkości boksu
Mój wielkokoń w dużym boksie, dość mocno gnojący, spędzający na padoku około 3-4h zużywa około 10 kostek trocin miesięcznie
Gillian   four letter word
06 grudnia 2023 18:15
Ja już doszłam do ładu ze sprzątaniem lnianej i dziennie schodzi mi niecała taczka kup i sików, mam bardzo czystego konia mającego toaletę w jednym miejscu. Plus mam widły do trocin i wywalam tylko brudne, ograniczyłam na maksa wywalanie suchego lnu. Nie liczyłam ile mi schodzi, teraz na pewno mniej niż latem bo konie są większość doby na padoku. Ale musiałam też więcej pościelić bo dziadek lubi po powrocie zjeść i iść w kimono. Zamówiłam 1.10 paletę 22 worków i zostało mi jeszcze 6. To chyba całkiem spoko wynik.
Oj boksowo nie pomogę, bo ja tym wyścieliłam koniom wiate 4x6m
Dałam 8 worków od razu, zrobił się super materac, chwilowo konie tam nie zrobiły ubikacji więc hmm nic nie wyrzuciłam.
Dla mnie jest mega estetyczna, torf na zimę odpadł chyba, że mieszałabym z trotkami, a nie chce. Potrzebowałam czegoś co się dość dobrze utylizuje, a piszą, że z lnianej po 8 tyg mamy ziemię, i mnie by to zadowalało 😉
Miałam w zeszłym roku lnianą i schodziło mi na pościelenie boksu 3x4 m ok 5-6 worków, a później 1 worek na tydzień, ale moja kobyła nie brudząca w boksie.
Lepiej chłonie niż trociny, rękawiczkami zawsze zbierałam opanierowane kupy więc mało miałam odpadów.
Niestety kobyła z tych trzymających siku do boksu więc tam gdzie sikała podścielałam dodatkowo pod len pelletem sosnowym bo on więcej wchłania moczu.
Siano najlepiej w siatce bo jak mi kobyła wszystko razem mieszała to więcej schodziło lnu.
Teraz jestem na trocinach bo słyszałam ze niektóre konie mogą być uczulone na len więc sprawdzam taką ewentualność ale tęsknię za lnem.
W zimie schodzą do boksów tak od 16 do 7 rano.
Gillian   four letter word
10 grudnia 2023 15:37
Ja bym chętnie pościeliła lnem boks klaczy, bo ilość wywalana od niej słomy jest nieporównywalnie większa niż z boksu z lnem. Ale ta franca wpieprza len pełną gębą. Potrafi mi uciec do sąsiada żeby tylko się nażreć. No coś tam jej ewidentnie w zwojach szwankuje 🙂

Ale pytanie mam inne, na olx i fejsie ogłasza się gość o sprzedaży palety ściółki lnianej w dobrej cenie - ktoś może zamawiał od niego?
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
10 grudnia 2023 16:30
Gillian, Moje pierwsze co to też zaczęły to żreć 🤦 Dosyć sporo się tego najadły zanim odpuściły. Miałam już kiedyś len, ale wtedy nie jadły, popróbowały i tyle. A gościa z olx nie znalazłam, podlinkujesz?
Gillian   four letter word
10 grudnia 2023 17:56
Pw
Gillian, też jestem ciekawa opinii o tym sprzedawcy.
Gillian   four letter word
10 grudnia 2023 22:03
Zamówię na próbę w tym tygodniu. Mam nadzieję, że nie będzie wtopionego hajsu.
Gillkan dawaj znać, bo cena interesująca i sama bym się skusiła😉
Gillian   four letter word
11 grudnia 2023 06:57
Dam znać na pewno.
Gillian   four letter word
23 grudnia 2023 15:26
Rozścieliłam len i jest spoko. W paczce zbity, po otwarciu sam się sypie i nie trzeba rozbijać. Ładnie pachnie, nie pyli. Trochę bardziej „ostry” niż od Dudy - tamten jest mega mięciutki, ten mniej ale cudów nie ma 😉 albo jest tanio albo jest dobrze 🙃
Mi właśnie paleta wczoraj przyjechała 😉 Jutro ścielimy 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się