Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

Być może to jest jakieś rozwiązanie w perspektywie dużego ograniczenia podaży słomy. Napisz jak wygląda dostępność/logistyka i możliwość rozchodu. U mnie słoma ma priorytet, ale życie może to zweryfikować. Torf jest trochę nieetyczny , trudny i kosztowny.
melehowicz, Nieetyczny? I na czym polega ta trudność?
Pytam, bo sama się zastanawiam. Wprawdzie kaszlakowi to chyba nie robi większej różnicy, ale jeśli sprzątanie ma być łatwiejsze, dostępność lepsza... to się zaczynam zastanawiać.
Sankaritarina, Torf do ścielenia pochodzi z torfowisk wysokich . To najcenniejsze pod każdym względem zbiorowisko roślinne w Eurazji - pod względem retencji wodnej jak obiegu węgla. Co prawda Torfowiska obecnie eksploatowane sa metodą frezową i teoretycznie istnieje szansa na reaktywację procesu torfotwórczego , ale trzeba dopilnować właściwego momentu zakończenia eksploatacji, a po drugie na ogromnym obszarze zachodzą zmiany w obiegu materii na tyle istotne, ze nie pewności w jakim kierunku ta sukcesja pójdzie. nikt nie widział jeszcze tego procesu po zakończeniu. Obecnie Największe torfowiska są eksploatowane w krajach nadbałtyckich i mam nadzieje ze ten proces dobiega końca. Mam tez nadzieję ze nikt nie importuje torfu z Białorusi - to by była dopiero masakra!
Gillian   four letter word
10 września 2023 19:46
Szukam fotki pościelonego boksu TorfMixem, ktoś poratuje? Mam teraz zwykły torf ale moja estetyka cierpi 🙄
Gillian, mogę ci zrobić ale szczerze nie ma różnicy. Mam torfmix bo uznałam, że będzie ładniej. Widać przez pierwszy dzień, w drugi ta minimalna ilość trocin brudzi się na brązowo i jest tak samo jak z samym torfem. Dałam sobie 4 miesiące na użeranie się z tym czymś i mam go po kokardkę i nie jest to kwestia tylko estetyczna.
Gillian, To gruba manipulacja że strony producenta. Czytałem opisy i skład. Po pierwsze na 100% nie stać na ziemię wrzosowa, gdyż jest mega droga i mega rzadko występuje w sprzedaży. Jej erzacem jest tzw wrzosowa ziemia czyli mieszanina różnych kompostów. Tu dodatkowo pomieszczna z trocinami . Równie dobrze można kupić tzw czarnoziem czyli mieszankę warst ornych mineralnych i organu znać ciężarówkami wożone pod trawniki. Trociny robią się drogie bo nie są dostępne gdyż zakłady przerobu drewna są zobowiązane do pracy w obiegu zamkniętym. Więc producent dodaje wypełniacze. Nazwa nie ma nic wspólnego z torfem, a już zupełnie nie z torfem wysokim. Nie istnieje nic takiego jak torf wrzosowa- od tego powinienem zacząć.
Torfem wysoki jest aseptyczny i nie wymaga żadnego "odkażania" tak na marginesie.Torf wysoki nie brudzi niczego wokół.
Gillian   four letter word
11 września 2023 17:12
Niestety nie znam się na torfach ale jak na złość mojemu koniowi bardzo służy. W boksie jest odczuwalnie chłodniej i o wiele lepsze podłoże niż tam gdzie jest słoma. No ale za każdym razem jak spojrzę to mam wewnętrzne fuj 😜
Gillian, na torfmixie będziesz miała takie samo. Postaram ci się dziś zrobić. Długo masz go już na torfie? Sprzątasz sama czy w pensjo stoi?
U koleżanki w północnych Niemczech widziałam „ściółkę leśną”, było to w głównej mierze igliwie z odrobiną bardzo drobnej kory. W stajni pachniało pięknie 😍
Mówiła że wychodzi bardzo tanio.

Ciekawe czy u nas da się kupić taki „odpad leśny” 🤔
Iskra de Baleron, Obawiam się, że będzie trudne nabycie "ściółki leśnej". To mógłby być jakiś absolutnie niszowy produkt powstający podczas zrębkówania biomasy leśnej wyrabianej w postaci balotów i przewożonych do miejsca zrębkowania np elektrociepłowni . Słowem zmiotki z pod maszyny.
Pozostanę przy słomie. Ciekawym rozwiązaniem mogłyby być zrębki, ale póki co nie wymyśliłem co zrobić z takim odpadem.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
11 września 2023 21:31
melehowicz, zrębki fajnie się sprawdzały u mnie w byłej pracy dla konia który był pod ryzykiem ochwatu, tj. miał przydzielony czas na trawę a resztę siedział na takim wybiegu wyłożonym zrębkami. Minus taki że to trzeba regularnie sprzątać bo inaczej nie idzie wybrać kup jak już się rozłożą trochę. No i dosypać trzeba też co jakiś czas.

Co do fajnych sciolek to podobne do takich mini zrębek jest ściółka z konopii, mi najbardziej znana marka to Aubiose (UK), w Europie pewnie są jeszcze jakieś inne. Początkowy koszt jest spory ale potem wychodzi całkiem ekonomicznie jeśli się wie jak tym zarządzać/sprzątać

No tyle że jeszcze nie znalazłam żeby w Polsce ktoś to sprzedawał w worach po 20kg w relatywnie dobrej cenie, a szkoda bo fajna ściółka która ma trochę więcej zalet niż to że nadaje się dla brudasów i wygląda schludnie 😅
donkeyboy, jest ściółka lniana w 20 kg workach Jopack za około 60 zł (heh, rok temu kupowałam po 45 zł ten sam produkt). Użytkowałam jako ściółkę dla myszy, ale potwierdzam, ze wygląda ładnie, pochłania smrodki i jest antyalergiczna, co też jest plusem dla kaszlaków. Nie wiem ile takich opakowań trzeba zużyć na boks i jak to wygląda cenowo w utrzymaniu.
Pokopałam w internecie w poszukiwaniu „ściółki leśnej” nazywa się to „waldboden” - ściółka leśna 😅 😉
Cena na warunki polskie nie jest jakaś szczególnie atrakcyjna.
Napisali że są to rozdrobnione drobne gałęzie z igliwiem .
6496BC4C-8A6D-45A0-9C21-2DA3E9EE0ACB.png 6496BC4C-8A6D-45A0-9C21-2DA3E9EE0ACB.png
E135F0A4-2B99-44E7-A2E1-D6DCFF37D3AB.jpeg E135F0A4-2B99-44E7-A2E1-D6DCFF37D3AB.jpeg
Czyli to taka drobna zrębka ?
Iskra de Baleron, espérer, Tak, to tzw zielone zrębki. Ze względu na zawartość igliwia jest szansa na skuteczniejsze kompostowanie. Co prawda pozostaje kwestia żywicy,a le to chyba nie powinien być problem (chodzi mi o ewentualne oklejanie sierści). Niestety produkcja tego typu biomasy odbywa się ze szkodą dla lasu gdyż usuwa się z lasu te części drzew które zawierają najwięcej (lub wyłącznie) biogenów. Oczywiście można to produkować z biomasy nie pochodzącej z lasu. Np w UK lasów nie ma i to wszystko pochodzi z plantacji , podobnie we Francji , w Skandynawii tez pochodzi to z plantacji w sporej części, bo lasy są fizycznie niedostępne.
Gillian   four letter word
12 września 2023 14:00
Gillian, na torfmixie będziesz miała takie samo. Postaram ci się dziś zrobić. Długo masz go już na torfie? Sprzątasz sama czy w pensjo stoi?
epk,
Sprzatam sama w przydomówce. Od tygodnia stoi na tej ściółce.
Gillian   four letter word
17 września 2023 17:03
Jak to możliwe, że torf mi się pyli 🙉🙈🙊
Gillian, Jak masz Tofmix to nie masz torfu. A torf nie powinien pylić. Chyba że został mega przesuszony, ale to mało prawdopodobne.Wcześniej pisałem jak go rozpoznać, na szybko: brązowy i nie brudzi rąk przy roztarciu.
Gillian   four letter word
17 września 2023 20:39
Mam zwykły, czysty od RS.
Gillian, nie pylił mi ani ten zwykły ani ten torfmix.
Gillian, ja lata temu używałam torfu od nich i trafiła mi się kiedyś sucha i pyląca partia.
Gillian, Teoretycznie nie powinien, ale łatwo temu zaradzić przez skropienie wodą. Torf wysoki jest mega higroskopojny.
Gillian, Zajrzałem na stronę producenta : to co kupiłaś nie jest wogóle torfem. Nie istnieje nic takiego jak torf wrzosowa. Pisałem o tym wyżej. Kolejna ściema. Dostałaś warstwę próchniczną z lasu iglastego lub wrzosowiska poddawanego rekultywacji (np Szkocja) w kierunku torfowisku. To rzeczywiście się mocno pyli.
Gillian   four letter word
18 września 2023 08:51
Aha no to ekstra 😅
Gillian   four letter word
18 września 2023 14:49
Dziękuję 😁
melehowicz, ten z drugiego linku jest u nas w stajni i patrzyłam na niego - nie widzę różnicy organoleptycznej między nim a tym z rs produkter. Brałam do ręki i porównywałam.
epk, Nie mogę się do tego odnieść.
Czy maty legowiskowe dla krów i maty dla koni czymś się różnią? Czy mokre są bardzo śliskie? Przyjmując najgorszy scenariusz, że koń pierdoła rozgrzebie ściółkę i zasika matę... Kolejne pytanie jaką ściółkę wybrać? Eh dylematy..

Potrzebuję optymalnego rozwiązania skuteczność/koszty dla RAOwca, obecnie w wolnym wybiegu, schodzi do boksu tylko na karmienie i póki co te pół godziny stoi na betonie, ale im krótsze i zimniejsze dni, tym więcej czasu w boksie (angielskim).
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się