DIY, czyli sprzęt wykonywany samodzielnie

Halo to jak myślisz czym można zawdzięczać to ze koń jest suchy? Czy faktycznie przez przepuszczalnosc?
szczerze to nie licze z zegarkiem w reku ale wydaje mi sie ze cos kolo godziny na jedna strone 🙂

wydaje mi sie ze to cyrkulacja powietrza zalatwia sprawe - sprobujcie sobie dmuchnac przez gabke i przez ovate :p
Tak myślę, że dzięki przepływowi powietrza. Spore znaczenie ma też materiał "od strony" konia. Tu też jest wybór: nasiąkająca flanela, zapewniająca dostęp powietrza siateczka, a może drelich, który "oszczędzi" czaprak ale więcej potu pozostawi na sierści? Jasne, i flanela i drelich też zapewniają dostęp powietrza, kwestia proporcji.
Wniosek chyba byłby taki, że wypełnienie i podszycie czapraka należałoby dobierać do intensywności użytkowania/pocenia się konia (i stopnia wytrenowania, ew. golenia itd.). Bo jeśli koń spłynie potem, a będzie miał pad z samej owaty + siateczka - to z czapraka/padu zrobi się nasiąknięta gruba ścierka - łatwiej wyschnie, trudniej wyżąć (niż z gąbką), po x przemoczeniach (no i praniach) owata straci swoje właściwości. Gąbka wchłonie pot oszczędzając ew. owatę na wierzchu. No i zapobiega zdeformowaniu "waty". Tak sobie kombinuję na bieżąco.
Pewnie idealnym rozwiązaniem byłaby specjalna warstwowa - sandwicz membrana na czapraki, z warstwami wchłaniającymi a silnie wentylowanymi po obu stronach (kanałami powietrznymi "od konia"?), a z silnie napowietrzoną owatą w środku. Bo jeszcze trzeba myśleć, że podstawową funkcją potnika jest... ochrona skóry siodła 🙂 przed działaniem potu. Tu zagwozdka: bo przecież są też siodła syntetyczne. I tu "filozofia" mogłaby być taka, że niech sobie czaprak przesiąka na wylot, byle sechł na bieżąco.
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
01 marca 2013 14:33
xxKooniexx - grubość linki 0,5 cm, chciałam cieńszą ale nie było. Żeby wyszła równa to najpierw robiłam supły na podłodze (ale nie zaciskałam mocno) a potem powiesiłam i wyrównałam tak żeby każdy supeł był na tej samej wysokości i dopiero zaciskałam mocno. Do siaty z mniejszymi oczkami lepsza będzie linka 0,4 cm bo łatwiej się zawiązuje i supły mniejsze. Zrobię fotkę z zawartością, wygląda przyzwoicie.
pytanie odnośnie podkładów pod owijki. W necie na stronach  przeróżnych sklepów widziałam najróżniejsze rozmiary i grubości. moje pytanie brzmi ma ktoś podkłady pod owijki? Byłabym wdzięczna za wymiary dł.x szer. oraz z jakie wypelnienie i jaka grubość. Z góry dzięki 🙂
xxKooniexx   Wprowadzam do doliny łez, teorie sensu życia.
01 marca 2013 15:32
Ja pokazuję moją siatkę. pokażę jeszcze z zawartością jak będę miała zdjęcia 🙂

TRATATA
, ja też robiłam najpierw na podłodze, ale supełki zaciskałam mocno od razu.
Moja ma grubość 1,5mm - sznurek murarski (a chciałam grubszą).
Dzięki halo już jest wszystko jasne 😉
hszonszcz   wredny hszonszcz.
01 marca 2013 16:46
Tratata, xxKooniexx-ile wyszło Wam kupno sznurka i ile metrów? Robiłam siatkę ze sznurków od snopków i nawet się trzyma, ale myślę nad taką porządną, z małymi oczkami..
krysiex213 - piękny  😜
Też mam zamiar jakiś padzik swój pierwszy uszyć ;] Ale muszę czekać na kaskę i przejść się do tapicera ( bo jednak u mnie w mieście jest 😀 ) czy da rade od niego gąbkę i alkantre kupić ;]
Tylko zastanawiam się jaki kolor do haflingera ?
TRATATA   Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!
01 marca 2013 16:59
hszonszcz ja kupiłam 32 mb (60 gr za mb) podzieliłam na 8 kawałków, sznur do przewleczenia przez oczka miałam jakiś tam. Moja siatka mieści ponad 1/3 snopka, wielkość oczek jest taka jak w tych kupnych siatkach, kółko znalazłam w garażu więc jedyny koszt to zakup sznurka.
xxKooniexx   Wprowadzam do doliny łez, teorie sensu życia.
01 marca 2013 17:08
hszonszcz, ja zakupiłam linkę murarską 1,5mm 100mb za 14 zł na allegro (już z wysyłką, normalnie kosztowała cała rolka(100m) ok. 4zł , ale koszt wysyłki robi swoje). Podzieliłam to na 14-16 kawałków po 6-7m, jakoś tak (nie pamiętam już). Wyszła zbyt ogromna, mój tata do niej cały wszedł  😲 i musiałam skracać, więc myślę, że 4-5m spokojnie by wystarczyło. Czym więcej kawałków tym siatka jest gęstsza i małe oczka jak najbardziej wskazane. 🙂

Kółeczko metalowe znalazłam u taty w 'gratach' bo ma pełno takich różnych drobiazgów 😀 ale samo w sobie chyba nie jest drogie.
Fioletowe kółeczka znalazłam u siebie, nawet nie pamiętam skąd je mam. I żółty sznurek też miałam, także koszt mnie wyniósł w sumie tylko za sznurek murarski.
hszonszcz   wredny hszonszcz.
01 marca 2013 17:26
Właśnie ja kółeczka mam, więc wystarczyłby sznurek... Musze pomyśleć 🙂
xxKooniexx jeśli nadal potrzebujesz wymiarów halterka to jutro mogę zmierzyć mój.
BASZNIA   mleczna i deserowa
01 marca 2013 19:06



Torba made by mamusia 😉
Prototyp troche nieudany, ale nastepne sa juz caaaacy 🙂

Kółeczko metalowe znalazłam u taty w 'gratach' bo ma pełno takich różnych drobiazgów 😀 ale samo w sobie chyba nie jest drogie.


Byłam ostatnio w OBI i dwa kółeczka kosztowały mnie 12 zł... -,-
Krzysiex  pad jak zwykle cudowny. I ten kolor  😍 Powinnaś opracować jeszcze do tego jakąś piękną derkę do kompletu!
BASZNIA ładna torba. Brakuje mi tam tylko jakiegoś zameczka albo chociaż klamerki/zatrzasku żeby się nie wysypało np. w transporcie na zawody. No i ten dżins to też nie dla mnie, ale ogólnie wyszła fajnie. 🙂
BASZNIA   mleczna i deserowa
01 marca 2013 23:37
Alaska, dzieki 🙂 Ja wlasnie nie lubie zamykanych, wkurzaja mnie nawet te takie zaciagane jakby, hmm, worki, chcialam wiaderko 🙂, ale do uzytku tylko w stajni, nie zawodujemy sie 🙂.
rati88   Jedź tak, by móc żyć ... żyj tak, by móc jeździć
02 marca 2013 07:42
krysiex213  a jaką grubą gąbkę wkładasz do czapraków? bo wyglądają na takie "napchane"  😍
a ja wczoraj u mamy w zakładzie krawieckim oglądałam 1cm i taka kiepska mi się wydawała... chcemy zrobić pierwszy i będę go "testować"  🏇
jak będzie wszystko ok z nim to bierzemy się za konkretną produkcję  💃
mama mówiła że kiedyś robiła zlecenie  do jakiejś firmy jeździeckiej z Poznania - szyła kamizelki  😀
Tyle lat myślałyśmy nad wspólnym biznesem związanym z jej zakładem i nigdy o koniach nie pomyślałyśmy  😁
chyba się teraz to wszystko zmieni  😅

krysiex213, cudo normalnie 🙂

BASZNIA, torebka super, bardzo praktyczna, też nie lubię zamykanych

Dziewczyny, a lamówkę do padu z alcantary, wycinacie ze skosa materiału, czy z długości? Boję się, ze z długości będzie się brzydko układać.... ale szkoda mi materiału by ciąć ze skosa...
xxKooniexx   Wprowadzam do doliny łez, teorie sensu życia.
02 marca 2013 08:54
corralline, tak tak nadal potrzebuję wymiarów, to proszę bardzo zmierz swój  :kwiatek:

Equestrienne , wow, drogie! pomyślałabym że takie kółeczko do 3zł może kosztować..
Skończyłam futerkowy komplecik. A więc mam podkładkę pod siodło, czaprak, tunel na popręg i futerko na nachrapnik. Planuję też zrobić identyczny zestaw, ale w innym kolorze.
Do padow takich prostych mozna spoko ciac na prosto, do wszechstronnych lepiej ze skosa. Oba na prosto da sie ladnie uszcyc ale pierwszy raz bym ciela ze skosa bo sama z sknerstwa pare zrobilam brzydko 🙂
Zorilla, dzięki wielkie, mój jest wszechstronny, więc nie będę ryzykować i tnę ze skosa. Muszę tylko dobrze to rozplanować by jak najmniej materiału zmarnować.
xxKooniexx   Wprowadzam do doliny łez, teorie sensu życia.
02 marca 2013 13:42
Wstawiam zdjęcia siatki z zawartością i konia praktykującego.
Przy okazji pokazuję kantar, w którym kiedyś zreperowałam nachrapnik bo był strasznie zajechany xd




PILNIE POTRZEBUJĘ WYMIARÓW NA HALTER COB (cm między supełkami) mógłby ktoś podać?

Kółeczka na allegro były za 1 zł - tyle żę Ta przesyłka kosztuje .

Kiedys rozwaliłam podkładke pod siodło z mattesa-
i było kilka warstw w srodku

1. futro
2 flanela
3 flizelina
4 jakaś tkanina której nie znam ale twarda i z dziureczkami
5 owata
6 flizelina
7 bawełna -drelich
Hana, cenne info 🙂 (ta tkanina z dziureczkami to może taka jak tapicerska np. pod spód kanapy? czarna?)
xxKooniexx ja ci mogę podać jedynie normalnego 😉
Czy ma ktoś może instrukcję na pokrowiec na siodło?  :kwiatek:
Ineczka-wycinasz z materiału albo jedną,albo dwie części.Jeśli jedną,to jest to jakby rzut rozłożonego siodła z góry (sorry,nie umiem tłumaczyć).Z tym,że o jakieś 10cm za dużo niż ma samo siodło.Wszywasz po bokach gumkę i gotowe 😉
Chyba,że chcesz z dwóch części,to również wycinasz dwa kawałki materiału w kształcie siodła z boku,również +5-10cm więcej,zszywasz z góry,wszywasz gumkę i gotowe.
Mam pytanko... Mam Łucznika 413 starego... Nie znam się za bardzo na maszynach do szycia, więc pytam:
Można jakoś tak podwyższyć stopkę, żeby mi się tam czaprak zmieścił przy pikowaniu ? No bo jak mam podniesioną stopkę to mało co mi się tam mieści.. A jak próbuje wsadzić tam normalny, kupiony w sklepie czaprak na 0,5cm gąbce, to w ogóle tam się nie mieści...  Ogólnie jest tam chyba 0,5cm miejsce, jak nie mniej...
Można coś tam dokręcić, czy coś w tym stylu  🤣
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się