Dopasowanie siodła

Jak patrze na filmik wrzucony przez naganę to się zastanawiam, czy tamten koń ma coś nie halo z okolica lopatek czy mój,  albo czy moje spojrzenie jest tak spaczone, przez oglądanie głównie huculow? Czy on jest tak wyklebiony czy ma tam dziury?
A filmiki super dzięki nagana  :kwiatek:
Ale tego o przyleganiu paneli nie kupuję, bo dla mnie mało miarodajny... A o to sprawdzanie ręką to chodziło mi o tył siodła w czasie jak się siedzi, bo wg mnie nacisk zmienia się jak się podepnie popręg, a takie sprawdzanie na luźno leżącym siodle jak dla mnie nic nie daje...


Uwierz mi, że daje. W ten sposób można łatwo wykryć, np. że siodło mostkuje. Jeśli panele już na tym etapie nie leżą równo to z dopiętym popręgiem i pod obciążeniem będzie tylko gorzej. Owszem masz rację, że pod obciążeniem zmienia się nacisk, ale zmienia się jego siła, a nie rozłożenie. Każdy znany mi pasowacz (w tym wspomniany przez Ciebie p. Kostrzewa) sprawdzał w ten sposób panele zanim dopiął popręg.

Tak mi jeszcze przyszło do głowy, że jeśli siodło jest za długie albo koń jest osiodłany za bardzo do tyłu to wtedy wchodzi na lędźwiowy odcinek kręgosłupa, który jest bardziej ruchomy niż piersiowy. To może powodować wycieranie sierści.

marysia550, sugerując się białymi plamami na kłębie też koń mógł mieć przejścia z niedopasowanym siodłem. Rzeczywiście wygląda jakby mu brakowało za łopatkami.
marysia550 Tak, też mi się to rzuciło w oczy, te dziury i słabe mięśnie za kłębem. Tam przynajmniej siodło się będzie trzymać za łopatką. U mojej czy wypasionego hucułka nie ma na to szans.
nagana dzięki za super filmiki
gosiaopti moja się rozbudowała w ciągu 2 m-cy lonżowania na czambonie i Dziewierz wie co mówi
Zmierzylam dzis siodlo kolejne i chyba jest za waskie. Zdjecia wieczorem dodam.
Myslicie ze jest sens mierzyc daw-maga M?
Ewentualnie czy jest mozliwosc w daw-magu poszerzyc rozstaw? Jakie koszty w daw-magu, robil ktos?
lędźwiowy odcinek kręgosłupa, który jest bardziej ruchomy niż piersiowy. To może powodować wycieranie sierści.

Lędźwiowy odcinek kręgosłupa jest najmniej ruchomą jego częścią. Ruchome jest połączenie obu odcinków. Tam, gdzie się wyciera sierść.
w DM można zmniejszyć lub powiększyć o jeden rozmiar, wydaje mi się ze do 200 zł ale zapytaj przedstawiciela w okolicy lub bezposrednio w DM
W DM aktualnie poszerzenie ich siodla kosztuje 350 zl, takie info dostaliśmy w zeszłym tygodniu przez telefon. U pana Andersza na pewno będzie szybciej i taniej.
[quote author=nagana link=topic=95.msg2494249#msg2494249 date=1455098313]
lędźwiowy odcinek kręgosłupa, który jest bardziej ruchomy niż piersiowy. To może powodować wycieranie sierści.

Lędźwiowy odcinek kręgosłupa jest najmniej ruchomą jego częścią. Ruchome jest połączenie obu odcinków. Tam, gdzie się wyciera sierść.
[/quote]

Tak halo, masz rację, to właśnie miałam na myśli, ale nie wyraziłam się precyzyjnie. Oczywiście chodzi o połączenie odcinka piersiowego i lędźwiowego.
wow orzeszkowa nieźle, mam nadzieję że to już z poprawieniem paneli i dopasowaniem do konia
wow orzeszkowa nieźle, mam nadzieję że to już z poprawieniem paneli i dopasowaniem do konia


Tez mam taka nadzieje
Wygląda na to, że nie, ale zaraz dopytam, bo to nie ja rozmawiałam przez telefon. Nawet jeśli to cena z przepchaniem to i tak drogo w cholerę.
U Andersza, jak pytałam, to kieffer 150, ktoś tu pisał, że 100 za inne siodło, no to max może być 200zł. Panele minimum 100 zł. Więc ta cena łącznie to nie byłby kosmos w daw-magu.

edit. doczytałam na wątku dawmagowskim- różnie sobie liczą, czasem więcej mówią, a mniej wychodzi końcowo.
LatentPony   Pretty Little Pony :)
10 lutego 2016 17:05
Ja pisałam, że w grudniu płaciłam 100 zł za poszerzenie siodła Siodlarz-Pleszew u Pana Andersza  :kwiatek:
Mi powiedział 150 za kieffera, ale okazało się, ze nie da sie poszerzyć ( zdziwiony był, że stary kieffer nie ma metalowej terlicy) i zapłaciłam za paczkę w dwie strony+za rozebranie i złożenie siodła.
Dobra dodaję siodło Siodlarz, moim zdaniem koło kłębu leży fajnie, nie uwiera, ale gdzieś w niższej partii się blokuje i efekt jest, jaki jest ( siodło nad koniem i "wyjący" przód. Do tego te panele z tyłu- niby dopychane w Siodlarzu, ale coś one są asymetryczne ( może koń krzywo stoi). I mogłyby przylegać na dłuższym odcinku.
Jedyny plus tego siodła taki, że nie wspiera się na łopatkach ramionami terlicy, jedynie poduszki zachodzą.
Fotki były na szybko, nie wszystkie udane, więc dodaje co mam.



marysia550 Brakuje zdjęcia od strony przedniego łęku, ale i bez niego widać, ze przód za wąski, siodło na łopatkach, a tył paneli zbyt niski. Nie pasuje, szukaj dalej 🙂
Jest przerażająco wąskie z tyłu... 😵
kwagga, - jak tył paneli zbyt niski? Nie wiem, czy dobrze rozumiem. Mam zdjęcie z przodu, ale jest do kitu ( cień).

Na sobotę mam umowionego Daw-Maga Huberta , łęk M, ale kurde nie wiem co robić. Czy jak będzie ciasne to brać i poszerzać ( bo obawiam, się, że będzie wąskie), czy dać sobie spokój....
marysia550 Panele zawijają się do góry, są z tyłu zwężone, a kanał zbyt wąski. Obawiam się, że jeśli poszerzysz przedni łęk to tył siodła się podniesie i nie będzie stabilne
No coż...przeżyję także dopchanie paneli,  patrząc na kształt paneli daw-maga Huberta to mogłoby pasować. Wyszukałam wiadomość, ze ktoś za dopchanie płacił 40 zł.
marysia550, standardowy Hubert będzie Ci jezdzil na boki bo caly będzie za wąski. Nie masz jakiegoś używanego GP do przymierzenia w okolicy? U nas GP (co prawda poszerzone) pasuje na hucka i kilka innych beczek z szerokim kregoslupem, bo ma zupełnie inny kształt paneli i szeroki kanal 😉
A, i jest jeszcze siodło Start na konie pogrubiane, leciutki syntetyk za jakies 500 zl nowy. Nie jest to moze siodło najwyższych lotów ale pojeździć sie da i fajnie leży na koniu który na oko wydaje sie miec podobny grzbiet do Twojego.
Orzeszkowa, - już przepatrzyłam wszystkie siodła w okolicy :P Rzuć linkiem z tym Startem 🙂

edit. znalazłam. A widziałaś to siodło na jakimś koniu? Albo znasz czyjeś opinie?

edit- star czy start?
marysia550 Sądzę, ze tego typu siodło mogłoby pasować http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/136553  Wprawdzie to ogłoszenie już nieaktualne, ale daje ogólną orientację w temacie.
Co sadzicie?
Wieeeem ze nie ma popregu, wszyscy znawcy (choiazby ten filmik, czy jak sprawdziala Soroko) sprawdzali bez dopietego. Tzn. z dopietym moze byc tylko gorzej 😀

http://re-volta.pl/galeria/album/6508  zdjecia za duże by je dodać 🙁 no i na większym ekranie też widze ze jakość pierwsza klasa...
Zorilla, co prawda na telefonie marnie widzę, ale wydaje się miec nieco za wąski łęk, a poza tym to taka rozklapiocha ze nie może być wygodne ani dla jeźdźca ani dla konia.

marysia550, przepraszam bardzo - oczywiście STAR!
Taka fotę mam, jesli potrzebujesz więcej to daj znac, dorobię 😉
Na zdjęciu kon wygląda na przebudowanego zadem, ale to kwestia perspektywy 😉


Ogólnie siodło jak na te cenę jest bardzo spoko, na pewno lepsze niz jakas Diana czy inny Pfiff 😉
Jest bardzo lekkie, siedzisko i panele miekko wypełnione. Ja jeżdżę z futerkiem na siedzisku, bo materiał (tkanina, a nie ekozamsz jak w fp na przykład) wydaje się dosyc delikatny. Jeździ sie w nim ok, chociaż wyraźnie czuć tę szerszą terlicę - wrażenia podobne do winteca Wide i siedzisko tez jest calkiem szerokie. Lek to takie DawMagowe L/XL, kanal tez jest szeroki.
Zorilla Siodełko super jeśli chodzi o jakość. Niestety Orzeszkowa ma rację co do łęku, odrobinę za wąski. Jeśli masz możliwość wyrwać siodełko za mała kasę, to ja bym brała i poszerzała łęk. No chyba, że masz na oku coś fajniejszego. Co to za firma?
To jest stubben, siodlo ktore nie pasuje i ktore teraz zmieniam 😉.
Bardzo fajne moim zdaniem, wygodne, ale na konia bylo za SZEROKIE (tak tez ocenila Soroko chociaz fakt ze bylo to w pazdzierniku). Siodlo leci na przod i lata tył. Takie jest moje wrazenie. Tzn tyl lata na 100% 🙂. Moim zdaniem powinno byc wieksze swiatlo tu z przodu przy leku ale nie koniecznie przy wiekszym rozstawie samych ramion. Np kolezanka ma waskiego maw mag sylwestra ale z duuuza przestrzenia w okol leku (konskiego 🙂 ).
Zorilla Jeśli w październiku było zbyt szerokie to znaczy ze koń się rozbudował? Teraz kąt utworzony przez boki konia jest odrobinę większy niż kąt przedniego łęku. Ile palców wchodzi pod przedni łęk? Na jakie siodło wymieniasz?
Na pewno nie bylo wygodne dla konia, z tak uklepanym wypełnieniem? Toż to musi byc beton, a i pewnie grudy w środku 🤔
Ogólnie zdjęcia sa do bani, ale na tym od prawej strony siedzisko wygląda na tak wyklepane, ze balabym sie czy jeździec nie będzie siedzial bezpośrednio na kregoslupie. Albo czy lawki nie są zlamane.
Na zdjęciu od przodu kąt ramion przedniego leku wydaje się byc mniejszy niz kat grzbietu w tym miejscu.
Jesli skora wytrzyma to moznaby sie bawić w zmianę wypełnienia czy rozstawu, ale chyba juz lepiej pchnąć to siodło za stówkę komuś na dekoracje knajpy a do jazdy znalezc cos lepszego.
Tyle ode mnie.
Orzeszkowa,  jedyne co mnie martwi to to, co ja z nim zrobie jak pojezdze raz i okaze sie ze np anglezuje z koniem, bo na syntetyku pewnie bedzie widac slady. Ale chetnie obejrze wiecej fotek - mij mail jest w profilu  :kwiatek: W koniku kupowalas?

W sobote bede miala do mierzenia, lacznie z jazdą tego daw-maga, nic mnie to nie kosztuje, wiec szkoda byloby odrzucic taka okazje, zdaje sie ze ono bylo juz poszerzane z m do l. Zrobie dla Was fotki i do konsultacji z panem Anderszem. Jak nie to bede myslala o Starcie.
marysia550, kupowałam używane, z naszych ogłoszeń 😉
To co widac na foto to stan w jakim je kupiłam - imo nie widac śladów. Juz prędzej na skórzanych od razu widac ryski po pusliskach etc. 😉
Czekam na foty z mierzenia DM 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się