Dopasowanie siodła

Dzięki bardzo  :kwiatek: Może nie będę od razu kupować (koń miał kontuzję a ja wstawiałam zęby i jestem w dołku) ale wiem za czym się powoli rozglądać. Tylko tłumacza muszę ogarnąć, bo ja analfabeta jestem, niestety.
A mają oni jakiś sklep internetowy? Nie udało mi się znaleźć, tylko zdjęcia stacjonarnego. Chętnie bym spojrzała, czy jeszcze robią siodła i ile mogłoby kosztować nowe. Na razie z czystej ciekawości, ale...
No po raz pierwszy tak mnie siodło zachwyciło. Fakt, nie miałam okazji jeździć w jakiś super markach, ale to jest jak zrobione na wymiar (dla koni i córki, dla mnie niezbyt) i super miękkie.
https://www.imperialriding.com/
Obawiam się, że siodeł już nie robią, a ten konkretny model Rocky ma już swoje lata. Kupując używane musisz uważać na ubite panele czy źle wysiedziane siodła, a może być trudno to stwierdzić przy zakupie przez internet z zagranicy. Weź pod uwagę, że być może pasuje Ci konkretne siodło, użytkowane przez x lat i układające się w określony sposób, a inny egzemplarz tego modelu nawet w tym samym rozmiarze, może okazać się strzałem w stopę i dla Ciebie i dla konia...
Wiem, że może być różnie. Jak znajdę ten konkretny model rozmiar większy to chyba zaryzykuję. Poza tym wiedząc co to mogę się rozglądać.
Może ktoś się orientuje, czy do siodła Rimini będzie pasował łęk Winteca?
Nefferet próbowałam lęk z FairPlay  do winteca ale FairPlay ma trochę inny kształt ( bardziej prosty) i co prawda dało się go wcisnąć do winteca ale bardzo ciężko łatwiej z dużego łeku na mniejszy wymienić 🙂
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
09 listopada 2017 12:27
Wintec do Rimini raczej na luzie, odwrotnie nie bardzo 😉
Mam do osiodłania takie o to plecy:


Jak myślicie, jaki kształt paneli może nam pasować? Dodam, że poszukuję siodła ujeżdżeniowego (łęk L wg Dawmaga, siedzisko 16-16,5). Bardzo mocno zastanawiam się nad czymś z Winteca. Jakieś sugestie?  :kwiatek:
Dzięki dziewczyny za odpowiedź  :kwiatek:
Blondek Masz bardzo podobnego konia do mojego, i kształtem pleców i szerokością łęku. Z tym że mój sporo dłuższy ma grzbiet. Wintec na pewno nie będzie pasował.
Malina_M a napiszesz co udało Ci się dopasować do Twojego? Jaki kształt paneli?  🙂
Witam, jak z dopasowaniem tego siodła? Mi się wydaje trochę wąskie. Pod obciażeniem wchodzą 3 palce
BaŚ Zauważyłaś, że często wybierają takie konie do filmików o pasowaniu? Albo tylko tak mi się wydaje. A szkoda bo ja od jakiegoś czasu mam ciągle bezkłębowce 😀


Może te stoją najspokojniej  🤣
Dostałam do użytku ujeżdżeniowego Kieffera Action, niestety jest o jakiś rozmiar za szeroki, ale na siodle nie ma żadnej informacji o rozmiarze łęku. Czy jak zmierzę samodzielnie rozstaw z przodu to będzie to autentyczny rozmiar łęku? Chciałabym mieć dzięki temu jakiś odnośnik i wiedzieć jakiego rozmiaru szukać 🤔
Redhorse - łęk na bardzo za ciasny nie wygląda, ale kanał wąski i na moje oko będą Ci panele naciskały na kęgosłup.

Gllosia - chyba niestety rozmiaru łęku takim sposobem dokładnie się nie zmierzy -zmierzysz sobie prześwit, ale on obejmuje też wypełnienie, a nie faktyczną szerokość łęku (w zależności od tego wypełnienia dwa różne siodła z teoretycznie tym samym rozmiarem łęku, mogą zupełnie inaczej leżeć)  :kwiatek:

edit: literówka
eh no wlasnie ten kanal...a to siodlo pomimo tego, ze wydawalo mi sie ze troche waskie to lezalo najlepiej. Jakies siodla o podobnej budowie paneli ale z szerokim na 4 palce kanalem na calej dlugosci?
vissenna   Turecki niewolnik
12 listopada 2017 09:48
gllosia Kieffery mają łęki wybite w numerze seryjnym pod tybiną.
vissenna, dzięki, właśnie dziś podczas mycia siodła znalazłam ten numer, a wczoraj mimo, że siodło obracałam do góry nogami to nie zauważyłam. Ale niestety nie jestem w stanie tego odczytać. Myślisz, że jak podeślę numer do Kieffera to mi podadzą dane?
o ile ktoś go już nie przerabiał. Mi się tak trafiło kiedyś.
marysia550, no tego nie wiem.. Osobiście obstawiam, że ostatnie dwie cyfry oznaczają rozstaw łęku, ale nie jestem pewna. Generalnie numer wygląda tak: 9707035 potem przerwa i numer 6 a pod spodem jeszcze jest 1. Może 97 to rocznik a 35 to rozstaw łęku?
glossia obawiam się, że z tego numeru zbyt wiele się nie dowiesz- z tego co pamiętam, to to jest po prostu nr seryjny.
Ta jedynka pod spodem to rozmiar siedziska: 17"
Pisz do Kieffera, mi zawsze odpisywali  🙂
Dziewierz, aha dobra 😀 Tak zrobię, napiszę do nich.
vissenna  gdzie wg Ciebie jest ten rozmiar?

Ja kupiłam siodło już przerabiane i też je poszerzałam. W porównaniu do Prestige koleżanki wiem jaki mam mniej więcej rozmiar, ale cm chyba najlepiej oddają. Dziś większość firm sprzedających siodła oferuje serwis i korektę rozmiaru, więc zakładam, że siodła często są jednak modyfikowane.


W kentaurze to na dole by znaczylo rozmiar łęku - czyli 1, może kieffer ma tak samo
Dziewierz twierdzi, że ta 1 to rozmiar siedziska - 17. W każdym bądź razie skrobnęłam do Kieffera maila zobaczymy czy coś odpiszą i co.
Tak. 1 to 17" w oznaczeniach Kieffera.  2 to 18".
Blondek zacznę może od tego że ja mam siodło skokowe, myślę że z ujeżdżeniowym powinno być lepiej. Osobiście po przymierzeniu kilku siodeł zdecydowałam się na szyte na miarę (Andersz) choć i tak nie obyło się bez poprawek. Specjalistom w dopasowaniu sideł to ja nie jestem, ale przy takim grzbiecie (przynajmniej u mnie tak było) głównie chodziło o odpowiednie dopchnięcie środkowej części paneli, centralnie tam gdzie się siedzi. Miałam taki problem że rozmiar łęku niby był dobry tył leżał jako tako a tam na środku panele nie przylegały. Albo zazwyczaj było tak że całe siodło leciało do tyłu.
Nie wiem jak za bardzo nazwać ten typ paneli. Ja to bym po swojemu nazwała takie "wyższe". Coś jak np daw-mag dominus. Bo np siodło tej samej firmy ale model sylwester ma te panele taki jakby rozlazłe, wychodzące za tylny łęk a w dominusie kończą się jakby z tylnym łękiem.
Mam nadzieję że mniej więcej idzie coś z tego mojego tłumaczenia wywnioskować.
Blondek Samson ma dośyc podobnie, wysoki kłąb, każde siodło leciało do tyłu. Udało się dopasować Hinetermeyera. Musiałam mieć siodło ze stromymi panelami plus bardzo mocno wypchane pod tylnym łękiem, żeby dorównać. No i że Samsonito każdą stronę ma inaczej, to i panele mam krzywo dopasowane. Ale przymierzałam łąćznie 7 siodeł, żadne standardowe nie pasowało. Ewentualnie z tych, co mierzyłam względny był Schumacher, ale wtedy z podkładką.
Malina_M, flygirl dzięki wielkie dziewczyny, jakiś obraz zaczyna mi się klarować po Waszych wypowiedziach  :kwiatek: Obawiam się, że czekają mnie żmudne poszukiwania bo jak do tego wszystkiego dodam, to że potrzebuję siodło w rozmiarze 16,5 i szeroki łęk to może być wesoło  😁
Słuchajcie, a ja mam kolejną zagwozdkę. Wiadomo już, że kanał siodła powinien być szeroki na ok. 4 palce, żeby nie było ucisku na wrażliwy kręgosłup. Co jeśli siodło jest odpowiednio szerokie, a np. podkładka już nie? Dajmy na to mam futerko BR, które ma kanał na 4 palce, ale taki Winderen ma już tylko na 2. Czy taka podkładka będzie powodować ucisk mimo dobrej szerokości siodła? I w drugą stronę - jeśli kanał siodła jest za wąski, ale podłożymy podkładkę z szerokim na 4 palce kanałem to uratuje to kręgosłup przed uciskiem siodła? 🤔
ushia   It's a kind o'magic
13 listopada 2017 14:35
przede wszystkim kanal powinien byc nie na 4palce tylko pasujacy 😉

zele w ogole nie maja kanalu, przynajmniej wiekszosc 😉

przy podkladkach z miekkich czy termoplastycznych materialow nie powinno byc problemu, bo wtedy w czesci na kregoslupie powinny ustapic i nie naciskac
chociaz moim prywatnym zdaniem lepoej jak nad kregoslupem jest miejsce bez niczego (tak, jestem maniakiem robienia "dziubkow" w czaprakach zeby sie podnosily w kanale siodla nad konskie plecy 😉 )

w druga strone  - czyli siodlo z waskim kanalem na podkladce z szerokim - no to juz musialaby byc podkladka raczej mocno grubasna, ale owszem, bezposredni nacisk zostanie zniesiony, tylko ze balabym sie o powstawanie punktu nacisku na krawedzi podkladki, no i wtedy jednak powierzchnia styku panel/kon jest mniejsza i tez moga sie dziac dziwne rzeczy z rozkladaniem ciezaru

mam prosbe o upewnieni mnie co do roznic w rozmiarach lekow u roznych producentow:
M daw-mag = czarny/niebieski wintec (z pomiarow na zywo wychodzi ze bardziej niebieski) = 30 stubben/kieffer = fit 3 euroriding = 2 kentaur = 34 prestige?

czy cos pokrecilam? 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się