Jakie pasze dajecie swoim koniom?

hmmm a to nie jest tak, że na otrębach ryżowych koń musi pracowac, żeby dały efekt?

Kiedyś była tu taka dyskusja, ale z tego co pamiętam, wyszła od kogoś, kto sarkał na otręby ryżowe, bo mu koń nie przybrał w mięśniach. 😉 Tak więc ludzie powiedzieli, że masy mięśniowej to koń nabierze od roboty, a nie od samego podawania. W takim wypadku ogólne przytycie na otrębach chyba jest możliwe, ale nie przybranie na masie. 👀

btw, nie dodają te otręby energii?

quantanamera, Aha, na tej zasadzie. Dzięki za informację. 🙂

Iskra, Ok, czaję. 🙂 Dzięki.

ovca, Ile dajesz tego oleju, żeby był efekt przytycia?

Ktoś, Mówiąc otręby, masz na myśli te ryżowe czy pszenne, zwykłe? 🙂
Gillian   four letter word
26 lutego 2012 08:12
Ja się przymierzam na Max E Glo, ale jak mi koń wróci do pełnych obrotów, bo przez ponad 3 miesiące potracił wszystkie mięśnie :/ ale ma nie przytyc, tylko iśc w rzeźbę. Zobaczymy co to da 🙂
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
26 lutego 2012 11:19
btw, nie dodają te otręby energii?

Jeśli już to ociupinę.
Za to olej ryżowy musiałam odstawić, bo wyczyścić i ubrać koninę nie bardzo sie dało,
na padok frunęłam a jeździectwo to była masakra.

A propos przytycia na otrębach ryżowych to oczywiście i bez pracy jest to możliwe,
gdy koń ma w diecie niedobory białka i zwyczajnie potrzebuje go więcej (róznice osobnicze).
Mój chudzielec przybrał znacząco (pewnie z 50 kg) w ciągu miesiąca, pracował w tym czasie leciutko - 2,3 razy w tygodniu na lonży.
Pewnie ten sam efekt osiągnięty by był na innym nośniku białka (lucerna, śruta sojowa)
w trochę dłuższym okresie czasu.
Wojenka   on the desert you can't remember your name
26 lutego 2012 11:30
Iskra, mówisz o Baileysie? Jak wygląda ten Endurance? Czy można liczyć na fotkę?  :kwiatek:
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
26 lutego 2012 20:50
które witaminy polecacie 3-latce nic nie robiącej poza lenistwem na łąkach? (dostaje owies+baileys granulat+herbic+sieczka [herbic nie długo odcinam]


Daily Vits&Mins D&H

Seaweed  D&H

Eggersmann vitalhorse

Pavo Vitalcomplete
Jak zdrowa? Najlepiej żadne. Witaminy podaje się jak są braki wykazane np. badaniami a nie na wszelki wypadek. Polcam artykuł z FORUM nr 4 z 2012 roku - "Witaminy dla naiwnych" 🙂
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
26 lutego 2012 21:02
Jak zdrowa? Najlepiej żadne. Witaminy podaje się jak są braki wykazane np. badaniami a nie na wszelki wypadek. Polcam artykuł z FORUM nr 4 z 2012 roku - "Witaminy dla naiwnych" 🙂


nie mam dostępu tu do polskiej prasy🙁

zdrowa, ale jakoś przyjęło się, że witaminy podawać. MOgą zaszkodzić? ja biorę witaminy a zdrowa jestem😉
ja moge polecic oczywiscie 'ryz' dodsona. To ze podzialay na przyrost masy ogiera w treningu to jedno, ale 'utuczyly' mi tez nic nie robiacego konia. Wiec bez pracy tez sa efekty, ladnie sie konisko zaokraglilo, bez nadmiernego brzuszyska.
Myslicie, że te ryzowe otreby dadza rade dla ogiera w robocie, który na wiosne tradycyjnie zaczął spadac z masy ??
mysle, ze tak.
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
26 lutego 2012 21:19
ja moge polecic oczywiscie 'ryz' dodsona. To ze podzialay na przyrost masy ogiera w treningu to jedno, ale 'utuczyly' mi tez nic nie robiacego konia. Wiec bez pracy tez sa efekty, ladnie sie konisko zaokraglilo, bez nadmiernego brzuszyska.


możesz podrzucić linka?
Ja się zdecydowałam na te otręby max e glo, w przyszłym tygodniu zacznę karmić. Może dorzucę olej, ale jeszcze się skonsultuję 🙂
derby syntetyczne witaminy to temat rzeka... ale można go podsumować, krótkim i stanowczym NIE. Seaweed to nie sztuczne, chemiczne witaminy, a algi morskie 😀 Sama podaję.
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
26 lutego 2012 21:32
derby syntetyczne witaminy to temat rzeka... ale można go podsumować, krótkim i stanowczym NIE. Seaweed to nie sztuczne, chemiczne witaminy, a algi morskie 😀 Sama podaję.


i co Wam algi dały? jakieś zmiany w konince? to mam rozumieć, że gotowe zestawy witaminowe na nie?
http://dodsonhorrell.pl/product/index/111/otreby-ryzowe-dodson-horrell-build-glow


wejdz tez na str www p.Podkowy- tam sobie zrobisz indywidualna mieszanke witaminowa dla konia, p.Marcin na pewno pomoze.
Wojenka   on the desert you can't remember your name
26 lutego 2012 21:35
derby, skoro ona dostaje i tak gotową paszę, która ma w sobie witaminy, to naprawdę nie ma co ładować więcej.
a moze dostaje tej paszy niewystarczajaca ilosc? Moja klacz np dostaje pasze, owsa brak, ale nie dostaje jej pelnoporcjowo, bo jest to zbyteczne, wiec dostaje witaminki do tego.
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
26 lutego 2012 21:42
ona nie dostaje pełnoporcjowo: miarka baileysa, miarka owsa+pół miarki musli i dwie garści sieczki i taka porcja raz dziennie no i na razie ma suplement blend show.
ona spędza 24 h na padoku/łąkach-mimo, że stajnia otwarta konie nie wchodzą poza sytuacjami wejścia by tam narozrabiać bądź ukraść kapustę.....
nie wiedziałam, że witaminy mogą zaszkodzić(?)
derby mam podobny "problem". Mój koń jest zdrowy, a ja cały czas zastanawiam się czy nie podaję mu za mało, za dużo suplementów, czy są one odpowiednie akurat dla niego, czy owsa tyle i tyle, a może paszy więcej, a czy Dodson nie stosuje produktów GMO...  😵 Konsultuję się właśnie w tej sprawie z doktor żywieniowcem, dam znać, gdy dowiem się czegoś ciekawego.

Co rozumiesz przez zmiany w konince? 😉 Nie wiem jaki wizualny "wydźwięk" mogłoby mieć podawanie alg lub innych ziół. Nie miał robionych badań krwi, nie wiem więc czy miał jakieś braki, nie wyglądał na takiego 😉 Niedługo postaram się zrobić badania krwi, dam znać. Ale nawet gdyby wszystko było ok, nie wiadomo któremu ziółku/paszy/sieczce to zawdzięczać... I czy efekt nie byłby taki sam, gdyby koń stał na samym sianie...

Synetyczne witaminy prędzej zaszkodzą niż pomogą.
co rozumiesz przez syntetyczne witaminy?
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
26 lutego 2012 22:12
co rozumiesz przez syntetyczne witaminy?


no ja też chciałabym się dowiedzieć.
masz na myśli mieszanki bez wykorzystania samych ziół?
u nas podajemy takie witaminy w polo i nikomu nie zaszkodziło-wręcz przeciwnie-skóra-sierść-błysk energii w oku i koń z większą chęcią do czegokolwiek
Wojenka   on the desert you can't remember your name
26 lutego 2012 22:32
derby, mogą być szkodliwe, jeżeli dojdzie do przewitaminizowania.
Konie do polo PRACUJĄ, więc mają zwiększone zapotrzebowanie.
Chociaż tak naprawdę badanie krwi ujawnia niedobory.
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
26 lutego 2012 22:37
derby, mogą być szkodliwe, jeżeli dojdzie do przewitaminizowania.
Konie do polo PRACUJĄ, więc mają zwiększone zapotrzebowanie.
Chociaż tak naprawdę badanie krwi ujawnia niedobory.



no tak to racja- tylko ja zrozumiałam, że witaminom syntetycznym na nie bez względu na to czy koń pracuje czy nie
jeżeli chodzi o żywienie i ustalenie dawek - dobre jest badanie włosa 🙂

witaminy syntetyczne? czyli sztuczne
ja jestem bardzo ciekawa co to sa te wtaminy syntetyczne

badanie wlosa nie zawsze sie sprawdza.

ok w takim razie co to sa witaminy sztuczne ?
Katja, Syntetyczne = sztuczne = wszystkie witaminy dostępne w jakimś gotowym pudełku (Chevinal, Dodson, Eggersmann, Besterly, wszystko wszystko)... Niesyntetyczne to takie w marchewce, trawie... 😉

derby, Bo to jest takie.... podawanie "na wszelki wypadek" dla spokoju sumienia właściciela.😉 Potrzeba jej tych witamin? Dzieje się coś niedobrego, że potrzeba witamin? 😉
Zdania na temat witamin w gotowcach jest podzielone. Niektórzy twierdzą, że nie potrzeba w ogóle, inni dają tylko na wiosnę i na jesień, inni cały czas, a jeszcze inni twierdzą, że szkodliwe. Ja bym nie dawała, skoro nie potrzeba. No chyba, że cofnęłabym tego Bayleisa i Herbica i dawała zamiast pełną dawkę Dodsona Dialy Vits (fajny skład mają) razem z owsem. To miałoby ewentualnie jeszcze jakiś sens.

Cintra, Daj znać, daj znać. 😉
A Twoja postawa to Syndrom Dobrej Pani 😉 Znam ja z autopsji... 😁 Ciągle jakieś wątpliwości "a czy na pewno dobrze?", "a czy na pewno karmię jak powinnam?"  "a czy na pewno nie zaszkodzi..?". Wprawdzie koń przy domu mnie z tego wyleczył, ale tylko po części. Na razie to się zastanawiam jak nie dopuścić do wiosennego schudnięcia... Padło na lucernę i wysłodki. Obaczymy...
nie wszystkie firmy mają witaminy syntetyczne 🙂 w St.Hippolyt nie są to syntetyki
ja nadal czekam na KONKRETNE wyjasnienia co to sa witaminy sztuczne. Tlumaczenie , ze witaminy sztuczne/syntetyczne to te 'gotowce' jest dla mnie conajmniej glupie. Bardzo zaciekawil mnie temat, wiec mam nadzieje, ze wypowie sie ktos kompetentny.
Katja, tak na szybko:
http://www.resmedica.pl/metabolizm-i-odzywianie/witaminy
paragraf "Naturalne i syntetyczne"
dzieki, pozniej rzuce okiem, bo musze spadac, ale dzieki za linka!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się